rozwiń zwiń

Jeśli zimową nocą podróżny

Okładka książki Jeśli zimową nocą podróżny
Italo Calvino Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
267 str. 4 godz. 27 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Współczesna Proza Światowa
Tytuł oryginału:
Se una notte d’inverno un viaggiatore
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
267
Czas czytania
4 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
830601748X
Tłumacz:
Anna Wasilewska
Tagi:
Kolegium Patafizyki OuLiPo
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
96 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1140
47

Na półkach: , , , , , ,

Jakże proste wydają się inne książki/powieści w porównaniu do prozy Calvino. A zaczyna się tak zwyczajnie ..."Zabierasz się do czytania nowej powieści Itala Calvina Jeśli w zimową noc podróżny. Rozluźnij się. Wytęż uwagę. Oddal od siebie każdą inną myśl. Pozwól, żeby świat, który cię otacza, rozpłynął się w nieokreślonej mgle". Niepostrzeżenie wchodzisz w świat skomplikowanych relacji pomiędzy pisarzem a światem, pisarzem a czytelnikiem. Nie wszystko jest zrozumiałe, trudno ogarnąć piętrzące się komplikacje narracji podstawowej i jej relacji z dziesięcioma niedokończonymi, rozpoczętymi i urywającymi się w najbardziej sensacyjnym punkcie, fabułami. Ciekawe, czy ktoś pokusiłby się kiedyś na ich dokończenie. Żałuję i jestem zła, że nigdy nie zostaną dokończone, nawet wiedząc, że to tylko zabawa, gra pisarza z czytelnikiem. Wciągnęła mnie zwłaszcza taka jedna japońska (nawiązująca do Mishimy) oraz iberoamerykańska (nawiązująca do Borgesa?).
W książce Calvino znalazłam fragmenty, skierowane jakby do mnie - czytelnika zastanawiającego się nad tym, co i po co czyta.
O czytelniku i pisarzu:
"Istnieje pewna linia graniczna: po jednej stronie znajdują się ci, którzy wytwarzają książki, po drugiej ci, którzy je czytają. Ja chcę pozostać jedną z tych, którzy je czytają, dlatego też rozmyślnie pozostaję po tej stronie granicy. Inaczej kończy się bezinteresowna przyjemność z lektury, a w każdym razie przekształca się w coś innego, co nie jest tym, czego ja oczekuję.(...) Świat tych, którzy zajmują się książkami zawodowo, coraz bardziej się zaludnia i zmierza do utożsamienia się ze światem czytelników. (...) Liczba tych, którzy korzystają z książek po to, aby wyprodukować następne książki, wzrasta szybciej niż liczba tych, którzy lubią je czytać. Wiem, że jeśli przekroczę tę granicę choćby jeden raz, przypadkiem, przy okazji, to ryzykuję, że przeniknę do tej wzbierającej fali. Dlatego też nie zamierzam postawić nogi w wydawnictwie".
Czytelnicy - kategorie (rozmowa czytelników w bibliotece):
1. Czytelnik błądzący myślami gdzie indziej
"Jeśli jakaś książka naprawdę mnie zainteresuje, potrafię prześledzić zaledwie parę linijek, a skoro tylko wyłowię tylko jakąś myśl poddaną przez tekst, jakieś wrażenie, pytanie czy obraz, już wpadam na boczny tor, biegnę wzdłuż linii stycznej, przeskakuję od jednej myśli do drugiej, od obrazu do obrazu, podążam meandrycznym tokiem własnego rozumowania i fantazji, aż do całkowitego ich wyczerpania, o przy tym oddalam się od książki tak bardzo, że tracę ją z oczu ... Już te parę stronic zawiera dla mnie taką mnogość światów, że nie potrafię ich zgłębić".
2. Czytelnik przykuty do lektury, czytający między wierszami
"Nie mogę, przeciwnie niż pan, oderwać uwagi od zapisanych linijek nawet na chwilę. Nie mogę się rozpraszać, jeśli nie chcę przeoczyć jakiejś cennej wskazówki. Za każdym razem, kiedy natrafiam na jeden z takich znaczących okruchów, muszę nieustępliwie drążyć dokoła, czy znaleziona bryłka nie okaże się zapowiedzią żyły. Dlatego też moja lektura nigdy nie dobiega końca: czytam i wciąż odczytuję ponownie, szukając potwierdzenia każdego nowego odkrycia między wierszami".
3. Czytający książki ponownie, za każdym razem książkę tę samą, ale inną
"Ja również odczuwam potrzebę ponownego przeczytania książek, które już czytałem - lecz za każdym razem wydaje mi się, że czytam zupełnie nową książkę. Czy to ja ulegam nieustannej przemianie i widzę rzeczy, których przedtem nie dostrzegałem? Czy też lektura jest konstrukcją, której kształt ostateczny zależy od wielkiej ilości zmiennych elementów i nie może powtórzyć się dwukrotnie według tego samego schematu? Za każdym razem, kiedy próbuję raz jeszcze odtworzyć emocje poprzedniej lektury, wydobywam wrażenia odmienne i nieoczekiwane, nie odnajduję zaś wrażeń wcześniejszych".
4. Czytelnik jednej księgi, składającej się z wielu książek
"Każda nowa książka, jaką czytałem, staje się częścią tej pełnej i scalonej księgi, którą tworzy suma moich lektur. Każda z cząstkowych książek musi ulec przetworzeniu, musi wejść w związek z książkami, które przeczytałem wcześniej, stać się ich uzupełnieniem lub rozwinięciem, zaprzeczeniem lub glossą czy punktem odniesienia".
5. Czytelnik poszukujący jednej księgi przeczytanej w dzieciństwie
"Także i mnie wszystkie książki, które czytam, prowadzą do jedynej księgi - lecz ta księga należy do minionego czasu i zaledwie majaczy w moich wspomnieniach. Dla mnie tak powieść wyprzedza wszystkie inne opowieści, toteż wszystkie opowieści, które czytam, wydają mi się jej dalekim echem, natychmiast ginącym. W moich lekturach nieustannie poszukuję tej księgi przeczytanej w dzieciństwie, lecz pamiętam ją zbyt słabo, aby móc ją odnaleźć."
6. Czytelnik zafascynowany początkiem książki
"Dla mnie najbardziej liczy się chwila poprzedzająca lekturę. Czasem sam tytuł wystarcza, abym rozpalił w sobie pragnienie przeczytania książki, która być może nie istnieje. Czasami wystarcza mi początek książki, pierwsze zdanie.. Jeśli wam potrzeba niewiele do uruchomienia wyobraźni, to mnie potrzeba jeszcze mniej, wystarcza mi sama obietnica lektury".
7. Czytelnik - pasjonat zakończeń
"Dla mnie natomiast liczy się zakończenie. lecz to prawdziwe, jedynie istotne, ukryte w mroku, ów punkt docelowy, do którego książka zamierza cię doprowadzić. Mój wzrok dąży do miejsca pomiędzy słowami, starając się dostrzec to, co wyłania się z oddali, z przestrzeni, która rozciąga się ponad słowem "koniec".
8. Czytelnik zwyczajny, czytający od początku do końca
"Lubię czytać w książkach tylko to, co jest w nich zapisane, lubię dopatrywać się związku szczegółów w całością i niektóre lektury uważam za ostatecznie zakończone. Lubię tez czytać książki niezależnie jedna od drugiej, każdą za to, co ją odróżnia od pozostałych, i za to, co sama wnosi nowego, a przede wszystkim lubię czytać od początku do końca".
Komu, jakim czytelnikom Calvino zadedykował swoją książkę?
Na pewno zafascynował początkiem, na pewno jest to powieść dla umiejących czytać między wierszami, lubiących zaskoczenia, gry, zabawy literaturą. Ja odkryłam w sobie coś z czytelnika numer 4 i 6. A ty jakim jesteś czytelnikiem?

Jakże proste wydają się inne książki/powieści w porównaniu do prozy Calvino. A zaczyna się tak zwyczajnie ..."Zabierasz się do czytania nowej powieści Itala Calvina Jeśli w zimową noc podróżny. Rozluźnij się. Wytęż uwagę. Oddal od siebie każdą inną myśl. Pozwól, żeby świat, który cię otacza, rozpłynął się w nieokreślonej mgle". Niepostrzeżenie wchodzisz w świat...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 222
  • Przeczytane
    1 648
  • Posiadam
    395
  • Ulubione
    109
  • Teraz czytam
    62
  • Chcę w prezencie
    38
  • Literatura włoska
    21
  • 2018
    16
  • 2012
    14
  • 2014
    14

Cytaty

Więcej
Italo Calvino Jeśli zimową nocą podróżny Zobacz więcej
Italo Calvino Jeśli zimową nocą podróżny Zobacz więcej
Italo Calvino Jeśli zimową nocą podróżny Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także