Ag2S

Bohater, gangster, marzyciel… Kim był człowiek, którego pseudonim stał się imieniem powstańczego pokolenia? Pasjonujący życiorys „Kolumba” wystarczyłby na kilka scenariuszy sensacyjnych filmów: przed wojną niemieckie więzienie, potem Auschwitz, po wyjściu z obozu brawurowa walka w Kedywie i powstanie warszawskie, niewola, tajemnicze gangsterskie przedsięwzięcia w powojennych Niemczech,...

Pasjonujący życiorys „Kolumba” wystarczyłby na kilka scenariuszy sensacyjnych filmów: przed wojną niemieckie więzienie, potem Auschwitz, po wyjściu z obozu brawurowa walka w Kedywie i powstanie warszawskie, niewola, tajemnicze gangsterskie przedsięwzięcia w powojennych Niemczech, miłość, rozpacz i bezradność – a u źródeł wszystkiego młodzieńcze marzenia o nieograniczonej wolności osobistej. Emil Marat prowadzi hipnotyzujące historyczne śledztwo, odnajduje nieznane dokumenty, korespondencję, polskie i zagraniczne archiwalia. Sen Kolumba to połączenie eseju, książki historycznej i literackiego reportażu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Monika | 2018-07-18

Byłam zachwycona książkami, które Emil Marat napisał wspólnie z Michałem Wójcikiem. Książki-wywiady: "Made in Poland", "Ostatni", "Ptaki drapieżne" były pasjonujące, pouczające i bardzo wysoko są przeze mnie nadal cenione.

A "Sen Kolumba" (już bez współautorstwa Michała Wójcika) nie zachwycił mnie. A powinien. Powinien, bo to moje ulubione wojenno-awanturnicze (tak w uproszczeniu nazywając) klimaty. Bohater-fascynujący (ponieważ mimo mojego narzekania zachęcam do sięgnięcia po książkę, więc życia jego streszczać nie będę). Żył 34 lata a swoim życiorysem mógłby spokojnie obdarzyć kilka osób.
I tak, to jego pseudonim dał nazwę całemu pokoleniu.

Dlaczego więc narzekam. Bo umęczył mnie sposób opowiadania. To budowanie napięcia, rwanie wątków, takie (według mojego określenia, to nie cytat z książki) "zapamiętajcie tę osobę, za 10 lat znów pojawi się w biografii Kolumba". Momentami snucie domysłów, beletryzowanie wydarzeń, a jednocześnie dużo dokumentów i cytatów z rozmów z osobami,...

dorotbook | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

„Nie jest dobre dla zdrowia zabijanie, gdy ma się dwadzieścia lat..”

Pokolenie Kolumbów – gdy słyszę tę nazwę, to automatycznie pierwszym skojarzeniem jest książka Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20.” O ty, pokoleniu na wspominano na lekcjach historii i języka polskiego. Nie wiedziałam jednak, że to od Krzysztofa Sobieszczańskiego pochodzi ta nazwa.

Pseudonim „Kolumb” nosił urodzony w 1916 roku Krzysztof Sobieszczański. Imię żeglarza i odkrywcy przylgnęło do Krzysztofa już przed wybuchem wojny. Co ciekawe w książce Bratnego na losach Krzysztofa został oparty tylko jedynie trzeci, najbardziej kontrowersyjny tom „Kolumbów” . Opowiadał o awanturach i przygodach przemytniczych z ocalałymi powstańcami. Na okładce
Niemieckie więzienie jeszcze przed wojną, więzienie w Auschwitz, działalność w Kedywie, udział w powstaniu warszawskim i powojenne machlojki w Niemczech. Dodajmy do tego jeszcze miłość do dwóch kobiet, rozpacz, bezradność oraz młodzieńcze marzenia.

„Sen Kolumba” to...

ochódzki | 2018-08-06