Podwójne życie Nawojki

powieść historyczna
Oficyna Wydawnicza RYTM
2017-04-01
2017-04-01

Pierwsze spotkanie z autorką. Spodziewałem się zupełnie czegoś innego, ale w sumie co chcę powiedzieć- książka Aleksandry Maludy nie jest zła. Mamy tutaj do czynienia z powieścią historyczną naszpikowaną prawdziwymi wydarzeniami i postaciami z nimi związanymi, dodatkowym atutem tej książki jest kilka słów prawdy o sile, charakterze człowieka nie ważne czy to jest kobieta czy też mężczyzna- o swoje i o marzenia zawsze warto jest walczyć.
Minusem, który daje się dość mocno we znaki jest przeskakiwanie z tematu na temat, historie wydają się zbyt krótkie, niedokończone i tutaj w tym przypadku pozostaje pewnego rodzaju niedosyt czytelnika, który obecnie czuję, książka miała przeogromny potencjał, było z czego naprawdę brać, jest zwyczajnie za krótka. Szkoda.

Tym razem p. Maludy zabiera nas w początki XV wieku, w czasy konfliktów polsko-krzyżackich.
Bohaterką jest legendarna postać, Nawojka z Dobrzynia, dziewczyna, która pokonując wszelkie trudności i posuwając się do podstępu, kształciła się w Akademii Krakowskiej, a jak wiemy w ówczesnych czasach uczelnie wyższe były dla kobiet zamknięte.
O tej postaci jest niewiele danych. Autorka przedstawiła nam w swojej książce, jak mogło wyglądać życie tej legendarnej osoby. Dążenia tej dziewczyny do zdobywania wiedzy opisała w bardzo ciekawy sposób na tle historycznych wydarzeń.

O tej postaci jest niewiele danych....

Powieści autorki Aleksandry Katarzyny Maludy są o tyle ciekawymi pozycjami, że oprócz pewnej wytworzonej przez pisarkę historii wplata ona w swoje książki wątki historyczne.
W powyższej książce oprócz historii młodej dziewczyny, która jak można wywnioskować z treści książki, nie pasuje do ideałów kobiety jakie panowały w średniowieczu- okresie kiedy przyszło jej żyć, możemy również przypomnieć sobie najważniejsze bitwy oraz wydarzenia historyczne z historii Polski XV wieku.
Książka, jest według mnie pozycją na typowe jesienne wieczory, nie jest trudna i ciężka do czytania (pomimo wątków historycznych) pomimo iż poruszane są w niej często ciężkie tematy dotyczące życia, podejmowania decyzji, sensu istnienia, nieszczęśliwej miłości oraz wiary.

Piękna i wciągająca książka,ładnie napisana przez autorkę,w przyjemnym stylu.
Zaintrygowała mnie bardzo,czyta się wspaniale.

Piękna i wciągająca książka,ładnie napisana przez autorkę,w przyjemnym stylu.
Zaintrygowała mnie bardzo,czyta się wspaniale.

Pięknie napisana powieść. Przedstawia ciekawą postać Nawojki. Wiele wątków historycznych przybliżających problemy Polski za czasów Jagiełły.

Piękna, historyczna opowieść z czasów krzyżackich i Jagiełły. Zawiera dużo informacji połączonych bardzo ciekawą fabułą. Zdecydowanie polecam!

Kawałek historii od Kasi Maludy.
Tym razem weszłam w XV wiek. W czasy panoszenia się Krzyżaków na polskich ziemiach.
Piękny, plastyczny język autorki sprawił, że znów poczułam klimat epoki.
Zobaczyłam klęskę Krzyżaków pod Grunwaldem, ich okrucieństwa, gwałty i zbrodnie. Poznałam mnóstwo historycznych postaci.
I poznałam dziewczynę, głodną wiedzy, której największym pragnieniem było uczyć się.
Kolejny raz stworzyła autorka bohaterkę o wyrazistej postaci. Mądrą, odważną, która wie czego chce i zrobi wszystko, by spełnić marzenia.
Czytam Twoje książki Kasiu - i zawsze jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy historycznej. Jesteś kopalnią tej wiedzy!
Znasz dogłębnie nie tylko fakty historyczne – wiesz wszystko o strojach, potrawach, obrzędach i obyczajach ludzi z opisywanej epoki.
Podziwiam!!!… i dziękuję za ten przyjemny powiew historii.

Kawałek historii od Kasi Maludy.
Piękny, plastyczny język autorki sprawił, że znów poczułam klimat epoki.
I poznałam dziewczynę, głodną wiedzy, której największym...

Na LC umieszczono już tyle rozbudowanych, analitycznych recenzji "Podwójnego życia Nawojki", że nie będę nawet próbowała z nimi konkurować wnikliwą opinią.
Od siebie dodam, że książka zaskoczyła mnie pozytywnie, bo wcześniej przeczytałam już "Zesłaną miłość" tej samej autorki i tamta powieść mnie nie zachwyciła: za dużo było w niej encyklopedycznych informacji, suchych, nienaturalnych dialogów (szczególnie tych z poglądami politycznymi),akcja też nie porywała.
Natomiast w "Podwójnym życiu Nawojki" wszystkie elementy są w odpowiednich proporcjach : jest historia, jest język stylizowany na ten z epoki, są ciekawi i liczni bohaterowie, są dylematy moralne i filozoficzne. Szczególnie poruszyły mnie wątki Jakuba, Mikołaja, Bogny i Wilhelma - niby są one epizodyczne, ale ich opisy wywołują emocje. Podobał mi się również poetycki motyw trzech łabędzi.
Dysputy polityczne plus pojawiające się autentaczne postacie historyczne nie irytowały mnie (a zazwyczaj tak reaguję na próby "naginania" historii przez pisarzy w powieściach),bo oddawały im sprawiedliwość i były przedstawione z wyczuciem.
A co do Nawojki to od początku wzbudziła moją sympatię, choć zastanawiałam się, że jednak zbyt długo udawało się jej oszukać otoczenie i kilka sytuacji było raczej mało wiarygodnych. Ale przymknęłam na to oko, bo powieść broni się w innych aspektach i cieszę się, że ją kupiłam i przeczytałam.
Polecam szczególnie miłośnikom historii (późnego średniowiecza),Sienkiewicza :-) i tym, którzy narzekają na ciężkie życie dzisiaj. :-)

Autorka buduje ciekawą opowieść. W książce urzeka mnie piękna polszczyzna autorki, warte docenienia jest też pokazanie skrawka historii w bardzo przystępny sposób oraz zwrócenie uwagi na sytuację kobiety w średniowiecznej Polsce.

Jak dla mnie, książka rewelacyjna. Czytając „Podwójne życie Nawojki” czuje się powiew historii. Dotyka się problemów ludzi żyjących, w jakże innych czasach od obecnych.

Mężczyźni skazani na walkę i na konieczność zadbania o losy rodu z honorem, choć nie zawsze w zgodzie z własną wolą. Kobiety na poddanie się mężom i woli ojców.
Wojny, rozboje, gwałty, zdrady, okrucieństwo, strach, z jakim musieli zmagać się ówcześni ludzie, roztaczały czarny płaszcz nad horyzontem ich jestestwa, niemalże każdego dnia.

Choroby, na które nie było lekarstw, zbierały krwawe żniwo. Matki traciły dzieci, mężów, domostwa z racji toczących się sporów, walk.
Młodzi ludzie przymuszani do ożenku, zamążpójścia w imię polityki. Kobiety niemogące rozwijać swoich pasji, zamiłowań.
W końcu tajemnice, które były konieczne, by żyć w zgodzie z sobą i swoim powołaniem. Srogo karane, kiedy zostały odkryte.

Główna bohaterka książki - Nawojka, musiała zapłacić wysoką cenę za przeciwstawienie się całemu światu i podążanie drogą, która wiodła ją do drzwi, zakazanej dla kobiet, żyjących w tamtych czasach, nauki. Była niezwykłą postacią, bardzo kontrowersyjną, zdolną, a i odważną.

O tym wszystkim możemy dowiedzieć się czytając tę, jakże ciekawą, napisaną pięknym stylem i z wyczuwalną pasją książkę.

Aleksandra Katarzyna Maludy z zamiłowaniem do historii, opisała losy Polaków, na przykładzie powołanych przez nią postaci, żyjących w trudnych czasach na początku XV wieku w okolicach Dobrzynia nad Wisłą.

„Podwójne życie Nawojki” wciąga i nie pozwala się oderwać, aż do ostatniej strony ukazując przemyślane i satysfakcjonujące czytelnika zakończenie. Polecam.

Wojny, rozboje, gwałty, zdrady,...

• Historyczne

Katarzyna Maludy Podwójne życie Nawojki Zobacz więcej