Jeśli zimową nocą podróżny

Tłumaczenie: Anna Wasilewska
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Se una notte d'inverno un viaggiatore
WAB

Inne wydania

Dziesięć początków powieści – każdy urywa się w punkcie kulminacyjnym. Czytelnik i Czytelniczka – poszukują kompletnego tekstu, autora, bezbłędnego wydania, właściwego tłumacza. Gromadzą poszlaki, mnożą przypuszczenia, to gubią, to odnajdują kolejne tropy. Czy niedokończone powieści to efekt szalbierstw Hermesa Marany – hochsztaplera zarzucającego rynek plagiatami? A może cała książka jest dziełem Silasa Flannery'ego – pisarza, który w swoim nowym utworze chciałby wreszcie wypowiedzieć całą prawdę o świecie?

„Jeśli zimową nocą podróżny” to szczytowe osiągnięcie Italo Calvina, jedna z najbardziej oryginalnych powieści dwudziestego wieku – pełna odniesień do literatury, filozofii, historii i nauk ścisłych. Rebus stworzony w laboratorium literatury kombinatoryjnej. Labirynt, w którym każdy czytelnik musi odnaleźć własny wątek prowadzący do... No właśnie.

„Zabierasz się do czytania nowej powieści Italo Calvina »Jeśli zimową nocą podróżny«. Rozluźnij się. Wytęż uwagę. Oddal od siebie każdą myśl. Pozwól, aby świat, który cię otacza, rozpłynął się w nieokreślonej mgle. Drzwi lepiej zamknąć: tam zawsze gra telewizor. Powiedz im to od razu: »Nie, nie chcę oglądać telewizji!«. Podnieś głos, inaczej cię nie usłyszą: »Czytam! Nie chcę, aby mi przeszkadzano!«. Może cię nie usłyszeli przy całym tym hałasie, powiedz głośniej, krzyknij: »Zaczynam czytać nową powieść Italo Calvina!«. A jeśli nie chcesz, nic nie mów, miejmy nadzieję, że zostawią cię w spokoju”.
(fragment)

źródło opisu: www.wab.com.pl

źródło okładki: www.wab.com.pl

Cóż to jest za powieść! "Majstersztyk" - to było pierwsze wrażenie, które miałam na jej temat, powstałe po przeczytaniu zaledwie dwóch stron książki. Intuicja mnie nie zawiodła - "Jeśli zimową nocą podróżny" to powieść genialna i misternie skonstruowana.
Czytając ją, czułam się, jakby Calvino prowadził ze mną nieustanną grę, nieustannie puszczał mi oko, dał mi do ręki układankę, powiedzmy kostkę Rubika, do której w miarę układania (czytania) dochodziłyby kolejne kolory, co coraz bardziej utrudniałoby odpowiednie ułożenie ścianek.
Calvino wprowadza nieustanny chaos, zarówno w sferze treści, jak i formy, jednak paradoksalnie jest to bardzo uporządkowany chaos. Posługuje się on językiem i formą na najwyższym poziomie, żonglując stylami i motywami, zarazem jednak robi to w sposób podlegający pewnemu porządkowi. Ach, zachwycam się, ale wiem, że będę jeszcze nie raz do tej powieści wracać, aby po raz kolejny zanurzyć się w jej układance.

czytający | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Nie mogę wyjść z podziwu dla powieści, która okazała się tak śmiała aby mnie skusić i zamknąć w jej słownym labiryncie. W tym miłym dla umysłu więzieniu dała mi do rozwiązania rebus, który w pewnym momencie zaczął przypominać węzeł gordyjski. Z każdym przeczytanym rozdziałem węzeł był coraz trudniejszy do rozwiązania a książka kusiła swym uroczym głosem niczym Syreny z "Odysei". Niestety świadom tego, że tylko pogrążam się w kolejnych znakach zapytania, szedłem jak w amoku za jej głosem wierząc, że może jednak chociaż na koniec poznam wytłumaczalne zakończenie. I wtedy, kiedy już miałem nadzieję, że znalazłem jakiś ślad lub klucz do wyjścia z łamigłówki, opowieść się urywała, ginęła jak szybko zarastająca ścieżka w dżungli. Jednak w porę się zorientowałem, że nie tędy droga. Że nigdy nie wyjdę z tej gmatwaniny mostów nad niezliczonymi przepaściami. Że muszę tam zostać, gdzieś w środku jej przepastnego i oszukańczego brzucha i zrozumieć to co ma mi do przekazania.

Italo Calvino...

Ania | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 marca 2015

Dałam się zmanipulować. Wciągnęła mnie gra, którą autor prowadzi z czytelnikiem. Każde z opowiadań urywa się w ciekawym momencie. Poszukiwania dalszych stron prowadzą do kolejnego opowiadania, również niedokończonego... to złości.
Dawkowałam sobie lekturę, czytałam po jednym opowiadaniu i poprzedzającym ją rozdziale na raz, może dlatego nie poczułam przesytu i każdą kolejną historię odkrywałam z jednakowym zainteresowaniem.
"Jeśli zimową nocą podróżny" to jedna z oryginalniejszych książek, jakie miałam przyjemność czytać.

Pasjonująca podróż po labiryncie literatury i umysłu czytelnika. Ta książka może być odczytana na wiele sposobów: jako mistyfikacja mistyfikacji (czyli prawda), jako hołd oddany Czytelnikowi i Czytelniczce (a może ich krytyka?) lub ukłon dla pisarzy (a może ich krytyka?), jako podróż literacka, jako...

Przeczytam ją jeszcze wielokrotnie, żeby za każdym razem rozumieć nieco więcej (ale nigdy wszystko).

Efekt dodatkowy jest taki, że nabrałam wstrętu do nowych powieści, ponieważ tak jak jedna z postaci czuję, gdy je czytam, że gdzieś to już czytałam. Narobiła mi ponownego smaku na klasykę.

Awangardowa klasyka.

Calvino wielkim pisarzem był!

chiara | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Książka jest piękna i oryginalna, pełna erudycyjnych aluzji, ale eksperyment, jaki przeprowadza autor na czytelniku okazał się dla mnie męczący. Rozpoczynanie coraz to nowej wydumanej powieści nie pozwala zatopić się w lekturze, jak obiecał Calvino, a wszystkie możliwe reakcje na takie urywanie wątków autor ironicznie opisał miedzy kolejnymi rozdziałami. Z ulgą dobrnęłam do końca.

A-- | 2011-09-08
Przeczytana: 2011 rok

Czytelnik i Czytelniczka w labiryncie spisku apokryfu. Kto tu czyta, a kto jest czytany? Czyżby autor wiedział o Tobie czytelniku, a może to Ty jesteś Czytelnikiem lub Czytelniczką? W labiryncie nienapisanych powieści i niedopowiedzianych historii rozwija się wątek literackiego romansu. Którędy wiedzie droga niedopisanych historii i jak łączą się one w jedną wspólna opowieść będącą jednocześnie eksperymentem i próbą wytyczenia literackiego szlaku, dowiesz się czytając tę przedziwną historię. Czytając tę książkę bądź gotów na uczucie, że ktoś zawiązał Ci oczy, obrócił kilkakrotnie wokół i pchnął w literacki labirynt, w którym będziesz sam musiał odnaleźć drogę.

Książka zawiera mnóstwo mniej lub bardziej czytelnych odniesień do postaci, miejsc, zdarzeń, stylów... To uczta dla poszukiwaczy takich smaczków. Myślę, że nawet czytając tę książkę po raz dziesiąty znaleźć w niej będzie można nowe elementy.

Jak to czytać? Każdy może sam wyznaczyć sobie sam ten szlak. Calvino wprowadzi...

Ahsan | 2016-01-31
Przeczytana: styczeń 2016

Niewątpliwie (dla mnie) jest to książka ciekawa, głównie pod względem konstrukcji. Mamy historię (wydaje się, że naszą), po czym przechodzimy do właściwej historii (z tytułu), po czym ta się urywa i wracamy do nas, czyli do Czytelnika, czyli do właściwej historii, aby przejść do kolejnej, itd. Pod względem konstrukcji, mieszania wątków - genialne. Taki literacki matriks. Z drugiej strony mechanizm ciągłego budowania napięcia w każdej historii i urywania nagle. Z trzeciej język - gładki, na pierwszy rzut oka nieskomplikowany, ale po krótkim zastanowieniu finezyjny.
Książka bardzo mi się podobała, jako eksperyment literacki. Natomiast pod koniec robiła się męcząca. Kojarzyła mi się z "Ćwiczeniami stylistycznymi" Queneau.
W każdym razie warta polecenia każdemu, kto już ma dość bumu na kryminały, obyczajowo-biograficzne książki i kolejne sagi fantasy. Słowem każdemu, komu przejadły się schematy.

Katrina | 2012-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

Przyznaję, że trochę wymęczyłam tę książkę. Być może dlatego, iż spodziewałam się czegoś równie zadziwiająco niezwykłego jak w przypadku "Barona Drzewołaza", "Rycerza nieistniejącego" czy "Wicehrabiego przepołowionego". Tymczasem "Jeśli zimową nocą podróżny" to zupenie inny, powiedziałabym eksperymentalny typ literatury. Fabuła zapowiadała się ciekawie: Czytelnik i Czytelniczka ra po raz trafiają na niedokończone i urwane w najciekwaszym momencie powieści, co skłania ich do poszukiwania oryginałów i poznania zakończenia każdej z nich. Myślę, że książkę docenią osoby, które spojrzą na nią jak na ciekawy gatunek literacki, a nie koniecznie fascynującą lekturę. Myślę również, że docenią ją Ci, którzy lubią trochę pofilozofować :-) oraz poszukać ukrytych znaczeń i symboli.

AleksandraB | 2012-10-16
Przeczytana: 11 października 2012

No cóż, doceniam erudycję i talent pisarski autora, ale "Jeśli zimową..." to chyba pozycja nie dla mnie. Nie lubię, gdy ktoś próbuje mi udowadniać jakąś tezę. Nie chcę w kółko słyszeć od autora, że czytanie jest wspaniałe - chcę dostać powieść, która sprawi, że po raz kolejny wygłoszę taką opinię sama. Z każdym kolejnym razem gdy Calvino piał nad przyjemnością lektury, miałam... coraz mniej przyjemności z lektury jego książki.

Od razu przypomniałam sobie "Opętanie" A.S. Byatt, powieść, która bez większych eksperymentów z formą i nachalnego wciskania mi jakiejkolwiek tezy, z każdą stroną, każdym intertekstualnym wtrętem czy przypisem wskazującym drogę do dalszych czytelniczych poszukiwań przypominała mi dlaczego tak kocham czytać.

| 2012-05-03
Przeczytana: 03 maja 2012

Gra pozorów i złudzeń.

Uwaga czytelniku! Rozpoczynasz czytać książkę, która jest zastawioną z pełną świadomością, misternie skonstruwaną pułapką. Nic nie jest tu takie jak się wydaje, nie wiadomo co jest ułudą, a co prawdą. Pozostaw za sobą wszystkie swoje dotychczasowe, indywidualne lekturowe przyzwyczajenia i doświadczenia, przygotuj się na pobyt w świecie irracjonalnym, nieprzewidywalnym, stworzonym specjalnie dla Ciebie przez pisarza – mistyfikatora – fałszerza, sztukmistrza, magika i iluzjonistę w jednym. Wchodzisz do książki, która jest gabinetem czarów. Musisz wiedzieć, że autor bezwzględnie i bez wahania wykorzysta wszystkie swoje triki zawodowe by Cię oszukać, wywieść w pole, zahipnotyzować, który wyłoży na stół pewien zasób figur i na Twoich oczach, niepostrzeżenie, nim zdążysz się zorientować, wymiesza je tak, by uzyskać pewien zasób zamierzonych efektów, zupełnie przez Ciebie nieoczekiwanych. Możesz być oszołomiony, zaskoczony, niepewny swych doznań i wrażeń, możesz...

Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.

Dobrze wyjść z pisarzem: Italo Calvino

Gdy zwiedzając nowe dla siebie miasto, podróżny zapuści się w jedną z bocznych uliczek, zawsze spotka go coś zaskakującego. A przynajmniej coś innego niż mógłby się spodziewać. Jeśli w letnie popołudnie w Stambule podróżny wejdzie do pizzerii prowadzonej przez Amerykankę, to znajdzie tam książkę Italo Calvino.