Klucz Anubisa

Anna Crevan Wydawnictwo: WydawnctwoReprint literatura obyczajowa, romans
WydawnctwoReprint
2023-05-08
2023-05-08

Starożytny Egipt 1500 r p.n.e.

Młoda niewolnica Nahalla zostaje odesłana ze świątyni, aby służyła bratu faraona Saher Prenowi, zwanym Światłem Księżyca. Piękna niewolnica przykuwa uwagę młodego księcia, tak bardzo, że jego bratowa, która woli szwagra od swojego męża, zaczyna być o nią zazdrosna. Pewnej nocy książe zaalarmowany przez swoje wierne niewolnice Saher musi zbiegać z pałacu, faraon Neheb-Hora, boski pomazaniec Ra został zamordowany, a jego żona Nebre, oskarżyła Sahera o bratobójstwo. Żona faraona widać „miała dość jego oziębłości i obojętności na jej zaloty. Postanowiła więc zemścić się w najgorszy z możliwych sposobów, a przy okazji zyskać absolutną władzę nad Egiptem. Bowiem gniew zranionej i odrzuconej kobiety to rzecz straszna.”
Saher wraz z Nahallą i Afrah uciekają na pustynię. Kolejne dni uświadomią młodemu księciu, jak bardzo kocha swoją niewolnicę Nahallę, zwaną Kroplą Wody. Czy Światło Księżyca zdoła pomścić brata?

Czasy współczesne
Profesor Aaron Might, wykładowca egiptologii na Uniwersytecie Cambridge otrzymuje tajemniczą przesyłkę i niedługo potem umiera. Uczeń profesora Artur Soler, egiptolog, poszukiwacz skarbów i awanturnik, musi poinformować córkę Mighta, Sarę o śmierci ojca. Kilka dni po pogrzebie profesora, jego córka otrzymuje przesyłkę z pamiętnikiem swojej matki, która umarła wiele lat temu, krótko po powrocie z Egiptu. Z listu dołączonego do pamiętnika, kobieta przedstawiająca się jako przyjaciółka jej rodziców Aisza Nur, informuje Sarę, że wraz z jej matką brała udział w poszukiwaniach, które miały związek z „zaginionym grobowcem nieznanego do tej pory w historii Egiptu młodego władcy, którego dzieje były owiane tajemnicą. Nikt do tej pory nie potrafił nawet udowodnić jego istnienia.” Soler i Might decydują się udać do Egiptu i wraz z tajemniczą Aiszą odkryć tajemnicę zaginionego władcy Egiptu. Zaraz po wylądowaniu w Kairze Soler zostaje aresztowany, a Sara zostaje gościem Malaka Kamala, zastępcy kustosza kairskiego muzeum. Jak się wkrótce okazuje Soler i Kamal nie pałają do siebie sympatią, choć muszą ze sobą współpracować przy wyprawie w głąb pustyni w poszukiwaniu legendarnego grobowca młodego księcia, grobowca wypełnionego kosztownościami, którego odkrycie może przynieść im nie tylko sławę, ale i bogactwo. Komu może zaufać Sara, byłemu kochankowi Arturowi czy przyjacielowi ojca i jej aktualnemu kochankowi Malakowi? Czy uda się odnaleźć grobowiec, do którego odkrycia klucz ma od lat Sara?

„Klucz Anubisa” to moje pierwsze spotkanie a piórem Anny Crevan (bo z samą Autorką miałam przyjemność spotkać się osobiście),ale już wiem, że nie ostatni.
Historia opowiedziana jest w trzech płaszczyznach czasowych: w 1500 r p.n.e, pamiętnik pisany przez matkę Sary w 1997 r. i współcześnie. Wszystkie te historie, tak oddzielone w czasie i przestrzeni w pewnym punkcie zgrabnie się ze sobą łączą.
Choć żaden z opisanych faraonów nie istniał (wg. mojej najlepszej wiedzy),to i tak historia księcia i jego niewolnicy, która stała się dla niego kimś więcej niż nałożnicą, była pasjonująca, romantyczna i wzruszająca. Ciekawie było obserwować przemianę rozpieszczonego paniczyka w odpowiedzialnego mężczyznę, jak również lojalność kobiet, które z poświęceniem życia strzegły swojego pana.
Współczesne przygody Solera i Sary dorównują przygodom Indiany Jonesa. Znajdziemy tu wszystko, co w powieści przygodowej powinno się znaleźć: czarny charakter, który za wszelką cenę chce zagarnąć skarb; sektę Węże Appopisa, której korzenie sięgają starożytności, a jej wyznawcy czczą Setha, boga podziemi i świata umarłych, a która współcześnie para się przemytem cennych zabytków i ich sprzedażą na czarnym rynku; beduińskie plemię strzegące pewnej tajemnicy i znające legendy o Alari; no i ognisty romans; poszukiwanie skarbu; a wszystko to w scenerii pustyni i oaz.

Powieść czyta się dobrze, mimo drobnego druku, a akcja wciąga już od pierwszych stron. Bohaterowie są dobrze wykreowani, opisy bardzo plastyczne. Zakończenie – nie mogłam wymarzyć sobie bardziej satysfakcjonującego, choć historia Sahera i Nahalli wycisnęła mi łzy z oczu, na końcu spowodowała wielki uśmiech.

Jeśli lubicie powieści przygodowe z wątkiem sensacyjnym i romantycznym, to koniecznie przeczytajcie „Klucz Anubisa”. A ja nieśmiało uśmiecham się do Ani i proszę, żeby Soler i Sara jeszcze powrócili.

Serdecznie polecam!

Starożytny Egipt 1500 r p.n.e.

#cześć, #słowomaniacy!

Wieczorową porą 🌆 prezentujemy Wam #postpatronacki, poświęcony:

Tytuł: „Klucz Anubisa”
Autor: Anna Crevan
Wydawnictwo: Wydawnictwo Reprint

Początek powieści jest wstrząsający. Sara Might otrzymuje wiadomość o śmierci swojego ojca – znanego i cenionego egiptologa na Uniwersytecie w Cambridge. Kobieta (podobnie zresztą jak Artur Soler, bliski współpracownik denata) nie wierzy w naturalną przyczynę zgonu naukowca. Tajemnicza przesyłka pcha tę dwójkę do Egiptu w poszukiwaniu rozwiązania kryminalnej zagadki śmierci profesora Might. Sara i Artur nie przypuszczają jednak, że korzenie tej z pozoru błahej sprawy sięgają … czasów starożytnych. Czy bliscy naukowca uzyskają odpowiedzi na nurtujące ich pytania? Jakie tajemnice kryje pustynny piasek w kraju faraonów? Tego dowiecie się z lektury…

Anna Crevan zaskakuje. Po japońskich literackich wojażach, zabiera czytelników w podróż do Egiptu. Nie dajcie się jednak zwieść. „Klucz Anubisa” to nie pocztówka z wakacji ani rajd po zabytkach. Na próżno szukać w tej powieści naciąganych przygód z kąpielą wśród krokodyli w Nilu czy zemsty faraona powodującej rozstrój żołądka. Autorka raczy nas „mięsistą” historią, w której wątki kryminalne i przygodowe splatają się w niezwykle mocną literacko linę, która pozwala na swobodne przemieszczanie się między starożytnością a współczesnością. Elastyczności temu misternemu splotowi dodaje niezwykła historia miłosna. Burzliwa, przejmująca, wyciskająca łzy, chwytająca za skołatane serce i poruszająca najczulsze strony. Jej finału nie zdradzimy 😉 Musicie doczytać sami …

Powieść Anny jest fikcyjna, ale … napisana w tak realistyczny sposób, że aż się chce pogrzebać w kartach egipskiej historii w poszukiwaniu jej starożytnych bohaterów. Tutaj Wam mogę zdradzić, że Światło Księżyca to mój absolutny ulubieniec. Aż chciałabym wykrzyczeć: „Książę, zostaniesz moim książkowym mężem?”, ale tak mi głupio w stosunku do Nahalli – w końcu mam jeszcze resztki godności i … obrączkę na palcu 😉

Współcześni bohaterowie nie ustępują tym starożytnym. Sara ma charakter a Artur mimo swojej gruboskórności i szorstkości da się lubić. Zdradzę Wam, że facet stanowi poważną konkurencję dla Indiany Jones’a i Flynna Carsena.

Nawet na drugim planie sporo się dzieje 😉 Każda postać jest spójna, doskonale przemyślana i wiele wnosi do pełnej zwrotów akcji.

Autorka poważnie podchodzi do kwestii symboliki. W fabułę zgrabnie wplotła wiele wyjaśnień na temat wierzeń, bogów czy amuletów, czuwając przy tym, aby nie miały one nudnego edukatorskiego tonu.

Żeby jednak nie było tak cukierkowo, pragnę dodać, że ta powieść ma jeden ogromny minus: jest zbyt krótka! Ja chcę więcej przygód Artura Solera!

Dziękuję Ani za ogromne zaufanie i możliwość objęcia tej powieści Zdrowo BooKKniętym patronatem wspólnie z cudownymi Iza w Krainie Słowa, Recenzje na widelcu i Komiksiarnia Katowice. Dodam, że książkę można nabyć stacjonarnie u tej ostatniej i samej autorki❤️

#cześć, #słowomaniacy!

Wieczorową porą 🌆 prezentujemy Wam #postpatronacki, poświęcony: