Dziedzictwo Jadeitu

Okładka książki Dziedzictwo Jadeitu Fonda Lee
Okładka książki Dziedzictwo Jadeitu
Fonda Lee Wydawnictwo: Mag Cykl: The Green Bone Saga (tom 3) fantasy, science fiction
The Green Bone Saga (tom 3)
Jade Legacy
Mag
2023-09-27
2023-09-27
2021-11-30
Michał Jakuszewski

Najlepsza część z trylogii. Nie spodziewałem się nigdy, że książka będzie w stanie w ciekawy i emocjonalny sposób opisać około 30 lat historii rodziny gangsterów. Oczywiście mieliśmy Ojca Chrzestnego, więc wiem, że jest wykonalne pisanie o gangsterach tak by chciało się to śledzić i z nimi empatyzować. Jednak to wszystko w otoczce Urban Fantasy. Gdzie te moce mają sens i nadają dodatkowego ciekawego podejścia. Jestem bardzo pod wrażeniem, troszkę myślałem nad 10, ale raczej 9,5. Jednak zakończenie chociaż bardzo dobre to zabrakło mi delikatnie czegoś, sam nie wiem czego. Jednak po kulminacyjnym momencie, było jeszcze kilka scen, które delikatnie zbijały emocje.

Kilka słów podsumowania całej serii, a nie tylko trzeciego tomu.
Słyszałem same dobre słowa o tej serii. Pierwszy tom był dobry, czytało się przyjemnie, była akcja. Książka miała pewne wady, ale z optymizmem patrzyłem na kolejne tomy.
Drugi tom... Ehhh... Do połowy jakoś szło, a potem zaczęło się robić topornie. Fabuła - mimo że co jakiś czas coś się działo - wydawała się monotonna. Wyszło słabo.
Natomiast trzeci tom to paradoks - niby jestem pod wrażeniem rozmachu tej historii i mimo wszystko doceniam ją, ale jednocześnie prawie całą książkę przekartkowałem, bo wszystko było dla mnie już zbyt nużące, a chciałem dowiedzieć się, jak skończy się historia.
Po przeczytaniu tej serii czuję satysfakcję, a jednocześnie mam tego dosyć. Zawiodłem się i jednocześnie jestem pod wrażeniem. Paradoks.
Mam wrażenie, że słabość części drugiego tomu i trzeciego tomu polega na politycznym ukierunkowaniu tych książek oraz na tym, że coraz więcej w wydarzeniach bierze udział młodsze pokolonie, a to młodsze pokolenie jest... miałkie. W porównaniu do Lana, Hilo, Shae i innych bohaterów, których poznaliśmy na początku historii, ci młodzi byli po prostu nijacy. Ciężko napisać tak wiele intrygujących postaci, a także ciężko stać się tak wielkim jak wielkie było starsze pokolenie. Rozumiem zachwyty. Może gdybym czytał to kiedy indziej, spodobałoby mi się, ale nie tym razem.
Na koniec chcę zaznaczyć, że mimo wszystko te trzy tomy wywolały we mnie trochę emocji, co zawsze warto zaznaczyć.

Kilka słów podsumowania całej serii, a nie tylko trzeciego tomu.

Bardzo dobre zakończenie trylogii, całą książka ekscytująca i sprawiająca że ciężko się oderwać od czytania.

No i koniec. Rzeczywiście cała seria robi wrażenie. Trochę jestem oszołomiony całym światem jadeitu. Polecam. Autorkę biorę pod obserwację i zobaczymy, czy uda jej się napisać coś na takim poziomie.

Uwielbiam każdą stronę tej trylogii. Smutek, że to już koniec, ale jednocześnie idealne, zaspokajające zakończenie. Z pewnością będę wracać.

Początek był jednak sceptyczny, podchodziłem do tej sagi z dużą dozą ostrożności ponieważ nigdy nie były mi bliskie tematy mafijne ani o tematyce szeroko pojętej zorganizowanej grupie przestępczej.
A Saga o Zielonych Kościach była promowana jako ‘’powieść mafijna’’, ‘’ Ojciec Chrzestny z elementami kung-fu” pojawiły się nawet porównania do yakuzy.

Do końca nie wiem co skłoniło mnie aby sięgnąć po tę trylogię ( i przede wszystkim wydać na nią moje ciężko zarobione pieniądze :D). Chyba tylko moja słabość do klimatów azjatyckich zadecydowała o tym, i dziś już wiem że była do bardzo dobra decyzja bo finalnie dostałem historię rodzinną, która rozkwita na przestrzeni wielu lat przez co mogłem doświadczyć, jak zmieniają się bohaterowie tej sagi, jakie decyzje podejmują. To sprawia że postacie w tej trylogii są niezwykle wyraźne, nie są to żadne Mary Sue z plot armorem. Tylko ludzie, którzy mają swoje słabości, popełniają błędy i przede wszystkim krwawią.
Chylę czoła przed Panią Fondą Lee za tak zgrabnie skonstruowanie bohaterów jak i samego świata. Oczywiście jest po trylogia gangsterska, ma w sobie ten pierwiastek mafijny, jednak na pierwszy plan wychodzą bohaterowie, którzy są kapitalnie napisani i to oni grają tu pierwsze skrzypce
Fabuła, wątki polityczne również dobrze tu zagrały. Ponieważ były dobrze przemyślane, rozplanowane i rozpisane na kartach około 2000 stron trylogii tworząc jedną spójną historię.
Każdy tom jest lepszy od poprzedniego, niczego bym nie zmienił. Zakończenie cyklu jest również idealne, dokładnie takie, jakie powinno być by zamknąć całość historii.
Jeżeli macie w swoich planach czytelniczych przeczytać tylko jeden cykl/trylogię niech to będzie Saga o Zielonych Kościach. Każdy tu znajdzie coś dla siebie
Same plusy, zero minusów. Tak jak filet

Po trwającej niemal miesięcznej przygodzie z rodziną Kaulów, przyszedł czas by się z nimi pożegnać. To było bez wątpienia niesamowite doświadczenie literackie, jak dobre wakacje, z których trzeba wrócić do szarej rzeczywistości, pożegnać nowo poznanych znajomych z którymi przeżywało się Momenty przez duże „M’’ ! czuję teraz smutek że to już koniec i duży książkowy kac...

Wspaniałe zwieńczenie serii. Może nie tak dynamiczne jak "Wojna o jadeit", ale wielkie, złożone, przemyślane. Zero lepienia fabuły na ślinę, każdy wątek zarówno polityczny jak i "prywatny" zniuansowany. Piękna przygoda.

Najlepsza część z całej trylogii. Więcej akcji, jeszcze bardziej rozbudowane portrety psychologiczne postaci, bardzo wciągająco poprowadzona narracja. Ta część spowodowała, że podnoszę ostateczną ocenę. I co warto zauważyć, to rzeczywiście jest saga rodzinna dokładnie w klimacie tego, co kojarzycie z filmów i książek, tyle że przesiąknięta przemocą i usytuowana w alternatywnym, ale bardzo rzeczywistym świecie, który startuje mniej więcej w latach 80. Pani Fonda Lee ma duży talent i jest jasną gwiazdą na firmamencie kobiecych pisarek szeroko rozumianej fantastyki. Życzył bym sobie więcej takich autorek, zamiast tych wszystkich święcących triumfy u kobiecej części odbiorców - Saar J. Maas i podobnych pismaczek romansów. Zdecydowanie Sagę Zielonych Kości warto przeczytać.

Nie mogę uwierzyć, że to już koniec mojej gangsterskiej podróży z klanami. Seria ląduje w moim serduszku wśród tych ulubionych.

"Przysięgam ci jako filar, na oczach nieba i na jadeit. Dawna nienawiść się skończyła."

Książka jest genialna. Przemyślana, wzruszająca, ukazująca wiele postaci oraz ich powolną przemianę. Chciałabym czytać więcej właśnie takich książek.

Fonda Lee Dziedzictwo Jadeitu Zobacz więcej