Jeśli zimową nocą podróżny

Okładka książki Jeśli zimową nocą podróżny
Italo Calvino Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
Se una notte d'inverno un viaggiatore
W.A.B.
2012-06-27
1989-01-01
Data 1. wydania:
2005-02-26
Anna Wasilewska
czytanie fabuła interpretacja tekstu intertekstualność literatura postmodernizmu literatura włoska pisanie pisarz postmodernizm

Utorowałem sobie drogę poprzez zwarte zasieki Książek Nigdy Nie Przeczytanych, przez całe hektary Książek Których Równie Dobrze Mogłem Nie Czytać, Książek Przeznaczonych do Innych Celów Niż Lektura, Książek Przeczytanych Jeszcze Zanim Je Otwarto Gdyż Należą Do Kategorii Tych Co Zostały Przeczytane Jeszcze Przed Napisaniem, Książek Które Z Pewnością Bym Przeczytał Gdybym...

Dla tych, ktorzy kochają literaturę nie jako miły sposób spędzania wolnego czasu, lecz wnikliwie, głeboko przyglądają się książce jako utworowi sztuki, jako byt-który-się-staje (aż powstrzymuję się, aby tutaj do klasyków niemieckiej filozofii nie sięgać) powieść Calvino będzie fascynującą przygodą.

Chociaż, ku przestrodze tych, którzy sięgną po "akcję", " Jeśli zimową porą...

Perełka! Szkoda, że nie ma więcej takich książek. Jaką trzeba mieć wyobraźnię i talent, żeby tak napisać. Wielka przyjemność czytania nie tylko dla fanów lektur wszelakich.

Czytałam z zapartym tchem, z pewnością do niej powrócę, zaczarowała mnie.

Powiedziano nam, że życie to pasjonująca podróż, powiedziano też, że może ono być podróżą literacką...

Uwierzyliśmy, zanurkowaliśmy w życie, dotknęliśmy dna, a teraz brodzimy w płytkich lagunach liter.
Italo Calvino bawi się z nami w bezustanne restarty, podrzuca niespodziewane słowa, ucina zdania, których konkluzje zdajemy się już wyczuwać na końcach akapitów.
Pozwala nam...

Jakoś późno dobrnęłam do tej powieści, mimo że ciągle trafiałam na pochlebne opinie. Ale cierpliwie czekała na półce.
Tej książki nie można pomylić z inną. Jest wyrazem ogromnej miłości Autora do książek, hołdem dla czytelników i wszystkich ludzi związanych z wytwarzaniem literatury. A tak naprawdę to wspaniała zabawa - nieustanna pogoń dwójki zapalonych czytelników,...

Nie dałam rady przebrnąć przez tą lekturę. Narracja, jak dla mnie, potwornie irytująca.

Fascynująca, historia w historii, miód.

Absolutne arcydzieło. Wciąga bez reszty, przemienia i pozostawia oszołomionego czytelnika w stanie zadziwienia, że tak można pisać. Wspaniałe lekarstwo dla mózgu zmęczonego tradycyjnymi lekturami. Książka, która orzreźwia, jak wezbrany do granic górski potok....

Na półkach: , , , , ,

Bez trudu zatapiałem się w skrawkach narracji, pełnych parodii gatunkowych. Uniwersalny Czytelnik, intrygująca Czytelniczka i 10 zupełnie różnych początków powieści.

Odbiorcy towarzyszy niespełnienie, frustracja oraz niezaspokojona ciekawość względem poznawanych podczas lektury losów świata i bohaterów.

Piękny eksperyment, a jednak literatura. OuLiPo w szczycie formy

1 796
    1 390