Gertrude Stein

(Gertruda Stein)

Amerykańska pisarka, eseistka i poetka. Miała wpływ na rozwój modernistycznej sztuki i literatury. Większość życia spędziła we Francji. Kształciła się w USA w Radcliffe College, gdzie pod kierunkiem... Amerykańska pisarka, eseistka i poetka. Miała wpływ na rozwój modernistycznej sztuki i literatury. Większość życia spędziła we Francji.

Kształciła się w USA w Radcliffe College, gdzie pod kierunkiem W. Jamesa studiowała psychologię; rozpoczęła też naukę na wydziale medycyny Uniwersytetu Johna Hopkinsa. W 1903 przeniosła się do Paryża, gdzie do 1912 mieszkała z bratem Leo, krytykiem i kolekcjonerem sztuki, później z Alice B. Toklas, która towarzyszyła pisarce aż do śmierci. W domu przy rue de Fleurus Stein, zafascynowana awangardą malarską, zwłaszcza kubizmem, przyjmowała P. Picassa i H. Matisse’a, a także pisarzy, E. Hemingwaya, E. Pounda, T. S. Eliota, F.S. Fitzgeralda i innych.

Napisała ponad 40 książek, w których eksperymentowała nad poszerzeniem możliwości języka literackiego; stosowała zasadę “ciągłej teraźniejszości” (unikanie wybiegania w przyszłość i cofania się w przeszłość), wykorzystywała technikę filmową, polegającą na rytmicznych powtórzeniach w miejsce opisów (słynne zdanie “Róża jest różą jest różą jest różą”), zerwała z interpunkcją, unikała przymiotników i rzeczowników, wprowadzając wielkie ilości czasowników, co służyć miało podkreśleniu ruchu, praktykowała pisanie automatyczne pod wpływem rozproszenia uwagi.

Swoje teorie literackie i rozważania o istocie twórczości zawarła w kilku zbiorach esejów, m.in. "Kompozycje jako wyjaśnienie" (1926), "Jak pisać" (1931), "Narracja" (1935) oraz w traktatach na temat tożsamości człowieka "Geograficzna historia Ameryki" (1936) i "Czworo w Ameryce" (1947). Do najważniejszych utworów beletrystycznych w dorobku Stein należą: pierwsza autobiograficzna powieść "Q.E.D." (Quod Erat Demonstrandum, 1903), "Dwoje". "Gertrude Stein i jej brat" (1951), “portrety” literackie "Picasso" (1939) i "Trzy żywioły" (1909), pisane 10 lat dzieło "Jak powstawali Amerykanie" (1925), "Autobiografia Alicji B. Toklas" (1933), "Autobiografia każdego z nas" (1937), hermetyczne powieści z pogranicza gatunku "Lucy Church serdecznie" (1930), "Ida. Powieść" (1941), "Powieść podziękowań" (1958) i inne.

W dziejach literatury Stein zapisała się nie tylko jako pisarka i teoretyk literatury, ale także osobowość, która odegrała niepoślednią rolę w kształtowaniu talentów młodych pisarzy amerykańskiego “straconego pokolenia” (określenie jej autorstwa). Ostatnie słowa wypowiedziane tuż przez śmiercią pisarka skierowała do panny Toklas, brzmiały one: “Jaka jest odpowiedź?”, wobec braku reakcji swojej towarzyszki dorzuciła: “Jakie jest pytanie?”

Jest autorką sławnego zdania "Róża jest różą, jest różą, jest różą", nakazując interpretować rzeczy, takimi jakie są.

źródło zdjęcia: http://zdrogi.blogspot.com/2009/06/portret-picassa-gertrudy-stein-oraz.html

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Autobiografia Alicji B. Toklas
Autobiografia Alicji B. Toklas
Gertrude Stein

6,87 (68 ocen i 9 opinii)
Autobiografia Alicji B. Toklas
Jest rok 1932. Gertruda Stein, z dnia na dzień, staję się sławna. „Autobiografia Alicji B. Toklas” bije rekordy popularności i szybko osiąga status książki kultowej. Sama Gertruda Stein staje się zaś...
czytelników: 275 | opinie: 9 | ocena: 6,87 (68 głosów) | inne wydania: 2
Autobiografia każdego z nas
Autobiografia każdego z nas
Gertrude Stein

7,22 (18 ocen i 2 opinii)
Autobiografia każdego z nas
Zawsze interesowała mnie dobra amerykańska zasada, że nie należy zabierać się do niczego, jeżeli nie ma się pewności sukcesu, innymi słowy, że każdy towar musi mieć zapewnionego nabywcę. Z drugiej str...
czytelników: 120 | opinie: 2 | ocena: 7,22 (18 głosów)
First Reader & Three Plays
First Reader & Three Plays
Gertrude Stein

7 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)
Ida. A Novel
Ida. A Novel
Gertrude Stein

3 (1 ocen i 1 opinii)
Ida. A Novel
This is the story of Ida, whose life consists mainly of resting, because she is always tired; of talking to herself; and of getting married, time after time. When it was first published New York...
czytelników: 5 | opinie: 1 | ocena: 3 (1 głos)
Picasso
Picasso
Gertrude Stein

5,81 (31 ocen i 1 opinii)
Picasso
Gertruda Stein była przyjaciółką Pabla Picassa całe życie. Całe życie także pisała portrety literackie. Książka powstała jeszcze za życia malarza, niemniej analiza jego twórczości w niej przedstawiona...
czytelników: 83 | opinie: 1 | ocena: 5,81 (31 głosów)
Tender Buttons
Tender Buttons
Gertrude Stein

0 (0 ocen i 0 opinii)
Tender Buttons
"Tender Buttons", najbardziej kubistyczny z utworów Gertrude Stein, powstał w 1914. Jest to szereg poetyckich akapitów o rzeczach na granicy zrozumiałości.
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Three Lives
Three Lives
Gertrude Stein

4 (2 ocen i 0 opinii)
Three Lives
The first of Gertrude Stein's publications, this accessible 1909 volume was an experiemntal work for its time and established the author's reputation as a master of language and a voice for women. In...
czytelników: 11 | opinie: 0 | ocena: 4 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

7
142
328
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (8)

Czytelnicy (142)

Cytaty tego autora (11)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Pisarze w oparach kofeiny

Można odnieść wrażenie, że im szybciej zapada zmierzch, tym więcej kawy pijemy w ciągu dnia. Parująca filiżanka pachnącej kawy potrafi poprawić nastrój i dodać sporo energii. Wielu pisarzy nie potrafiło bez niej pracować. Oto krótki przegląd autorów, którzy byli wyjątkowo przywiązani do tego napoju.


więcej
Ekscentryczne zwyczaje znanych pisarzy

Kilka dni temu pisaliśmy o pozycjach, w jakich znani pisarze pracowali. Dzisiaj proponujemy bardziej ogólny przegląd naprawdę dziwnych zwyczajów wielkich pisarzy. Dowiecie się np. dlaczego Demostenes golił pół głowy na łyso i ile filiżanek kawy wypijał Balzac.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd