Szkarłatny kwiat kamelii

Okładka książki Szkarłatny kwiat kamelii Antoni Ferdynand Ossendowski
Okładka książki Szkarłatny kwiat kamelii
Antoni Ferdynand Ossendowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Podróże retro literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Podróże retro
Zysk i S-ka
2018-04-23
2018-04-23
Japonia podróże literatura podróżnicza literatura polska

Witam. Lubię Ossendowskiego ale głównie za jego powieści podróżnicze, przygodowe i związane z Rosją i Wschodem. Tutaj mamy do czynienia z małym zestawem opowieści wywołanych spotkaniem z kulturą i mieszkańcami Japonii. Ktoś tu wypomniał autorowi powierzchowną znajomość kultury japońskiej, należy jednak pamiętać że to nie przewodnik po obyczajach i świecie japońskiej kultury ale luźne opowiadania, w sam raz na urlopowy czas i niewiele więcej. Sam kupiłem książkę podczas urlopu kiedy skończyłem książkę zabraną na wyjazd i szukałem przyjemnego towarzystwa na plażę. Pozdr.

Pomijając całą masę oczywistych głupot napisanych przez nierozeznanego Polaka podróżującego po Japonii na początku XX-wieku (samuraj pożyczający innemu swój miecz, faceci przepasani obi, społeczeństwo aprobujące związki rosyjsko-japońskie, czułe pary rumieniące się na swój widok i trzymające się publicznie za rączki, imiona nie mające racji bytu ("Kallio") i moje ulubione - cesarz wyrywający się spod władzy szoguna i napieprzający wszystkich mieczem jak stary zabijaka, nie jak zniewieściały wymoczek) - ale wybaczymy orientalizm, bo ładnie to było napisane, a niektóre opisy oddały klimat japońskiej ulotności. No i Polak w Japonii, no nie mogło obyć się bez wpadek.
Ale poza tym... ZAPIS japońskich nazwisk, imion i miejsc woła o pomstę do nieba. Postać raz nazywa się Yano, a za chwilę Jano. I mój absolutny numer jeden - Yenoszima. Yep.
Starzy wyjadacze kultury japońskiej mogą przeczytać jako ciekawostkę kulturową, bawiąc się w wyłapywanie co głupszych rzeczy. Świeżynki niech raczej nie traktują tego zbioru opowiadań jak biblii kultury japońskiej.

Zbiór bardzo mocno takich sobie opowiadań z Japonią w tle. Widać, że były pisane pod wpływem fascynacji egzotyką - niestety dość płytkiej i powierzchownej fascynacji. Fabularnie banalne, stylistycznie przesycone wymuszoną egzaltacją i tandetną wyniosłością. Pierwsza książka tego autora i prawdopodobnie ostatnia - absolutnie nie czuję się zachęcony do kontynuowania znajomości. Być może dla biografów i historyków będzie bardziej wartościowa niż dla mnie.

"Co może drażnić współczesnego odbiorcę to schematyczność omawianych tekstów. Tu gejsze zawsze są mądre, dumne, wierne i uciśnione, samurajowie waleczni, honorowi i zręczni, a mnisi cisi, skromni i pogrążeni w kontemplacyjnej modlitwie. (...) Nie można jednak zapominać, że teksty te pochodzą z początku XX wieku, gdy inna była maniera pisarska i inny był polski język. Nie da się również odmówić Ossendowskiemu ogromnej miłości i fascynacji Japonią."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/07/19/szkarlatny-kwiat-kamelii-a-f-ossendowski/ :)

Japonia to kraj, który fascynuje mnie już od dobrych kilku lat, ale dopiero nie tak dawno temu to zainteresowanie przeszło z "lubię czytać mangi/oglądać anime i sporadycznie przeczytać jakąś książkę podróżniczą" na "chcę faktycznie dowiedzieć się więcej o kulturze i historii tego kraju". Antoni Ferdynand Ossendowski też przeżył taką fascynację Krajem Kwitnącej Wiśni i na jej fali napisał kilka opowiadań opublikowanych w tomie zatytułowanym "Szkarłatny kwiat kamelii". Jak podaje wydawnictwo, obok prozy Wacława Sieroszewskiego jest to jedno z najwcześniejszych świadectw zauroczenia Japonią.

Na pewno większość z Was wie, że Japonia przez bardzo długi czas trwała w bezwzględnej izolacji. Proces otwierania jej granic zapoczątkowała wizyta komodora Matthew Perry'ego wraz z flotyllą amerykańskich statków w 1853 roku. W 1854 podpisano traktat o pokoju i przyjaźni, a w 1856 pierwszy amerykański konsul podpisał traktat handlowy, na mocy którego Japonia otworzyła niektóre swoje porty na wymianę handlową. W ciągu dwóch następnych dwóch miesięcy Japonia podpisała kolejne traktaty handlowe z głównymi, europejskimi potęgami. Okres izolacji został więc zakończony dopiero w drugiej połowie XIX wieku.* To nie jest tak dawno temu i prawdopodobnie dlatego Japonia jako ten kraj pełen egzotycznej inności i obcości fascynuje nas i dzisiaj we wcale nie mniejszym stopniu.

"Szkarłatny kwiat kamelii" jest dokładnie tym, czym myślałam, że będzie — zapisem obcokrajowca, który zauroczony tą innością próbuje przelać swoje obserwacje na papier. Ossendowski zrobił to w formie króciutkich opowiadań po kilka, kilkanaście stron. Opowiadań jest w sumie 15, a cały zbiór zamyka się w 161 stronach. I niestety bardzo widać, że są to opowiadania pisane przez kogoś, kogo Japonia oczarowała, rozkochała w sobie, i kto dostrzega tylko to, co na jej powierzchni, co jest inne i egzotyczne. W "Szkarłatnym kwiecie kamelii" pełno więc pięknych gejsz, szlachetnych, pełnych poświęcenia samurajów, odważnych cesarzy, pomocnych mnichów czy szogunów. Jest opis rytuału harakiri, opowiadanie o gejszy wiosny, tańcu miecza czy o tym, jak wielkie znaczenie dla Japończyków ma bushido. Coś można więc z tego zbiorku wyciągnąć, ale większość tych tekstów ociera się o banał — jak historia o miłości cudzoziemca i gejszy, gdzie on wyjechał, a ona została w kraju, czy nie ma żadnej puenty — jak historia o uratowaniu polskiego dziecka przez japońskiego rybaka od skończenia jako posiłek rekina.

Nie miałabym z tym może aż tak wielkiego problemu, gdyby nie to, że i styl Ossendowskiego zupełnie do mnie nie trafił. Próbuje on budować bardzo ładne, poetyckie zdania, ale w moim odczuciu są one za bardzo patetyczne i egzaltowane, co w połączeniu z brakiem sensu niektórych historii czy wspomnianych banałów wywiera bardzo złe wrażenie. Jego historie pełne są romantyzmu i nostalgii, których ja zupełnie nie odczułam, a nawet więcej — w moim przypadku poszło to w zupełnie przeciwną stronę, zwłaszcza że tego romantyzmu było tutaj naprawdę dużo, a ja zazwyczaj stronię od takich historii. Być może to nie moja wrażliwość, ale zupełnie się od tego zbioru odbiłam i też nie uważam go za dobrze napisany. Powiedziałabym wręcz, że niektóre z tych opowiadań to poziom fan fiction osoby zafascynowanej Japonią. "Szkarłatny kwiat kamelii" wywołał więc we mnie tylko frustrację.

Książkę można przeczytać jako literacką ciekawostkę z uwagi na fakt, że jest to jeden z pierwszych zapisów zauroczenia Krajem Kwitnącej Wiśni, ale żebym polecała, to nie.

*Kultura japońska, Paul Varley, s. 229-230

"Już rozumiał, że trafił do kraju odmiennego, pełnego uroku, nieuchwytnych ech prastarych czasów i tradycji, co swoje piętno nałożyły na ludzi i ich życie."

Na przełomie XIX i XX wieku, za taki kraj w oczach trafiających tam Europejczyków uchodziła Japonia. Świat gejsz, samurajów, szogunów i mnichów zadziwiał i fascynował przybyszów zza oceanu. Wśród nich znalazł się również polski dziennikarz i podróżnik Antoni Ferdynand Ossendowski, który swój zachwyt Krajem Kwitnącej Wiśni wyraził w opowiadaniach składających się na tom "Szkarłatny kwiat kamelii". Historiach, w których zawarta jest esencja Japonii i jej magii.

Ossendowski zabiera nas do Japonii gejsz i niewolnic jorou, które marzą, że pewnego dnia europejscy marynarze wezmą je za żony i zabiorą ze sobą. Spoglądamy na świętą górę Fudżi, pokryty śniegiem wulkan, który zamieszkują liczni bogowie i duchy. To na jej szczycie można doznać oświecenia, podsumować całe swoje życie, albo "rzucić wzrok pożegnalny na leżącą u stóp Japonii". Wędrujemy przez Kioto, Jokohamę, odwiedzamy tokijski park Ueno, "podziwiając pierwsze przebudzenie wiosny" i kwitnące wiśnie, zachwycamy się polem pełnym lotosów, wędrujemy przez Hokkaido, zgłębiając tajemnice północnej buddyjskiej świątyni.

"Wejdź człowiecze na szczyt Fudżi, obejrzyj widnokrąg i zrozum życie do dna, do reszty, do ostatniego drgnienia jego, do najcichszego echa!..."

"Szkarłatny kwiat kamelii" to oddająca klimat dalekiego orientu podróż w czasie i przestrzeni. Japonia wyłaniająca się z opowiadań Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego to kraj, którego dzisiaj nie możemy już zobaczyć. Tajemnicza, przesycona magią kraina pięknych i kruchych gejsz, odważnych i honorowych szogunów, samurajów, mnichów i pątników. Kraj Kwitnącej Wiśni widziany oczami bohaterów opowiadań zachwyca, zdumiewa, fascynuje, a gdy ziemia „wstrząsana jest rękami ukrytych w głębi ziemi szatanów” wzbudza strach i przeraża.

Opowiadania Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego to pełne romantyzmu i nostalgii historie o miłości, honorze, który jest "sztandarem, (..) bronią, (...) celem rycerskich samurajów", o poświęceniu. Każda z tych historii urzeka swoją wrażliwością, przepięknym, poetyckim językiem, który idealnie oddaje niezwykłość Kraju Wschodzącego Słońca, jego atmosferę.
"Szkarłatny kwiat kamelii" to olśniewająca japońska perła, przenosząca czytelnika w zupełnie inny świat i czasy.

Kwitnąca wiśnia olśniewała swym pięknem każdego przechodnia. Lekki wietrzyk delikatnie muskał jej listki. Jej piękno zachwyciło młodą Japonkę, przechadzającą się w pobliżu. Dziewczyna podeszła do drzewa i ujęła jeden z kwiatów swoją dłonią. Zapatrzyła się weń, jakby dostrzegła tam zwierciadło swej duszy. Po jej policzku spłynęła łza. Japonka wkrótce odeszła, a wiśnia nadal przyciągała ludzi swoją urodą i strzegła duszy japońskiego narodu, niczym posąg dający świadectwo przeszłości.

Antoni Ferdynand Ossendowski był znanym podróżnikiem, żyjącym na przestrzeni dwóch wieków: XIX i XX. Wcześniej nie miałem styczności z jego twórczością, ale sięgając bo ten dość krótki tom opowiadań dotyczący jego podróży w Japonii, kierowałem się czystą ciekawością. I jak się okazało był to strzał w dziesiątkę. Zbiór składa się z opowiadań, wynikających z obserwacji Ossendowskiego, tego co ujrzał w tym egzotycznym kraju. Można tu znaleźć przeróżne teksty dotyczące gejsz, samurajów jak i zwykłych Japończyków. Wszystko to jednak łączy jedno - poruszający, momentami poetycki język, który ukazuję piękno słowa pisanego. Pod tym względem ta książka jest wartościowa. Oprócz tego można dowiedzieć się co nieco o samej kulturze i życiu Japończyków z początku XX wieku.

Same opowiadania nie są długie, ale ich przekaz jest bardzo precyzyjny i nie wymaga poprawek czy dodawania czegokolwiek. Ossendowski zgrabnie uchwycił tą jakże różną od europejskiej mentalność i przedstawił to w subtelny i inteligentny sposób. Czytając tę książkę można samemu poczuć się obserwatorem wydarzeń i spotkań tu zawartych. Dla wielbicieli Japonii i samego orientu jest to pozycja obowiązkowa. Czuć tu takiego klasycznego ducha literatury z zeszłego wieku. Dzięki stylowi autora i przyjętej formie ten odległy kraj staję się bardziej bliski, a co za tym idzie lepiej zrozumiały.

Książkę zamówiłam po wpływem impulsu. Kompletowałam zamówienie i potrzebowałam jeszcze jednej książki do zniżki, jednak książek, które ,,już chcę" przeczytać było zbyt wiele i nie mogłam się zdecydować, postanowiłam zrobić coś przeciwnego. Kupiłam książkę, o której nikt nie pisze na blogach, która nie jest polecana na instagramie, mimo, że to wznowienie nikt o niej nie wspomina. Szaleństwo, ale się opłaciło bo to był strzał w dziesiątkę.

Ossendowski to jedna z najbarwniejszych postaci początku XX wieku. Podróżnik, pisarz, awanturnik, przemierzył wiele krajów a w jego opowieściach zaczytywano się w okresie XX-lecia międzywojennego. Po wojnie nie wydawano jego opowieści, dopiero niedawno ponownie jest odkrywany i czytany.

,,Szkarłatny kwiat kamelii" to zbiór opowieści z Japonii. Nie są to jednak reportaże, bardziej nowelki, opowiadania, anegdotki ubrane w formę opowiadania. Koncentrują się na życiu, mentalności, obyczajowości mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Są przesycone romantyzmem, tajemniczością, pełno w nich klimatu dalekiego Orientu oraz egzotyki. Na początku XX wieku tylko najbardziej wytrwali a czasem i szaleni, mogli pozwolić sobie na wyprawę do Japonii - cała reszta mogła tylko marzyć i sobie wyobrażać egzotyczny, nieznany świat pełen pięknych, wiotkich gejsz i dzielnych, szlachetnych, honorowych samurajów. Ossendowski bazuje bardzo mocno na tych wyobrażeniach - tworzy fantastyczny świat, dla mnie skojarzył się z dziecięcym zafascynowaniem przygodami Indiany Jonesa, czasem piękny i honorowy, czasem groźny, czasem inny i niezrozumiały. Każde opowiadanie to inna historia, inne spojrzenie ale gdzieś zawsze przeplata się pojęcie honoru, szlachetności, poświęcenia - wielkie patetyczne hasła, które idealnie pasują do ducha epoki.

,,Szkarłatny kwiat kamelii" to niesamowity zbiorek opowiadań. Przenosi zarówno w czasie jak i przestrzeni. Piękny styl pisania Ossendowskiego potęguje wrażenie. Wszystkie opowiadania mają klimat czasów, które już odeszły, nostalgii, romantyczności, tajemniczości. Ja nie mogłam się oderwać i wiem, że trafiłam idealnie.

„Szkarłatny kwiat kamelii” jest najstarszym zachowanym dowodem na to, że Japonia od dawna wzbudzała zainteresowanie podróżników. Zbiór opowiadań z przerysowanymi obyczajami i mentalnością czyta się dość szybko, ale też i przyjemnie.

Ocena nie jest w pełni miarodajna - czytałem ją dwa lata temu. Niemniej stwierdzam, że czytało się to płynnie, dało się też odczuć swoisty klimat dalekiego wschodu.

• Japonia
  • Japonia
  • G. Miałam - oddałam/sprzedałam

Dodaj cytat z książki Szkarłatny kwiat kamelii