Wojownicy. Świt Klanów #1: Szlak Słońca

Okładka książki Wojownicy. Świt Klanów #1: Szlak Słońca Erin Hunter
Okładka książki Wojownicy. Świt Klanów #1: Szlak Słońca
Erin Hunter Wydawnictwo: Nowa Baśń Cykl: Wojownicy (tom 25) Seria: Świt Klanów fantasy, science fiction
Wojownicy (tom 25)
Świt Klanów
The Sun Trail
Nowa Baśń
2022-11-28
2022-11-28
2013-03-05
Katarzyna Krawczyk

Początek 5 serii "Wojownicy Szlak słońca" pokazuje początki narodzin 5 klanów. Pierwsze koty w lesie, które zostaną Wojownikami mają najpierw do przebycia długą podróż, wszystkie pochodzą z jednego plemienia i traktują się jak rodzina, jak to możliwe że wkrótce staną się swoimi wrogami i podzielą się na niezależne klany?

Zaczyna się całkiem niewinnie, ale razem z rozwinięciem chwyta za serce. Serdecznie polecam.

Zaczyna się całkiem niewinnie, ale razem z...

Świetna książka. Polecam!

Świetna książka. Polecam!

Świetna książka! Super fabuła, czekam na kolejne tomy z 5 serii wojowników!

Świetna książka! Super fabuła, czekam na kolejne tomy z 5 serii wojowników!

Zapraszam na Instagrama:

To nie jest moje pierwsze (ani drugie, ani nawet trzecie) rodeo z Wojownikami. Nie czytałam wszystkich tomów wydanych w Polsce (dzięki wydawnictwu Nowa Baśń trochę tego mamy i bardzo dobrze swoją drogą),ale jestem dość mocno związana i mam wiele ciepłych uczuć w stosunku do pierwszej i drugiej serii wydawniczej. Na podstawie tego uznałam, że pomimo lekkiego przytłoczenia ilością wydanych tomów, to będzie dobry moment aby „wgryźć się” z powrotem w fandom.

Przykro mi to mówić, ale uważam Szlak słońca za dość słaby punkt na tle moich wcześniejszych doświadczeń z serią. Nie jest to związane z moim nagłym „wydorośleniem”, bo wciąż dobrze układam swoje życie z działami kultury dedykowanymi młodszym odbiorcom (nie zapomnijmy, że Wojownicy to seria, która potrafi dawać traumę zarówno młodszym i starszym czytelnikom). Jest możliwie, że miałam po prostu zbyt wygórowane oczekiwania względem tej książki. Wielki początek serii, która była dla mnie bardzo ważna? Brzmi jak dziejowe wydarzenie.

Ostatecznie, historia i bohaterowie, których dostałam nie zapadli mi w pamięć. Przez książkę faktycznie przepłynęłam jak zawodowy żeglarz, ale niestety nie wzięłam z niej nic „dla siebie”. Nie zostawiła ani negatywnych ani pozytywnych emocji… Zupełnie nic, pustkę.

Czy w związku z tym planuję przeczytać kolejne tomy? Oczywiście, że tak! Mam nadzieję, że fabularnie będziemy piąć się w górę i coraz bardziej ukorzeniając się w znanych realiach świata. Ten tom już zasugerował kilka znanych motywów, więc mam nadzieję, że będziemy dokładnie zgłębiać historię ich ugruntowywania się na przestrzeni całej serii.

Zapraszam na Instagrama:

Ta książka jest moją ulubiono książką na razie czekam na kolejne części jest bardzo dobrze napisana są też zwroty akcji a nawet czasami ożna się popłakać

A więc tak. Starożytne koty muszą odejść ze swoich terenów. Pomaga im w tym Sójcze Pióro który nagiął czas i przestrzeń... czasoprzestrzeń... wehikułem czasu... tak, dokładnie tak było.
Koty zawędrowały do gór, gdzie stały się Plemieniem. Potem za sprawą braku pożywienia część z nich znów zawędrowały na nowe tereny. Tym razem tereny które znamy z pierwszego tomu Ucieczki w dzicz. Tam założyły klany. Po wielu latach za sprawą losu musiały z tego miejsca się wynieść. Po drodze spotkały koty w górach. Czyli wychodzi na to, że swoje już dawno zapomniane przez czas rodziny. A potem klany trafiają nad jezioro. Czyli w miejsce, gdzie wszystko miało swój początek. Oraz też koniec.

Niezbyt mi się podobał ten tom. Między innymi, bo nie ma znanych nam bohaterów. Jakieś nowe koty które będą przez (chyba?) 6 tomów (albo mniej?) i już nigdy o nich nie usłyszymy. Może i w kolejnych cyklach serii, począwszy od 2 cyklu, pojawiają się nowi protagoniści, ale ciągle poprzedni bohaterowie są ważni. Ciągle się "natykaliśmy" na Ognistego przecież itd.

Druga rzecz. Książkę podzieliłbym na cztery części. Pierwsza i druga część to poznanie życia Plemienia w górach i wędrówka w poszukiwaniu nowych trenów. Znów wędrowanie. Wędrowanie które za każdym razem jest identyczne. Nużyło mnie to całkowicie i ciężko się czytało. Samo w sobie Plemię też mnie jakoś specjalnie nie ciekawi. Trzecia część to kiedy koty już dotarły na miejsce i zaczęły poznawać, jak wygląda tam życie. Lepiej niż wcześniejsze rozdziały książki, ale wciąż mnie to nie kupiło. Ciężko było mi się za to zabrać, przez co strasznie długo książka leżała na półce w pokoju z zakładką mówiącą, że jej jeszcze nie skończyłem. Nie miałem zbytniej chęci czytania co tym kotom się przydarzy, a to już ponad połowa książki przecież. I w końcu czwarta część. Która to była najciekawszym elementem. Dopiero tutaj czytałem z rzeczywistym zainteresowaniem co się stanie. Nie był to sam koniec, ale w zasadzie już końcówka ksiązki która to nie uratowałaby za bardzo całości odbioru tej pozycji.

Skrzydło Szare nie chciał wyruszać i nie miał takiej potrzeby. Skoro jego głupi młodszy brat sam odszedł bez słowa, to powinien go zostawić. Selekcja naturalna. Koniec końców ratuje mu życie.

A potem co jeszcze zabawniejsze, kiedy już byli na terenach, Szczyt Szczerbaty odszedł z Niebem Czystym założyć nowy obóz w lesie zostawiając Skrzydło Szare który to uratował mu życie. Aby potem zostać wypędzonym przez Niebo Czyste, aby znów wrócić do Skrzydła Szarego. Fajny ten Szczyt Szczerbaty.

Będąc już na nowych terenach koty chodzą sobie same. Wiedzą, że na tych terenach już są mieszkańcy którzy ich tutaj nie chcą. Więc co? Więc i tak chodzą sobie sami na spacerki albo polowanie zamiast w grupce przynajmniej dwóch kotów, najlepiej trzech. A potem dostają, czy raczej ten kot który wybrał się sam, wypierdziel.

Trzeba, by też zwrócić uwagę na to, że w ten czy inny sposób koty z Plemienia przejmując te terany, pozbywając się lokalnych mieszkańców.

Ciekawie było poznać początki, dlaczego klan Wiatru miał takie zamiłowanie do kopania tuneli w Odwecie Gwiazdy.

Wiemy już jak powstanie klan Pioruna.

Po dłuższym zastanowieniu się kompletnie nie miałbym ochoty czytać tego tomu jeszcze raz. Również i jakoś nie zachęcił mnie do zapoznawania się z cyklem. A kolejne cykle nie napawają optymizmem patrząc na to co tam się odwala. Coraz więcej zasad świata przedstawionego jest łamana. Albo są tworzone nowe z tyłka.

Wydaje mi się, że dla mnie to już koniec czytania cyklu o kotach.

Pierwszy tom serii, od samego początku bardzo wzruszający. Nie było dotąd tak rozdzierającej serce sceny śmierci młodego kociaka... Jak się okazuje stosunkowo szybko (jeszcze za kadencji Half Moon jako Stoneteller) Kocie Plemie z gór rozdziela swoje ścieżki, a jego część wyrusza na poszukiwanie lepszego miejsca do życia. Nie jest im jednak łatwo - od momentu rozpoczęcia podróży doświadczają wielu bolesnych strat. Czy uda im się zadomowić w nowym miejscu i ułożyć sobie życie? Dowiedzcie się sami :)

• Wojownicy
  • Książki