Naomi Klein

Naomi Klein kanadyjska dziennikarka, pisarka i aktywistka społeczna. Wychowała się w silnie zaangażowanej społecznie i politycznie rodzinie o żydowskich korzeniach. Jej dziadek działał w ruchu związkó... Naomi Klein kanadyjska dziennikarka, pisarka i aktywistka społeczna.
Wychowała się w silnie zaangażowanej społecznie i politycznie rodzinie o żydowskich korzeniach. Jej dziadek działał w ruchu związków zawodowych w wytwórni filmowej Disneya. Ojciec, Michael Klein, był fizykiem zaangażowanym w protesty społeczne przeciwko wojnie wietnamskiej. Gdy Naomi miała 6 lat, przeprowadził się wraz z rodziną do Kanady, kontynuując działalność społeczną. Jej matka, Bonnie Klein, jest znana głównie jako twórczyni filmu Not a Love Story, będącego krytyką zjawiska pornografii. Jej brat, Seth Klein, jest działaczem określanej jako lewicowa organizacji Canadian Centre for Policy Alternatives. Mąż, Avi Lewis, jest kanadyjskim dziennikarzem i dokumentalistą
Kariera dziennikarska Naomi Klein rozpoczęła się od współpracy z gazetą studencką "The Varsity", wydawaną na Uniwersytecie Toronto. Po masakrze w Montrealu, gdy szaleniec zabił 14 kobiet, jej poglądy zbliżyły się do feminizmu.

W 2000 r., po czteroletniej pracy, opublikowała No Logo. Taking Aim at the Brand Bullies[1]. Książka była i jest uznawana za manifest ruchów alterglobalistycznych i antyglobalistycznych. Klein opisuje tam negatywny wpływ strategii marketingowych zorientowanych na markę wywierany na życie społeczeństw krajów rozwiniętych oraz działania korporacji w krajach biednych, przyczyniające się do ich dalszego zubożenia. Symbolem obu tych zjawisk stała się korporacja Nike.

W 2002 r. ukazała się jej druga książka Fences and Windows. Dispatches from the Front Lines of the Globalization Debate[2]. Jest to zbiór artykułów i wykładów na temat globalizacji, działań międzynarodowych korporacji i organizacji oraz sytuacji w krajach biednych.

W 2004 r., wraz z mężem zrealizowała film dokumentalny "The Take", pokazujący społeczność pozbawionych pracy robotników przemysłu samochodowego z Argentyny, którzy zajęli zamkniętą fabrykę, domagając się jej ponownego otwarcia i wznowienia produkcji.


Naomi Klein wśród polskich studentów - Warszawa, 20 listopada 2008 r.W 2007 r. wydała książkę The Shock Doctrine. The Rise of Disaster Capitalism[3], w której krytykuje współczesny kapitalizm.

W dniach 19-20 listopada 2008 r. odwiedziła Warszawę w związku z polskim wydaniem "Doktryny szoku". W trakcie wizyty wygłosiła m.in. wykład na Uniwersytecie Warszawskim oraz wzięła udział w debacie z Janem Krzysztofem Bieleckim, zorganizowanej przez "Dziennik" i tygodnik opinii "Europa" w Collegium Civitas.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne
Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne
Naomi Klein

7,55 (281 ocen i 37 opinii)
Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne
Autor:
W tej kultowej książce Naomi Klein opowiada, w jaki sposób amerykańskie strategie wolnorynkowe podbiły świat, wykorzystując to, że niektóre kraje i narody znajdują się w stanie szoku. Autorka pokazuje...
czytelników: 1287 | opinie: 37 | ocena: 7,55 (281 głosów) | inne wydania: 1
Mury i wyłomy czyli bariery i szanse
Mury i wyłomy czyli bariery i szanse
Naomi Klein

6,11 (19 ocen i 2 opinii)
Mury i wyłomy czyli bariery i szanse
Autor:
Autorka podejmuje w książce najważniejsze wątki wielkiej debaty globalizacyjnej a zasad równego handlu, żywności modyfikowanej genetycznie, ulicznej przemocy podczas antyglobalistycznych protestów, pr...
czytelników: 115 | opinie: 2 | ocena: 6,11 (19 głosów)
NIE to za mało. Jak stawić opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba
NIE to za mało. Jak stawić opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba
Naomi Klein

6,74 (35 ocen i 7 opinii)
NIE to za mało. Jak stawić opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba
Autor:
Gorąca reakcja na najważniejsze wydarzenia polityczne, przede wszystkim na wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, oraz na gwałtownie rosnące w innych krajach prawicowy populizm i nac...
czytelników: 134 | opinie: 7 | ocena: 6,74 (35 głosów) | inne wydania: 1
No Logo
No Logo
Naomi Klein

7,09 (744 ocen i 60 opinii)
No Logo
Autor:
Międzynarodowy bestseller, kultowa książka Naomi Klein, nazywana często „biblią alterglobalistów”. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, które upłynęły od pierwszego wydania No Logo, książka została uzn...
czytelników: 2541 | opinie: 60 | ocena: 7,09 (744 głosy) | inne wydania: 2
To zmienia wszystko
To zmienia wszystko
Naomi Klein

7,8 (60 ocen i 10 opinii)
To zmienia wszystko
Autor:
Wraz z "No Logo" i "Doktryną szoku" nowa książka Klein stanowi trylogię, w której autorka diagnozuje kolejne światowe kryzysy, a jednocześnie ukazuje drogi ich przezwyciężenia. Tym...
czytelników: 450 | opinie: 10 | ocena: 7,8 (60 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

5
1217
2875
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (37)

Czytelnicy (1217)

Cytaty tego autora (4)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Czytelnicy, których możesz spotkać na studiach

Zaczyna się nowy rok akademicki. Miasta uniwersyteckie zapełniają się młodymi ludżmi, którzy - jak powszechnie wiadomo - najbardziej na świecie lubią... czytać książki. Czytają je pasjami - w trakcie zajęć, na przerwach i podczas obiadów. A wieczorami spotykają się w gronie przyjaciół, aby przy zielonej herbacie i ciasteczkach owsianych porozmawiać o tym, co pisarz miał na myśli. Sprawdźcie na jakie typy czytelników możecie trafić!


więcej
Książki przepowiadają przyszłość

Nikt nie wie, co przyniesie przyszłość. Na ogół nie wiemy, co przyniesie następny dzień, więc jak odgadnąć, jak będzie wyglądać świat za 5 lat? Za 10? Za 100? Wielu próbowało przewidzieć przyszłość, niektórym się to udało. Przedstawiamy zestawienie książek, które prezentują futurystyczne wizje i kierunki, w jakich może rozwijać się nasz świat.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd