Jeśli zimową nocą podróżny

Italo Calvino Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Se una notte d'inverno un viaggiatore
2012-06-27
1989-01-01
Data 1. wydania:
2005-02-26
Anna Wasilewska
W.A.B.
czytanie fabuła interpretacja tekstu intertekstualność literatura postmodernizmu literatura włoska pisanie pisarz postmodernizm
Se una notte d'inverno un viaggiatore
literatura piękna
2012-06-27
Anna Wasilewska
Don Kichot i Sancho Pansa

"Miej się na baczności, Czytelniku, tutaj jest wszystko inne, niż ci się wydaje, wszystko jest dwuznaczne", pisze Calvino w tej misternie utkanej, wielopoziomowej, intelektualnej pożywce dla miłośników literatury jaką jest "Jeśli zimową nocą podróżny".
To powieść, która jest napędzana samą wolą opowiadania, nie narzuca narracji, ani szczególnego stylu, chce żeby czytelnik...

Calvino tą powieścią bezpardonowo traktuje kanon literacki wywracając jego definicje treści i struktury do góry nogami co jest tylko początkiem ponieważ następnie to co pozostało zostaje przez niego podarte, przemielone oraz poturbowane. I z tak przygotowanego surowca włoski pisarz utkał swoją nowatorską wizję twórczości. Można efekt jego działalności określić jako...

Odnalazłam tutaj szacunek do czytelnika, czyli taki literacki kwiat paproci. Okazuje się, że nie wszyscy pisarze traktują swoich czytelników przedmiotowo, tworząc serie coraz grubszych (i głupszych) książek.

"Lubimy czytać" powinno zorganizować konkurs na dokończenie jednej z opowieści zawartej w tej książce z zachowaniem odpowiedniego stylu. Mogłyby powstać interesujące...

O takich książek jest jak kot napłakał i to znaczy, że za mało. Chaos? Może nie. Ale Irytująca, niesamowicie wciągająca i dziwnie bezpośrednia - w sensie przekazu. Książka, która mówi do Ciebie! Jest. Specjalnie dla ciebie. Jeśli potrafisz znieść nieco rozczarowania - wywołanego niedokończonymi opowieściami, cała reszta tej książki wynagrodzi Ci przykre odczucia. Szybko jej...

"Jeśli zimową nocą podróżny" to literacka zabawa w kotka i myszkę, w której z góry wiadomo, że i tak wygra Calvino.
------------
Zazwyczaj czytając książki, wcielamy się w zwiadowców - jesteśmy na tropie.

Tropimy fabułę, mordercę (wraz z głównym bohaterem - detektywem, rzecz jasna),...

Uwielbiam Calvino, a ta pozycja cofa mnie do czasów liceum, gdy go odkryłem. Polecam wszystkim fanom nieoczywistych narracji i gry z czytelnikiem. Nic więcej nie da się napisać, bo ktoś zarzuci, że spoiler :)

Początek powieści bardzo mi się spodobał i pobudził ciekawość. Jednak im dłużej czytałam, tym większy miałam mętlik w głowie i nie za bardzo wiedziałam co się dzieje. Troszkę się zawiodłam. Ostatnio jednak niewiele książek mi się podoba, może i ta książka trafiła po prostu na mój gorszy czytelniczy moment?

Nie zachwyciłam się. Nawet więcej, sposób prowadzenia gry z czytelnikiem mnie denerwuje – jak coś się zaczyna, to się kończy.

Nie mogłam się skupić na nowej historii, bo ciągle zastanawiałam się, jak mogłaby zakończyć się poprzednia opowieść.

"Tutaj wszystko jest inne"

Ja wiem, że to jest klasyka, ale nie boję się tego napisać, że ta książka jest NUDNA.

Dyskusje

1 623