Jeśli zimową nocą podróżny

Tłumaczenie: Anna Wasilewska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Se una notte d`inverno un viaggiatore
83-06-02718-3
sQra

Powieściowy rebus wywiedziony z laboratorium literatury pojmowanej jako labirynt. Calvino opowiada historię literackiej mistyfikacji, przewrotnie nadając powieści ramy kompozycyjne Księgi tysiąca i jednej nocy. Para powieściowych bohaterów, Czytelnik i Czytelniczka, tropi urywające się w punkcie kulminacyjnym sensacyjnej powieści. Autor mnoży przypuszczenia, gromadzi poszlaki, zaciera ślady, zapraszając czytelnika do aktywnego udziału w procesie lektury.

Cóż to jest za powieść! "Majstersztyk" - to było pierwsze wrażenie, które miałam na jej temat, powstałe po przeczytaniu zaledwie dwóch stron książki. Intuicja mnie nie zawiodła - "Jeśli zimową nocą podróżny" to powieść genialna i misternie skonstruowana.
Czytając ją, czułam się, jakby Calvino prowadził ze mną nieustanną grę, nieustannie puszczał mi oko, dał mi do ręki układankę, powiedzmy kostkę Rubika, do której w miarę układania (czytania) dochodziłyby kolejne kolory, co coraz bardziej utrudniałoby odpowiednie ułożenie ścianek.
Calvino wprowadza nieustanny chaos, zarówno w sferze treści, jak i formy, jednak paradoksalnie jest to bardzo uporządkowany chaos. Posługuje się on językiem i formą na najwyższym poziomie, żonglując stylami i motywami, zarazem jednak robi to w sposób podlegający pewnemu porządkowi. Ach, zachwycam się, ale wiem, że będę jeszcze nie raz do tej powieści wracać, aby po raz kolejny zanurzyć się w jej układance.

czytający | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Nie mogę wyjść z podziwu dla powieści, która okazała się tak śmiała aby mnie skusić i zamknąć w jej słownym labiryncie. W tym miłym dla umysłu więzieniu dała mi do rozwiązania rebus, który w pewnym momencie zaczął przypominać węzeł gordyjski. Z każdym przeczytanym rozdziałem węzeł był coraz trudniejszy do rozwiązania a książka kusiła swym uroczym głosem niczym Syreny z "Odysei". Niestety świadom tego, że tylko pogrążam się w kolejnych znakach zapytania, szedłem jak w amoku za jej głosem wierząc, że może jednak chociaż na koniec poznam wytłumaczalne zakończenie. I wtedy, kiedy już miałem nadzieję, że znalazłem jakiś ślad lub klucz do wyjścia z łamigłówki, opowieść się urywała, ginęła jak szybko zarastająca ścieżka w dżungli. Jednak w porę się zorientowałem, że nie tędy droga. Że nigdy nie wyjdę z tej gmatwaniny mostów nad niezliczonymi przepaściami. Że muszę tam zostać, gdzieś w środku jej przepastnego i oszukańczego brzucha i zrozumieć to co ma mi do przekazania.

Italo Calvino...

Ania | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 marca 2015

Dałam się zmanipulować. Wciągnęła mnie gra, którą autor prowadzi z czytelnikiem. Każde z opowiadań urywa się w ciekawym momencie. Poszukiwania dalszych stron prowadzą do kolejnego opowiadania, również niedokończonego... to złości.
Dawkowałam sobie lekturę, czytałam po jednym opowiadaniu i poprzedzającym ją rozdziale na raz, może dlatego nie poczułam przesytu i każdą kolejną historię odkrywałam z jednakowym zainteresowaniem.
"Jeśli zimową nocą podróżny" to jedna z oryginalniejszych książek, jakie miałam przyjemność czytać.

Pasjonująca podróż po labiryncie literatury i umysłu czytelnika. Ta książka może być odczytana na wiele sposobów: jako mistyfikacja mistyfikacji (czyli prawda), jako hołd oddany Czytelnikowi i Czytelniczce (a może ich krytyka?) lub ukłon dla pisarzy (a może ich krytyka?), jako podróż literacka, jako...

Przeczytam ją jeszcze wielokrotnie, żeby za każdym razem rozumieć nieco więcej (ale nigdy wszystko).

Efekt dodatkowy jest taki, że nabrałam wstrętu do nowych powieści, ponieważ tak jak jedna z postaci czuję, gdy je czytam, że gdzieś to już czytałam. Narobiła mi ponownego smaku na klasykę.

Awangardowa klasyka.

Calvino wielkim pisarzem był!

chiara | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Książka jest piękna i oryginalna, pełna erudycyjnych aluzji, ale eksperyment, jaki przeprowadza autor na czytelniku okazał się dla mnie męczący. Rozpoczynanie coraz to nowej wydumanej powieści nie pozwala zatopić się w lekturze, jak obiecał Calvino, a wszystkie możliwe reakcje na takie urywanie wątków autor ironicznie opisał miedzy kolejnymi rozdziałami. Z ulgą dobrnęłam do końca.

Ahsan | 2016-01-31
Przeczytana: styczeń 2016

Niewątpliwie (dla mnie) jest to książka ciekawa, głównie pod względem konstrukcji. Mamy historię (wydaje się, że naszą), po czym przechodzimy do właściwej historii (z tytułu), po czym ta się urywa i wracamy do nas, czyli do Czytelnika, czyli do właściwej historii, aby przejść do kolejnej, itd. Pod względem konstrukcji, mieszania wątków - genialne. Taki literacki matriks. Z drugiej strony mechanizm ciągłego budowania napięcia w każdej historii i urywania nagle. Z trzeciej język - gładki, na pierwszy rzut oka nieskomplikowany, ale po krótkim zastanowieniu finezyjny.
Książka bardzo mi się podobała, jako eksperyment literacki. Natomiast pod koniec robiła się męcząca. Kojarzyła mi się z "Ćwiczeniami stylistycznymi" Queneau.
W każdym razie warta polecenia każdemu, kto już ma dość bumu na kryminały, obyczajowo-biograficzne książki i kolejne sagi fantasy. Słowem każdemu, komu przejadły się schematy.

A-- | 2011-09-08
Przeczytana: 2011 rok

Czytelnik i Czytelniczka w labiryncie spisku apokryfu. Kto tu czyta, a kto jest czytany? Czyżby autor wiedział o Tobie czytelniku, a może to Ty jesteś Czytelnikiem lub Czytelniczką? W labiryncie nienapisanych powieści i niedopowiedzianych historii rozwija się wątek literackiego romansu. Którędy wiedzie droga niedopisanych historii i jak łączą się one w jedną wspólna opowieść będącą jednocześnie eksperymentem i próbą wytyczenia literackiego szlaku, dowiesz się czytając tę przedziwną historię. Czytając tę książkę bądź gotów na uczucie, że ktoś zawiązał Ci oczy, obrócił kilkakrotnie wokół i pchnął w literacki labirynt, w którym będziesz sam musiał odnaleźć drogę.

Książka zawiera mnóstwo mniej lub bardziej czytelnych odniesień do postaci, miejsc, zdarzeń, stylów... To uczta dla poszukiwaczy takich smaczków. Myślę, że nawet czytając tę książkę po raz dziesiąty znaleźć w niej będzie można nowe elementy.

Jak to czytać? Każdy może sam wyznaczyć sobie sam ten szlak. Calvino wprowadzi...

Katrina | 2012-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

Przyznaję, że trochę wymęczyłam tę książkę. Być może dlatego, iż spodziewałam się czegoś równie zadziwiająco niezwykłego jak w przypadku "Barona Drzewołaza", "Rycerza nieistniejącego" czy "Wicehrabiego przepołowionego". Tymczasem "Jeśli zimową nocą podróżny" to zupenie inny, powiedziałabym eksperymentalny typ literatury. Fabuła zapowiadała się ciekawie: Czytelnik i Czytelniczka ra po raz trafiają na niedokończone i urwane w najciekwaszym momencie powieści, co skłania ich do poszukiwania oryginałów i poznania zakończenia każdej z nich. Myślę, że książkę docenią osoby, które spojrzą na nią jak na ciekawy gatunek literacki, a nie koniecznie fascynującą lekturę. Myślę również, że docenią ją Ci, którzy lubią trochę pofilozofować :-) oraz poszukać ukrytych znaczeń i symboli.

Jakże proste wydają się inne książki/powieści w porównaniu do prozy Calvino. A zaczyna się tak zwyczajnie ..."Zabierasz się do czytania nowej powieści Itala Calvina Jeśli w zimową noc podróżny. Rozluźnij się. Wytęż uwagę. Oddal od siebie każdą inną myśl. Pozwól, żeby świat, który cię otacza, rozpłynął się w nieokreślonej mgle". Niepostrzeżenie wchodzisz w świat skomplikowanych relacji pomiędzy pisarzem a światem, pisarzem a czytelnikiem. Nie wszystko jest zrozumiałe, trudno ogarnąć piętrzące się komplikacje narracji podstawowej i jej relacji z dziesięcioma niedokończonymi, rozpoczętymi i urywającymi się w najbardziej sensacyjnym punkcie, fabułami. Ciekawe, czy ktoś pokusiłby się kiedyś na ich dokończenie. Żałuję i jestem zła, że nigdy nie zostaną dokończone, nawet wiedząc, że to tylko zabawa, gra pisarza z czytelnikiem. Wciągnęła mnie zwłaszcza taka jedna japońska (nawiązująca do Mishimy) oraz iberoamerykańska (nawiązująca do Borgesa?).
W książce Calvino znalazłam fragmenty,...

| 2012-05-03
Przeczytana: 03 maja 2012

Gra pozorów i złudzeń.

Uwaga czytelniku! Rozpoczynasz czytać książkę, która jest zastawioną z pełną świadomością, misternie skonstruwaną pułapką. Nic nie jest tu takie jak się wydaje, nie wiadomo co jest ułudą, a co prawdą. Pozostaw za sobą wszystkie swoje dotychczasowe, indywidualne lekturowe przyzwyczajenia i doświadczenia, przygotuj się na pobyt w świecie irracjonalnym, nieprzewidywalnym, stworzonym specjalnie dla Ciebie przez pisarza – mistyfikatora – fałszerza, sztukmistrza, magika i iluzjonistę w jednym. Wchodzisz do książki, która jest gabinetem czarów. Musisz wiedzieć, że autor bezwzględnie i bez wahania wykorzysta wszystkie swoje triki zawodowe by Cię oszukać, wywieść w pole, zahipnotyzować, który wyłoży na stół pewien zasób figur i na Twoich oczach, niepostrzeżenie, nim zdążysz się zorientować, wymiesza je tak, by uzyskać pewien zasób zamierzonych efektów, zupełnie przez Ciebie nieoczekiwanych. Możesz być oszołomiony, zaskoczony, niepewny swych doznań i wrażeń, możesz...