Poławiaczka pereł

Okładka książki Poławiaczka pereł Karin Erlandsson
Okładka książki Poławiaczka pereł
Karin Erlandsson Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Legenda o Źrenicy Oka (tom 1) fantasy, science fiction
Legenda o Źrenicy Oka (tom 1)
Dwukropek
2022-05-18
2022-05-18
Anna Czernow
morze perła rekiny ocean poszukiwania

Moim zdaniem, opowieść jest całkiem fajna, choć wkurzało mnie, że Miranda w jednym rozdziale kilka razy podkreśliła, że jest najlepsza, choć tak miało być (ale i tak strasznie mnie wkurzało). W zasadzie brakuje mi wyjaśnienia, co działo się z ludźmi, którzy zaginęli, gdy szukali pereł? Tak jakby, no, poszli szukać pereł i rozpłynęli się w powietrzu. Może zostało to wyjaśnione w kolejnej części? Jestem ciekawa. I ciekawa jestem, co Iberis zrobiła z tą źrenicą oka?

Bardzo słaba i bardzo przeciętna. Znaczna część opowieści zdaje się pisana "na siłę", tak jakby autorka nie miała pomysłu na kontynuowanie wątków. Baśń powinna robić jakieś wrażenie, a w przypadku "Poławiaczki pereł" zupełna pustka. Wielkie nic. Totalne rozczarowanie.

Uwielbiam książki, przy których chce się krzyczeć „Kurka wodna to już koniec?” musisz czekać na kolejny tom. Szczęście moje, że już jest, ale ile było takich, że nie mogłam się doczekać na kontynuacje? Przed wami pierwszy tom serii Legenda o źrenicy oka, która wciągnęła mnie do ostatniej strony.

Dla fanów e-book i audiobook fantastyczna wiadomość, ponieważ wydawnictwo zaczęło wydawać te wersje książki na takich platformach, jak Legimi czy Audioteka, więc każdą książkę będzie można posłuchać w podróży, czy podczas rytuału czytania przed snem. Przed wami fantastyczna podróż w głąb oceanów w poszukiwaniu najpiękniejszych skarbów, które mogą doprowadzić do radości, ale i obłędu. Mowa o perłach, ale według legend istnieje taka, która może doprowadzić do szaleństwa tylko pytanie, czy takowy skarb naprawdę istnieje?! Kochani opisów książki jest pełno, więc gorąco zachęcam do przeczytania, chyba że lubisz (tak jak ja) nie znać szczegółów i odkrywać na bieżąco co i jak kryje dana książka. Jeżeli jesteście osobami, książkoholikami który uwielbiają przygody, tajemnice, poszukiwania a co mnie najbardziej urzekło to mnóstwo wody i podwodnego świata, który skrywa w sobie magię piękna to ta pozycja będzie strzałem w dziesiątkę.

Marzyć wszystkim można, marzyć trzeba, bo dzięki temu według mnie nabieramy sensu w życiu, sensu do wstania rano zacząć urzeczywistniać swoje marzenia. Gdzie jest granica między realizacją marzeń a gdzie obsesja w odnalezieniu czegoś, o czym marzymy może od wczoraj, a może od lat. Czy dwie dziewczyny o różnych charakterach i zdolnościach będą potrafić współpracować ze sobą? Czy może…?! Ech… na takie pytania to już odpowiecie sobie sami, czytając przygodę Mirandy i Syrsy.

Dla fanów e-book i audiobook fantastyczna wiadomość, ponieważ wydawnictwo...

"Człowiek pragnie z przyzwyczajenia, bo myśli, że zawsze będzie tą samą osobą. Tą, którą był, kiedy zaczął pragnąć. Ale można się zmienić. Można zacząć pragnąć czegoś innego. Potrzeba tylko trochę czasu, żeby to zauważyć"❤️
🐬
Czytacie książki dla dzieci? Macie jakieś godne polecenia? Ja zwykle czytam te 'doroślejsze'😅
7/10⭐
Miranda jest najlepszą poławiaczką pereł: zawsze znajduje te najpiękniejsze i najbardziej cenione. Jak każdy poławiacz marzy o legendarnej źrenicy oka - matki wszystkich pereł, która obłożona jest klątwą. Na wyprawę zabiera ze sobą Syrsę - wiecznie rozgadaną dziewczynkę o niezwykłym darze. Ich poszukiwania nie będą jednak jak spacer po parku - będą pełne niebezpieczeństw, wątpliwości i nawet pościgu😳Czy odnajdą źrenicę oka? A może to jednak tylko legenda? Czy Miranda ulegnie klątwie?🤔
🐬
Przy tej książce odkryłam pewien fakt. Uwaga, to może być dla Was szok😂Książki DLA DZIECI są... pisane DLA DZIECI🤣🤣Język jest bardzo prosty, fabuła tak samo, ale są w niej przemycone uniwersalne prawdy. Dzieci są tutaj prawie samowystarczalne, a przynajmniej można odnieść takie wrażenie. Mnie, jako osobie już dawno dorosłej, brakowało rozsądku u dorosłych oraz pogłębienia fabuły (przykład: nie wiadomo ile lat ma Miranda, nie ma też ani słowa o jej matce). Same poszukiwania też mało ekscytujące: popływały trochę po wodzie, spotkały parę osób, a samo znalezienie źrenicy oka też takie nijakie.
🐬
Bardziej chodziło tutaj o przekazanie wspomnianych wcześniej uniwersalnych prawd, niż o akcję i przygodę. Nie zaskoczyła mnie niczym ta pozycja. Młodszym czytelnikom może się bardziej podobać, ale ja jestem ewidentnie na to za stara😅Nie zmienia to faktu, że jest to pierwsza książka z 5 zaczętych, którą skończyłam, więc samo to wskazuje, że nie była tak całkiem zła🤭

7/10⭐
Miranda jest najlepszą poławiaczką pereł: zawsze...

Sięgnęłam po te książkę ze względu na wakacje. Spodobała mi się okładka. Jak również słyszałam o niej, bo była polecana przez książkowe instagramerki, youtuberki. Napiszę tak: według mnie jest to świetna książka, w której zarówno odnajdą się dzieci jak i dorośli. Chociaż przyznam ,że według mnie jest to bardziej książka dla dorosłych. Coś typu Mały książę.

Treść książki opowiada o pragnieniu. O tym czym jest pragnienie. Czy to pragnienie jest w ogóle nam do czegoś potrzebne ? Czy pragnąć należy tylko rzeczy niedostępnych, odległych?

Główna bohaterka książki jest poławiaczką pereł. W jej królestwie raz na jakiś czas królowa wzywa do odszukania źrenicy oka. Czyli największej, najcudowniejszej perły. Wszyscy poławiacze chcą ją znaleźć. Dlaczego ? Ponieważ kiedy odnajdą źrenice oka to przestaną pragnąć, nie będą już niczego pragnęli. Jednak nad poszukiwaczami źrenicy oka panuje klątwa. Klątwa która sprawia że stają się zaślepieni swoim pragnieniem. I najczęściej słuch po nich zaginie. Oczywiście nasza bohaterka też wyrusza na jej poszukiwania. W książce jest wiele fajnych zwrotów akcji. Jest wątek pościgu.

W książce jest też poruszony wątek porzucenia. Jest on bardzo ciekawie poprowadzony i rozwinięty. Ponieważ poławiacze pereł, którzy wyruszają na poszukiwania źrenicy oka opuszczają swoje rodziny. I do nich już nigdy nie wracają.

Podsumowując z chęcią przeczytam dalsze części tej serii. Jeżeli chcecie się dowiedzieć kto kogo ściga, w jaki sposób jest rozwinięty wątek porzucenia, czy nasza bohaterka odnajdzie swoje pragnienie/zdoła je zaspokoić?. To przeczytajcie książkę. Mi jej przeczytanie zajęło ponad 2 h.

Treść książki...

Uważaj na to, jak bardzo czegoś pragniesz!
Ta myśl wybrzmiewa przez całą książkę Karin Erlandsson "Poławiaczka pereł. Legenda o źrenicy oka" Wydawnictwa Dwukropek @wydawnictwodwukropek.
Jest to książka adresowana do młodego czytelnika, ale moim zdaniem, odnajdą się w niej także dorosłe osoby.
Do samej książki na początku przyciągnęła mnie okładka - zapowiedź przygody w niezwykłym, podwodnym świecie.
I faktycznie rzeczywistość do której zaprasza nas autorka jest fascynująca, barwna, ale też...bardzo niebezpieczna.
Główna bohaterka książki – Miranda, to poławiaczka pereł, nurkująca samotnie i odnajdująca najpiękniejsze perły. Dziewczyna ma wiele sukcesów w swojej profesji, to jej jednak nie wystarcza.
Postanawia zdobyć legendarną, najcenniejszą perłę: źrenicę oka. Wielu przed nią próbowało odnaleźć ten okaz, nikomu się to jednak nie udało. Nikt nie wrócił z tych poszukiwań. Wszyscy zostali owładnięci obsesją na punkcie wyjątkowej perły. Źrenica oka jest niczym pierścień z "Władcy pierścieni".
Los sprawia, że Miranda zabiera na wyprawę dużo młodszą dziewczynkę Syrsę. Bardzo podobało mi się to, że opowieść o Mirandzie, to nie jest słodka, sielankowa historia, a sama dziewczyna jest typem bohaterki, które lubię najbardziej. Niejednoznaczna, z wieloma wadami, wewnętrznymi rozterkami, dojrzewająca w czasie swojej podróży.
"Poławiaczka pereł. Legenda o źrenicy oka" skłania do refleksji na różne tematy. Porusza delikatną kwestię niepełnosprawności. Dawno nie spotkałam się z takim wątkiem w książce dla dzieci i to też bardzo mnie zainteresowało.
Ucieszyłam się, że "Poławiaczka pereł" to pierwsza część serii i że będą jeszcze okazje, żeby przebywać w tym ciekawym, wodnym świecie. Bardzo polecam tę mądrą, uniwersalną lekturę!

Uważaj na to, jak bardzo czegoś pragniesz!

W południowych regionach znajdujących się przy ciepłym morzu, znana wszystkim jest legenda o Źrenicy Oka. Podobno jest to największa perła, matka wszystkich pereł. Kto ją odnajdzie, nie będzie już nigdy niczego pragnął. No i stanie się bogaty, ponieważ królowa regionu pragnie tej perły dla siebie i ją odkupi, szczodrze płacąc znalazcy. Wielu ludzi zostało opętanych gorączką znalezienia tej jedynej perły. Wyruszyli w morze i już nie powrócili. Nie wiadomo co się z nimi stało, czy wciąż żyją. Mimo to, co kilka lat królowa ogłasza kolejne poszukiwania Źrenicy Oka.

Miranda jest jedną z poławiaczek pereł. Jest świetna w tym co robi - znajduje najlepsze okazy. Latem zatem zajmuje się połowem i sprzedażą pereł, zimą wraca do zachodnio-północnych terenów i tam wykonuje inne prace. Wszystkiego, co wie o perłach, nauczyła się od ojca - poławiacza, który poczuł zew legendarnej perły. Wyruszył w morze i zostawił Mirandę samą. Dziewczyna musiała więc nauczyć się dbać o siebie. Jednak jej samotność i samowystarczalność odbiła się na relacjach społecznych. Miranda pracuje sama i niezbyt dobrze czuje się w towarzystwie innych.

Gdy więc pewnego dnia królowa znów ogłasza rozpoczęcie poszukiwania Źrenicy Oka, Miranda postanawia spróbować szczęścia. Ale tym razem dziewczyna ma mieć towarzyszkę. która może ochronić ją przed klątwą spadającą na poszukiwaczy największej perły świata. Czy Miranda znajdzie to, czego szuka? Kim jest tajemnicza Iberis, stająca na drodze dziewczyny?

"Poławiaczka pereł" to baśniowa opowieść o poszukiwaniu sensu życia, tęsknocie za nieznanym, odkrywaniu siebie, spełnianiu marzeń. W krótkiej opowieści jest miejsce na przygodę, przemyślenia głównej bohaterki i tajemnice. To ciekawa książka, taka nieco filozoficzna, poruszająca problem samotności, skłaniająca do przemyślenia co się stanie, gdy przestaniemy marzyć.

Każdy z nas ma jakieś pragnienia. 😍 Są pragnienia małe, duże, trywialne, nieoczywiste, łatwe do spełnienia oraz kompletnie nieosiągalne. 🤷‍♀️ To całkowicie normalne, że każdy o czymś marzy. 😊 Co jednak, gdy takie pragnienie zaczyna przysłaniać nam cały świat, przeradza się w obsesję, a my myślimy tylko o tym, aby osiągnąć zamierzony cel❓️🫢 Między innymi ten właśnie problem porusza w swojej książce Karin Erlandsson.

"Poławiaczka pereł" to pierwsza część serii zatytułowanej "Legenda o źrenicy oka". 📚 Opowiada o Mirandzie, która trudni się zbieraniem pereł, 🐚🪸 a jej największym marzeniem jest znalezienie źrenicy oka, owianej legendą najstarszej z pereł. 😯 Gdy Miranda poznaje Syrsę, dziewczynkę obdarzoną niezwykłą umiejętnością, czuje, że jest bardzo bliska zrealizowania swego celu. 🤩 Czy uda jej się odnaleźć źrenicę oka i spełnić największe marzenie❓️🤔

Fabuła skonstruowana jest w prosty, w żadnym aspekcie nieprzesadzony i nieskomplikowany sposób. 🫠 Historia jest lekka, napisana płynnym i przyjemnym językiem. 😊 Można by powiedzieć, że jest wręcz idealnie dopasowana do młodego czytelnika, któremu jest dedykowana. 👧🧒 Nie zrozumcie mnie jednak źle - nie jest to książka banalna, która nic za sobą nie niesie. 🙅‍♀️ To piękna, 💙 baśniowa, magiczna, wartościowa historia, która przede wszystkim porusza problem samotności, 😔 skłania do refleksji i nakreśla, co w życiu jest najważniejsze. 👍

"Poławiaczka pereł" to przepełniona niezwykłym baśniowym klimatem, 💙 tajemnicami oraz emocjami lektura, 📚 dzięki której, wraz z jej bohaterkami, możemy przeżyć ciekawą morską przygodę. 🌊 Polecam❗️🙂

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Niestety, Poławiaczka Pereł okazała się największym rozczarowaniem ostatnich miesięcy. Opinie blogerek obiecują wiele, ale żadna z tych obietnic nie zostaje spełniona w trakcie lektury. Fabuła jest banalna, chaotyczna i przewidywalna, styl powieści amatorski i niesamowicie płytki (wybór narracji pierwszoosobowej w czasie teraźniejszym jest najłatwiejszy, ale rzadko jest on dobrym wyborem),postaci są ledwo zarysowane, główna bohaterka nie ma charakteru i jest niesympatyczna. Przy tym wszystkim tłumaczenie jest miejscami dość toporne, jakby tłumaczka nie do końca znała język polski. Tym razem wybór Dwukropka nie był udany.

• Serie
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Poławiaczka pereł