Okruchy jadeitu. Szlifierz z Janloonu

Okładka książki Okruchy jadeitu. Szlifierz z Janloonu Fonda Lee
Okładka książki Okruchy jadeitu. Szlifierz z Janloonu
Fonda Lee Wydawnictwo: Mag Cykl: The Green Bone Saga (tom 0.5-0.75) fantasy, science fiction
The Green Bone Saga (tom 0.5-0.75)
Jade Shards. The Jade Setter of Janloon
Mag
2023-10-27
2023-10-27

"Czarownica i jej przyjaciółka" - dosyć krótkie, ale przybliża fascynującą postać, która znana była do tej pory tylko z jednego powodu. Trzeba przyznać, że autorka potrafi w budowanie osobowości.
"Nie tylko krew" - dobrze było poprzebywać więcej z Lanem, chociaż to opowiadanie chyba najbardziej rozmywa mi się w pamięci.
"Lepsze niż jadeit" - moje ulubione! Opisuje początek związku Wen z Hilem. Jest wzruszająco i rozczulająco. Wen to kawał cwaniary, dużo zyskała w moich oczach. Już się tak nie boję, że może jej się coś stać w drugim tomie (jakby co to proszę mnie nie uświadamiać!).
"Wnuczka kormoran" - epizod z życia Shae, pozwala lepiej zrozumieć jej postawę. Od początku jej nie lubiłam, teraz nie lubię jej troszkę mniej.
"Szlifierz z Janloonu" - porywające, fascynujące, wciągające.

Jak pisała sama autorka, ona może skończyła z Kaulami, ale oni z nią nie. To uniwersum potrafi oczarować czytelnika nawet w tak krótkich formach. Wspaniała okazja dla pragnących dowiedzieć się więcej. Wystarczy znać "Miasto jadeitu", żeby móc przeczytać i dobrze zrozumieć opisywane tu historie. Polecam, dla fanów Lee must read.

"Lepsze niż jadeit" - moje ulubione! Opisuje początek...

Totalnie do pominięcia.

Raczej nie jestem fanem zbioru opowiadań, ale brakowało mi wykreowanego, przez Fonde Lee świata.

Nie żałuję, że przeczytałem, bo mogłem bez problemu pomijać rozdziały które mnie nie interesowały. Na końcu jednak okazało się, że w zasadzie 3/5 książki pominąłem a skupiłem się na 3 opowiadaniach i dla nich samych książki nie ma co kupować za pełną cenę.

Umiarkowanie polecam tylko największym fanom cyklu, przy czym ta pozycja nie dorównuje najsłabszej (ale dalej dobrej) części trylogii, w postaci Wojny o Jadeit.

Totalnie do pominięcia.

Pierwsze cztery opowiadania dotyczące głównej sagi są jak takie brakujące elementy układanki, jak takie okruchy, które nie znalazły miejsca w głównej opowieści, ale nas bardzo interesują, bo opowiadają o znanych nam dobrze ludziach. Bardzo podoba mi się też komentarz autorki, który tłumaczy motywacje powstania poszczególnych historii.
Druga część tomu to dłuższa opowieść niezwiązana z główną sagą, ale dziejąca się w tym samym skomplikowanym świecie. Wciąga i wodzi czytelnika za nos. Podsumowując, gorąco polecam fanom serii.

Druga część tomu to dłuższa opowieść...

Zdecydowanie gratka dla fanów sagi. Nic odkrywczego, ale i tak cudownie było wrócić do Janloonu i tych postaci, spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy, wejść jakby za kulisy zdarzeń przestawionych w głównych tomach. 🙂

Spoko zbiór opowiadań, ale do dostatek do trylogii niż jako samodzielna książka.

Gdzieś pomiędzy 8.0-8.5. Polecam zacząć od Szlifierza z Janloonu zamiast jak proponuje to wydawca od Okruchów jadeitu. Nie czytałem jeszcze trylogii lecz czytałem w tej wspomnianej przeze mnie kolejności i jestem zaintrygowany i namówiony na trylogię. Nie mogę się doczekać kiedy zacznę czytać. W głowie jest dużo pytań o palce, pięści i ogólnie zielone kości. Jak funkcjonują klany itp. Odliczam kiedy czas kiedy zacznę miasto jadeitu.

Bardziej dodatek do całej przeczytanej trylogii niż oddzielny zbiór opowiadań w tym świecie. Trochę szkoda, bo bohaterów bardzo dobrze już znamy, a sam świat jest na tyle bogaty, że aż chce się coś więcej o nim czytać i poznawać nowe osoby. Nawet w opowiadaniu o szlifierzu jadeitu autorka musiała wprowadzić bohaterów z głównej sagi. Fonda Lee ma dryg do tworzenia ciekawych postaci i nawet w krótkich opowiadaniach jej się to udało.

Super opowiadania przedstawiające młodosc bohaterów z trylogii plus opowiadanie szlifierz jadeitu opowiadająca o sztuce szlifowania jadeitu i o nowym bohaterze Pullo . Najbardziej podoba mi się opowiadanie nie tylko krew o młodości Lana

zapraszam na wywiad z Fondą Lee - jest część bezspoilerowa oraz polskie napisy :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo fajne uzupełnienie podstawowej trylogii. Opowieści krótkie, ale rzucające nowe światło na postacie i wydarzenia. Czyta się bardzo szybko, dla tych którzy przeczytali podstawkę pozycja obowiązkowa.

• Do kupienia

Fonda Lee Okruchy jadeitu. Szlifierz z Janloonu Zobacz więcej