Ida. A Novel

3 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
powieść amerykańska
angielski
Cinnamon

This is the story of Ida, whose life consists mainly of resting, because she is always tired; of talking to herself; and of getting married, time after time. When it was first published New York Times wrote: 'One might call it a short novel, a long poem, or a modern fairy tale.

źródło opisu: http://www.goodreads.com/book/show/483304.Ida

źródło okładki: http://www.vintage-books.co.uk/

Cinnamon | 2012-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2012

Dziwię się, że nazywa się utwór powieścią, chociaż nie ma żadnego ciągu zdarzeń. Język jest bardzo specyficzny: prosty, następuje wiele powtórzeń i prawie nie ma akcji.

Tekst opowiada o kobiecie, celebrytce, wielokrotnie przeprowadzającej się, wielokrotnie wychodzącej za mąż, posiadającą wiele psów, nielubiącą drzwi i nieustannie odpoczywającą. Dlaczego tak mało o niej wiemy? Dla mnie przedstawienie Idy w książce jest takie jak przedstawienie gwiazd w magazynach plotkarskich. Co o nich wiemy? Zazwyczaj nazwiska nowych małżonków. W tej powieści jest podobnie, Ida jest znana, a o znanych ludziach piszę się w kontekście ich ślubów i bzdurnych czynności, a nie wnętrza i ich prawdziwego "ja".

Ida ma niedojrzałą tożsamość, którą oddaje w ręce innych. To inni ją tworzą, robią z nią co chcą, a ona ciągle mówi tak. Oto cytat z wstępu do książki, który dobrze to ujmuje w słowa: "To the extent that people feel they do not exist unless other recognize them, they depend on the moment of...

Susanna | 2017-10-22
Venus | 2014-10-31