Bliskość i lęk. Jak budować lepsze relacje

Okładka książki Bliskość i lęk. Jak budować lepsze relacje Marcin Matych
2024-02-14
2024-02-14

Całkiem fajna.

Całkiem fajna.

Kontynuacja pierwszej części, poszerzona o analizę lęku i nerwicy w kontekście tworzenia i bycia w różnych relacjach. Można przeczytać jako osobną książkę, ale lepiej zacząć od pierwszej części. Aby lepiej zrozumieć główną teorię dot. Kapitanki, Mnicha i Robotnika oraz pojawiające się odniesienia bezpośrednio do 1 części. Lektura obowiązkowa, aby poznać mechanizm funkcjonowania osób nerwicowych w relacjach. Podpowida również, jak rozpoznać dobre i złe rodzaje związków międzyludzkich, a zwłaszcza, jak wychodzić z tych złych. Polecam każdemu, bez względu na to, czy sam zmaga się z nerwicą czy też nie. Poszerza horyzonty. Brakuje jednak więcej praktycznych przykładów i konkretnych sposobów, jak wcielić w życie opisane wskazówki.

W jaki sposób budować dobrą relację z sobą?

Relacje, w których jesteśmy i to, jak się w nich czujemy w ogromnym stopniu wpływają na nasze poczucie szczęścia i życiowej satysfakcji. Czym różnią się zdrowe relacje od niezdrowych? Jak wychodzić z tych toksycznych np. z przemocowym partnerem, miejscem pracy czy z jednostronnej przyjaźni, gdy tkwimy w nich w szkodliwym bezruchu, bo wolimy „znane piekło” od „nieznanego raju”? Jak odważać się na prawdziwą bliskość, gdy się jej boimy?

Książka z tych, po które warto sięgnąć i zrozumieć, że relacja z samym sobą jest najważniejsza w całym naszym życiu. Autor w ciekawy sposób przedstawia Trio, które jest naszym wrogiem oraz Trio, które pomaga nam zbudować trochę lepszą relację. Tak, trochę lepszą, bo ten mały kawałek pozwala nam rozwijać swoje możliwości. W bardzo prosty sposób możemy zobaczyć jak negatywne emocje, narzucone w dzieciństwie przekonania czy zupełne czarnowidztwo wpływa na nasze wybory. Nie tylko partnera życiowego, ale innych relacji, które są w naszym życiu. W szczególności to, w jaki sposób na siebie patrzymy.

Najważniejsze kwestie zostały zaznaczone na czerwono, a możliwość robienia notatek po każdym rozdziale – pozwala na zapisanie własnych przemyśleń. Dzięki tej książce możemy lepiej poznać siebie, swoje przekonania i pragnienia. Mamy tu różne ćwiczenia, które niczym w grze pokażą ci co jest dla nas najważniejsze. Autor podkreśla, że nasze ciało czasem wie lepiej od nas, czego potrzebujemy. Liczne historie, które zostały w niej zawarte są potwierdzeniem tej tezy. Książka nie jest lekarstwem, może być tylko drogowskazem do pracownia nad swoimi przekonaniami.

W jaki sposób budować dobrą relację z sobą?

Emocjonalni terroryści w naszych głowach , czarnowidz, krytyk i nadzorca , po ogarnięciu tematu żyje się lepiej :) Dziękuję

Wielkie tak dla tematyki. Lepiej mi się czytało niż pierwszą książkę autora - czemu więc o gwiazdkę mniej? Z dwóch powodów.
- konwencja gry zupełnie mi nie leży
- zupełnie nie odebrałam jej jako poradnik, gdzie te porady???. Świetny i czytelny opis zjawisk i przyczyn dlaczego zachowujemy się tak a nie inaczej - bardzo to było ciekawe i za to nawet 8, ale co robić by to przeskoczyć (?) Wiem w zasadach gry niby coś tam o tym jest, ale jak to przełożyć na życie (???).

- konwencja gry zupełnie mi nie leży

Poradnik z przykładami. Jak dla mnie najbardziej oryginalne były rysunki.

Poradnik z przykładami. Jak dla mnie najbardziej oryginalne były rysunki.

Książka jeszcze nie skończona, ale nie mogłam się powstrzymać od oceny. Dużo lepiej mi się czytała niż część pierwsza. Dużo fajnych wskazówek. Ale, omawia również przyczyny kłopotów lękowych i nerwicowych... i zdołowała mnie totalnie, pokazała bowiem, jakim beznadziejnym rodzicem jestem, bo nie zauważyłam problemów u własnego dziecka.

To jest książka, którą powinien przeczytać każdy, aby lepiej i szczęśliwiej żyć. Pomimo tytułu o budowaniu lepszych relacji, można by pomyśleć że z innymi, kluczem jest jednak jedno, lepsze relacje z samym sobą. Autor w bardzo przystępny sposób pokazuje co w nas drzemie, od tych negatywnych emocji jak lęki, frustracje, narzucone w dzieciństwie przekonania, że nie powinno się czegoś robić czy zupełne czarnowidztwo, po to co sprawia nam radość, daje siłę. Dzięki tej książce możemy lepiej poznać siebie, swoje przekonania i swoje pragnienia, to taki krok w kierunku lepszego i szczęśliwszego życia. Mamy tu różne ćwiczenia, które niczym w grze pokażą ci co jest dla nas najważniejsze, a za czym stoją nasze lęki i przekonania wyniesione z dzieciństwa. Zobaczysz jak powinny twoje relacje wyglądać i że nie należy się bać w nich asertywności. Dzięki tej książce poćwiczysz pewność siebie, jak stawiać granice, dostrzeżesz to co jest ważne jak choćby odpoczynek. Cała ta książka jest ładnie wydana, najważniejsze kwestie są zaznaczone na czerwono, więc nawet sięgając do niej za jakiś czas i kartkując łatwo będzie dostrzec to co jest najważniejsze. Znajdziesz w niej też kolorowe ilustracje, które myślę że rozładowują pewne napięcie i są naprawdę przyjemne dla oka. Ja ze swojej zawodowej strony (jestem psychologiem) powiem, że to kawał świetnej roboty, w tak przystępny i mądry sposób opisać wiele trudnych emocji.

• Poradniki
  • Psychologia
  • AUDIOBOOK
  • Zdrowie 🔬💊💉

Dodaj cytat z książki Bliskość i lęk. Jak budować lepsze relacje