Tylko co to takiego? Dziś Światowy Dzień Poezji

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
21.03.2023

Poezja. „Tylko co to takiego poezja”, pytała w jednym ze swych najsłynniejszych wierszy Wisława Szymborska. Wzorem noblistki trzymajmy się tej niewiedzy jak zbawiennej poręczy. I czytajmy. Nie tylko w Światowy Dzień Poezji.

Tylko co to takiego? Dziś Światowy Dzień Poezji Photo by Debby Hudson on Unsplash

Od 1999 roku 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Ustanowione przez UNESCO święto ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Projekt przyjęto podczas 30. Konferencji Generalnej w Paryżu, mając na celu wspieranie różnorodności językowej poprzez poetycką ekspresję i zwiększenie możliwości wysłuchania zagrożonych języków.

21 marca, czyli Światowy Dzień Poezji

I choć główne uroczystości nadal odbywają się w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich, Światowy Dzień Poezji obchodzić możemy wszędzie, a hołd poetyckiej twórczości złożyć może każdy. Pamiętając przy tym, że poezja, z pozoru ezoteryczna i dostępna tylko dla wtajemniczonych, jest dla każdego.

Bo i taki cel przyświecał pomysłodawcom Światowego Dnia Poezji. Jak podkreślała Irina Bokova, Dyrektorka Generalna UNESCO:

Każdy wiersz jest unikalny, ale każdy odzwierciedla uniwersalne ludzkie doświadczenie, kreatywność przekraczającą wszelkie granice, w stałej afirmacji ludzkości jako jednej rodziny.

Poezja, czyli co?

Przez lata bałem się poezji, przyciśnięty do ziemi nauczycielską ręką, pytany, z wiszącą nade mną groźbą oceny niedostatecznej: CO POETA MIAŁ NA MYŚLI? Często nie wiedziałem. Często nie wiem i dzisiaj.

Ale nagle: jaka to ulga, jakie odprężenie, które przychodzi ze świadomością, że to okej – nie wiedzieć. Więcej – nie wiedzieć, czym jest sama poezja. I tylko czytać. Chłonąć. Z otwartą głową i otwartą przyłbicą.

Nie wiedziała przecież sama noblistka, której wspomnienie po raz kolejny staje się nieodzowne. Zwłaszcza że, jak pisałem TUTAJ, decyzją Senatu RP rok 2023 został ustanowiony Rokiem Wisławy Szymborskiej. W wierszu „Niektórzy lubią poezję” czytamy: 

Niektórzy –

czyli nie wszyscy.

Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.

Nie licząc szkół, gdzie się musi,

i samych poetów,

będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

 

Lubią –

ale lubi się także rosół z makaronem,

lubi się komplementy i kolor niebieski,

lubi się stary szalik,

lubi się stawiać na swoim,

lubi się głaskać psa.

 

Poezję –

tylko co to takiego poezja.

Niejedna chwiejna odpowiedź

na to pytanie już padła.

A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego

jak zbawiennej poręczy.

Władysław Broniewski pisał z kolei:

Nie wiem, co to poezja,

nie wiem, po co i na co,

wiem, że czasami ludzie

czytają wiersze i płaczą,

 

a potem sami piszą,

mozolnie i nieudolnie,

by od dławiącej ciszy

łkające serce uwolnić.

Nie wiem i ja. Nie wiem, po co i na co. Zachęcam: pozwólcie sobie na tę niewiedzę. Szczególnie dzisiaj.

Zwłaszcza że comiesięczne wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać na marzec 2023 to właśnie: przeczytam tom poezji.

Jako że Światowy Dzień Poezji jest okazją, by uhonorować poetów i poetki, na koniec, choć z nieśmiałością, pozwolę sobie na małą dawkę polecanek. A skoro mamy Rok Wisławy Szymborskiej, trudno po raz kolejny nie wymienić laureatki literackiego Nobla. Sam sięgnąłem niedawno po doskonały tom „Koniec i początek”. Świetnym wyborem będą również wydane przez Znak „Wiersze wszystkie”, opublikowane z okazji stulecia urodzin noblistki.

Nie przestrzelicie też z pewnością, jeśli sięgniecie po innych klasyków: Czesława Miłosza, Helenę Poświatowską, Bolesława Leśmiana, Mirona Białoszewskiego, wspomnianego już Broniewskiego czy nieco bardziej współczesnego Stanisława Barańczaka. Warto usiąść także do spotkania z Jerzym Jarniewiczem, choćby z nagrodzonym Literacką Nagrodą „Nike” 2022 tomem „Mondo cane” (Biuro Literackie). „Raj utracony” Miltona? Jak najbardziej. Charles Bukowski w wersji lirycznej, dla przykładu, w tomie „Z obłędu odsiać słowo, wers, drogę” (Noir sur Blanc)? Serdecznie polecam.

A gdyby tak złamać konwencję i odejść od tomów poetyckich w sensie ścisłym? Na przykład czytając zbiór tekstów Kory „Stoję, czuję się świetnie”. Albo jeszcze inaczej: poznając błoto Paryża, metafizyczną tęsknotę, ból, rozpacz, brak woli, badanie zakamarków ludzkiej duszy i historię Poety zagubionego w wielkim mieście – wszystko to w wyjątkowych poematach prozą. Słowem: początek wiosny spędzając z „Paryskim splinem” Charles’a Baudelaire’a, pendant do legendarnych już „Kwiatów zła”, we wspaniałym przekładzie Ryszarda Engelkinga. Niekończące się, skazane na porażkę zmagania Poety z Pięknem to, zaręczam, lektura jedyna w swoim rodzaju.

Tymczasem – drodzy Poeci i Poetki, wszystkiego najlepszego!


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
wodnica 21.03.2023 21:09
Czytelnik

Bardzo dziękuję za życzenia. Szkoda, że "honorując" dzień i osoby poetyckie największy niby serwis związany z książkami jest w stanie polecić jedynie poezję dawno zmarłych autorów. Z jednym wyjątkiem, nazwisko zaplątało się w pamięci, bo poeta dostał Nike.
Smuteczek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
by_the_book 21.03.2023 20:54
Czytelniczka

Boimy się poezji. Boimy się lektury poezji. W szkole wpojono nam przekonanie, że recepcja liryki jest czymś trudnym, wręcz "elitarnym", zarezerwowanym dla grupy zapaleńców. Wielka szkoda, bo my Polacy właśnie w dziedzinie poezji wyróżniamy się na tle innych narodów europejskich ponad przeciętną. Mamy wspaniałą galerię wielkich nazwisk, genialnych poetów. Kochanowski, Rej,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
wodnica 21.03.2023 21:10
Czytelnik

A jak się nie bać, kiedy w największym serwisie książkowym dotyka się poezji jedynie przez trumny? A poezja żywa jest, działa na ludzi, tylko trzeba wyjść sprzed kompa, żeby coś na ten temat wiedzieć.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński 21.03.2023 13:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post