Wszystkie kolory świata

Idea wybitna. Wykonanie różne

Idea wybitna. Wykonanie różne

"Każde jest tym, kim być pragnie,
a nie kimś zupełnie innym."
Książka ważna i potrzebna. Opowiadania dla dzieci i dorosłych o inności, potrzebie tolerancji i zrozumienia, o przyjaźni, miłości. A wszystko okraszone pięknymi, barwnymi, jak życie, kolorami.
Książka do poczytania dzieciom, do prowadzenia życiowych rozmów, do przemyśleń, do zrozumienia świata.
Świetne jest ustawienie opowiadań od przeznaczonych dla najmłodszych czytelników, do starszych i całkiem dorosłych młodych:)

"Każde jest tym, kim być pragnie,
a nie kimś zupełnie innym."
Świetne jest...

Jawne promowanie ideologii LGBT wśród dzieci.
Obrazki kobiet trzymających się za ręce, pragnących się pocałować.
Używanie postaci takich jak "Siusiak" i słów DUPA.
Na każdej stronie walka o "tolerancję" i "równouprawnienie".
Metafory w stylu "Ksiądz proboszcz jest daltonistą więc nie widzi tęczy".
Cała książka jest tym przesiąknięta.
Autorzy nie kryją się ze swoimi poglądami i można znaleźć w internecie ich poparcie dla LGBT.

Na książkę natrafiłem przypadkiem, gdy to babcia namawiała 8 letnią wnuczkę do jej czytania.
Po kilku stronach było jasne o co autorom chodzi, a to że babcia przekonywała że to świetna książka, że to bestseller w Empiku tylko potwierdziło po co tą książkę wydano (swoją drogą od wydawnictwa Agora takich rzeczy można się spodziewać).

Jeśli nie chcesz psuć swoich dzieci, nie chcesz zabierać im normalnego dzieciństwa nie kupuj tej książki .

Jawne promowanie ideologii LGBT wśród dzieci.
Obrazki kobiet trzymających się za ręce, pragnących się pocałować.
Używanie postaci takich jak "Siusiak" i słów DUPA.
Na każdej stronie walka o "tolerancję" i "równouprawnienie".
Metafory w stylu "Ksiądz proboszcz jest daltonistą więc nie widzi tęczy".
Cała książka jest tym przesiąknięta.
Autorzy nie kryją się ze swoimi...

Doceniam przesłanie, plus za twardą okładkę. Jednak większość opowiadań nie zrobiła na mnie większego wrażenia, za najlepsze uważam te na początku książki. Trochę zabrakło opowiadań na temat tolerancji np wobec niepełnosprawności, wyglądu, religii (pojedyncze opowiadania).

Książka napisana i zilustrowana z potrzeby serca przez ludzi mądrych i pełnych empatii. Wspaniała pozycja, która może stać się cegiełką do zmiany świata na lepsze.

"Wszystkie kolory świata" to zbiór opowiadań współczesnych polskich pisarzy, skupiony wokół tematu tolerancji dla różnorodności. Tytuł oczywiście stanowi parafrazę powiedzenia "wszystkie kolory tęczy". Niektóre teksty są bardzo odważne kulturowo. Należy do nich np. opowiadanie Joanny Jagiełło "Wszystkie moje śmierci" o 13-latce odkrywającej swoją seksualną tożsamość. Poruszane zagadnienia często są tylko naszkicowane. Myślę, że mają za zadanie zmusić czytelnika do refleksji, pokazać mu, jak szkodliwe są stereotypy, np. w opowiadaniu "Miasteczko" tytułowe miejsce jest absurdalnie podzielone między mieszkańców o niebieskich i brązowych oczach, a w "Filipie" chłopiec nosi "babskie" sandały, bo kupiła je babcia, która już nie żyje. Franek nic sobie nie robi z wyzwisk kolegów. Inaczej reaguje Leon z utworu pt. "Leo", który nosi różowe trampki, bo tylko buty w takim kolorze mógł dostać w lumpeksie. Spora część zbiorku to opowiadania o przyjaźni, o wsparciu, o reagowaniu na przemoc, o źródłach przemocy. Całość ilustrowana jest nowoczesną grafiką, każde opowiadanie inną, co mocno ożywia tomik. Kolory nawiązują do barw tęczy.
Zbiór został podzielony na trzy części - teksty są ułożone w kolejności od najmłodszych do najstarszych czytelników. Wśród autorów znajdują się takie nazwiska jak: Michał Rusinek, Joanna Olech, Cezary Harasimowicz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Adam Wajrak, Grzegorz Kasdepke. Teksty są zróżnicowane pod względem budowy, stylu i treści. Niektóre są moim zdaniem nudnawe lub przesadnie dydaktyczne, ale większość czyta się z ciekawością i przyjemnością.
Mnie najbardziej podobało się opowiadanie Joanny Olech pt. "Leo" oraz "Czort i żaba" Marty Kisiel. W pierwszym autorka doskonale uchwyciła chłopięcą fascynację piłką nożną i pokazała siłę przyjaźni, a wszystko opisała barwnym, dowcipnym językiem. Marta Kisiel natomiast rozbawiła mnie do łez fonetycznym zapisem wypowiedzi czorta, który ma wadę wymowy i bardzo chce się zaprzyjaźnić z pewną żabą. Ona w ogóle tego nie chce, więc jak tu osiągnąć kompromis? Można, a jak to zrobić? - trzeba przeczytać to opowiadanie :)

Książka na pewno w pewien sposób potrzebna, mam jednak mieszane uczucia.
Niektóre teksty poruszają główny temat zbyt wprost (po prostu walą w twarz "bądź tolerancyjny!" "inność jest dobra!"), a inne w sposób mocno zawoalowany. Niektóre są bardzo dziecinne, co czasem jest miłe i przyjemne, a czasem męczące. Niektóre opowiadania wydają mi się niedokończone, jakby im czegoś brakowało.
Najbardziej podobało mi się opowiadanie "Keczuista", które jest dość uniwersalne wiekowo, mądre, ale i zabawne.

Książka na pewno w pewien sposób potrzebna, mam jednak mieszane uczucia.

Na półkach: , , , , , , ,

Większość z nas uważa się za osoby tolerancyjne. Deklarujemy, że jesteśmy otwarci, co najmniej neutralnie nastawieni do wielu tematów. Ale czy na pewno? Czy potrafilibyśmy stanąć w obronie kogoś, przeciwko komu są dosłownie wszyscy? Czy potrafimy widzieć ludzi takimi jakimi są, a nie jakimi nam się wydają? Czy to, że ktoś inny od nas, lubi inne rzeczy, nastawia nas negatywnie do niego?
Niestety, często jest tak, że odmienność nas niepokoi i wzbudza naszą agresję. Nie lubimy jak coś, ktoś, wyłamuje się ze schematu. Lubimy opisywać rzeczywistość etykietkami, szufladkować.

'Wszystkie kolory świata' pokazują odmienność i z jaką czasami wrogością się ona spotyka. Ale pokazuje również jak być tolerancyjnym. To bardzo mądra książka. Powinna być lekturą obowiązkową dla rodziców. Z pewnością też świetnie nada się do czytania dzieciom i posłuży jako punkt wyjścia omawiania różnorodności, inności, odmienności.

Część dla najmłodszych, zawierająca najwięcej opowiadań, moim zdaniem jest najmocniejszą stroną tej książki.
Cudownie, że tylu pisarzy, artystów stworzyło coś z serca, co ma szanse pomóc młodym ludziom.
Kupujmy tę książkę, czytajmy i bądźmy tolerancyjni.

„Wszystkie kolory świata” - książka cegiełka, której inicjatorami byli twórcy literatury dziecięcej - Ci co piszą i Ci co rysują oraz Wydawnictwo Agora dla dzieci. Kwota ze sprzedaży książki (cały dochód) jest przeznaczona na działanie całodobowego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę - @116111.pl .
Publikacja składa się z dwudziestu opowiadań, którym przyświeca jeden cel: tolerancja - akceptacja - szacunek. Mocna słowa, wymowna symbolika, kontrowersja i tabu. 43 autorów, pisarzy, pisarek, ilustratorów stworzyło bardzo wymowną i wartościową książkę, nie tylko dla dzieci, ale również i dla dorosłych. Każdy z nas, znajdzie tutaj coś dla siebie, jakąś maleńką cząstkę życia, życia, które sprawia, że czarne nie jest już białe. Tutaj wszystko, ze sobą idealnie współgra, tworząc niesamowitą literacką symbiozę. Koegzystencja słowa uzupełniona niezwykłymi grafikami, które w idealny sposób i bardzo dobitny interpretują treść opowiadania.
Ostracyzm społeczny, wykluczenie, alienacja, prześladowanie, izolacja - to wszystko nadal jest w nas i obok nas. Niestety nadal się z tym spotykamy, borykamy i być może sami mamy z tym styczność. Inny - nie znaczy gorszy. Inny - nie znaczy zły. Inny - bywa wyjątkowy. Inny - bywa przekleństwem lub darem.
Zanim rzucisz słowem … zastanów się, czy aby napewno nikogo tym nie obrażasz, nie upokarzasz, nie ranisz uczuć, nie uwłaczasz. Warto sięgnąć po „Wszystkie kolory świata”, aby przekonać się jak można sobie z tym poradzić, jak czuje się ktoś pokrzywdzony, ktoś, kto być może mieszka tuż obok nas. To bardzo ważna pozycja w literackim świecie, i napewno warto ją czytać, omawiać i dyskutować na poruszone w niej tematy. Są tak pięknie przedstawione, że naprawdę, aż chce się coś zmienić, coś poprawić, ruszyć do działania. A napewno, pomoże zrozumieć, zaakceptować, lub w jakiś minimalny sposób zmienić nasze negatywne myślenie, nastawienia lub uprzedzenia.

Publikacja składa...

Książka bardzo dobra. Czytałam ją 8 latkowi..
Porusza wiele mocnych tematów w sposób przystępny dla dzieci .Ilustracje proste. Symbolika wymowna. Napisana prostym językiem przez co zrozumiała dla mniejszych odbiorców. Ale polecam również dorosłym!!!!Pomaga przełamywać tabu oraz ułatwia konwersacje na polu rodzic dziecko. W moim odczuciu genialna. Tak jak zaznaczono tematy od lżejszych do trudnych Wielokrotnie mnie poruszyła. Skłoniła do przemyśleń a nawet niektore bajki stały się przedmiotem dywagacji dla rodziców.

Książka bardzo dobra. Czytałam ją 8 latkowi..