Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu

Okładka książki Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu Damon Zahariades
Damon Zahariades Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
The Joy Of Imperfection: 18 Simple Steps to Silencing Your Inner Critic, Overcoming Perfectionism, and Embracing Your Imperfect Life!
Sensus
2024-02-07
2024-02-07
Katarzyna Rojek

Mówi się, że „zrobione jest lepsze od idealnego”.

Perfekcjonizm, bo właśnie o nim tu mowa, znacząco obniża jakość życia, zmniejsza motywację i chęci do podejmowania wyzwań, zwiększa poziom stresu i ogólne niezadowolenie z samej/samego siebie.

Książka „Radość z niedoskonałości” to propozycja walki z dążeniem do ideału. Autor zachęca do odpuszczenia samej/samemu sobie: uczy akceptacji w popełnianiu błędów, porzucenia nadmiernej kontroli i uciszenia wewnętrznego perfekcjonisty/krytyka.

Oprócz wiedzy teoretycznej, w poradniku znajdziemy plan działania i propozycje ćwiczeń, które mają pomóc w wyeliminowaniu nawyku dążenia do ideału.

Chociaż skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, książka może okazać się szczególnie pomocna i wartościowa dla profesjonalistów, którzy „za wszelką cenę” dążą do doskonałości, często nawet kosztem własnego dobrostanu i zdrowia.

Mówi się, że „zrobione jest lepsze od idealnego”.

Tylko perfekcjoniści wiedzą, jak trudno jest żyć z naszym „przyjacielem”, który każe nam być przez cały czas idealnym i nieomylnym. Każda nawet najmniejsza porażka rośnie do rangi katastrofy, a wewnętrzny krytyk ciągle nam dokopuje, jacy to jesteśmy beznadziejni i z niczym nie potrafimy sobie poradzić.

Wielu z nas zostało wpędzonych w perfekcjonizm już w dzieciństwie. Spowodowały to presja w szkole i wysokie wymagania nauczycieli i rodziców. Małe potknięcia rosły do rangi dużych problemów, aż sprawiły, że w dorosłym życiu boimy się podejmować nowych wyzwań, bo uważamy, że nie damy rady.

Wszystko to prowadzi do braku pewności siebie i niskiego poczucia własnej wartości, a także w późniejszym czasie może nas pchnąć w kierunku prokrastynacji. Perfekcjonizm funduje nam dużo stresu i odbiera radość z życia.

Jak sobie pomóc? Co robić, by zmniejszyć swój perfekcjonizm, a z czasem nawet się go pozbyć. Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce Damona Zahariadesa.

Autor porusza wiele aspektów perfekcjonizmu i pokazuje, w jaki sposób nam on szkodzi. On sam był kiedyś perfekcjonistą, więc wie, z czym się zmagają osoby z nią walczące.

W książce znajdziecie również test, dzięki któremu określicie czy problem perfekcjonizmu dotyczy Was i na jak zaawansowanym poziomie funkcjonuje. Oprócz tego mamy kilkanaście ćwiczeń, które mogą nam pomóc w walce z perfekcjonizmem.

„W ostatecznym rozrachunku zadania nie zostają ostatecznie dokończone. Projekty nie zostają rozpoczęte. Pomysły nie zostają wykorzystane w praktyce. A cele pozostają niezrealizowane. Podejście typu „wszystko albo nic" uniemożliwia perfekcjonistom dokończenie pracy lub nawet zniechęca ich do jej rozpoczęcia".

Na końcu książki mamy dodatek „Podkręć swoją produktywność. Dziesięć nawyków, które musisz wykształcić, żeby robić więcej". Wszystko byłoby fajnie, gdyby ten dodatek znajdował się tylko w tej książce, a tak nie jest. Zauważyłam, że autor dodaje to do każdej swoje książki, co uważam za bezsensowne.

Mam jeszcze jedną książkę tego autora i tam również jest ten dodatek, sięgając po kolejną książkę, chcę otrzymać nową wiedzę, a nie odgrzanego kotleta. Ten zabieg uważam za zbędny, to wygląda, jakby autor na siłę chciał, żeby jego książka miałam więcej stron.

Kupując różne książki od tego samego autora, liczę, że dostanę od niego coś nowego, a nie ciągle to samo. Według mnie to taki jeden z minusów tej książki. Co do tematyki perfekcjonizmu myślę, że autor wyczerpał temat i dosyć ciekawie przekazał swoją wiedzę, więc książka jest warta uwagi.

Wielu z nas zostało wpędzonych w perfekcjonizm już w dzieciństwie....

Właśnie skończyłam czytać "Radość z niedoskonałości" i teraz mogę śmiało powiedzieć z całą pewnością, że jestem perfekcjonistką. W okresie nastoletnim nacisk na perfekcjonizm był ogromny, a kazda porażka byla powodem do krytyki zamiast wsparcia 😢. Niestety i w moim przypadku spowodował on wiele nieprzyjemnych zgrzytów i spięć na każdej płaszczyźnie życia, także ta pozycja to obowiązkowy pierwszy krok do pracy nad najzwyklejszym w życiu wyluzowaniem, które sprawi, że poczuję się lepiej, a życie stanie się łatwiejsze ❤️. Lubię mieć wszystko pod kontrolą i pod tzw linijkę ... jak coś układam, czy składam musi być równo, jak planuje na budowie wszystko musi do siebie pasować...jak koloruje z Antosiem to co do milimetra, tak samo wycinanie itp prace plastyczne. Jeśli gotuje to też pod przepis i co do grama, bo nie umiem na oko 🙈. Całe te ciśnienie w kierunku całkowitej perfekcji sprawia, że czasem mam dość - czuję się zmęczona, sfrustrowana i wypalona. Dla niektórych z Was może to brzmieć śmiesznie...dla mnie chwilami to prawdziwy dramat.
Zawsze czułam się niewystarczająco dobra...stawiałam sobie wysoko poprzeczkę, a wszelkie porażki brałam mocno do serducha...nie jest łatwo żyć w taki sposób na dłuższą metę 🙈.

Tak więc znalazłam w tej książce wiele o sobie samej...parę razy byłam naprawdę zaskoczona do czego może prowadzić taki autoreżim, ale postanowiłam nad tym popracować. Czas na wyraźne zmiany, a w efekcie poczucie szczęścia i większego szacunku do samej siebie. Czemu? Bo jestem wystarczająca taka jaka jestem ❤️.

Damon Zahariades to dla mnie taki "wujek dobra rada". Liczba poradników na jego koncie, które w większości stały się światowymi bestselerami jest pokaźna.

W moje ręce wpadł jeden z nich, z bardzo ciekawym tytułem (przynajmniej dla mnie) - "Radość z niedoskonałości - 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu". Od razu nasunęły mi sie dwa kluczowe pytania:
- jaka radość z niedoskonałości?! Przecież to się nie klei.
- i serio? Pokonać perfekcjonizm w 18tu krokach? Na dodatek prostych? Jakim cudem, skoro próbuję od lat i wcale nie jest to łatwe?

Ale przeczytałam i nie żałuję. Jest to naprawdę duża dawka informacji, metod i ćwiczeń do samodzielnej realizacji, które może nie zmienią perfekcjonisty o 180 stopni w trzy dni, ale na pewno pomogą pewne kwestie dostrzec z innej perspektywy i nauczą nas sobie z nimi radzić.

Książka podzielona jest na trzy części i dodatkowo zawiera bonus od autora w postaci rozdziału na temat polepszenia swojej produktywności. Pierwszy z nich ma za zadanie uzmysłowić nam, że perfekcjonizm - zwłaszcza ten obsesyjny, realnie niszczy nam życie. Uważam, że jest to bardzo potrzebny przekaz, ponieważ wielu perfekcjonistom na początku ciężko dostrzec problem. W kolejnej sekcji Zahariades krok po kroku pomaga nam się "zdiagnozować" - czy mamy problem w dążeniu doskonałości oraz w jakim stopniu się ono u nas przejawia. Ostatnia cześć to zestaw metod do pracy z samym sobą. Jest pełna wartościowych rad oraz zadań, które mają na celu pomóc nam w poprawie jakości życia.

W mojej opinii pozycja ta nie jest magicznym remedium na pokonanie perfekcjonizmu szybko i łatwo, ale na pewno będzie dobrym i skutecznym narzędziem w długiej walce każdego perfekcjonisty.

- jaka radość...

Perfekcjonizm - błogosławieństwo czy przekleństwo? Choć na pierwszy rzut oka może być on pożądany, kryje w sobie również przykre konsekwencje.

I w te przykre konsekwencje autor nas bezlitośnie wprowadza. I może być to terapią szokową. Perfekcjonizm obniża motywacje do podejmowania działań, wyzwań, obniża żywotność i kreatywność, zwiększa poziom stresu, a oprócz tego wiąże się z brutalnym głosem krytyka, który nas gnoi za najmniejsze potknięcie.

Autor w swojej książce proponuje nam Plan walki z perfekcjonizmem, który składa się z 12 kroków. Jest to między innymi odpuszczenie pogoni za doskonałością, akceptacja tego, że popełniamy błędy i że się mylimy, a także porzucenie potrzeby nieustannej rywalizacji.

W książce jest też część bonusowa, czyli praktyczny plan podkręcenia swojej produktywności w sposób zdrowy i adekwatny. I to jest właśnie to coś, co autor daje, zabierając czytelnikowi perfekcjonizm. Możesz być produktywny, ale niech ta produktywność wynika ze zdrowej motywacji, a nie perfekcjonistycznego przymusu!

Bardzo polecam każdej osobie zmagającej się z wewnętrznym perfekcjonistą. Szczególnie polecam zaś tym, którzy mają już go dość.

🌟 "Perfekcyjne jest wrogiem dobrego. " - Wolter
🌟 "Perfekcjonizm jest głosem ciemiężcy. " - Anne Lamott
🌟 "Perfekcjonizm to zwykły strach, tyle że w naprawdę drogich butach." - Elizabeth Gilbert
👆 Tymi jakże wymownymi cytatami wita nas publikacja "Radość z niedoskonałości".
🛑 Proponuję zatrzymać się na chwilę przy nich i przeanalizować ich znaczenie w kontekście własnego życia, a dopiero po tej analizie ruszyć w merytoryczną podróż po stronach książki.
📝 Wstępny tekst przybliża nam problematykę zjawiska perfekcjonizmu oraz daje wskazówki, jak odnieść największe korzyści z lektury tej książki.
🟢 Cześć I uświadamia czytelnikom destrukcyjny wpływ perfekcjonizmu na wiele obszarów życia.
🔵 Cześć II pozwoli zdiagnozować, czy nadmierny perfekcjonizm wkradł się w nasze życie.
🟠 Cześć III zawiera ćwiczenia, pomagające w skutecznym wyparciu perfekcjonizmu z życia.
💗 W ramach podziękowania za zakup książki autor dołączył bonusowo rozdział zawierający poradnik "Podkręć swoją produktywność".
🫣 Przyznam, że dotąd nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak głęboko w moje życie przeniknął perfekcjonizm.
📖 Dzięki tej lekturze uświadomiłam sobie, jak styl życia narzucony przez naszą kulturę rozwijał we mnie od wczesnych lat szkolnych, przez okres studiów, rozwój zawodowy, aż po macierzyństwo poczucie potrzeby dążenia do doskonałości, co jednak przekładało się negatywnie na jakość życia.
🕐 Dlatego w samą porę trafiłam na narzędzie pomagające pozbyć się błędnych przekonań oraz dążeń.
👉 Oczywiście nie jest to łatwe i wymaga systematycznej pracy nad sobą, dlatego wiem, że do książki jeszcze będę powracać.
🧘 Jednak już teraz, dzięki wiedzy, którą zdobyłam dzięki lekturze, czuję dużo większy spokój i swobodę w realizowanych przeze mnie działaniach zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.
❗Uważam, że wiele z dążeń do perfekcjonizmu jest determinowanych wymaganiami stawianymi przed nami na różnych szczeblach edukacji oraz rozwoju zawodowego, a także w kontekście życia społecznego, dlatego sądzę, że ta książka jest niezbędna każdemu, więc dosłownie każdego zachęcam do sięgnięcia po nią.

🌟 "Perfekcyjne jest wrogiem dobrego. " - Wolter
🌟 "Perfekcjonizm jest głosem ciemiężcy. " - Anne Lamott
👆 Tymi jakże wymownymi cytatami wita nas publikacja "Radość z niedoskonałości".

Profesjonalizm to cecha, która wyróżnia ekspertów w każdej dziedzinie. To nie tylko głęboka wiedza i umiejętności, ale także sposób, w jaki podejście do pracy i wyzwań wpływa na jakość i efektywność.

W kontekście recenzji książki Damona Zahariadesa Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu, profesjonalizm może być rozumiany jako zdolność do rozpoznawania i akceptowania własnych ograniczeń, co jest kluczowe dla zdrowego rozwoju osobistego i zawodowego.

Ta książka, choć skierowana do szerokiego grona odbiorców, jest szczególnie wartościowa dla profesjonalistów, którzy dążą do doskonałości, często kosztem własnego dobrostanu. Wstęp ten ma na celu podkreślenie, jak profesjonalizm i dążenie do perfekcji mogą iść w parze z akceptacją niedoskonałości, co Zahariades wyjaśnia w swoim przewodniku.

Radość z niedoskonałości autorstwa Damona Zahariadesa to inspirująca lektura dla każdego, kto zmaga się z pułapkami perfekcjonizmu. Książka ta oferuje praktyczne wskazówki i strategie, które pomagają czytelnikom zrozumieć i przezwyciężyć destrukcyjne skłonności do dążenia do nierealistycznych standardów doskonałości.

Zahariades skutecznie demaskuje mity związane z perfekcjonizmem, ukazując, jak może on prowadzić do chronicznego stresu, frustracji i obniżenia samooceny. Autor podkreśla, że akceptacja własnej niedoskonałości jest nie tylko możliwa, ale i kluczowa dla zdrowego samodoskonalenia i ogólnego szczęścia.

Przez 224 strony, Zahariades dzieli się swoją wiedzą i osobistymi doświadczeniami, zachęcając do autorefleksji i zmiany podejścia do życia. Jego przewodnik zawiera kompleksowy plan działania, który wspiera czytelników w wyzbyciu się kompulsywnego dążenia do ideału, a także w nauczeniu się żyć bez ciągłego poszukiwania aprobaty innych.

Podsumowując, Radość z niedoskonałości to wartościowa lektura, która może przynieść ulgę osobom zmęczonym ciągłym dążeniem do bycia 'idealnym'. To książka, która nie tylko informuje, ale i inspiruje do świadomego wyboru szczęścia ponad perfekcjonizm.

📖 „Radość z niedoskonałości - 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu” autorstwa Damona Zahariadesa, to książka, która skutecznie zachęciła mnie do podjęcia walki z moim perfekcjonizmem.

📖 Perfekcjonizm to prosty przepis na wieczne nieszczęście. Mimo to, wiele osób od nas wymaga bycia perfekcyjnym, a niedoskonałość uważa się za skazę.

📖 Bycie perfekcjonistą wpływa na nasze życie destruktywnie - może prowadzić nawet do depresji.

📖 W tej książce dowiesz się jak zmienić swoje nastawienie i podejście oraz jak walczyć z unieszczęśliwiającym życie „wewnętrznym perfekcjonistą”.

📖 Poza rzetelną wiedzą, znajdziesz w tej książce kompleksowy plan działania i ćwiczenia, które pomogą Ci wyeliminować nawyk dążenia do ideału.

📖 Bardzo potrzebowałam tej książki - pomogła mi w procesie zmiany myślenia i walki o swoje szczęście. Jeśli jesteś perfekcjonistą i czujesz, że Cię to wykańcza, to naprawdę musisz ją przeczytać.

- oczamiczytelniczki

📖 Bycie perfekcjonistą wpływa...

Ostatnie kilkanaście lat, gwałtowny postęp technologiczny oraz wzrost konkurencji spowodowały, że pracodawcy cenią sobie ludzi niezawodnych, niezastąpionych, wydajnych i perfekcyjnych. Problem w tym, że takich ludzi nie ma. I nawet, jeśli próbujemy aspirować do miana takiej osoby, to prędzej czy później grozi nam wypalenie. Perfekcjonizm generuje bowiem szereg problemów, m.in. dotyczących terminowości wykonania zadań, porzucania aktywności, których nie realizujemy idealnie, unikania ich. Nie bez przyczyny mówi się, że lepsze jest wrogiem dobrego, więc jeśli odkrywasz w sobie choćby nutę perfekcjonizmu, to może czas z tym walczyć, zanim zupełnie się pogrążysz.
O tym, jak negatywnie perfekcjonizm może wpłynąć na nasze życie, jak z nim walczyć, przeczytać możemy w poradniku Damona Zahariadesa, pt. „Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu”. Opublikowana nakładem wydawnictwa Sensus książka to koło ratunkowe dla tych wszystkich, którzy zmagają się z przekleństwem perfekcjonizmu i dla tych, którzy takie zachowanie obserwują u swoich podwładnych czy bliskich osób. Opierając się na własnych doświadczeniach autor dokładnie tłumaczy czym jest perfekcjonizm, jakie są jego skutki, przedstawia również plan pokonania perfekcjonizmu. Napisana prostym językiem książka przyda się każdemu, poprawiając jego sprawczość, produktywność, pozwalając przejąć kontrolę nad własnym życiem, ale również stanowiąc przyzwolenie na bycie nieperfekcyjnym, co jest bardzo wyzwalające.
Książka składa się z trzech części, w których – zarówno za pomocą teorii, jak i praktyki – walczyć będziemy z perfekcjonizmem. Po obszernym wstępie, w części pierwszej poradnika znajdziemy opis piętnastu sposobów, na jakie perfekcjonizm niszczy nasze życie. Sprawia on m.in., że gorzej adaptujemy się do zmian, zwiększa naszą podatność na prokrastynację, podnosi poziom stresu i zmniejsza kreatywność. Lektura części drugiej pozwala nam ocenić, czy nasz perfekcjonizm wymknął się już spod kontroli – znajdziemy tu dziesięć oznak świadczących o tym, że tak właśnie się stało. Wśród nich jest m.in. głębokie przygnębienie, kiedy nie osiągniemy zamierzonego celu czy też wypatrywanie błędów zamiast docenić to, co udało nam się zrobić dobrze. Załączony do tego rozdziału szybki tekst pozwoli nam również ocenić, jak poważny jest nasz perfekcjonizm.
Jeśli stwierdzimy, że perfekcjonistyczne zachowania oddziałują negatywnie na naszą codzienność, szczególnie przydatna będzie część trzecia poradnika, dzięki której dowiemy się, jak raz na zawsze uciszyć wewnętrznego krytyka. Ważne jest to, że kompleksowy plan, który autor prezentuje w tej części, to proces, który musi trwać. Nie ma tu zatem dróg na skróty, a zmiana postępowania będzie wymagała czasu, ale i naszego zaangażowania. W tej części znajdziemy zatem ćwiczenia, które warto wykonywać na bieżąco, a które pozwolą nam uporać się z koniecznością sprawowania kontroli również nad tym, nad czym kontroli nie mamy, uświadomić negatywne konsekwencje perfekcjonistycznych zachowań, by ostatecznie zredukować negatywny wpływ perfekcjonizmu, a nawet zupełnie zmienić nastawienie do życia.
Bonusem dla czytelników jest część, która zawiera dziesięć nawyków, które musimy wykształcić, żeby zrobić więcej. Lektura części „Podkręć swoją produktywność” to nagroda za pracę z książką i szansa na spektakularną zmianę naszych nawyków, a przez to i nas samych. Dlatego też po książkę Zahariadesa warto sięgnąć w każdej chwili po to, by poprawić jakość swojego życia. Nawet, jeśli wówczas nie będzie ono doskonałe.

• Recenzenckie
  • Samodzielne