Jesienne astry

Stolperschritte
83-10-09298-9
dla młodzieży, rodzina, życie
edtta

Książka dla młodzieży. „Jesienne astry” zostały opublikowane w Niemczech w 1981 r. i wyróżnione Zuryską Nagrodą dla Książki Dziecięcej. Dobrobyt powieściowej rodziny Sieberów, mieszkającej we własnej willi w eleganckiej dzielnicy Monachium, nie rozładowuje napięć i konfliktów między rodzicami a dziećmi, zaledwie łagodzi trudności związane z kalectwem Thomasa, głównego bohatera powieści, a już...

Dobrobyt powieściowej rodziny Sieberów, mieszkającej we własnej willi w eleganckiej dzielnicy Monachium, nie rozładowuje napięć i konfliktów między rodzicami a dziećmi, zaledwie łagodzi trudności związane z kalectwem Thomasa, głównego bohatera powieści, a już zupełnie nie jest w stanie zapobiec tragedii jego młodszego brata. Piętnastoletni Thomas, pochłonięty całkowicie swoim nieszczęściem, zbyt późno dochodzi do wniosku, że własne cierpienie nigdy nie powinno czynić ślepym i głuchym na przeżycia innych i że zawsze można być oparciem dla kogoś, kto w danym momencie potrzebuje pomocy.

[Nasza Księgarnia, 1988]

Awenturyna | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Bardzo długo na taką książkę czekałam. Bardzo długo takiej szukałam. A w moje ręce wpadła przez zupełny przypadek - zwyczajnie za długo stała na bibliotecznej półce, zapomniana, zakurzona, nieczytana. I jeszcze ten tytuł... Taki trochę zniechęcający... Dlatego w końcu się zdenerwowałam, wzięłam, postanowiłam przeczytać i zobaczyć co to to warte.
I właśnie nerwom swoim nieszczęsnym zawdzięczam to odkrycie! W końcu mi się na coś przydały :)
Nie będę długo się rozwodzić - na tak niewielu stronach rozgrywa się tak wiele dramatów. Jeden obok drugiego i z trzecim w parze. Płakałam. Co mi się nie zdarzyło już od 10 lat co najmniej. Nie pozwolę, by kolejne lata stała zapomniana i nieczytana.

Paulina | 2011-06-20

Czytałam ją w wieku ok. 14-15 lat i nadal pamiętam ten tytuł. Wywarła na mnie duże wrażenie. Piękna i zarazem smutna lektura...Polecam - nie tylko młodzieży.

MagdaP | 2012-06-22

Przeczytana dawno temu, w dzieciństwie, ale zapadła mi bardzo głęboko w pamięć. Wzruszająca powieść o trudnym dorastaniu ze smutnym zakończeniem. Jedna z książek mojego dzieciństwa.

Monika | 2011-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 22 maja 2011

Cholernie smutna książka.

Kamil | 2012-01-31

Często wracam, często polecam.

Jedna z pierwszych książek o dramatycznym końcu, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Potrafi dać do myślenia.
Nie pamiętałam tytułu, nie pamiętałam nazwiska autorki, ale to zakończenie wbija się w pamięć. Dla wyrobionych czytelników nic zaskakującego, ale dla młodych - zapewne szokujące.

Mezzanine | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Nie wiedziałam nawet że ta książka jest w moim domu, dziś stanęłam w pokoju moich rodziców i zerknęłam na półkę z książkami, ta najmniejsza książeczka rozmiaru połowy zeszytu A5 wpadła mi od razu w ręce i nie żałuję, uważam , że ma przesłanie, polecam.

olguska | 2011-09-12
Przeczytana: 2004 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

chłopak chory nie chodzi. Ma rodzeństwo Rodzice się kłócą. jego bart popełnia samobójstwobo słabo mu szło w szkoleale to nie była prawda to była winna jego mama ponieważ ciągle go biła bo musiał być najlepszym chłopakiem pod słońcem

Habiel | 2015-05-25
Przeczytana: 25 maja 2015

Książka dobra. Porusza nawet twarde serca. Nie jest jednak lekka, gdyż problemy, które porusza są bardzo poważne.

Jean-Louise | 2013-12-27

ciekawa, wciągająca, chwytająca za serce..