Miron Białoszewski

Poeta, prozaik, dramatopisarz, dziennikarz i aktor teatralny. W chwili wybuchu wojny był uczniem III klasy gimnazjum. W okresie okupacji zdał maturę na tajnych kompletach, po czym rozpoczął studia po... Poeta, prozaik, dramatopisarz, dziennikarz i aktor teatralny.

W chwili wybuchu wojny był uczniem III klasy gimnazjum. W okresie okupacji zdał maturę na tajnych kompletach, po czym rozpoczął studia polonistyczne na (również tajnym) Uniwersytecie Warszawskim, których nie mógł ukończyć.

W czasie okupacji prowadził w latach 1942–1944 razem ze Stanisławem Swenem Czachorowskim konspiracyjny Teatr Swena. Po kapitulacji powstania warszawskiego został wywieziony razem z ojcem do obozu tymczasowego w Lammsdorf, następnie zostali przydzieleni do budowy w gazowni w Opolu, skąd uciekli do Częstochowy i powrócili do Warszawy w lutym 1945.

Pracował najpierw na Poczcie Głównej (przy ul. Nowogrodzkiej), potem jako dziennikarz w "Kurierze Codziennym", "Wieczorze Warszawy" i "Świecie Młodych". Współpracował także z redakcjami czasopism dziecięcych i młodzieżowych, dla których pisał wiersze i piosenki wraz z Wandą Chotomską.

Należał do tzw. pokolenia Współczesności. Wiosną 1955 Białoszewski wraz z Lechem Emfazym Stefańskim założyli tzw. "Teatr na Tarczyńskiej", gdzie wystawiał swoje cztery programy sceniczne, zawierające m.in. sztuki "Wiwisekcja" i "Osmędeusze". W inscenizacjach tych brał również udział osobiście (jako aktor) wraz z Ludmiłą Murawską.

Debiutował w krakowskim "Życiu Literackim" w 1955 w ramach Prapremiery pięciu poetów obok wierszy m.in. Herberta, a pierwszy tom jego wierszy, "Obroty rzeczy", ukazał się rok później. Następnie wydał tomy poetyckie: "Rachunek zachciankowy" (1959), "Mylne wzruszenia" (1961) oraz "Było i było" (1965). W tym czasie zdobył niemały rozgłos. Dzięki temu i dzięki staraniom wpływowych przyjaciół oraz protektorów otrzymał mieszkanie przy pl. Dąbrowskiego 7, w którym zamieszkał wraz z życiowym partnerem, malarzem Leszkiem Solińskim. Ich związek był powodem wyrzucenia Białoszewskiego w 1953 z redakcji "Świata Młodych" za rzekome naruszenie obyczajów.

Po rozpadzie Teatru na Tarczyńskiej założył w mieszkaniu przy pl. Dąbrowskiego z Ludwikiem Heringiem i Ludmiłą Murawską "Teatr Osobny", który działał do 1963.

W 1970 zasłynął jako prozaik - po wydaniu "Pamiętnika z powstania warszawskiego", w którym 23 lata po koszmarach wojennych spisał swe przeżycia powstańcze. Niebawem ukazały się dalsze tomy prozy: "Donosy rzeczywistości" (1973), "Szumy zlepy, ciągi" (1976) oraz "Zawał" (1977).

W 1976 Białoszewski już po raz ostatni zmienił miejsce zamieszkania, przeprowadził się na ul. Lizbońską 2 m 62 na prawym brzegu Wisły. Tam powrócił do poezji, wydał też wówczas nowe tomy wierszy. Zmarł 17 czerwca 1983 po kolejnym zawale serca.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Ballady polskie
Ballady polskie
Julian Tuwim, Aleksander Fredro, Adam Mickiewicz, Bolesław Leśmian, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Stanisław Wyspiański, Juliusz Słowacki, Miron Białoszewski, Krzysztof Kamil Baczyński, Leopold Staff, Michał Bałucki, Konstanty Ildefons Gałczyński, Józef Ignacy Kraszewski, Rafał Wojaczek, Stanisław Grochowiak, Kornel Ujejski, Adam Asnyk, Władysław Broniewski, Lucjan Hipolit Siemieński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Roman Zmorski, Józef Bohdan Zaleski, Aleksander Chodźko, Wacław Rolicz-Lieder, Kazimiera Iłłakiewiczówna, Tomasz Zan, Aleksander Dunin-Borkowski

7,26 (39 ocen i 2 opinii)
czytelników: 192 | opinie: 2 | ocena: 7,26 (39 głosów)
Być poetą. Antologia poezji dla maturzystów w wyborze Jerzego B. Wójcika
Być poetą. Antologia poezji dla maturzystów w wyborze Jerzego B. Wójcika
Jan Lechoń, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Wacław Oszajca, Edward Stachura, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Julia Hartwig, Tadeusz Różewicz, Jerzy Harasymowicz, Ernest Bryll, Czesław Miłosz, Josif Brodski, Adam Zagajewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Aleksander Wat, Miron Białoszewski, Stanisław Barańczak, Antoni Słonimski, Ewa Lipska, Anna Achmatowa, Beata Obertyńska, Jerzy Pietrkiewicz, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Józef Baran, Osip Mandelsztam, Tadeusz Borowski, Marian Hemar, Krzysztof Kamil Baczyński, Tomasz Jastrun, Leopold Staff, Jacek Kaczmarski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Urszula Kozioł, Halina Poświatowska, Rafał Wojaczek, Stanisław Grochowiak, Tadeusz Nowak, Kazimiera Iłłakowiczówna, Bronisław Maj, Andrzej Bursa, Stanisław Jerzy Lec, Anna Kamieńska, Władysław Broniewski, Ryszard Krynicki, Julian Przyboś, Roman Brandstaetter, Tadeusz Gajcy, Jaroslav Seifert, Jan Polkowski, Karol Wojtyła, Kazimierz Wierzyński, Stanisław Baliński, Mieczysław Jastrun, Tomas Venclova, Adam Ważyk, Bułat Okudżawa, Marina Cwietajewa, Józef Łobodowski

7,11 (19 ocen i 0 opinii)
czytelników: 123 | opinie: 0 | ocena: 7,11 (19 głosów)
Chamowo
Chamowo
Miron Białoszewski

7,12 (121 ocen i 9 opinii)
Chamowo
Prozatorskie zapiski Mirona Białoszewskiego pochodzą z okresu od czerwca 1975 roku do czerwca roku 1976. Obszerne fragmenty tej prozy miały być początkowo opublikowamne w tomie aRozkurza. Ksiązka ta j...
czytelników: 482 | opinie: 9 | ocena: 7,12 (121 głosów)
Donosy rzeczywistości
Donosy rzeczywistości
Miron Białoszewski

7,3 (63 ocen i 3 opinii)
Donosy rzeczywistości
Niezwykle cenny zapis rzeczywistości podsłuchiwanej przez Białoszewskiego.
czytelników: 233 | opinie: 3 | ocena: 7,3 (63 głosy) | inne wydania: 1
Konstancin
Konstancin
Miron Białoszewski

7,14 (22 ocen i 1 opinii)
Konstancin
Dziennik Mirona Białoszewskiego.
czytelników: 83 | opinie: 1 | ocena: 7,14 (22 głosy)
Małe i większe prozy
Małe i większe prozy
Miron Białoszewski

8,2 (5 ocen i 0 opinii)
Małe i większe prozy
Dziewiąty tom „Utworów zebranych” Mirona Białoszewskiego zawiera ostatnie z jego tekstów prozatorskich mających już wydania książkowe. Opublikowano je w latach 1981-1991. Tytułem „Dorzutki”, stanowiąc...
czytelników: 18 | opinie: 0 | ocena: 8,2 (5 głosów)
Małe i większe prozy opublikowane po roku 1980
Małe i większe prozy opublikowane po roku 1980
Miron Białoszewski

4,5 (2 ocen i 0 opinii)
Małe i większe prozy opublikowane po roku 1980 Seria: Utwory zebrane
Krótkie utwory prozatorskie Mirona Białoszewskiego
czytelników: 10 | opinie: 0 | ocena: 4,5 (2 głosy)
Moja świadomość tańczy
Moja świadomość tańczy
Miron Białoszewski

6,4 (5 ocen i 0 opinii)
Moja świadomość tańczy Seria: Antologia Nowej Poezji Polskiej
Miniatura - wersja kieszonkowa. Wybór wierszy, którego dokonał i opracował Zbigniew Jerzyna.
czytelników: 10 | opinie: 0 | ocena: 6,4 (5 głosów)
Obmapywanie Europy. AAAmeryka. Ostatnie wiersze
Obmapywanie Europy. AAAmeryka. Ostatnie wiersze
Miron Białoszewski

7,94 (18 ocen i 2 opinii)
Obmapywanie Europy. AAAmeryka. Ostatnie wiersze
"Obmapywanie Europy. AAAmeryka. Ostatnie wiersze" to zbiór tekstów przygotowanych do publikacji przez Mirona Białoszewskiego w roku 1983. Pracę nad nimi przerwała 17 czerwca tego roku nagła...
czytelników: 35 | opinie: 2 | ocena: 7,94 (18 głosów)
Obroty rzeczy. Rachunek zachciankowy. Mylne wzruszenia. Było i było
Obroty rzeczy. Rachunek zachciankowy. Mylne wzruszenia. Było i było
Miron Białoszewski

8,21 (39 ocen i 2 opinii)
Obroty rzeczy. Rachunek zachciankowy. Mylne wzruszenia. Było i było Seria: Utwory zebrane
Na indywidualność poetycką Białoszewskiego składa się własny zespół realiów i motywów, swoista koncepcja bohatera oraz całkowicie nowy ton stylistyczno-językowy. Ukazywane są najczęściej przedmioty co...
czytelników: 105 | opinie: 2 | ocena: 8,21 (39 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze (2)

40
4888
4125
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (206)

Czytelnicy (4888)

Cytaty tego autora (21)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Ruszyła Kultura Na Widoku

Biografie Stanisława Lema i Witolda Gombrowicza. Najnowsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego i opowiadania Olgi Tokarczuk. Poezja, klasyki literatury światowej, przedwojenne poradniki i książki edukacyjne dla dzieci. Łącznie ponad 130 tytułów – tyle literackich pereł znajdziecie w Kulturze Na Widoku. Na stronie www.kulturanawidoku.pl, na instalacjach, plakatach i citylightach czytelnicy otrzymują dostęp do kilkudziesięciu legalnych źródeł z e-bookami i audiobookami.


więcej
Nowe stare lektury

Od września przyszłego roku polską szkołę czeka kolejna rewolucja. Znikną gimnazja, wróci osiem klas podstawówki, wróci też obowiązkowy kanon lektur. Ale w nim akurat wiele się (niestety) nie zmieni w stosunku do tego, co było wiele lat temu. Zobaczmy, co obowiązkowo będą czytały dzieci i młodzież w szkołach podstawowych.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd