Soroczka

2020-10-16
literatura polska

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Żegnam cię, mój świecie wesoły

Link do recenzji

417 68 314

Angelika Kuźniak pięknie słucha. Ludzkie historie u progu, przygotowane rzeczy do trumny, wizja ostatniej drogi, a przy tym wspomnienia bardzo często niełatwe. Polecam bardzo!

,,(..) człowiek rodzi się na śmierć, a umiera na życie."

,,Soroczka" to zbiór reportaży o życiu, przemijaniu i tym co czeka na końcu każdego z nas- o śmierci. Wszystkie rozmowy łączy jedno. Ubranie do trumny. Spina cały reportaz jak klamra i jest głównym punktem odniesienia każdej konwersacji.
Ludzie pod koniec życia zaczynaja się z nią oswajać.
To rozmowy, o tym co w...

I co sobie ta Kuźniak myślała? Po co w ogóle zawracała ludziom głowę, wyciągała z nich zwierzenia, zapisywała je, redagowała? Po co złożyła je w książkę? Kto to będzie czytał? Kogo to interesuje?
No proszę Was, przecież jaki ma sens tracenie kilku godzin na czytanie o tym, w co jakaś starowinka czy...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rozmowy, których można słuchać bez końca. Ich wynik to zbiorowy portret ludzi starszych z dużym bagażem doświadczeń.

Opowiadają oni zwięźle to, co udało im się jeszcze zatrzymać albo czego nie potrafili wymazać z pamięci.

Książka wartościowa, potrzebna, przy której można zwolnić i czegoś ciekawego się dowiedzieć. Dawno tak wspaniałej nie czytałem.

Na półkach: , , , ,

Niewielka książeczka (156 stron), a w niej 12 rozmów o przygotowaniach do własnego pogrzebu, a przy okazji wspomnienia śmierci innych z własnego życia. Elementem spajającym je jak klamra jest ubranie, przygotowane do trumny. Pierwsze opowiadanie obrazuje czuwania przy zmarłym i pogrzeby, jakie pamiętam z dzieciństwa, z wakacji u cioci na wsi. Matko, ilu ja obcych...

Książka, a właściwie książeczka o umieraniu, o oswajaniu śmierci. Wrócę do niej kiedyś, teraz nie miałam klimatu do czytania tego typu książek.

Pozostawia nastrój refleksyjny. Trochę smutna ale warta przeczytania.

Nie zapalalam entuzjazmem. Jutro nie bede tych historii pamiętać, chociaż czytalo sie sprawnie. Oczekiwałam jakichś emocji a lektura byla mi obojetna.

«Tamtej Wigilii w końcu zadzwoniła córka. Było dobrze po dziewiętnastej. O tej porze grudnia jest już ciemno. Krótka rozmowa. Trzy minuty, może pięć, nie pamiętam. W milczeniu odłożyłam słuchawkę. "Mama wie, taka okazja, dłuższy urlop, przyjaciele, pierwsze święta na Dominikanie. Nie wiedziałam, jak powiedzieć wcześniej. Mama sobie poradzi?". Żadnego przepraszam. Tylko to:...

Mądra, pełna pokory, spokojna opowieść o życiu i śmierci. Czytajcie.

• 2021
  • 2020