Morze i zwierciadło. Komentarz do „Burzy” Szekspira

Wystan Hugh Auden Wydawnictwo: a5 Seria: Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5 poezja
The Sea and the Mirror. A Commentary on Shakespeare’s The Tempest
Stanisław Barańczak
a5
Stanisław Barańczak Szekspir Shakespeare burza poezja angielska poemat angielski
The Sea and the Mirror. A Commentary on Shakespeare’s The Tempest
a5
poezja
Stanisław Barańczak
Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5

To jest jedna z największych rzeczy, jakie kiedykolwiek czytałem. Absolutnie nie tylko dla szczególnie zainteresowanych Burzą.
Polecam poszukać nagrań ze znakomitego przedstawienia Jerzego Grzegorzewskiego.

Komentarz Audena do „Burzy” Shakespeare'a stanowi sam w sobie osobne dzieło. Bogactwo miar metrycznych, logika kolejnych wywodów, monolog-wodospad Kalibana, kunsztowne wersy Prospera – te i wiele innych elementów mnie zupełnie zauroczyły.
Dobrze jest czytać „Morze...” po przeczytaniu/odświeżeniu „Burzy” – taka już natura komentarza. Wiele drobnych smaczków bez znajomości...

• Z biblioteki
  • '16