Cukry

literatura piękna
Wydawnictwo Cyranka
2021-04-14
2021-04-14

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 3 (39) / marzec 2021 Patrycja Dołowy, Urszula Honek, Sławomir Hornik, Urszula Jabłońska, Dorota Kotas, Zuzanna Kowalczyk, Aleksandra Kozłowska, Yiyun Li, Ania Morawiec, Maciej Moskwa, Jarema Piekutowski, Justyna Piszczatowska, Mateusz Roesler, Filip Skrońc, Marcin Wicha, Karolina Wigura, Karolina Wigura, Jakub Wątor, Marta Zabłocka
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Patrycja Dołowy, Ur...
Okładka książki Znak 789 02/2021 Dorota Kotas, Dominika Kozłowska, Marta Niedźwiecka, Rebecca Solnit, Anna Szwed
Ocena 7,0
Znak 789 02/2021 Dorota Kotas, Domin...
Okładka książki Pasjonatki. O dziewczynach w spektrum autyzmu Ewa Furgał, Dorota Kotas
Ocena 8,5
Pasjonatki. O ... Ewa Furgał, Dorota ...

Właściwie nie wiem czego oczekiwałam po tej pozycji, ale wydaje mi się, że jednak nie tego co dostałam.

Na pewno była to ciekawa lektura, inna niż to co zazwyczaj czytam. Dała mi trochę do myślenia na różne tematy, momentami lekko poszturchała.

Jednak chyba mam jeszcze trudność z takim odsunięciem się i po prostu obserwowaniem. Na pewno trochę oceniałam autorkę i jej pisanie, zwłaszcza po tym jak przeczytałam, że nie wszystko co opisuje faktycznie się wydarzyło. To obudziło we mnie taki sceptycyzm.

Ostatecznie powiedziałabym raczej, że ta książka mi się nie podobała. Była zła? Nie była dla mnie? Po prostu jej nie rozumiem?

Któż to wie.

Mimo wszystko dobrze, że ją przeczytałam, bo próbuję czytelniczo iść też w inne strony, a to z pewnością inna strona była.

Niesamowicie komfortowa. Bije z niej autentyczność. Czytałam w audio, autorka (tak, audiobook jest czytany przez autorkę) ma bardzo przyjemny głos.

Utożsamianko. Co za wyobraźnia, co za prowadzenie językiem. Chcę się z Tobą zakolegować Dorota, aczkolwiek pewnie obydwie będziemy miały problem z utrzymaniem tej relacji ;)

Kocham ten język, jest totalnie odświeżający.

Kocham ten język, jest totalnie odświeżający.

W tym roku czytam na razie głównie o autyzmie ze względu na własną diagnozę. To bardzo ważna książka, tożsama dla każdej outsiderami, której późna diagnoza nagle wiele wyjaśnia. I może przybliżyć autystyczny świat osobie, która nie ma o nim pojęcia.

"Cukry" są świetne! W bardzo inteligentny sposób Dorota Kotas czyni siebie bohaterką swojej drugiej powieści. Opowiada o dzieciństwie w Garwolinie, o szkole, o relacjach rodzinnych, często destrukcyjnych, o szukaniu swojego miejsca do życia, a przede wszystkim o rozpoznawaniu własnych potrzeb, ograniczeń, realizacji marzeń. Niby historia jak wiele innych, jednak nie dla kogoś z zespołem Aspergera, a tę przypadłość rozpoznano u autorki dopiero w życiu dorosłym. Dziś coraz częściej się o tym mówi, w szkołach jest coraz więcej uczniów z "aspergerem", a i tak "normatywni" nie są w stanie zrozumieć tych innych. Dorota Kotas pozwala czytelnikowi wejść do swojej głowy i pokazuje, jak trudno jej funkcjonować w "normalnym" świecie. Przy okazji porusza wiele aktualnych problemów społecznych, szkicuje ciekawe portrety postaci.
Książka niewielka, ale napisana dobrym językiem, bardzo przemyślana, miejscami zaskakująca humorem - warto!

Pozostawiam opinię bez oceny – ta książka to dla mnie swego rodzaju drzazga, ale nie w palcu, tylko gdzieś w okolicy żołądka. Trochę jakby autorka wywlekła ze mnie całe mnóstwo ciemnych zakamarków – skrawki przeżyć, resztki zdań, trochę wstydów i chciejstw. Zbyt blisko, żeby złapać ostrość.

Mogę za to przyznać, że podobał mi się wyznaniowy ton, miejscami ukwiecony nowomową, przytulny i miękki. I zdecydowanie kibicuję bohaterce-autorce, żeby mogła w nieskończoność mościć się w swoim domu. Z naleśnikami. I z kochanymi osobami – ludzkimi i zwierzęcymi. A to chyba dobrze świadczy o książce.

Mogę za to przyznać, że podobał mi się wyznaniowy ton, miejscami ukwiecony...

Właściwie to czego innego mogłam się spodziewać oprócz ciągłego taplania się w swoich pseudotraumach. Gwiazdka wyżej za rozdział o hrabinie, bo jako jedyny sugeruje, że autorka ma jakieś ludzki odruchy. Bo nie oszukujmy się, że we współczesnej, polska, neurotycznej prozie kobiecej narratorka może być jakąś kreacją, a nie tylko analizowaniem po raz setny swoich issues i doznawanych z każdej strony opresji.

Książka Doroty Kotas to bardzo intymna opowieść osoby nieheteronormatywnej i nieneurotypowej. Narratorka wpuszcza nas do wnętrza swojej głowy i stamtąd rozciąga przed nami perspektywę oglądu rzeczywistości przez dziewczynę w spektrum autyzmu (a konkretnie dotkniętą należącym do tego spektrum zespołem Aspergera). Nie ma tu fabuły jako takiej. Są wspomnienia z dzieciństwa i młodości przed wyprowadzką z domu rodzinnego i zwierzenia na temat recepcji świata i reakcji na jego elementy składowe, czyli zarówno na ludzi, zwierzęta, przedmioty, jak i na mniej wymierną sferę życia, jaką są emocje i uczucia. Poznajemy życie w rzeczywistości jakby równoległej do naszej - niby tej samej, a jednak innej, bo to opowieść Innej, a jednak Naszej. Nie wiem, czy każdy poczuł wspólnotę łaczącą z bohaterką tej opowieści, ale ja ją poczułam. Może mam w sobie jakieś bardziej lub mniej uchwytne cechy osoby z zespołem Aspergera, a może każdy z nas je ma. Czyż nie każdy z nas ma w sobie Innego?
Lektura bardzo otwierająca i rozszerzająca horyzonty. Polecam bardzo. ❤️

Chciałabym podziękować osobie autorskiej, bo przelała na papier wszystkie moje odczucia, rozterki i cząsteczki istnienia. Jeszcze nigdy nie czytałam książki, która mnie otuliła. Doprowadziła do łez, a potem je wytarła. Mam ADHD i w końcu czuję się zrozumiana.

Szanowny Kotasie, czapki z głów.

Szanowny Kotasie, czapki z głów.