Dersu Uzała

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Дерсу Узала
dramat, przygoda, podróże retro
Franciszek

Już tak wielu miłośników przygody z różnych krain świata wyruszyło w głąb syberyjskiej tajgi, zainspirowanych tą książką lub filmem Akiry Kurosawy na jej podstawie. Teraz Ty wybierzesz się w zaczarowaną wyprawę, by pewnej mrocznej nocy, w bezkresnym lesie spotkać niezwykłego bohatera – Dersu Uzałę. Dersu – leśny mędrzec, myśliwy i tropiciel – to postać magiczna. Trudno dojść, na ile...

Dersu – leśny mędrzec, myśliwy i tropiciel – to postać magiczna. Trudno dojść, na ile rzeczywista, a na ile wyidealizowana, czy może nawet „zlepiona” z wielu osobowości. Jest tak, ponieważ pozostawiła po sobie tylko pamięć swego przyjaciela Władimira Arsenjewa – oficera, topografa i badacza rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Dzięki jego talentowi pisarskiemu możemy dziś zachwycać się animistyczną filozofią Uzały.

źródło opisu: http://zysk.com.pl/

źródło okładki: http://zysk.com.pl/

takisobiejac | 2011-02-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2010

Mogę śmiało napisać, że to najlepsza książka rosyjskiego autora jaką czytałem.
W zasadzie Arsenjew przedstawia rodzaj dziennika, ale dokłada do tego niesamowite opisy przyrody. Jednak to, co najbardziej mnie ujęło to prawdziwy szacunek autora do starego Golda. Pamiętajmy, że w czasach gdy powstawała ksiązka biały człowiek miał się za kogoś lepszego, za "nadludzia". Wszyscy niebiali, obojętnie Afrykanie, rdzenni Australijczycy czy ludność Syberii uważani byli za prymitywów. Na szczęście Arsenjew nie zniżył się do takiego traktowania Uzały. A gdy do tego doda się prawdziwy talent pisarski autora wyjdzie naprawdę nieprzeciętne dzieło.
Książkę Arsnjewa polecam szczerze. Natomiast film mistrza Kurosawy może człowieka znużyć, więc kolejny raz literatura górą :)

vattghern76 | 2015-12-07
Na półkach: Posiadam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Tym razem niestety będzie dłużej!

"Dersu Uzała" to część druga kronik topograficzno-etnicznych ekspedycji po tajdze Dalekiego Wschodu, rosyjskiego, wojskowego badacza Władimira Arsenjewa.

Po tytuł ten sięgnąłem kompletnie OCZAROWANY majestatycznym i magicznym, filmowym dziełem Akiry Kurosawy (pod tym samym tytułem), który jak się okazało był mniej lub bardziej dokładną ekranizacją naukowych zapisków Arsenjewa z jego wypraw do Kraju Ussuryjskiego z lat 1902-1908.

Książka ma charakter kroniki wyprawy naukowo-badawczej. Autor BARDZO dokładnie opisuje w niej topografię badanego terenu, jego klimat, geologię i roślinność, występującą tam zwierzynę jak i napotkany, lokalny lud. Całe te badawcze podejście może być zatem dla czytelnika nieco nużące i niestety takie JEST.

Sama ilość i opisy napotkanych tam rzek, ich dopływów, czy okolicznych gór przyprawia o lekki zawrót głowy i powoduje silne reakcje obronne przed dalszym tego czytaniem! Gdyż czytelnik prawdziwie i niemal dosłownie...

rowena77 | 2012-03-19
Przeczytana: 19 marca 2012

Władimir Arsenjew wybrał się do Kraju Ussuryjskiego znajdującego się na peryferiach Rosji na ekspedycję naukową, a że dzika tam przyroda potrzebował przewodnika, miejscowego trapera i myśliwego. Tak poznał Dersu Uzałę, z którym połączyła go męska przyjaźń, nie raz w podróży wystawiana na próby. Arsenjew - oficer, topograf i badacz rosyjskiego Dalekiego Wschodu to człowiek nauki, wszystko potrafi racjonalnie wytłumaczyć. Dersu jest częścią przyrody, ma swoją życiową mądrość i przede wszystkim dobroć, którą fascynuje swojego przyjaciela.

Trochę jak dla mnie była to podróż ciężka, to znaczy przedzierałam się przez opisy, jak Dersu przez chaszcze. Arsenjew zamęczał mnie nazwami spotykanych roślin, na dodatek dorzucał łacińskie nazwy, żeby nie było wątpliwości o czym pisze, tyle tych nazw rzek było, że kompletnie się już pogubiłam. Skał też nie oszczędzał, z czego się składają opisów też nie żałował. Z punktu widzenia geografa jest to rzecz bezcenna, ale mnie poszukiwacza książkowych...

Adam | 2010-11-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Dosyć ładnych parę lat temu zobaczyłem film Kurosawy. Zrobił na mnie ogromne wrażenie. Powiem tylko, że książka też robi. To dziwne - bo i film i książka są nieco nudnawe, a mimo to wciągają. Książkę połknąłem w niesamowitym, jak na mnie, tempie. To też chyba o czymś świadczy. ;)

Agnieszek | 2015-02-04
Przeczytana: 24 marca 2015

Wyjątkowa.

Dawidka | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Książka była dla mnie niezwykle trudna do czytania. Większość stanowią szczegółowe opisy przyrody, budowy geologicznej, rodzaju występującej flory i fauny, co było niezwykle nużące. Jednak część antropologiczna i opisana podróż, eksploracja nowych terenów w dawnych czasach są na tyle fascynujące, że zdecydowałam się przez nią przebić mimo wszystko. Zajęło mi to dużo czasu ale myślę że było warto. Nagrodą był ostatni rozdział, chociaż niezwykle krótki, to rozłożył mnie na łopatki, wzruszył i zmusił do refleksji. Jeśli miała bym coś poradzić przyszłym czytelnikom, którzy nie oglądali wcześniej filmu, to przeczytanie wstępu na końcu, lub nie czytanie go w całości. Ponieważ „najwspanialszy podróżnik świata” po prostu w nim spoileruje (sic!) .

owliktuk | 2012-01-08
Przeczytana: 2010 rok

Książka nie wciąga czytelnika. Składa się przede wszystkim ze szczegółowych opisów topografii, klimatu, fauny i flory terenu. Idealna dla kogoś, kto chciałby się tam wybrać.

Być może nie zrozumiałem wspomnianej filozofii tej książki, być może dlatego, że nie dotrwałem do końca...

bsw123 | 2016-09-18
Eva | 2016-05-14
Sygryda | 2016-03-16
Przeczytana: 21 marca 2016
To, co książkowe tygryski lubią najbardziej

Nie wiń Boga za to, że stworzył tygrysa – dziękuj mu za to, że nie dał mu skrzydeł – tak głosi indyjskie przysłowie. Dziękujmy mu zaiste i świętujmy Dzień Tygrysa, który przypada 29 lipca! Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie książek (i jeden wiersz), w których tygrysy odgrywają niezwykle istotną rolę. To do czytania, ło ho ho ho ho ho ho!