Sen Kolumba

Wydawnictwo: W.A.B.
Ag2S

Bohater, gangster, marzyciel… Kim był człowiek, którego pseudonim stał się imieniem powstańczego pokolenia? Pasjonujący życiorys „Kolumba” wystarczyłby na kilka scenariuszy sensacyjnych filmów: przed wojną niemieckie więzienie, potem Auschwitz, po wyjściu z obozu brawurowa walka w Kedywie i powstanie warszawskie, niewola, tajemnicze gangsterskie przedsięwzięcia w powojennych Niemczech,...

Pasjonujący życiorys „Kolumba” wystarczyłby na kilka scenariuszy sensacyjnych filmów: przed wojną niemieckie więzienie, potem Auschwitz, po wyjściu z obozu brawurowa walka w Kedywie i powstanie warszawskie, niewola, tajemnicze gangsterskie przedsięwzięcia w powojennych Niemczech, miłość, rozpacz i bezradność – a u źródeł wszystkiego młodzieńcze marzenia o nieograniczonej wolności osobistej. Emil Marat prowadzi hipnotyzujące historyczne śledztwo, odnajduje nieznane dokumenty, korespondencję, polskie i zagraniczne archiwalia. Sen Kolumba to połączenie eseju, książki historycznej i literackiego reportażu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Monika | 2018-07-18

Byłam zachwycona książkami, które Emil Marat napisał wspólnie z Michałem Wójcikiem. Książki-wywiady: "Made in Poland", "Ostatni", "Ptaki drapieżne" były pasjonujące, pouczające i bardzo wysoko są przeze mnie nadal cenione.

A "Sen Kolumba" (już bez współautorstwa Michała Wójcika) nie zachwycił mnie. A powinien. Powinien, bo to moje ulubione wojenno-awanturnicze (tak w uproszczeniu nazywając) klimaty. Bohater-fascynujący (ponieważ mimo mojego narzekania zachęcam do sięgnięcia po książkę, więc życia jego streszczać nie będę). Żył 34 lata a swoim życiorysem mógłby spokojnie obdarzyć kilka osób.
I tak, to jego pseudonim dał nazwę całemu pokoleniu.

Dlaczego więc narzekam. Bo umęczył mnie sposób opowiadania. To budowanie napięcia, rwanie wątków, takie (według mojego określenia, to nie cytat z książki) "zapamiętajcie tę osobę, za 10 lat znów pojawi się w biografii Kolumba". Momentami snucie domysłów, beletryzowanie wydarzeń, a jednocześnie dużo dokumentów i cytatów z rozmów z osobami,...

dorotbook | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

„Nie jest dobre dla zdrowia zabijanie, gdy ma się dwadzieścia lat..”

Pokolenie Kolumbów – gdy słyszę tę nazwę, to automatycznie pierwszym skojarzeniem jest książka Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20.” O ty, pokoleniu na wspominano na lekcjach historii i języka polskiego. Nie wiedziałam jednak, że to od Krzysztofa Sobieszczańskiego pochodzi ta nazwa.

Pseudonim „Kolumb” nosił urodzony w 1916 roku Krzysztof Sobieszczański. Imię żeglarza i odkrywcy przylgnęło do Krzysztofa już przed wybuchem wojny. Co ciekawe w książce Bratnego na losach Krzysztofa został oparty tylko jedynie trzeci, najbardziej kontrowersyjny tom „Kolumbów” . Opowiadał o awanturach i przygodach przemytniczych z ocalałymi powstańcami. Na okładce
Niemieckie więzienie jeszcze przed wojną, więzienie w Auschwitz, działalność w Kedywie, udział w powstaniu warszawskim i powojenne machlojki w Niemczech. Dodajmy do tego jeszcze miłość do dwóch kobiet, rozpacz, bezradność oraz młodzieńcze marzenia.

„Sen Kolumba” to...

mpw | 2018-08-31
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

„Sen Kolumba” by Emil Marat. Krzysztof Sobieszczański. Pasjonat. Awanturnik. Marynarz. Dezerter. Oszust. Złodziej. Mąż i ojciec. Więzień nr 9913. Powstaniec. Kierowca. Bohater. Uciekinier. Bigamista… …Warszawa i Gdynia. Skandynawia i Lazurowe Wybrzeże. Pawiak i Auschwitz. Postać nieuchwytna. Wielokrotnie na krawędzi. Doskonale ukazane tło historyczne. Warszawa przedwojenna i wojenna. Obszernie, ciekawie opisana. I Powstanie ‘44 z nieoczywistej perspektywy. I obóz. Przypomnienie by nie zapomnieć cenne. Kolumb to Młodość, Miłość, Marzenia… contra Wolność, Wojna, Walka… Książka ujmuje szczerością, dociekliwością, zrozumieniem, prawdą. Świetnie napisana. I obszerna bibliografia, wielość przypisów, dokumentacja, zdjęcia. Warto.

Andrzej | 2018-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2018

Uważam Sen Kolumba za bardzo dobrą książkę, którą warto przeczytać. Napisana sprawnym reporterskim językiem. W trakcie czytania przychodziły różne refleksje, jak tka, że dzisiejszy kibol w ekstremalnych warunkach mógłby być bohaterem jakiegoś narodowego powstania. Ostatecznie mogę powiedzieć że ludzie mają w sobie dużą dozę zła, i to zło czasami wychodzi z nas w najmniej odpowiednim czasie. Albo że jesteśmy z gruntu źli, i tylko niektórym udaje się nie wydobywać tego zła na zewnątrz. Warto przeczytać i rozejrzeć się dookoła nas, tu są tacy sami ludzie jak w tamtych 30, 40, 50 latach.

Nina | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

Pierwowzór bohatera książki Romana Bratnego, od której wzięła się nazwa tamtego pokolenia. Mikołaj Krzysztof Sobieszczański, w okupacyjnym podziemiu znany jako Kolumb, życie miał burzliwe. Miłośnik przygód, morza, żeglarstwa i szkutnictwa, przed wojną więziony za dezercję, do Auschwitz trafił z ulicznej łapanki, w Kedywie był egzekutorem wyroków na zdrajcach i szmalcownikach, ranny w powstaniu warszawskim, nie wrócił z obozu jenieckiego do Polski. Róża, Austriaczka, z którą związał się na obczyźnie, o istnieniu polskiej żony, Stefy, dowiedziała się z listów od niej. W Polsce zostawił syna i córkę, Róża urodziła mu dwie dziewczynki, młodszą już po tym jak w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach zaginął na morzu. Marzył o pływaniu po oceanach. Także o powrocie do Polski, jak pisał do Stefy? Prowadził nielegalne interesy, trudnił się przemytem towarów i ludzi. Również broni? Był czarusiem, lubianym przez kolegów i kobiety.

Emil Marat podjął się trudnego zadania. Do napisania...

elka2012 | 2018-10-06

Słucham- prawie kończę.Bardzo mnie drażni egzaltowany głos lektora, który unosi głos nieproporcjonalnie do akcji. Bardzo mi to psuło odbiór.
Nie jestem znawca historii Powstania i jego członków, ale dla autora brawa za piękny styl (równiez dostosowany do czasów).

Szymon | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Określenie "pokolenie Kolumbów" gdzieś daleko odbiło mi się od uszu ale kompletnie nie wiedziałem co oznacza, podobnie zresztą jak sylwetka Krzysztofa Sobieszczańskiego. Warto było się tego wszystkiego dowiedzieć, książka dobra - warta polecenia.

Nefre | 2018-10-22
Na półkach: 2018, Przeczytane