... nie ma z kim tańczyć...

Wydawnictwo: Akapit Press

Powieść, którą autorka żartobliwie nazwała erotykiem dla panienek z dobrego domu . Książka o tym, jak często w życiu splata się to, co było z tym, co jest, o tym, jak łatwo zmieszać śmiech ze łzami i prawdę z fikcją. A także o tym, jak pisząc, ulega się nie tylko własnym wzruszeniom, alei skłonnościom do żartu. Ten erotyk to jednocześnie wielowątkowa opowieść o warszawskiej rodzinie, saga o tych, którzy byli i o tych, którzy są.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Pollyanna | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Powieść dla młodzieży, w której autorka porusza temat problemów okresu dojrzewania i pokazuje dylematy młodych ludzi w dwóch płaszczyznach czasowych. Współczesność przeplata się tu z II wojną światową.

Narratorką jest Irena, ciotka nastoletniej Zosi i jej mamy Weroniki. Jest cichą obserwatorką zmagań z życiem najbliższych jej sercu kobiet.
Irena wraca wspomnieniami do czasów swojego dzieciństwa, które przypada na okres II wojny światowej. W tamte trudne czasy przenosi ją lektura jej własnego pamiętnika, który przetrwał burze dziejowe. Z jego kart poznajemy małą Irenkę, która dorasta w cieniu swojego starszego rodzeństwa, która na swój sposób próbuje poradzić sobie z chaosem, jaki wniosła w jej młodziutkie życie wojna. A do tego pierwsza niespełniona miłość, zazdrość, strach i utrata najbliższych.

Weronice i Zosi przyszło żyć w jakże odmiennych czasach, ale problemy związane z dojrzewaniem, sferą uczuć i potrzebą nadania swojemu życia "ważności" wciąż pozostają...

| 2014-10-28

Wzruszająca opowieść o wojnie widziana ze strony rodziny... Jaka atmosfera panowała w mieszkaniu na Smolnej w czasie II wojny światowej?
Każdy, kto się skusi na tą książkę zapozna się z dzielną Franką, z Sewerem i Tanią- rodzicami narratorki- Irenki, i jej rodzeństwem- Krzysiem i Halszką. Kilka łez popłynie, gdy będziecie czytać o Dorze i malutkiej Miriam, gdy będziecie martwić się o Kubę i Bronka.
Książka, która ma moc wyciskania łez. Dlaczego? Bo wojna odbija się na przede wszystkim na ludziach! To właśnie ich wspomnienia zawarte są w powieści pani Krystyny Siesickiej- "...nie ma z kim tańczyć..."!

Ma w sobie to coś,co sprawia,że nie sposób się od niej oderwać.

'' ... nie ma z kim tańczyć ... '' to powieść napisana przez Krystynę Siesicką. Utwór ten opowiada o losach młodej Irenki i jej rodziny. Akcja powieści toczy się w domu przy ulicy Smolnej w czasie drugiej wojny światowej. Krystyna Siesicka pisząc tę książkę nie brała wszystkiego ze swej wyobraźni, gdyż gdy była mała miała tyle samo lat co nasza bohaterka Irena.Młoda dziewczyna przy zakazach i krzykach bez względu na to co mówili inni pisała swój osobisty pamiętnik, w którym opisywała najważniejsze momenty jej wojennego życia. Irenka bardzo frasowała się wszystkimi problemami rodziny, tylko niektóre z nas- młodych dziewczyn miało by tak mocną psychikę, by uporać się z tak dużymi problemami. Powieść ta opowiada także o rodzinnej miłości, która z biegiem czasu zostaje mniej więcej w tej samej postaci, zmieniając tylko niektóre swoje walory. Polecając ten utwór myślę, że otworzy on przed wami drzwi znanego mi mieszkania przy ulicy Smolnej, przepełnionego strachem strasznej wojny.

Katherina87 | 2012-11-23

Powieść, którą autorka żartobliwie nazwała "erotykiem dla panienek z dobrego domu". Książka o tym, jak często w życiu splata się to, co było z tym, co jest, o tym, jak łatwo zmieszać śmiech ze łzami i prawdę z fikcją. A także o tym, jak pisząc, ulega się nie tylko własnym wzruszeniom, ale i skłonnościom do żartu. Ten "erotyk" to jednocześnie wielowątkowa opowieść o warszawskiej rodzinie, saga o tych, którzy byli i o tych, którzy są.

Ola | 2016-09-11
Przeczytana: 2010 rok

Narratorem jest już starsza wiekiem Irena przeglądająca swój pamiętnik z czasów dzieciństwa. Wyrywkowo czyta swoje stare wpisy i wspomina rodzinę, guwernantkę, dom przy Smolnej i swoją pierwszą młodzieńczą (nieszczęśliwą) miłość.

Irenka w swoim dzienniku opisuje życie swojej rodziny podczas okupacji, zmagania z nauką, relacje z innymi. To uważny obserwator – bez trudu rozpoznaje uczucia rodziny i relacje pomiędzy jej członkami. Jest też zakompleksiona. Zazdrości swojej siostrze Halszce urody, ale przede wszystkim tego, że jest ona od niej starsza. Halszka podczas wojny wykonuje odpowiedzialne zadania, Irenka zaś (między innymi z racji swojego wieku) uważa się za brzydszą, bezużyteczną i gorszą.

Siesicka oprócz wątku wojennych losów głównej bohaterki wprowadziła do swojej powieści tematy dotyczące współczesnych nastolatków, takie jak zaburzenia odżywiania czy nastoletnie uczucia. Jednak wątek współczesny nie jest tak ujmujący i wzruszający jak wojenne losy bohaterów. Irenka...

PaTi | 2013-12-20

Moja ulubiona ksiazka pani Krystyny ma w sobie to cos co wciaga od poczatku po sam koniec. Sama ja polecalam wielu osoba i wszystkie te osoby nie sa zawiedzione. 10 na 10!

filozof | 2012-07-23

Czy, to był jak czytałem, erotyk dla grzecznych dziewczyn ? , nie zauważyłem . Dla mnie dobre , w tej książce , były wspomnienia z czasów wojny.

Kiedy piszę tę recenzję jest lato. Kiedy rozpoczyna się opowieść Siesickiej, też jest lato.
Hamak, słońce, ogród – sielsko, anielsko. Idealny czas, żeby pomyśleć nad tym, co jest i nad tym, co minęło. Właśnie w takich okolicznościach poznajemy Panią Irenę i rozpoczynamy podróż aleją jej wspomnień. Wspomnienia te są bardzo żywe, mimo że minęło wiele lat. Trudno zapomnieć wojnę, którą się przeżyło, trudno nie rozpamiętywać ludzi, których się kochało.
Irena nie potrzebuje odświeżać pamięci, wszystko przecież w niej tkwi, ale ma unikalną okazję spojrzeć na przeszłe życie oczami małej Irenki – dziecka, którym była. Wszystko to dzięki pamiętnikowi, który jakimś cudem przetrwał wojenną zawieruchę. Irena kroczy zatem tą drogą utraconego dzieciństwa, a czytelnik w tej sentymentalnej, smutnej, ale bardzo ciepłej opowieści jej towarzyszy.

To nie jedyny wątek książki. Irena przecież żyje tu i teraz. Ma rodzinę, z którą mieszka, żyje jej problemami, martwi się o jej szczęście. W pewien sposób...

gorzka | 2015-05-06
Przeczytana: kwiecień 2015

Ciekawa historia pisana z myślą o młodym czytelniku, choć chyba nie tylko. Poruszane są w niej istotne sprawy natury etycznej a także historycznej. Bardzo podobał mi się ładny język, jakim napisano opowieść. Mam wrażenie, że dziś jest już rzadkością, żeby ludzie odnosili się do siebie, jak bohaterowie książki, a szkoda. Czytelnikom, którzy nie zrozumieli jednej z ostatnich scen, w której młoda Weronika opuszcza wraz z rodzicami Polskę podpowiem, że wyjaśnienia tego faktu możecie sobie poszukać pod hasłem "moczarowcy" i przymusowej emigracji w latach sześćdziesiątych.