rozwiń zwiń

Kalendarz wydarzeń literackich: sierpień

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.07.2022

Wracamy do was z kalendarzem wydarzeń literackich, w którym prezentujemy informacje o najciekawszych inicjatywach skierowanych do miłośników i miłośniczek książek. Sprawdźcie, na jakie festiwale, warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania autorskie warto wybrać się w sierpniu.

Kalendarz wydarzeń literackich: sierpień

------
OFF Festival Katowice 2022: Kawiarnia Literacka

Gdzie? Katowice
Kiedy? 5–7 sierpnia

BUNT – to hasło przewodnie tegorocznej edycji Kawiarni Literackiej, która po raz kolejny otworzy się podczas jednego z najważniejszych muzycznych wydarzeń sezonu letniego, czyli katowickiego OFF Festivalu.

„W czasach niepewności, wojny i katastrofy klimatycznej staramy się odnaleźć sens i możliwości oporu. Szukamy nie tylko skutecznych form zmiany świata, ale przede wszystkim zastanawiamy się, jak miałby wyglądać”, informują organizatorzy.

Kawiarnię poprowadzą kuratorka wydarzenia Sylwia Chutnik i Karolina Sulej.

W ramach trzydniowego wydarzenia odbędą się panele, w tym choćby o premierze książki „Do przodu, dziewczyny” Sary Marcus, o prawach zwierząt i rozrywce, kulturze cyrkowej, buncie i alternatywnych wspólnotach, estetyce buntu lat 90. (z udziałem Anny Gacek) czy antologii queerowych tekstów „Dezorientacje”. W sobotę, 6 sierpnia, zostanie zaprezentowany monodram cyrkowy „Mamałyga”, który łączy w sobie elementy teatru i sztuki cyrkowej. Inspiracją dla powstania spektaklu była powieść Aglai Veteranyi.

Szczegółowy program Kawiarni Literackiej znajdziecie TUTAJ.

------

Fikuśny Festiwal Literatury
Gdzie? Szczecin
Kiedy? 6-7 sierpnia, 20-21 sierpnia

Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie to wyjątkowa, premierowa edycja święta książki, które przez latem wypełni nową siedzibę lokalnej księgarni Fika.

W programie znajdują się warsztaty, rozmowy, a także czytania – na trawie, przy lemoniadzie i w towarzystwie literackich gwiazd, czyli, jak podkreślają organizatorzy, dobrze spędzony czas wśród pięknych słów i obrazów. Wydarzenie odbywa się ścisłym centrum Szczecina, w zabytkowej XIX-wiecznej willi.

Więcej informacji o festiwali, wraz z jego szczegółowym programen, znajdziecie na Facebooku.

------

Festiwal Stolica Języka Polskiego
Gdzie? Szczebrzeszyn, Zamość
Kiedy? 7–13 sierpnia

8. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego rozpoczyna się już w niedzielę, 7 sierpnia. Organizatorzy zapraszają na piękne Roztocze.

„Stolica Języka Polskiego wyrasta z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury, jako najpiękniejszego medium opowiadania. Dzięki czytaniu i opowiadaniu o tym, co przeczytaliśmy, powiększamy nie tylko swój potencjał wyrażania, ale także uczymy się dostrzegać i rozumieć historie innych ludzi, uwrażliwiać na wielość i różnorodność opinii, sposobów ekspresji i interpretacji. Jesteśmy przekonani, że ta umiejętność pozwala nam lepiej się komunikować i budować szczęśliwsze relacje między bliskimi nam ludźmi”, informują.

Choć ósma edycja festiwalu w znacznej części odbędzie się w Szczebrzeszynie, jej otwarcie zaplanowano w Zamościu. Tegorocznej edycji patronować będzie Miron Białoszewski. Gośćmi festiwalu będą m.in. Stanisław Baj, Wojciech Bąkowski, Zuzanna Bartoszek, Anna Bikont, Wojciech Bonowicz, Małgorzata Borzym, Kamil Bujny, Maciej Byliniak, Wojciech Chmielarz, Daniel Cichy, Ilona Copik i Maria Deskur.

Oprócz spotkań autorskich w ramach ósmego Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędą się również wystawy, warsztaty, widowiska poetyckie, a także koncerty. Przyznana zostanie ponadto Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora. Dla najmłodszych, jak co roku, przygotowano z kolei zajęcia z cyklu Mała Stolica Języka Polskiego.

Szczegółowy program każdego dnia festiwalu znajdziecie pod tym LINKIEM.

------
Festiwal literacki „Patrząc na Wschód”

Gdzie? Buda Ruska
Kiedy? 11–14 sierpnia

W okolicy połowy sierpnia odbędzie się kolejna, ósma już edycja festiwalu literackiego „Patrząc na Wschód”, który od lat odbywa się na Suwalszczyźnie, w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego, miejsca ze wszech miar wyjątkowego, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury.

Co roku gośćmi festiwalu – którego pomysłodawcami są Piotr Brysacz, dziennikarz, autor książki „Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm”, i Piotr Malczewski, fotograf i podróżnik – są dziennikarze, reporterzy, filmowcy i podróżnicy związani właśnie ze Wschodem.

Do tej pory gośćmi festiwalu byli m.in. Aneta Prymaka-Oniszk, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Andrzej Strumiłło, Piotr Nesterowicz, Jędrzej Morawiecki, Małgorzata Szejnert, Ilona Wiśniewska, Anna Kamińska, Marcin Meller, Szymon Hołownia, Małgorzata Rejmer, Paweł Smoleński, Ziemowit Szczerek, Mirosław Wlekły, Arkadiusz Szaraniec, Agnieszka Pajączkowska, Grzegorz Kasdepke, Adam Wajrak, Adam Zbyryt, Piotr Milewski i Andrzej Stasiuk.

Warto wiedzieć, że 10, 16 i 17 sierpnia wydarzenia festiwalowe przeniosą się do Suwałk. Pełen program festiwalu znajdziecie pod tym LINKIEM.

------
Literacki Sopot

Gdzie? Sopot
Kiedy? 18–21 sierpnia

W dniach 18–21 sierpnia odbędzie się jedenasta edycja Festiwalu Literacki Sopot, który organizowany jest przez Goyki 3 Art Inkubator oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. Pierwsza edycja poświęcona była polskiemu reportażowi. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić irlandzką literaturę i kulturę.

Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem obserwacji. W tym roku organizatorzy proponują spotkania z 74 gośćmi, w tym 13 twórcami i twórczyniami z Irlandii. Festiwal oferuje ponadto 27 spotkań autorskich, 45 wystawców na Targach Książki, debaty, warsztaty, projekcje filmów, wydarzenia teatralne, grę miejską, a także spotkania dla dzieci.

Gośćmi wydarzenia będą: Paweł Biliński, Jane Butler, Edyta Bystroń, Lucy Caldwell, Joanna Cichocka-Gula, Catriona Crowe, Anna Czernow, Agnieszka Czoska, Bernadetta Darska, Anna Dudzińska, Złatko Enew, Marta Falkowska, Grzegorz Gauden, Barbara Grzegorzewska, Chris Haughton, Rafał Hetman, Urszula Honek, Aleksander Hudzik, Tom Inglis, Marta Jankowska, Dorota Karaś, Hanna Karpińska, Magda Kicińska, Dagny Kurdwanowska, Juliusz Kurkiewicz, Michał Lachman, Karolina Lewestam, Daniel Lis, Aleksandra Łojek, Piotr M. Majewski, Irena Makarewicz, Paulina Małochleb, Eimear McBride, Colum McCann, Julia Meller, Wiera Meniok, Olga Mildyn, Chris Morash, Małgorzata Muraszko, Sebastian Musielak, Louise Nealon, Michał Nogaś, Liz Nugent, Agnieszka Obszańska, Deniz Ohde, Matthew Parkinson-Bennett, Agata Passent, Piotr Paziński, Marta Perchuć-Burzyńska, Emilie Pine, Agnieszka Lubomira Piotrowska, Michał Protasiuk, Zuzanna Radzik, Grażyna Rigall, Stanisław Rosiek, Przemysław Rydzewski, Magdalena Salik, Małgorzata Semil, Natalia Sielewicz, Dominika Słowik, Ailbhe Smyth, Justyna Sobolewska, Wojciech Stachura, Piotr Stankiewicz, Marcin Stasiak, Tomasz Stawiszyński, Elizabeth Strout, Dionisos Sturis, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Marcin Szczygielski, Jana Szostak, Natalia Szostak, Aleksandra Szostek, Maciej Świerkocki, Tomasz Terlikowski, Tomasz Wiśniewski, Władysław Władyka, Łukasz Wojtusik, Barbara Woźniak, Olga Wróbel, David Zane Mairowitz, Aga Zano, Aleksandra Zbroja, Marcin Zwierzchowski i Agnieszka Żelewska.

Festiwal ma charakter non-profit, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Program znajdziecie TUTAJ.

------
Europejska Noc Literatury

Gdzie? Wrocław
Kiedy? 20 sierpnia

Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. Już po raz piąty za koncepcję programową wydarzenia odpowiedzialny jest zaproszony kurator bądź kuratorka: w poprzednich latach byli to Michał Nogaś, Justyna Sobolewska, Max Cegielski oraz Anna Dziewit-Meller. Program 11. edycji literackiego święta przygotował Michał Rusinek – pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca, a dawniej także sekretarz Wisławy Szymborskiej, której fundację dziś prowadzi.

Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL-u, jest „TEMAT RZEKA”. – Rzeki wprowadzają ruch wśród tego, co stałe. Dają nam się nieść z ich prądem, stawiają opór, gdy płyniemy pod prąd – opowiada o motywie przewodnim edycji Rusinek. – W literaturze bywają symbolami, toposami, niebywale pojemnymi metaforami, także dla filozofów wierzących w ruch i zmienność.

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia 2022 na Przedmieściu Świdnickim. Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową oraz na Facebooka. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.

Wszystkie informacje o festiwalu zebraliśmy TUTAJ.

------
Targi Książki Historycznej

Gdzie? Poznań
Kiedy? 21-27 sierpnia

Międzynarodowe Targi Książki Historycznej tradycyjnie będą towarzyszyły XXIII Międzynarodowemu Kongresowi Nauk Historycznych, który pod koniec sierpnia odbędzie się w Poznaniu. Wydarzenie jest cyklicznie organizowane przez historyków, by przedstawić wyniki swoich badań, a także wziąć udzial w dyskusji i najbardziej palących tematach i budować sieć współpracy międzynarodowej.

Więcej informacji o Międzynarodowych Targach Książki Historycznej w Poznaniu znajdziecie TUTAJ oraz na Facebooku.

A wiecie, gdzie szukać najbardziej intrygujących historycznych wiadomości? W serwisie ciekawostkihistoryczne.pl, do którego niezmiennie zapraszamy. 

------
Miedzianka Fest (Miedzianka Po Drodze) 

Gdzie? Miedzianka Gliwice, Racibórz, Nysa, Opole, Pleszew, Złoty Stok i Sierosław
Kiedy? 26 sierpnia – 3 września

W 2022 roku, po dwuletniej przerwie, literacki festiwal Miedzianka Fest powraca w zupełnie nowej, wędrownej formule jako Miedzianka po Drodze. W tym roku to nie miłośnicy książek przyjadą bowiem do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do nich.

Święto literatury rozpocznie się w piątek, 26 sierpnia, w Miedziance na Dolnym Śląsku. Cykl dwudniowych warsztatów odbędzie się w ramach pięciu ścieżek tematycznych. W niedzielę 28 sierpnia festiwalowa kolumna wyruszy w liczącą prawie siedemset kilometrów podróż przez Polskę. Przez następnych siedem dni Miedzianka po Drodze odwiedzi siedem miejscowości:

28 sierpnia – Gliwice
29 sierpnia – Racibórz
30 sierpnia – Nysa
31 sierpnia – Opole
1 września – Złoty Stok
2 września – Pleszew
3 września – Sierosław w gminie Tarnowo Podgórne

Wędrowna forma festiwalu pozwoli na zmniejszenie śladu ekologicznego oraz antropopresji na miejsce, w którym dotąd się odbywał. Zwiększy także możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo. Każdy festiwalowy dzień wypełnią spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, koncerty, spacery i zajęcia dla dzieci. Choć organizatorem festiwalu jest Instytut Reportażu, w jego programie nie zabraknie miejsca dla powieści, eseju, poezji czy literackiego eksperymentu między gatunkami. Temat tegorocznej edycji festiwalu to literatura niepraktyczna.

Karnety na warsztaty w Miedziance 26 i 27 sierpnia można kupić TUTAJ.

[kw]


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Atramentowa Przystań 03.08.2022 10:23
Czytelniczka

Ja w tym roku wybieram się na Festiwal Stolica Języka Polskiego, jeszcze nie wiem, które dni i spotkania wybiorę, ale nie mogę się doczekać :) wizja codziennej "przerwy na czytanie" w czasie trwania festiwalu, w tak malowniczym miejscu jak Roztocze, napawa mnie prawdziwym optymizmem co do wydarzenia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
twujstary8 29.07.2022 13:37
Czytelnik

Nie przepuszczę okazji do czepiania się, tym razem OFF Festival. Hasło przewodnie BUNT. Patroni: grupa Agora, gospodarz: miasto Katowice, partner: Fundusz Wsparcia Kultury, sponsorzy: Cisowianka i Rossmann Jak widzę bardzo niegrzeczny McBunt pełną gębą XD 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 29.07.2022 20:55
Czytelnik

Jeszcze niech zbuntowany raper Mata zaśpiewa o ciężkim losie banana.  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 29.07.2022 12:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post