Autobiografia Alice B. Toklas

biografia, autobiografia, pamiętnik
2021-02-24
Mira Michałowska

Świetna

Faktycznie jest to autobiografia samej autorki , napisana wyjątkowym stylem ,, (...) nazywa swoją metodę pisania przy pomocy nieustannych powtórzeń , metodą nalegania ".

Stein zyskała opinię najwybitniejszej emigrantki amerykańskiej w Paryżu i paryskiej legendy, częściej omawianej niż czytywanej - pisała na granicy zrozumiałości i miłośniczką interpunkcji...

Z jaką intencją sięga się po zbiór anegdot o malarzach, pisarzach i ludziach sztuki z początku XX w.? Po co to właściwie czytać? Zwłaszcza dzisiaj, gdy sztuka przygaszona została przez popkulturowe fajerwerki i rozrywkę produkowaną na skalę przemysłową.

Lekturze "Autobiografii Alicji B. Toklas" nie oddawałem się z pasją, połykając na raz całe rozdziały, raczej dawkowałem...

pudelek sprzed stu lat

Niesamowita książka, która wprowadza nas do artystycznego światka w Paryżu w okresie przed- i międzywojennym. Książka jak dla mnie kultowa.

Czytanie „Autobiografii…” było dla mnie odczuwaniem nieustannego dysonansu. Z jednej strony opowiadane historie, smaczki z życia paryskiej bohemy początków XX wieku zapalają iskrę zainteresowania i świadczą o tym, że obie panie prowadziły niezwykle ekscytujący tryb życia. Z drugiej – forma, w jakiej podano owe historie sprawia, że nieliczne były momenty, kiedy wciągnęłam...

Książka bardzo nierówna. Połowę czyta się świetnie, potem zamienia się w trochę nużący katalog spotkań towarzyskich wśród elit kulturalnych.

Przed wyjazdem do Paryża postanowiłem posmakować trochę tamtej atmosfery. Ale powinienem zaglądnąć przede wszystkim do przewodnika. Momentami interesująca książeczka np. wtedy gdy w ICH życiu
pojawia się Hemingway a poza tym...

Polecam przed obejrzeniem "O północy w Paryżu". Książka naprawdę ciekawa.

warta przeczytania, choćby dla poznania kobiety niezwykle pewnej własnej wartości.

• 1001 książek
  • Biografie