Szalone życie Meriana Coopera, twórcy King Konga

Okładka książki Szalone życie Meriana Coopera, twórcy King Konga Mark Cotta Vaz
Okładka książki Szalone życie Meriana Coopera, twórcy King Konga
Mark Cotta Vaz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Living Dangerously: The Adventures of Merian C. Cooper, Creator of King Kong (2005)
Wydawnictwo Literackie
2010-03-31
2010-03-31
Paweł Łopatka
King Kong twórca biografia

W świecie dziecięcej wyobraźni przewija się taki motyw, że ktoś jest np. dzielnym pilotem i świetnym sportowcem albo np. odkrywcą i sławnym piosenkarzem. Jak ktoś czytał "Mikołajka" to wie o co chodzi a jak nie czytał to może nawet pamięta z własnego dzieciństwa. Potem oczywiście zostaje się dorosłym i np. przez całe życie jest się biurokratą i chodzi do biura. Ma tak pewnie z 99,99% populacji.

Merian Cooper miał to szczęście, że urodził się w czasach stworzonych dla ludzi niespokojnych duchem i można powiedzieć, że swoje życie wycisnął jak cytrynę. Był właśnie kimś takim, kim każdy chłopiec chce być. Wychowanek bogatej rodziny z amerykańskiego Południa, wyrzucony dyscyplinarnie z Akademii Marynarki Wojennej, dziennikarz, pilot wojskowy, podróżnik i odkrywca, reżyser i producent filmowy, biznesmen i propagator nowych technologii związanych z kinem. Dla polskiego czytelnika najciekawszy jest oczywiście wątek jego życia związany z Polską. Gdy skończyła się I wojna światowa Cooper wyjechał do Polski tłuc bolszewików jako pilot Eskadry Kościuszkowskiej. Zestrzelony i wzięty do niewoli przeżył mnóstwo przygód (starczyłoby na niezły film) aż w końcu wrócił do Polski. Do Stanów trafił z pustymi kieszeniami w polskim, wojskowym płaszczu, który oddał bezdomnemu w Nowym Jorku. Podróżował, kręcił filmy, rozkręcał linie lotnicze. Jako filmowiec robił głównie kino w dzisiejszym odczuciu nieco kiczowate, o tajemniczych krainach i starożytnych ludach. Miał naprawdę odjechane pomysły, z których tylko niektóre (np. King Kong) udało mu się zrealizować. Lubił nowinki techniczne, propagował kolor w kinie, przyczynił się do rozwoju efektów specjalnych. Był zaangażowany w tak wiele dziedzin, że wśród nazwisk jego znajomych i współpracowników przewijają się zarówno pisarze SF, znani filmowcy jak i politycy czy wielcy amerykańscy dowódcy. Gdy wybuchła II wojna światowa to zrezygnował ze stanowisk i w wieku 50 lat wstąpił do Latających Tygrysów. Taki gość.

Teoretycznie książka o kimś takim to samograj. Faceta, który był chodzącą energią należałoby opisać w krótkich żołnierskich słowach i bez udziwnień. Autor wykonał naprawdę potężną pracę, książka ma cały rozdział poświęcony źródłom, obszerny indeks nazwisk i mnóstwo przypisów. Szkoda tylko, że autor lubi kwiecisty styl i w jego pracy pełno jest zdań w stylu "Chennault, emerytowany oficer lotnictwa, był twardy jak wiejski gościniec i surowy jak pejzaże północno-wschodniej Luizjany, które odkrywał jako mały chłopiec, uganiając się po skąpanych w słońcu polach bawełny, dębowych zagajnikach i mokradłach". Nic dziwnego, że wyszło mu ponad 600 stron. Na dodatek, mam takie wrażenie, że tłumacz też nieco skiepścił sprawę. Jednak czyta się to szybko a książka będzie bardzo ciekawa dla każdego, kto interesuje się historią kina i po prostu - historią.

• Przeczytane w 2010
  • Moje książki czekają do czytania
  • Moje książki
  • Literatura faktu/Biografie