rozwiń zwiń

Książki o powstaniu warszawskim: 7 tytułów, po które warto sięgnąć

Anna Sierant Anna Sierant
01.08.2023

Każdego roku, gdy 1 sierpnia wybija godzina 17, stolica Polski na chwilę się zatrzymuje, rozbrzmiewając syrenami. Tego dnia Warszawa pamięta o powstańcach, którzy w 1944 roku postanowili wystąpić przeciwko niemieckiemu okupantowi. To ważne wydarzenie historyczne upamiętniają książki o powstaniu warszawskim – powstało ich niemało, a część tych, do których szczególnie warto zajrzeć, znajdziecie w poniższym zestawieniu.

Książki o powstaniu warszawskim: 7 tytułów, po które warto sięgnąć adamsky73 (https://pixabay.com/pl/users/adamsky73-5854577/), Pixabay

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało przez kolejne 63 dni. Choć pierwsze strzały na Żoliborzu było słychać już o 14, godzina „W” wybiła o 17 – wtedy oddziały dyspozycyjne KG AK i jednostki Okręgu Warszawskiego rozpoczęły atak na wszystkie niemieckie obiekty w Warszawie. O samym wybuchu powstania poinformował Hitlera Himmler: „Powiedziałem: Mein Führer, moment jest niesympatyczny. Z punktu widzenia historycznego jest jednak błogosławieństwem, że ci Polacy to robią. W ciągu pięciu-sześciu tygodni pokonamy ich. Ale wtedy Warszawa – stolica, głowa, inteligencja tego niegdyś szesnasto-, siedemnastomilionowego narodu Polaków – będzie starta. Tego narodu, który od siedmiuset lat blokuje nam Wschód i od pierwszej bitwy pod Tannenbergiem ciągle nam staje na drodze”.

I choć w trakcie ponad dwóch miesięcy walk powstańcom udało się m.in. odbić budynek PAST-y, to ich walka o wolność, zryw przeciwko okupantowi zakończył się podpisaniem przez gen. Tadeusza Komorowskiego, ps. Bór, aktu kapitulacji w nocy z 2 na 3 października. W czasie powstania warszawskiego zginęło około 150–180 tysięcy cywilów, w tym około 40–60 tysięcy osób podczas rzezi na Woli, zniszczeniu uległo około 72 procent zabudowy mieszkalnej i około 90 procent zabytków. Choć dzisiaj w związku z wybuchem powstania warszawskiego pojawiają się różne głosy – że rozpoczęto je w fatalnym momencie, że Rosjanie nie ruszyli powstańcom z pomocą, a Niemcy wcale nie zamierzali tak szybko Warszawy opuścić, to prof. Norman Davies podkreśla, że celem powstańców było utrzymanie powstania przez tydzień, do momentu, gdy do stolicy miała wkroczyć Armia Czerwona (co się jednak nie stało). Jak dodaje w rozmowie z Muzeum Historii Polski, „powstanie było naturalnym, silnym i patriotycznym odruchem młodych ludzi, którzy żyli pod okupacją niemiecką pięć lat. Myślę, że bardzo trudno byłoby je powstrzymać”.

W 79. rocznicę powstania warszawskiego warto przypomnieć sobie książki (a także piosenki, do których teledyski też znajdują się w tym tekście), które o tym wydarzeniu traktują.

Książki o powstaniu warszawskim – 7 propozycji 

Najbardziej znana książka o powstaniu warszawskim? „Pamiętnik z powstania warszawskiego”, Miron Białoszewski, różne wydania

Tworzenie zestawień książek na dany temat rodzi m.in. kłopot, który polega na konieczności wyboru między najbardziej znanymi publikacjami na dany temat – a ich przecież nie może na liście zabraknąć – a pozycjami mniej znanymi, ale również wartymi uwagi. Klasykiem wśród książek o powstaniu warszawskim, którego moim zdaniem nie można pominąć, jest „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Lektura ciekawa nie tylko ze względu na postać samego autora, ale i dlatego, że pokazuje powstanie oczami nie jego uczestnika, a mieszkańca stolicy. Jako że to książka Białoszewskiego właśnie, nie zawsze jest łatwa w odbiorze, jest pełna krótkich zdań, onomatopei, bywa chaotyczna, ale i pozbawiona została patosu, tak często obecnego przy relacjach z wydarzeń historycznych.

Przez dwadzieścia lat nie mogłem o tym pisać. Chociaż tak chciałem. I gadałem. O powstaniu. Tylu ludziom. Różnym. Po ileś razy. I ciągle myślałem, że mam to powstanie opisać, ale jakoś przecież o p i s a ć. A nie wiedziałem przecież, że właśnie te gadania przez dwadzieścia lat – bo gadam o tym przez dwadzieścia lat – bo to jest największe przeżycie mojego życia, takie zamknięte – że właśnie te gadania, ten to sposób nadaje się jako jedyny do opisania powstania.

Powstanie warszawskie w wersji popkulturowej – „BRADL, tom 1”, Tobiasz Piątkowski, Marek Oleksicki, Egmont Polska, Muzeum Powstania Warszawskiego

Opowieść o historii, także tej, której elementem było powstanie warszawskie, w wersji komiksowej? Dlaczego nie! Wydawnictwo Egmont Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego w kilku tomach przedstawiły losy polskiego szpiega, uczestnika powstania warszawskiego, Kazimierza Leskiego, ps. Bradl. W czasie powstania warszawskiego Kazimierz Leski był dowódcą kompanii „Bradl” batalionu „Miłosz”, potem w jego arcyciekawej biografii znalazły się m.in. takie wydarzenia, jak przedzieranie się przez okupowaną Europę z fałszywymi dokumentami, wytyczanie szlaków dla kurierów, wykradanie najpilniej skrywanych tajemnic III Rzeszy. Komiks „BRADL” to przykład na to, że o historii można opowiadać na różne sposoby, również takie, w których na pierwszym planie dominuje obraz. Autorem ilustracji jest Marek Oleksicki, któremu zależało na stworzeniu „serii w klimacie noir, osadzonej w realiach okupowanej Warszawy”. Z kolei autor tekstu Tobiasz Piątkowski zaznacza, że „nie tworzył dokumentu, a popkulturową opowieść”. Jak dodaje: „Autentyczne postacie przerysowałem tak, by nadać im charakter bliższy bohaterom Dicka Tracy’ego czy Parkera. Leski, niczym rasowy zamaskowany mściciel, doczeka się nawet swojej nemezis”.

Encyklopedia powstania, czyli „Powstanie warszawskie 1944”, Adam Borkiewicz, Muzeum Powstania Warszawskiego

A jeśli kogoś nie interesują komiksy czy informacje, które może znaleźć w większości publikacji poświęconych powstaniu warszawskiemu, może sięgnąć po słynną już monografię Adama Borkiewicza – powstańca warszawskiego (ps. Leszczyński, Poleski), która skupia się na militarnym aspekcie walk. Choć książka została napisana w roku 1957, jej wydanie czwarte – uzupełnione i poprawione – opublikowano w roku 2018, zyskało opracowanie naukowe Katarzyny Utrackiej, historyczki z Muzeum Powstania Warszawskiego, a także aneksy, komentarze, przypisy rzeczowe, mapy, plany sytuacyjne i schematy organizacyjne oddziałów powstańczych. Do książki dodano również wstęp historyczny i archiwalne fotografie. „Powstanie warszawskie 1944” nazywane jest encyklopedią tego właśnie momentu w historii polskiej stolicy, najbardziej zainteresuje jednak zapewne tych, którzy szczególnie fascynują się zagadnieniami wojskowymi. Ta publikacja stanowi również wyjątkowy przewodnik po mieście, którego już nie ma.

Książka o powstaniu warszawskim nie tylko dla nastolatków – „Galop ‘44”, Monika Kowaleczko-Szumowska, Wydawnictwo HarperCollins Polska

Monika Kowaleczko-Szumowska pracuje m.in. jako tłumaczka z angielskiego, często książek dla dzieci i młodzieży. Co ciekawe, tłumaczy również wystawy, materiały dla Muzeum Powstania Warszawskiego, a jej „Galop ‘44” właśnie z powstaniem jest związany. To mieszanka powieści fantastyczno-historyczno-przygodowej nie tylko dla nastoletnich czytelników. Bohaterami książki są dwaj żyjący współcześnie bracia – Wojtek ma lat 17, a Mikołaj – 13, a to oznacza, że chłopcy nie najlepiej się dogadują, co znajduje potwierdzenie na uroczystościach z okazji rocznicy wybuchu powstania w muzeum. Wojtek postanawia się od nich odciąć, zakładając na uszy słuchawki z muzyką, za to Mikołaj rusza na zwiedzanie instytucji, w której jego uwagę szczególnie zwraca replika kanału, do którego postanawia wejść. Jakież jest jego zdziwienie, gdy po wyjściu z kanału znajduje się w powstańczej Warszawie, w której właśnie wybiła godzina „W”. Śladem brata postanawia wyruszyć Wojtek, co nie tylko wzmocni więź między nastolatkami, ale też pozwoli czytelnikom lepiej poznać historię. Co ciekawe, choć Wojtek i Mikołaj są postaciami fikcyjnymi, w książce opisane są prawdziwe zdarzenia, których stają się uczestnikami, i prawdziwi bohaterowie. W publikacji znalazły się również fragmenty prawdziwych zapisków powstańczych.

Powstanie warszawskie z perspektywy czasu, czyli „Jędrek ‘44”, Wojciech Tadeusz Brański, Wydawnictwo Bellona

A może książka o powstaniu warszawskim napisana nie z perspektywy powstańca, a… fizyka, bliskiego osoby, która w powstaniu brała udział? Z perspektywy kogoś, kto zastanawia się, czy rzeczywiście „bez sierpniowego zrywu nie byłoby wolnej Polski”, ale i setek tysięcy ofiar wśród ludności cywilnej, miasta zrównanego z ziemią? „Jędrek ‘44” to dla autora również sposób na porozmawianie z bratem o powstaniu, gdy tego brata już od trzydziestu lat nie było na świecie. Andrzej Brański, ps. Czarny, zmarł w roku 1980, w powstaniu walczył w zgrupowaniu Adama Rzeszotarskiego, ps. Żmija. Wojciech Barański nie znalazł jednak nazwiska swojego brata w „Wielkiej ilustrowanej encyklopedii Powstania Warszawskiego” – nie znalazł go w spisie nazwisk ani w imiennych wykazach powstańców. Sam postanowił więc ruszyć tropem siedemnastoletniego w czasie powstania Jędrka (autor książki urodził się w roku 1935, więc w powstaniu udziału nie brał). W książce nie brakuje nie tylko ciekawego spojrzenia na wydarzenia z ‘44 roku, ale i czarnego poczucia humoru, które objawia się w postaci rozmowy dwóch braci – tej, która za życia Andrzeja nigdy nie miała miejsca.

Śladami miasta, którego już nie ma – „Przewodnik po powstańczej Warszawie”, Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski, Wydawnictwo Świat Książki

Z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego organizowane są w stolicy ciekawe (i często darmowe) spacery tematyczne związane właśnie z tym wydarzeniem – wydarzenia można bez problemu znaleźć m.in. w mediach społecznościowych. Można też wybrać się na taki spacer na własną rękę, niekoniecznie dokładnie 1 sierpnia. Często bowiem, mieszkając w stolicy czy odwiedzając ją, mijamy wiele ważnych dla powstania miejsc, czasem nawet o tym nie wiedząc. Wiele z nich jest oznaczonych, jeśli jednak chcecie poznać i te nie tak oczywiste, sięgnijcie po „Przewodnik po powstańczej Warszawie” varsavianistów Tomasza Urzykowskiego i Jerzego S. Majewskiego. W publikacji znajdziecie mapy, zdjęcia (z czasów powstania i współczesne), informacje o tym, na których budynkach zachowały się ślady walk (i o tych, których już nie ma), gdzie stały powstańcze barykady. W publikacji nie zabrakło również relacji uczestników tamtych wydarzeń.

Książka o (tym, co po) powstaniu warszawskim – „Nie umieraj do jutra”, Wacław Gluth-Nowowiejski, Wydawnictwo Marginesy

Wacław Gluth-Nowowiejski, powstaniec warszawski (pseudonim Wacek), po wojnie działał na wielu polach, zainicjował niejeden projekt, wśród nich akcję „Pierwsi w mieście” (1971–1972), która umożliwiła mu poznanie warszawskich robinsonów. Dzięki temu powstała książka „Nie umieraj do jutra” – pozycja wyjątkowa, bo napisana o tym, co działo się po powstaniu, i o tych, którzy – z różnych powodów, wśród których był brak zaufania do Niemców wzywających ludność cywilną do opuszczenia stolicy – postanowili zostać w jej ruinach. Książka stanowi lekturę zdecydowanie niełatwą – autor w siedmiu tekstach przedstawia w niej historię Panny X – kobiety udającej mężczyznę, piekarza Czesława Lubaszki czy Aresa – mściciela, który wśród ruin postanowił popsuć nazistom szyki. Autor zwraca również uwagę na to, że przetrwać tragedię to jedno, ale radzić sobie z jej skutkami psychicznymi – to drugie, podkreśla, że ekstremalnie trudno jest żyć po tym, jak niemal się umarło, widziało najgorsze zbrodnie, do których zdolny jest człowiek. Co ważne, do każdego z opowiadań dołączono zdjęcia ich bohaterów, miejsc, w których przebywali.

Jak pisze w oficjalnej recenzji „Nie umieraj do jutra” Izabela Straszewska:

Spośród wielu wspomnień wybrał te, które najdobitniej ukazują tamten trudny czas. Stworzył zbiór dziesięciu opowiadań, dość krótkich, ale jakże wymownych. Te historie zapadają głęboko w pamięć, losy ludzkie targane są w nich przez wojenną zawieruchę w bardzo dosłownym tego słowa znaczeniu. Piją gnijącą wodę, ich rany pokrywają wijące się larwy, ich towarzysze umierają obok i rozkładają się na ich oczach. Brakuje mi słów, by wyrazić emocje, jakie we mnie wyzwoliła ta książka. Trudno mi było nie płakać, trudno jest również o tym pisać. Tak wiele zła się wtedy wydarzyło.

Na koniec, za Julianem Tuwimem, podobnie jak Sanah, zachwyćmy się pięknem pełnej życia, wciąż trwającej Warszawy.

Jakie tytuły dodalibyście do tego zestawienia?


komentarze [46]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
bogdanmieczyslawc1b7 16.08.2023 21:30
Czytelnik

Nie widzę w polecanych pozycjach-Obłędu44-Piotra Zychowicza. Bez bajdurzenia i patosu, pokazana prawda o tym wielkim niesczęściu, jakie Polacy zgotowali Polakom.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LadyBlackCat 05.08.2023 09:44
Czytelnik

Polecam rewelacyjny album "Teraz`44.Historie", autorstwa Marcina Dziedzica i Michała Wójcika. Jest tam oczywiście tekst i są fotografie. Te fotografie to połączenie zdjęcia z czasu Powstania Warszawskiego ze zdjęciem współczesnym, miejsce zrobienia zdjęcia jest takie samo. Widać, co działo się tam w tamtym czasie, a co teraz. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
bigoslogos 04.08.2023 10:46
Czytelniczka

Warto przeczytać tez „Szklane ptaki” Katarzyny Zyskowskiej - wątek powstania nie jest pierwszoplanowy, ale historia Baczyńskiego zdecydowanie warta uwagi!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bob_Krzyzansky 03.08.2023 08:19
Czytelnik

Polecam. Powstanie takie jakim było, bez patosu, w oczach jednego z żołnierzy.

Mrówka na szachownicy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Mrówka na szachownicy
ISIA 02.08.2023 17:33
Czytelniczka

Ja mogę polecić tę pozycję - fotomontaże zdjęć z powstania z obrazami współczesnej Warszawy w tych samych miejscach:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/261822/teraz-44-historie
Oraz zbiór biograficznych notek o artystach i życiu artystycznym w trakcie powstania, różne losy, różne wybory. Autorka niestety nie ma zgrabnego pióra, więc czyta się z lekkim zgrzytaniem zębów, ale...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Blindfury 02.08.2023 15:42
Bibliotekarz

"Wspomnienia z Powstania Warszawskiego" Grackiego - spodziewałem się kombatanckiego nudzenia, a książka okazała się żywa, prawdziwa, opowiada o tym, co autor widział i przeżył, a nie usłyszał. Słowem: naprawdę bardzo dobra.

Wspomnienia z Powstania Warszawskiego

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wspomnienia z Powstania Warszawskiego
konto usunięte
14.08.2023 09:48
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Achim 02.08.2023 07:53
Czytelnik

Powstanie jest także punktem wyjścia dla fantastycznej "Dzidzi" Sylwii Chutnik. Uciekinierki z Warszawy trafiają na polską wieś. Autorka odheroizowuje zryw narodowy, czyni z niego " herstorię", podważa  topos  pomocy i zrozumienia dla mieszkańców stolicy. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MemoStuff 01.08.2023 22:27
Czytelniczka

Polecam od siebie dwie książki ze wspomnieniami powstańców Powstańcy Dziewczyny z Powstania
oraz dość zapomnianą książkę Jerzego Stefana Stawińskiego z elementami autobiograficznymi
Młodego warszawiaka zapiski z urodzin

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Powstańcy  Dziewczyny z Powstania  Młodego warszawiaka zapiski z urodzin
Łopian 01.08.2023 22:08
Czytelniczka

Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie Tu część wywiadów jest z powstańcami, choć raczej nie wpisują się one w ogólnie przyjętą konwencję aktu heroizmu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie
Achim 01.08.2023 21:30
Czytelnik

" Budowałam barykadę" Anny Świrszczyńskiej. Kolejny powód do przypomnienia tej genialnej Poetki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Katarzyna 02.08.2023 10:39
Czytelnik

Wiersze Świrszczyńskiej są znakomite. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się