Szkarłatny kwiat kamelii

978-83-7565-155-3
Japonia, Daleki Wschód
przygodowa
Łukasz Kuć

"Szkarłatny kwiat kamelii" to zbiór opowiadań Ferdynanda Ossendowskiego będący – obok prozy Sieroszewskiego – jednym z najwcześniejszych świadectw fascynacji Krajem Kwitnącej Wiśni. Wesołe i smutne, pisane czasami serio, a czasami z przymrużeniem oka historie przedstawiają japońskie obyczaje, historię i mentalność. Można w nich odnaleźć to, co i dziś fascynuje i wpływa na niezwykłe zainteresowanie tą odległą krainą – honorowych samurajów, tajemnicze gejsze, cesarzy-bogów i znamienitych szogunów – wszystko zaś ukazane jest z perspektywy o niemal sto lat wcześniejszej, przez pryzmat sposobu myślenia i poznawania obcej kultury ludzi początków XX wieku, dzięki czemu "Szkarłatny kwiat kamelii" jest oknem na dwa egzotyczne dla nas światy.

źródło opisu: LTW, 2011

Łukaszo | 2018-05-26

Kwitnąca wiśnia olśniewała swym pięknem każdego przechodnia. Lekki wietrzyk delikatnie muskał jej listki. Jej piękno zachwyciło młodą Japonkę, przechadzającą się w pobliżu. Dziewczyna podeszła do drzewa i ujęła jeden z kwiatów swoją dłonią. Zapatrzyła się weń, jakby dostrzegła tam zwierciadło swej duszy. Po jej policzku spłynęła łza. Japonka wkrótce odeszła, a wiśnia nadal przyciągała ludzi swoją urodą i strzegła duszy japońskiego narodu, niczym posąg dający świadectwo przeszłości.

Antoni Ferdynand Ossendowski był znanym podróżnikiem, żyjącym na przestrzeni dwóch wieków: XIX i XX. Wcześniej nie miałem styczności z jego twórczością, ale sięgając bo ten dość krótki tom opowiadań dotyczący jego podróży w Japonii, kierowałem się czystą ciekawością. I jak się okazało był to strzał w...

deana | 2018-05-04
Przeczytana: 03 maja 2018

Książkę zamówiłam po wpływem impulsu. Kompletowałam zamówienie i potrzebowałam jeszcze jednej książki do zniżki, jednak książek, które ,,już chcę" przeczytać było zbyt wiele i nie mogłam się zdecydować, postanowiłam zrobić coś przeciwnego. Kupiłam książkę, o której nikt nie pisze na blogach, która nie jest polecana na instagramie, mimo, że to wznowienie nikt o niej nie wspomina. Szaleństwo, ale się opłaciło bo to był strzał w dziesiątkę.

Ossendowski to jedna z najbarwniejszych postaci początku XX wieku. Podróżnik, pisarz, awanturnik, przemierzył wiele krajów a w jego opowieściach zaczytywano się w okresie XX-lecia międzywojennego. Po wojnie nie wydawano jego opowieści, dopiero niedawno ponownie jest odkrywany i czytany.

,,Szkarłatny kwiat kamelii" to zbiór opowieści z Japonii. Nie są to jednak reportaże, bardziej nowelki, opowiadania, anegdotki ubrane w formę opowiadania. Koncentrują się na życiu, mentalności, obyczajowości mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Są przesycone...

aali | 2018-05-31
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2018

"Już rozumiał, że trafił do kraju odmiennego, pełnego uroku, nieuchwytnych ech prastarych czasów i tradycji, co swoje piętno nałożyły na ludzi i ich życie."

Na przełomie XIX i XX wieku, za taki kraj w oczach trafiających tam Europejczyków uchodziła Japonia. Świat gejsz, samurajów, szogunów i mnichów zadziwiał i fascynował przybyszów zza oceanu. Wśród nich znalazł się również polski dziennikarz i podróżnik Antoni Ferdynand Ossendowski, który swój zachwyt Krajem Kwitnącej Wiśni wyraził w opowiadaniach składających się na tom "Szkarłatny kwiat kamelii". Historiach, w których zawarta jest esencja Japonii i jej magii.

Ossendowski zabiera nas do Japonii gejsz i niewolnic jorou, które marzą, że pewnego dnia europejscy marynarze wezmą je za żony i zabiorą ze sobą. Spoglądamy na świętą górę Fudżi, pokryty śniegiem wulkan, który zamieszkują liczni bogowie i duchy. To na jej szczycie można doznać oświecenia, podsumować całe swoje życie, albo "rzucić wzrok pożegnalny na leżącą u...

Kirima | 2018-07-05
Przeczytana: 02 lipca 2018

Japonia to kraj, który fascynuje mnie już od dobrych kilku lat, ale dopiero nie tak dawno temu to zainteresowanie przeszło z "lubię czytać mangi/oglądać anime i sporadycznie przeczytać jakąś książkę podróżniczą" na "chcę faktycznie dowiedzieć się więcej o kulturze i historii tego kraju". Antoni Ferdynand Ossendowski też przeżył taką fascynację Krajem Kwitnącej Wiśni i na jej fali napisał kilka opowiadań opublikowanych w tomie zatytułowanym "Szkarłatny kwiat kamelii". Jak podaje wydawnictwo, obok prozy Wacława Sieroszewskiego jest to jedno z najwcześniejszych świadectw zauroczenia Japonią.

Na pewno większość z Was wie, że Japonia przez bardzo długi czas trwała w bezwzględnej izolacji. Proces otwierania jej granic zapoczątkowała wizyta komodora Matthew Perry'ego wraz z flotyllą amerykańskich statków w 1853 roku. W 1854 podpisano traktat o pokoju i przyjaźni, a w 1856 pierwszy amerykański konsul podpisał traktat handlowy, na mocy którego Japonia otworzyła niektóre swoje porty na...

Karolina Sosnowska | 2018-07-19
Przeczytana: 11 lipca 2018

"Co może drażnić współczesnego odbiorcę to schematyczność omawianych tekstów. Tu gejsze zawsze są mądre, dumne, wierne i uciśnione, samurajowie waleczni, honorowi i zręczni, a mnisi cisi, skromni i pogrążeni w kontemplacyjnej modlitwie. (...) Nie można jednak zapominać, że teksty te pochodzą z początku XX wieku, gdy inna była maniera pisarska i inny był polski język. Nie da się również odmówić Ossendowskiemu ogromnej miłości i fascynacji Japonią."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/07/19/szkarlatny-kwiat-kamelii-a-f-ossendowski/ :)

polskajaponka | 2015-10-20

Bardzo dobra książka podróżnicza. Osssendowski pokazuje Japonię z perspektywy bacznego obserwatora, który obiektywnie spogląda na otaczający go, odmienny świat, skłaniając tym samym Czytelnika do refleksji.

MiyuDarkenwoods | 2016-01-17

bardzo fajna ksiażka dla miłosników japoni, garś dobrych i ciekawych opowiadań, brak tu jednak surowych tradycji czy wzmainek o życiu w realym świecie

Dan Szabel | 2012-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Najciekawsze i godne polecenia to"Szkarlatny kwiat kamelii" i "Taniec miecza".

Kubasz | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018