Jeśli zimową nocą podróżny

Italo Calvino Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Se una notte d'inverno un viaggiatore
2012-06-27
1989-01-01
Data 1. wydania:
2005-02-26
Anna Wasilewska
W.A.B.
czytanie fabuła interpretacja tekstu intertekstualność literatura postmodernizmu literatura włoska pisanie pisarz postmodernizm
Se una notte d'inverno un viaggiatore
literatura piękna
2012-06-27
Anna Wasilewska
Don Kichot i Sancho Pansa

Początek powieści bardzo mi się spodobał i pobudził ciekawość. Jednak im dłużej czytałam, tym większy miałam mętlik w głowie i nie za bardzo wiedziałam co się dzieje. Troszkę się zawiodłam. Ostatnio jednak niewiele książek mi się podoba, może i ta książka trafiła po prostu na mój gorszy czytelniczy moment?

Nie zachwyciłam się. Nawet więcej, sposób prowadzenia gry z czytelnikiem mnie denerwuje – jak coś się zaczyna, to się kończy.

Nie mogłam się skupić na nowej historii, bo ciągle zastanawiałam się, jak mogłaby zakończyć się poprzednia opowieść.

"Tutaj wszystko jest inne"

Ja wiem, że to jest klasyka, ale nie boję się tego napisać, że ta książka jest NUDNA.

Fascynujący, metaliteracki labirynt Calvina - do pogubienia i zauroczenia. Momentami, być może, zbyt zawiły i nie dla każdego. Ale kto by się tym przejmował?

Świetna konstrukcja i ciekawy pomysł - czytelnik odczuwa tę samą frustrację co Czytelnik-bohater. Rzeczywistośc czytelnika, Czytelnika-bohatera, Czytelniczki-bohaterki, autorów, tłumaczy i bohaterów czytanych przez nich książek zazebiają się w ciekawy, zaskakujący sposób i już nie wiadomo kto jest kim i gdzie zaczyna się i kończy kolejny wymiar

Liczyłam na wiele... Tymczasem uczucia mam mieszane, bo choć eksperyment dość ciekawy (przynajmniej do pewnego momentu), to jednak na dłuższą metę trochę męczący. Fabuła poszczególnych wprowadzanych książek zdawała się ulatywać z mojej pamięci ledwo rozpoczynałam kolejną. Bardziej intrygowała mnie oś fabularna, oscylująca wokół dochodzenia prowadzonego przez Czytelnika i...

Wobec cenionej przez czytelników i krytyków powieści Italo Calvino mam mieszane uczucia. Na pewno nie można odmówić jej oryginalności.
Mnie te dziesięć początków historii, urwanych po kilku stronach, bardziej drażniło i rozpraszało niż ciekawiło. Myślę, że gdybym czytała książkę w domu (czytałam w pociągu), nie dotrwałabym do końca lektury.

Niekonwencjonalna powieść 'Jeśli zimową nocą podróżny' autorstwa Italo Calvino skradła kawałek mojego serca. Rzadko bowiem zdarza się, żeby autorowi udało się przenieść genialny i tak skomplikowany koncept jakim niewątpliwie jest abstrakcyjna fabuła książki na papier nie tracąc po drodze wartości literackiej i sensu utworu tak jak to udało się zrobić włoskiemu...

O czym właściwie jest ta książka? Złożona z początków powieści, intrygujących, wciągających, misternie tkanych, napisanych fantastycznym językiem i stylem. Ale to nie był dla mnie najważniejszy element. Owe rozpoczynające się kolejne powieści przeplatane są rozważaniami o książce z niemal każdej perspektywy – czytelników, autorów, wydawców, redaktorów, krytyków,...

Dyskusje

1 551