Dzikie brzoskwinie. Antologia poetek amerykańskich

poezja
Sic!
2003-03-27
2003-03-27
Julia Hartwig, Stanisław Barańczyk, Leszek Engelking, Renata Gorczyńska, Zbigniew Herbert, Ludmiła Marjańska, Artur Międzyrzecki, Czesław Miłosz, Halina Poświatowska, Teresa Truszkowska, Juliusz Żuławski
poezja amerykańska

więcej Więcej

Książka zdecydowanie dla wielbicieli poezji amerykańskiej i poezji kobiet. Zawiera interesujące wiersze, choć nie wszystkie znajdą swoich zwolenników we współczesnym świecie. Pozycja warta uwagi, głównie dla koneserów.

Na półkach: , , , ,

Tom opracowany przez Julię Hartwig zawiera wiersze 26 poetek amerykańskich. Pozwolę sobie je wymienić: Gwendolyn Brooks, Amy Clampitt, Emily Dickinson, Hilda Doolittle, Louise Glück, Jorie Graham, Jane Hirshfield, Jane Kenyon, Ann Lauterbach, Denise Levertov, Audre Lorde, Amy Lowell, Edna St. Vincent Millay, Marianne Moore, Sharon Olds, Marge Piercy, Sylvia Plath, Adrienne...

Wybór ciekawy - gdy czytałam te wiersze, nie opuszczało mnie wrażenie, że są one rózne od kobiecej poezji rodzimej, są "inne". I chyba ta "innośc" pociąga:)

Bardzo dobrze opracowany, ciekawy i podręczny zbiór. Dla zainteresowanych - pozycja obowiązkowa.

Dostałam ją w prezencie. Zrobiłam na niej maturę. Wracam ilekroć tęsknię do dobrej poezji. Szczególnie, że ta antologia zawiera wiersze Emily Dickinson.

• Poezja
  • USA