Starożytni i my

Okładka książki Starożytni i my Wystan Hugh Auden
Okładka książki Starożytni i my
Wystan Hugh Auden Wydawnictwo: Kronos Seria: Biblioteka Kwartalnika Kronos publicystyka literacka, eseje
251 str. 4 godz. 11 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Biblioteka Kwartalnika Kronos
Wydawnictwo:
Kronos
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
251
Czas czytania
4 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365787057
Tłumacz:
Piotr Nowak
Tagi:
Grecja Rzym Starożytność Współczesność Historia Kultura Eseje Cywilizacja
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kronos 4 (63)/2022 Lekcja łaciny Matthew Arnold, Wystan Hugh Auden, Cecil Maurice Bowra, Redakcja pisma Kronos, Virginia Woolf
Ocena 7,7
Kronos 4 (63)/... Matthew Arnold, Wys...
Okładka książki 444 wiersze poetów języka angielskiego XX wieku Wystan Hugh Auden, Elizabeth Bishop, Edward Estlin Cummings, Robert Frost, Thomas Hardy, Seamus Heaney, Philip Larkin, James Merrill, Charles Simic, Dylan Thomas
Ocena 8,7
444 wiersze po... Wystan Hugh Auden, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
220
176

Na półkach:

Angielski poeta, pisarz, eseista. Tytuł raczej banalny i może nieco depresyjny „Starożytni i my. Eseje o przemijaniu i wieczności”.
Treść to zbiór esejów poświęconych starożytnej Grecji, Rzymowi i początkom chrześcijaństwa.
Dzisiaj akurat zmagam się z Rzymianami. Właściwie to bój żaden, bo przeciwnika prawie nie ma. Zresztą tytuł eseju mówi wszystko „Rzym w ruinie”.
Nie kryje tego Auden: Rzym jego faworytem starożytności nie jest. Sam w sobie, ale i skojarzenia nie poprawiają samopoczucia:

„Architektura rzymska nawet w ruinie, jawi mi się równie opresyjnie i nieludzko, co dzisiejsze, szklano- metalowe budynki”.

Kontrowersyjna teza. Pół Warszawy, zhumanizowanej Warszawy to szkło i metal, a Auden o czymś takim pisze, że opresyjne, że nieludzkie.

Upadek Rzymu. Przyczyny. Nie chcę wyliczać wszystkich, ale ten fragment poświęcony determinancie upadku pisany przecież kilkadziesiąt lat temu (Auden zmarł w 1973 roku) robi naprawdę wrażenie. Rzym upada dzięki:
„…ułomności gospodarki, spadającej liczbie urodzeń, suszy na stepach płd. Azji, która zmusiła barbarzyńców do migracji, chrześcijaństwu…”

W takich okolicznościach i za sprawą m.in. tych przyczyn zdaniem Audena upadał Rzym.

Ten fragment – już bez szerszego kontekstu – muszę przytoczyć. Bo on chyba najpełniej chyba oddaje kondycje ówczesnego Rzymu i chyba credo twórczości Audena

„Wysłany przez Teodoryka z poselstwem do Konstantynopol, poeta Maksymilian zaczepia dziewczynę. Posunął się jednak w latach i nie stanął na wysokości zadania. Dziewczyna zaczyna płakać. Poeta próbuję ją pocieszać, mówiąc jej, że z łatwością znajdzie sobie lepszego kochanka. „Nie o to chodzi – odpowiada mu dziewczyna – płaczę przez ogólny nieład świata”

Dobrze, że to tylko Rzym. I to do tego pogański.

Ale Auden niestety( w tym momencie przytoczę dłuższy fragment – przypominam pisany w latach 60-tych – okraszony artefaktami z czasów minionych) cały esej konkluduje takimi oto fragmentem:

„Sądzę, że wielu z nas prześladuje poczucie że nasza cywilizacja – mówiąc „nasza” mam na myśli cały świat, całą cywilizację technologiczną. Czy nazwiemy ją kapitalistyczną, socjalistyczną, czy komunistyczną – rozleci się na drobne kawałki, na co zresztą prawdopodobnie zasługuje.
Podobne do III stulecia naszej ery, wiek XX to stulecie napięcia i niepokoju. Naszym problemem nie jest to, że technologia jest zbyt prymitywna ( tak było w starożytnym Rzymie),by poradzić sobie z nowymi problemami. Chodzi raczej o to ,że spektakularny sukces techniki stworzył odrażający, hałaśliwy świat, w którym jest coraz trudniej żyć po ludzku. W naszych reakcjach na ten stan rzeczy dostrzec możemy wiele paraleli z III wiekiem. Zamiast gnostyków mamy egzystencjalistów i teologów „śmierci Boga, zamiast pustelników – heroinistów i włóczęgów ( co ciekawe z podobną awersją do mycia) zamiast umartwiania ciała – sadomasochistyczną pornografię; co się tyczy rozrywki publicznej, to pod względem wulgarności i brutalności festiwal proponowany przez telewizję wciąż jest o jeden odcień bledszy niż to, co prezentowały amfiteatry, ale tylko o stopień, a to może nie potrwać długo. Nie jestem pewien, co się jeszcze przydarzy, nim umrę, ale z pewnością nie będzie mi się to podobało”

Typowy angielski pesymista. A przecież gdyby doczekał epoki Facebooka mógłby zmienić zdanie i... chciał postawić Boga, Kościół do kąta...

...bo jak piszą autorki poczytnych książek, są narody które wstają z kolan.

Tekst ten - teraz delikatnie przysposobiony na potrzeby LC - zamieściłem kiedyś na blogu Polityki.

Angielski poeta, pisarz, eseista. Tytuł raczej banalny i może nieco depresyjny „Starożytni i my. Eseje o przemijaniu i wieczności”.
Treść to zbiór esejów poświęconych starożytnej Grecji, Rzymowi i początkom chrześcijaństwa.
Dzisiaj akurat zmagam się z Rzymianami. Właściwie to bój żaden, bo przeciwnika prawie nie ma. Zresztą tytuł eseju mówi wszystko „Rzym w ruinie”.
Nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
361
31

Na półkach:

Kawał dobrej roboty!

Kawał dobrej roboty!

Pokaż mimo to

avatar
31
6

Na półkach:

Erudycyjna książka pozwalająca na wiele rzeczy spojrzeć z dystansu i zadać sobie ważne w życiu pytania. Polecam, to był dobrze zainwestowany czas.

Erudycyjna książka pozwalająca na wiele rzeczy spojrzeć z dystansu i zadać sobie ważne w życiu pytania. Polecam, to był dobrze zainwestowany czas.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    50
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    5
  • Klasyka
    1
  • Kunszt słowa
    1
  • Literatura piękna,powieść,baśnie,opowiadania,itp.
    1
  • Antropologia, mitologia
    1
  • Eseje , Felietony
    1
  • Filozofia, religia
    1
  • Meandry kultury
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Starożytni i my


Podobne książki

Przeczytaj także