Wystan Hugh Auden

Poeta i pisarz angielski. Urodził się w Yorku, wczesne dzieciństwo spędził w Birmingham. Od ósmego roku życia uczęszczał do szkół z internatem – w Surrey i Norfolk (Szkoła Greshama). Wychowywany w rod... Poeta i pisarz angielski.
Urodził się w Yorku, wczesne dzieciństwo spędził w Birmingham. Od ósmego roku życia uczęszczał do szkół z internatem – w Surrey i Norfolk (Szkoła Greshama). Wychowywany w rodzinie anglikańskiej, jako kilkunastolatek porzucił wiarę.

Wykształcony w Oksfordzie, otrzymał niższy stopień naukowy (bakałarza) po trzech latach studiów. Następnie spędził rok w Berlinie. Tam zaczął wyrażać swój dotychczas skrywany homoseksualizm.

Po powrocie do Anglii uczył w szkołach dla chłopców. W tym okresie, pomiędzy 1930 a 1935 r. napisał najlepsze ze swych wczesnych wierszy miłosnych. W 1935 r. ożenił się z Eriką Mann, córką Thomasa Manna – było to "papierowe małżeństwo", mające na celu umożliwienie Erice opuszczenie Rzeszy – oboje małżonkowie byli osobami homoseksualnym.

Auden wyjechał na hiszpańską wojnę domową, aby wspierać republikanów. Już wcześniej był uważany za swoistego rzecznika środowisk lewicowo-liberalnych, ale nigdy nie wstąpił do partii komunistycznej. Przeżył tam wielkie rozczarowanie – po powrocie z Hiszpanii odciął się zupełnie od komunistów, odmawiał udziału w wiecach i prelekcjach.

Osiadł w 1939 r. w USA, a w 1946 r. otrzymał amerykańskie obywatelstwo. W USA związał się ze swoim studentem Chesterem Kallmanem, byli razem prawie czterdzieści lat.

W 1948 r. powrócił do Europy, podróżując po wielu krajach, spędzając jednak najwięcej czasu we Włoszech i Austrii. W latach 1956–1961 był profesorem poezji na Uniwersytecie w Oksfordzie. Praca ta polegała na wygłaszaniu nie więcej niż 3 wykładów rocznie i była rodzajem stypendium umożliwiającego dostatnie i spokojne życie. W okresie swojej profesury Auden spędził w Oksfordzie nie więcej niż kilka tygodni. Dopiero w ostatnim roku swojego życia osiadł ostatecznie w Oksfordzie.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
44 wiersze
44 wiersze
Wystan Hugh Auden

7,18 (11 ocen i 0 opinii)
44 wiersze
Reprezentatywny wybór wierszy jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku. Poezja Audena (1907-1973) - który po lewicowych fascynacjach w młodości, po duchowym przełomie dawał w swoich wierszach wyraz...
czytelników: 54 | opinie: 0 | ocena: 7,18 (11 głosów)
Drut kolczasty
Drut kolczasty
Hannah Arendt, Wystan Hugh Auden

5,75 (4 ocen i 0 opinii)
Drut kolczasty
„Drut kolczasty” to kolejna książka wydana w serii „Biblioteka Kwartalnika KRONOS”. Sygnują ją nazwiska Hannah Arendt i Wystana Hugh Audena, którzy być może najgłębiej przemyśleli traumatyczne doświad...
czytelników: 42 | opinie: 0 | ocena: 5,75 (4 głosy)
Liryki najpiękniejsze
Liryki najpiękniejsze
Wystan Hugh Auden

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Morze i zwierciadło. Komentarz do „Burzy” Szekspira
Morze i zwierciadło. Komentarz do „Burzy” Szekspira
Wystan Hugh Auden

9,17 (6 ocen i 2 opinii)
Morze i zwierciadło. Komentarz do „Burzy” Szekspira
"Morze i zwierciadło" to trzeci z czterech dłuższych utworów poetyckich Wystana Hugh Audena. Kilkuczęściowy poemat jest swoistym komentarzem do ostatniego dramatu Williama Szekspira, Burzy....
czytelników: 17 | opinie: 2 | ocena: 9,17 (6 głosów)
Poezje
Poezje
Wystan Hugh Auden

7,5 (2 ocen i 1 opinii)
czytelników: 9 | opinie: 1 | ocena: 7,5 (2 głosy)
Powiedz mi prawdę o miłości
Powiedz mi prawdę o miłości
Wystan Hugh Auden

8 (2 ocen i 0 opinii)
Powiedz mi prawdę o miłości
Zbiór 10 wierszy W.H. Audena ze słynnym "Funeral Blues".
czytelników: 22 | opinie: 0 | ocena: 8 (2 głosy)
Ręka farbiarza i inne eseje
Ręka farbiarza i inne eseje
Wystan Hugh Auden

6,83 (6 ocen i 1 opinii)
Ręka farbiarza i inne eseje
Wybór esejów jednego z najwybitniejszych poetów XX w. (1907-1973). Zawiera m.in. eseje: O czytaniu; Matka Boska i prądnica; Bezosobowe "Ja"; Pod Kulą Ziemską; Poezja amerykańska; Uwagi o komizmie; M...
czytelników: 35 | opinie: 1 | ocena: 6,83 (6 głosów)
Rimbaud, Apollinaire i inni. Wybór przekładów
Rimbaud, Apollinaire i inni. Wybór przekładów
Artur Międzyrzecki, William Shakespeare, Edgar Allan Poe, Thomas Merton, Charles Pierre Baudelaire, Henri Michaux, Jorge Luis Borges, Anna Achmatowa, Emily Dickinson, Raymond Queneau, Molier, Osip Mandelsztam, Alfred de Musset, Arthur Rimbaud, Borys Pasternak, Gérard de Nerval, Victor Hugo, Guillaume Apollinaire, Octavio Paz, Robert Frost, Louis Aragon, Walt Whitman, Robert Lowell, Thomas Stearns Eliot, Oskar Miłosz, André Breton, Jean Racine, Wystan Hugh Auden, Gyula Illyés, Artur Lundkvist, Edgar Lee Masters, Dawid Samojłow, Edward Estlin Cummings, Andrew Marvell, Giuseppe Ungaretti, Eugenio Montale, Jules Laforgue, Siergiej Jesienin, Rafael Alberti, Antonio Machado, William Carlos Williams, Charles d'Orléans, Maurice Scève, Louise Labé, Marc de Papillon de Lasphrise, Clovis Hesteau de Nuysement, Jean de Sponde, Guillaume Colletet, Jacques Vallée Des Barreaux, Tristan L'Hermite, Robert Desnos, René Char, André Frénaud, Pierre Emmanuel, Yves Bonnefoy, Edwin Arlington Robinson, Wallace Stevens, Robinson Jeffers, John Crowe Ransom, Conrad Potter Aiken, Genevieve Taggard, Allen Tate, Langston Hughes, Theodore Roethke, Jorge Guillén, Umberto Saba, Salvatore Quasimodo, Arseniusz Tarkowski, Borys Słucki, Gennadij Ajgi

7,65 (20 ocen i 2 opinii)
Rimbaud, Apollinaire i inni. Wybór przekładów
Publikacja zawiera przekłady wierszy 69 poetów: francuskich, angielskich, hiszpańskich, włoskich i rosyjskich oraz obszerne glosy autorstwa Artura Międzyrzeckiego, dotyczące wybranych poetów.
czytelników: 163 | opinie: 2 | ocena: 7,65 (20 głosów)
Selected Poems
Selected Poems
Wystan Hugh Auden

5,67 (3 ocen i 0 opinii)
Selected Poems
Zbiór wierszy W. H. Audena zebranych przez Edwarda Mendelsona.
czytelników: 8 | opinie: 0 | ocena: 5,67 (3 głosy)
Starożytni i my
Starożytni i my
Wystan Hugh Auden

7,33 (3 ocen i 0 opinii)
Starożytni i my Seria: Biblioteka Kwartalnika Kronos
Jeśli istnieje jakakolwiek reakcja na Greków, którą można nazwać typową dla naszych czasów w porównaniu z innymi epokami, to, myślę sobie, jest nią poczucie, że byli to w rzeczy samej bardzo dziwni lu...
czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 7,33 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

15
131
474
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (20)

Czytelnicy (131)

Cytaty tego autora (10)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Jak działa pisarz?

„Najpewniejszym sposobem zdyscyplinowania pasji jest zdyscyplinowanie czasu: zdecyduj, co chcesz robić w ciągu dnia, później co dzień rób dokładnie to, a z pasją nie będzie żadnych problemów” – radzi W.H. Auden. A jak funkcjonują inni artyści?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd