Przywiązania

Filtry
2021-04-14
2021-04-14
Łukasz Witczak
automobilizm dyskryminacja kobiecość kobieta odmiana losu poszukiwanie szczęścia relacje rodzinne samotność współczesna kobieta zazdrość

Gdybym przeczytała ją wówczas, kiedy była wydana, czyli pod koniec lat 80-tych, może bym uznała, że otworzyła mi oczy. Może gdybym skończyła inne studia i wykonywała inny zawód stwierdziłabym, że to książka odważna, bezkompromisowa i odkrywcze byłyby dla mnie słowa Vivian Gornick w jednym z wywiadów: „Tak, macie prawo zmierzyć się z tym, co zrobili wam rodzice. I uciec od nich na zawsze”. ("https://wyborcza.pl/ksiazki/7,154165,27014652,vivian-gornick-kobiety-przeszkadzaja-najbardziej.html). Ale ponieważ przeczytałam ją w 2022 roku i jestem po lekturze wielu podobnych pozycji, a nawet zdecydowanie mocniejszych, to jest to dla mnie tylko następna opowieść o tym, że relacje matki i córki są niełatwe, złożone, burzliwe. I widzę wokół siebie mnóstwo kobiet, które na szczęście wyzwoliły się z patriarchalnego koszmaru budowania swojego poczucia wartości na byciu z mężczyzną. Na dodatek sama przepracowałam swoją relację z matką i pomagam w tym i córkom, i synom w ramach swojej pracy. Tak, mamy nawet nie prawo, ale nawet obowiązek wyzwolić się spod wpływu rodziców (nawet tych najlepszych) i żyć swoim życiem. Ale przecież w dzisiejszych czasach to truizm. Chyba, że dla kogoś nie. To tym szybciej niech idzie do terapeuty.

Przywiązania czyta się bardzo dobrze. Mnóstwo w nich trafnych, ciekawych i krytycznych obserwacji i fantastycznej autoironii. Jestem przekonana, że wiele kobiet odnajdzie tu i coś z siebie i coś ze swojej matki. Do mnie ta lektura przyszła za późno, aby tak się nią zachwycać, jak czyni to większość recenzentów.

Vivian Gornick i Philip Roth. Philip Roth i Vivian Gornick. Oboje z tego samego pokolenia. Sąsiedzi prawie. Vivian z Bronksu, Philip z Newark. Czytając 'Przywiązania' jakbym się unosił w orbicie żydowskiego Nowego Jorku lat 40 i 50 i 60. Raczej robotnicze niż intelektualne rodziny, raczej biednie niż bogato. Wszystko zanurzone w tradycyjnym żydowskim (nie: religijnym) środowisku i sąsiedztwie ulicy na której wszyscy się znali i wszystko o sobie wiedzieli. Nie chce pisać o Gornick jak o damskim Rothcie - to byłoby niesprawiedliwe. Jej styl jest inny. Język wydaje się bardziej precyzyjny, wnioski jakby wyrazistsze, bezpośrednie. Treści bardziej sfeminizowane. Wspomnienia Gornick to udręka życia i relacji córki z matką. Najpierw dziewczynki, później nastolatki i w końcu dorosłej, dojrzałej kobiety. Mamusia wisi nad jej życiem niczym chmura gradowa, ale jednocześnie - mam wrażenie - to właśnie dzięki niej, dzięki tej mieszance miłości i nienawiści Vivian zostaje tym kim jest.

W "Przywiązaniach" znajdujemy niby same oczywistości, ale wypowiedziane i nazwane ważą więcej.
Jestem wielką fanką studium anatomii niedobranego małżeństwa, jaki Gornick bezlitośnie punktuje. Brawo!

Książka opowiada o trudnych, czasami szorstkich i okrutnych relacjach autorki z matką. Nie brakuje też szczypty humoru. Nie jest to łatwa lektura, bo relacje są trudne, zawiłe. Moim zdaniem warto przeczytać

📖🐲
Niestety stoję za szybą i nic z tej historii do mnie nie przenika. Zaciekawiło mnie może kilka epizodów, ale niestety nadal to były tylko nieco głośniejsze dźwięki za oknem, którego nie zdołałam otworzyć. Szkoda, bo z reguły lubię takie wspomnieniowe, rozliczające książki, ale ta pozostała dla mnie hermetycznie zamknięta. Męczyła mnie toksyczna, seksualnie sfrustrowana i emocjonalnie niedojrzała postać matki narratorki. W historii Nettie zamiast wyzwolenia seksualnego widzę nadal wstyd, że łamie z góry narzucone zasady postępowania i ciągle tę samą społeczną opresję obyczajów obowiązujących kobiety, a dodatkowo zaniedbywanego chłopca, który ponadto narażony jest na udział w seksualnych przygodach matki. Tak samo narratorka miota się między życiem zależnej od męża żony, a niezależnej kobiety z własnym zawodem, której nie jest potrzebny mężczyzna i rodzina i w dalszym ciągu czuje przede wszystkim niepewność i wstyd, czy jej wypada i czy aby na pewno dobrze robi.

Prawdopodobnie wynika to z faktu, jak dawno powstała ta książka i jak wiele od tego czasu jednak zmieniło się w sytuacji kobiet, co nie znaczy oczywiście, że walka się zakończyła, ale zdobyte terytoria są moim zdaniem jednak coraz szersze i coraz więcej kobiet w ogóle już nie zastanawia się, CZY wolno im iść własną drogą, a jedynie KTÓRY kierunek obrać i jest głęboko przekonana, że to naprawdę niczyja sprawa.

📖🐲

Mozaika pamięci emocjonalnej, która kawałek po kawałku odkrywa skomplikowany obraz kobiecej psychiki i świadomości, kształtowanej pod silnym wpływem niełatwej, ambiwalentnej relacji z matką, ale też przemożnego oddziaływania barwnej galerii kobiet – żon, matek i kochanek - pośród których przyszło Vivian Gornick dorastać w żydowskiej kamienicy na Bronksie.

W skrawkach młodzieńczych lęków i nadziei wydobywanych ze wspomnień, podczas włóczęgi po ulicach Nowego Jorku, oraz ich konfrontacji z rzeczywistością ukazuje się fascynująca opowieść o rozkwicie życia umysłowego w college`u, gdzie zainicjował się proces mentalnego i intelektualnego wyrywania z korzeniami ze środowiska robotniczego, o relacjach z mężczyznami, które tak silnie naznaczała potrzeba zrzucenia ciężaru tradycyjnych ról i odnajdywania wręcz erotycznej satysfakcji w porozumieniu intelektualnym, o budowaniu poczucia własnej wartości w procesie twórczym.

A jednak powracający, niewidzialny ciężar na piersi, dławiący niepokój dni i tygodni upływających w milczeniu, zapatrzenie w próżnię w uświadomionej samotności, stan uśpionej bierności, poczucie bycia dryfującym rozbitkiem, odkrywają siłę przemożnego wpływu tytułowych przywiązań - doświadczeń i relacji z dzieciństwa - na życiowe poszukiwania i wybory, naznaczone piętnem ucieczki.
„To zbieg, wywrotowiec, nielegalny imigrant w krainie mojego ja. Nie ma żadnych praw. Wiecznie ucieka” - wyznaje Gornick terapeutce.

Czytanie Gornick Julia Fiedorczuk nazywa w posłowiu „przyjemnością obcowania z uwolnionym kobiecym intelektem”, Agnieszka Graff określa jej prozę jako „wściekłą, drapieżną, nieustępliwą i przenikliwą”. Nic dodać, nic ująć. Świetny przekład Łukasza Witczaka. Więcej niż satysfakcjonujące pierwsze spotkanie z Wydawnictwem Filtry!

W skrawkach...

Przywiazalam sie do glownej bohaterki tej ksiazki. Nie dlatego, ze przezylam czesc zycia w duzym miescie, nie dlatego, ze mialam zapedy dziennikarskie, ale ze wzgledu na trudna relacje z matka. Rozumiem wiele z jej przemyslen i podobnie odbieram "drobne", rzucone mimochodem uszczypliwosci, ktore matka serwuje swojej corce. Nie jest to jednak opowiesc tylko o tym jak wiele dostajemy w "spadku" od rodzicow, ale tez o probie odnalezienia sie w spoleczenstwie, niosac za soba niezly worek goryczy, zalu i niezrozumienia. MImo tematu to nie jest lektura przytlaczajaca. Czyta sie swietnie i lekko. To moze byc wspaniala lektura na wakacje, dajaca mnostwo reflekcji o zyciu, milosci i stracie. Jestem bardzo pozytywnie zakoczona:)

Pięknie napisana książka, dotykająca esencji relacji matka-córka, kobieta-mężczyźni, kobieta-świat. Pełna celnych spostrzeżeń, w których mimo lat dzielących mnie od autorki, odnalazłam samą siebie.

Przywiązania generują niedopasowania. To ta myśl spływała najczęściej podczas lektury Gornick.
Silne uzależnienie od depresyjnej matki, pogrążonej w wiecznej, egzaltowanej żałobie po mężu odciska się na córce na całe życie. Jest inteligentna, merytoryczna, świadoma, ale miejsca dla niej nigdzie. Nawet, gdy wychodzi za mąż, mebluje nowe mieszkanie z partnerem, to wszędzie widać niedopasowania, czy to w kolorach, rozmieszczeniu mebli czy w kącie padania światła.
„To nie był pokój, do którego wchodziło się z przyjemnością. Znów głowiliśmy się, o co chodzi. Każda rzecz z osobna była niewątpliwie bardzo ładna. A że w tym pokoju co wieczór odgrywaliśmy dramat niedopasowania, że jasnoszare ściany ociekały samotnością, że szaroniebieskiej narzuty ani razu nie zmarszczył spontaniczny wybuch - to wszystko były myśli, dla których brakowało nam zdań.”
W pierwszej części autorka kreśli obraz kobiet przybliżając nam w szczerym kalejdoskopie swoje sąsiadki z kamienicy na Bronksie, gdzie mieszkała w dzieciństwie. Kobiet niecierpiących swoich mężów, mieszkających w ścisku, podlegających życiu bez wyjścia.
Narratorka bacznie obserwuje, zna wszystkie schematy, przejrzała sąsiadki na wylot, poszła na studia, czytywała najlepszą literaturę, ale w głębi nie uciekła. Snuje się wciąż z matką, porozumiewają się spacerami, ale wciąż wymijając się przez swoje pretensje. „Lotne cząsteczki nieszczęścia” unoszą się po całej książce i życiu bohaterek. Wszystkie nieudane związki z mężczyznami, wszystkie przywiązania są ucieczką. Jak sama ujmuje to narratorka, jej życie zamyka się w prostokąt, poza który nic nie chce wyjść. W tym prostokącie nie chce się zmieścić całe życie, panuje wieczne oblężenie.
Czytam książkę wydaną w 1984 roku, niemalże osobisty esej, odę do Nowego Jorku, wolnego myślenia, bycia odrębną istotą, niedefiniowaną przez mężczyzn i przywiązuję się do języka Vivian już na zawsze.

Książka, która jest pamiętnikiem relacji matki i córki, traumy dzieciństwa, przenoszenia emocji w pionowej relacji. I o feminizmie. O braku zasadzenia we własnej oderwanej od matki realności. O pogodzeniu się z tym. O życiu. Bez standardu, bez szablonu. Świetna książka dla wszystkich, którzy szukają swego miejsca. I cierpią, poszukując. Amor fati, po raz kolejny. Żyj i bądź sobą, z całym bólem, zaszłością, związkami, miłością, traumą...

Vivian Gornick Przywiązania Zobacz więcej
Vivian Gornick Przywiązania Zobacz więcej