Autobiografia Alice B. Toklas

Okładka książki Autobiografia Alice B. Toklas Gertrude Stein Patronat LC
Okładka książki Autobiografia Alice B. Toklas
Gertrude Stein Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2021-02-24
Data 1. wyd. pol.:
1967-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366671454
Tłumacz:
Mira Michałowska
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Topos nr 5-6 2020 Wojciech Gawłowski, Adrian Gleń, Bohumil Hrabal, Jarosław Jakubowski, Wojciech Kass, Piotr Wiktor Lorkowski, Piotr Prachnio, Gertrude Stein, praca zbiorowa
Ocena 7,0
Topos nr 5-6 2020 Wojciech Gawłowski,...
Okładka książki Literatura na świecie 1-2/2019 (570-571) Else Lasker-Schuler, Gertrude Stein
Ocena 0,0
Literatura na ... Else Lasker-Schuler...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
118 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
17
2

Na półkach:

O miłości do Paryża, sztuki, ale chyba przede wszystkim do ludzi.

Tak trzeba żyć.

O miłości do Paryża, sztuki, ale chyba przede wszystkim do ludzi.

Tak trzeba żyć.

Pokaż mimo to

1
avatar
243
226

Na półkach:

To nie jest recenzja książki; Stein znajduje się w tym panteonie, o którym pisze się prace, a nie który się recenzuje - zasłużyła na to. To recenzja polskiego wydania: tłumaczka i autorka przedmowy, Mira Michałowska, straightwashuje związek Stein i Toklas, uparcie nazywając jedną z najbardziej ikonicznych par lesbijskich w kulturze "przyjaciółkami" i "towarzyszkami". I to w książce, która przyczyniła się umocnienia reputacji Stein jako pisarski lesbijskiej, w książce, której klucz odczytania jest z gruntu lesbijski, która jest możliwa w całym swoim potencjale - mnożenia punktów widzenia, autorstwa, załamywania kulturowych i społecznych dychotomii - tylko dlatego, że jest lesbijska. Michałowska dopuszcza się nie tylko ohydnie homofobicznej praktyki, ale też czegoś, co podważa jej kompetencje jako tłumacza, bo daje powody do kwestionowania, czy zrozumiała (i z konsekwencji przełożyła sensownie) tekst Stein. Przedmowa, niby próbująca przybliżyć życie Stein, milczy na temat decyzji tłumaczki, chociaż jest się z czego - nomen omen - tłumaczyć. Czy rasistowski język wyraża wrażliwość społeczną tłumaczki czy ma oddawać rasizm samej Stein? Czy Michałowska celowo dobrała semantycznie pusty i jednoznacznie pejoratywny przymiotnik na opis sztuki afrykańskiej czy to tylko wyraz jej słownictwa? To bym chciała wiedzieć, jako polski czytelnik.

To nie jest recenzja książki; Stein znajduje się w tym panteonie, o którym pisze się prace, a nie który się recenzuje - zasłużyła na to. To recenzja polskiego wydania: tłumaczka i autorka przedmowy, Mira Michałowska, straightwashuje związek Stein i Toklas, uparcie nazywając jedną z najbardziej ikonicznych par lesbijskich w kulturze "przyjaciółkami" i "towarzyszkami". I to w...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
159
71

Na półkach: ,

Polecam czytelnikom, którzy interesują się sztuką początku XX wieku, szczególnie środowiskiem malarzy postimpresjonistów i kubistów. Nie zdobędą tu systematycznej wiedzy, raczej poznają różne "smaczki" i anegdoty z tego okresu. Czasami opowieść nuży: "pojechałyśmy tu i tu...jadłyśmy to i to..., rozmawiałyśmy...". Zawsze miałam problem z interpunkcją, ale w tej opowieści brak przecinków jest świadomym założeniem autorki. Dziwnie się to czyta.

Polecam czytelnikom, którzy interesują się sztuką początku XX wieku, szczególnie środowiskiem malarzy postimpresjonistów i kubistów. Nie zdobędą tu systematycznej wiedzy, raczej poznają różne "smaczki" i anegdoty z tego okresu. Czasami opowieść nuży: "pojechałyśmy tu i tu...jadłyśmy to i to..., rozmawiałyśmy...". Zawsze miałam problem z interpunkcją, ale w tej opowieści...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

26
Reklama
avatar
228
228

Na półkach: , ,

Przewrotna biografia, a właściwie jej wycinek, Gertrudy Stein, autorstwa Gertrudy Stein opowiedziana iustami wieloletniej partnerki autorki - Alice B. Toklas. narratorka opowiada o życiu Gertrudy Stein od pierwszych lat XX wieku po czasy po Ii wojnie światowej, podróżach i spotkaniach z malarzami, pisarzami, ludźmi, o których teraz się uczymy, podziwiamy ich dzieła w muzeach. Ciekawa lektura, w trakcie której nie sposób sięgać do internetu, aby sprawdzić jak np. wyglądał dany obraz czy postać.

Przewrotna biografia, a właściwie jej wycinek, Gertrudy Stein, autorstwa Gertrudy Stein opowiedziana iustami wieloletniej partnerki autorki - Alice B. Toklas. narratorka opowiada o życiu Gertrudy Stein od pierwszych lat XX wieku po czasy po Ii wojnie światowej, podróżach i spotkaniach z malarzami, pisarzami, ludźmi, o których teraz się uczymy, podziwiamy ich dzieła w...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
304
20

Na półkach:

Strasznie dlugo sie meczylam. Nudna potwornie.

Strasznie dlugo sie meczylam. Nudna potwornie.

Pokaż mimo to

2
avatar
310
156

Na półkach:

Gertruda pisze o Alicji udaje że to Alicja o Alicji a to nieprawda bo Gertruda o Gertrudzie pisze a nie Alicja o Alicji. Gertruda o Gertrudzie pisze i udaje też że Alicja o Gertrudzie. Alicja to co Gertruda o Gertrudzie pisze przepisuje. Kto czytał Gertrudę, ten Enigmę zrozumie. Od przecinków wara :).

Gertruda pisze o Alicji udaje że to Alicja o Alicji a to nieprawda bo Gertruda o Gertrudzie pisze a nie Alicja o Alicji. Gertruda o Gertrudzie pisze i udaje też że Alicja o Gertrudzie. Alicja to co Gertruda o Gertrudzie pisze przepisuje. Kto czytał Gertrudę, ten Enigmę zrozumie. Od przecinków wara :).

Pokaż mimo to

12
avatar
403
60

Na półkach: ,

Faktycznie jest to autobiografia samej autorki , napisana wyjątkowym stylem ,, (...) nazywa swoją metodę pisania przy pomocy nieustannych powtórzeń , metodą nalegania ".

Stein zyskała opinię najwybitniejszej emigrantki amerykańskiej w Paryżu i paryskiej legendy, częściej omawianej niż czytywanej - pisała na granicy zrozumiałości i miłośniczką interpunkcji nie była . Bardziej , niż snuciem wątków interesujowała się ukazywaniem wrażeń i stanów umysłu.,, Była to rzeczywiście musująca epoka " .

Delektując się humorem , swych podopiecznych - bywalców słynnego paryskiego salonu opisuje w sposób ironicznie pobłażliwy. Pewnego dnia , wraz z przyjaciółką Alicją odwiedzając Henri Matiss'a w pracowni na poddaszu , minęły na schodach jego sprzataczkę . Chichocząc uznały, że te bazgroły... ten cały ' fowizm' ona ukradkiem maluje...On tylko podpisuje ;)

Przez kilka lat , do wybuchu II wojny światowej , ironizowała szczególnie - podejmowała działania , aby Adolf Hitler otrzymał pokojową nagrodę Nobla .

,, ( ...) Stała się bożyszczem pięknoduchów " a paryska awangarda , korzystając z jej patronatu i opieki , była dla Niej literacko - filozoficzną inspiracją .

Przypuszczam, że Woody Allen też to czytał ...

Faktycznie jest to autobiografia samej autorki , napisana wyjątkowym stylem ,, (...) nazywa swoją metodę pisania przy pomocy nieustannych powtórzeń , metodą nalegania ".

Stein zyskała opinię najwybitniejszej emigrantki amerykańskiej w Paryżu i paryskiej legendy, częściej omawianej niż czytywanej - pisała na granicy zrozumiałości i miłośniczką interpunkcji...

więcej Pokaż mimo to

41
avatar
83
13

Na półkach:

Z jaką intencją sięga się po zbiór anegdot o malarzach, pisarzach i ludziach sztuki z początku XX w.? Po co to właściwie czytać? Zwłaszcza dzisiaj, gdy sztuka przygaszona została przez popkulturowe fajerwerki i rozrywkę produkowaną na skalę przemysłową.

Lekturze "Autobiografii Alicji B. Toklas" nie oddawałem się z pasją, połykając na raz całe rozdziały, raczej dawkowałem sobie tę pseudo-autobiografię w małych porcjach; po kilka plotek, kilka wieczorów w towarzystwie Picassa czy Matisse'a na rue de Fleurus, przymykając jednocześnie oko na co rusz wywoływane kwestie pisarskiej twórczości Gertrudy Stein, autorki książki. Pisarki, która uznała - wyjaśnijmy kwestię mylącego tytułu - że skoro przez długie lata wiodła swoje paryskie życie w towarzystwie tytułowej Alicji, to jej własne prywatne i literackie życie musi być ważną częścią biografii przyjaciółki. Faktycznie jednak mogłaby to być biografia Stein, tyle się wokół niej dzieje.

W tych czasach, o których autorka opowiada zwięźle, w gawędziarskim stylu ograniczając się tylko do rzeczy ciekawych, kuriozalnych lub zabawnych, artyści zrywali z tradycją i akademizmem, a wiec często także z godnymi zarobkami. Poszukiwali autentycznej twórczości, chcieli być prekursorami nawet za cenę porażki i biedy. Przemija impresjonizm, rodzi się fowizm i kubizm. Przez książkę przewija się cała plejada twórców, a właściwie - migają ich ledwo naszkicowane sylwetki i charaktery, bo ważniejsze od tego, kto gościł w salonie Stein, było czy gospodyni znalazła z nim, lub z nią, wspólny język i czy obie strony się polubiły.

Dlatego to może nie najlepszy przewodnik po tamtych czasach, ani tym bardziej po ówczesnej sztuce (nie znajdziecie tutaj dokładnych opisów obrazów i ich interpretacji), a raczej - przyznaję to z pewnym rozbawieniem - pokaz gawędziarskiej megalomani autorki. Z jednej strony szafuje nazwiskami twórców i mecenasów, co działa jak dobra przynęta, a z drugiej zaraz dodaje: "posłuchaj czytelniku, wtedy to Gertruda Stein (zawsze z imienia i nazwiska, zawsze w trzeciej osobie) wpadła na taki i taki pisarski pomysł, który potem został przez nią napisany i wydany, a mówiło się o nim tak i tak". Na ogół mówiło się źle.

Moją intencją, być może ufundowaną na nostalgii, było poznać życie tamtych ludzi, ludzi z czasów, gdy "każdy" mógł wyjechać do Paryża, by dać początek własnemu nurtowi w sztuce. Chociaż zabrakło mi wyczerpujących opisów życia paryskiej bohemy i dociekliwej refleksji na temat sztuki i twórczości, to jednak, oprócz wielu anegdot (które dobrze się czyta) i relacji z wydawniczych bojów autorki, Stein przedstawiła w książce pewne świadectwo tych ciekawych czasów. Do jej opowieści przenika atmosfera spotkań - istotna część życia twórców, wspólnego oglądania obrazów, ujawniają się w niej temperamenty artystów, których zresztą pisarka nie ustawia na piedestałach (a przynajmniej nie wyżej od siebie!), wreszcie pojawiają się kulisy wojny i ślady cywilizacyjnych przemian.

W książce Stein - co jest pewnie stwierdzeniem banalnym - zaklęte jest życie, jakie się już nigdy nie wydarzy. To nie naukowa rekonstrukcja, oparta na dokumentach i dziennikach (która może bardziej odpowiadałaby moim oczekiwaniom), to "relacja z pierwszej ręki". No dobrze, podparta plotką i sensacją, ale czy to nie życie najczystszej postaci? Teraz, mając w pamięci także ówczesne obrazy i prozę, potrafię sobie wyobrazić atmosferę Paryża na progu XX w.

https://agitacjakulturalna.blogspot.com/

Z jaką intencją sięga się po zbiór anegdot o malarzach, pisarzach i ludziach sztuki z początku XX w.? Po co to właściwie czytać? Zwłaszcza dzisiaj, gdy sztuka przygaszona została przez popkulturowe fajerwerki i rozrywkę produkowaną na skalę przemysłową.

Lekturze "Autobiografii Alicji B. Toklas" nie oddawałem się z pasją, połykając na raz całe rozdziały, raczej dawkowałem...

więcej Pokaż mimo to

12
avatar
343
229

Na półkach:

pudelek sprzed stu lat

pudelek sprzed stu lat

Pokaż mimo to

3
avatar
21
14

Na półkach:

Świetna

Świetna

Pokaż mimo to

2

Cytaty

Więcej
Gertrude Stein Autobiografia Alicji B. Toklas Zobacz więcej
Gertrude Stein Autobiografia Alicji B. Toklas Zobacz więcej
Gertrude Stein Autobiografia Alicji B. Toklas Zobacz więcej
Więcej
Reklama
zgłoś błąd