Ten drugi

2021-10-31
2021-10-31
2012-10-02
Marek Król
Literatura amerykańska powieść grozy powieść psychologiczna lata30. Nowa Anglia bliźniacy

1966

Mimo zamiłowania do tematyki, do Tego drugiego musiałem mieć kilka podejść. Za żadnym z nich nie wciągnęła ani nie zaintrygowała. Na plus kunszt językowy i ogólne zarysowanie amerykańskiego pejzażu, ale sprawia wrażenie wykastrowanego McCammona (albo, chronologicznie, McCammon jest dorobionym Tryonem). Może nie był to czas na tę lekturę. Po inne w dorobku pisarza kiedyś pewnie sięgnę.

Powiem tak-pomysł na fabułę jest całkiem niezły,ale książkę oceniłem tak nisko,ponieważ męczył mnie dziwaczny styl pisania autora. Do dwusetnej strony akcja książki porywa mniej więcej tak,jak porywa serial Klan. Nic się nie dzieje,ktoś zjadł obiad,ktoś przyniósł kwiaty domu,ktoś wykąpał się w rzece. Czytałem opinie,że gęsta,mroczna atmosfera budowana jest powoli. Serio? Tam jest coś mrocznego? Mnie tam nic kompletnie nie straszyło. A wszystko to opisane w dziwacznym,lekko surrealistycznym stylu,w dialogach to czasem nie wiedziałem o co chodzi,jeden bohater o grzybach,drugi o rybach. Ja wiem,że część fabuły to rozmyślania i wizje nastolatka,ale poważnie-można byłoby to zrobić zupełnie inaczej,lepiej,bez udziwnień. Jakby to napisał ktoś z uznanych pisarzy horrorów,może Masterton,może King,to książka pewnie bardziej by mi "weszła",ale styl pana Tryona sprawił,że ja się tą książką po prostu zmęczyłem.

Małe amerykańskie miasteczko w latach 30. ubiegłego wieku. Duży dom pełen zakamarków, przejść i skrytek, idealny dla dziecięcych zabaw. Zamieszkująca go wielopokoleniowa rodzina o rosyjskich korzeniach. I szereg nieszczęść, które na nią spadają. Książka uważana jest za klasykę horroru i jak najbardziej na to miano zasługuje. Gęsta, mroczna atmosfera panująca w domu Perrych pochłania czytelnika, choć sama lektura nie jest najłatwiejsza ze względu na dość specyficzny sposób prowadzenia narracji - momentami odchodzimy od śledzenia kolejnych wydarzeń na rzecz zagłębienia się w umyśle głównego bohatera, a jest to umysł doprawdy frapujący.

Thomas Tryon opowiada nam historię braci bliźniaków, Nilesa i Hollanda, tak różnych jak słońce i księżyc, choć zarazem stanowiących swoje dokładne odbicie i gotowych skoczyć za sobą w ogień. Jeden grzeczny i poukładany, uczynny i słodki. Drugi to zadziora, jest podstępny i złośliwy, skłonny do agresji i niesympatyczny. Letnie dni wypełniają im zabawy w przestronnym domu i głębokiej piwnicy na jabłka, która kilka miesięcy wcześniej była miejscem tragicznej śmierci ich ojca. Chłopcy mają bogatą wyobraźnię, a Holland jest prowodyrem coraz bardziej niebezpiecznych zabaw, które prowadzą do kolejnych rodzinnych dramatów.

"Ten drugi" nie jest horrorem, który szokuje bezmyślną przemocą, krwią i flakami wylewającymi się z każdej strony czy ponadnaturalnymi zjawiskami. Tym, co w nim rzeczywiście przerażające jest człowiek i to, do czego bywa zdolny. Ludzki umysł i jego ciemne zakamarki. Tryon świetnie kreuje bohaterów, każdy z nich jest tu po coś i choć dla współczesnego odbiorcy wiele motywów pojawiających się w książce nie będzie już szokujących, bo znamy już pewne schematy i wielu rzeczy możemy się domyślić, duszna atmosfera grozy panująca w domu Perrych porywa od pierwszej do ostatniej strony. Wszystko tu do siebie pasuje i jeśli przebrniemy przez momentami bardzo mozolną narrację, to z pewnością czeka nas satysfakcjonująca lektura. W literaturze grozy fascynuje mnie zawsze strata - tutaj też jest ważnym tematem. Utrata członka rodziny, przyjaciela, marzeń, dziecięcej naiwności.

Ta książka to niezwykle ciekawe studium szaleństwa. Tylko kto (i czy) rzeczywiście był szalony? I kto tak naprawdę wpadł do studni? Ostatnie strony zmusiły mnie do tego, by jeszcze raz zadać sobie to pytanie. I wciąż nie znam na nie odpowiedzi.

Klasyka grozy z przemyślaną strukturą, eleganckim językiem i zaskakującym plot twistem, ale... . No właśnie. Książka długo leżała na mojej nocnej szafce, nie byłam ciekawa, co zdarzy się dalej i nieco zmusiłam się, żeby dobrnąć do końca (to najlepsza część tej książki). Coś mi tu nie gra z napięciem, za dużo wątków pobocznych, akcja za wolno się toczy. Mimo świetnego klimatu powieść ta nie trafiła w mój gust.

Bardzo dobra historia!

Bardzo dobra historia!

Książka zasługuje na 6* ale daje 7* bo została napisana w latach 70’ gdzie sztuka pisania horrorów dopiero niewinnie raczkowała. A tak lekkie pisanie o zaburzeniu osobowości jak u tego autora ciężko znaleźć i obecnie. Interesująca książka, napisana dokładnie i lustrująca niezwykle dobrze pobłażliwość względem do dziecięcej fantazji, która przeradza sję w chorobę być po może po traumie spowodowanej utratą brata bliźniaka. Chętnie obejrzalabym film na podstawie tej książki. :) poszukam, a wy jeśli lubicie horrory i psychologiczne wątki to polecam :)

Mamy lata 30. XX wieku. Akcja rozgrywa się w niewielkiej wiosce na terenie Nowej Anglii, a jej głównymi bohaterami są nastoletni bliźniacy o imionach Holland i Niles. Braci łączy szczególna więź, dzięki której nie tylko są praktycznie nierozłączni, ale też niemalże czytają sobie w myślach. Gdy jeden psoci, drugi na pewno mu towarzyszy. Wspólnie wymyślają zabawy oraz sposoby na spędzanie wolnego czasu, jednak pomysły Hollanda stają się coraz bardziej mroczne i niebezpieczne. Chłopak zaczyna posuwać się do czynów, o których Nilesowi nie śniło się w najgorszym koszmarze. Na domiar złego cała rodzina Perrych zmaga się z tragediami. Niedawno w niezwykle pechowych okolicznościach zmarł ojciec chłopców, a matka pogrążyła się w swoim świecie i przestała opuszczać sypialnię. Jedynie Ada interesuje się wnukami, próbując stworzyć im normalne dzieciństwo. Kobieta nie przypuszcza jednak, że do chłopięcych serc zakradło się zło, które wkrótce da o sobie znać.

"Ten drugi" to przedziwna książka, o której nie do końca wiem co myśleć. Z jednej strony jestem zadowolona, że poznałam historię uznawaną za klasykę grozy, stawianą obok takich dzieł jak "Dziecko Rosemary" czy "Psychoza", będącą na dodatek bestsellerem w czasach pierwszego wydania, ale z drugiej coś mi w tej powieści ewidentnie nie zagrało. Zacznę jednak od pozytywów. Thomas Tryon w bardzo ciekawy sposób opisuje wszystkie niepokojące wydarzenia do jakich dochodzi w otoczeniu chłopców, ponieważ bardzo rzadko stwierdza wprost co się właściwie stało. Przez to czytelnik pozostaje przez jakiś czas w niepewności, zastanawiając się czy naprawdę znowu doszło do jakiegoś nieszczęścia i czy Holland lub Niles mieli z tym coś wspólnego. Podobała mi się ta gra z odbiorcą, skutkująca rosnącym napięciem oraz atmosferą zagubienia i wszechobecnego niepokoju. Czytając o tym jak chłopcy łowią ryby lub planują pokaz magicznych sztuczek dla rodziny, zastanawiałam się czy to wszystko nie kryje w sobie jakiegoś drugiego dna. Do tego specyficznego poczucia zagrożenia przyczynił się język jakim autor charakteryzuje poczynania bliźniaków. Wiele razy można przeczytać o tym, że Holland ma złowrogi wyraz twarzy, złośliwie się uśmiecha i ogólnie całą sobą manifestuje, że ma niedobre zamiary.

Z ciekawością czytałam także o amerykańskiej rzeczywistości lat 30. XX wieku. Bohaterowie spędzają czas głównie ciężko pracując na roli, w domu lub w pobliskich zakładach, a ich obowiązki uzależnione są wciąż od pór roku i warunków atmosferycznych. W nielicznych okresach wolnego czasu słuchają audycji z kryształkowego radia, uczestniczą w festynach, a także spotykają się z sąsiadami na herbacie. Czas zdaje się płynąć zupełnie inaczej niż współcześnie. Trochę żałuję, że czytelnik nie ma wglądu w więcej „dorosłych” spraw i zajęć, ale to nastoletnie bliźnięta odgrywają główną rolę, więc trzeba się z tym pogodzić. Nie będę natomiast ukrywać, że momentami opisy tego, co robią Holland i Niels nużyły mnie, a nawet męczyły. Trochę na zasadzie co za dużo, to niezdrowo. Początkowo z ciekawością śledziłam ich rozmowy oraz zabawy, ale później czułam już przesyt wtrętami na ten temat, zwłaszcza że często przez dłuższy czas nie działo się nic istotnego. To zmęczenie w połączeniu z faktem, że przewidziałam wiele wydarzeń, sprawiło, że nie jestem do końca usatysfakcjonowana z lektury.

Jak już wspominałam, autor wprowadza atmosferę tajemniczości oraz zagrożenia, jednak bardzo szybko można zorientować się jaki jest twist fabularny. Być może Tryonowi nie zależało na zaskoczeniu czytelnika, może w momencie premiery ten chwyt nie był jeszcze często wykorzystywany i wydawał się oryginalnym pomysłem, ale dzisiaj pewne sugestie są oczywiste. Nie będę ukrywać, że w moim przypadku miało to wpływ na odbiór całości, chociaż nie żałuję przeczytania książki i doceniam ją jako wkład w rozwój horroru psychologicznego. Ciekawą postacią jest również babcia chłopców. Rosjanka Ada wspomina czasy swojej młodości, ze smutkiem komentuje jak zmienił się jej kraj na przestrzeni kilku dekad, ale przede wszystkim ma dużo miłości do wnuków. Okazuje im zainteresowanie, bawi się w specyficzną grę wyobraźni, dba o nich najlepiej jak potrafi. Jednak nawet Ada nie zauważa, że z chłopcami dzieje się coś złego, a kiedy prawda wychodzi na jaw, jest już za późno. "Ten drugi" to specyficzna powieść. Sądzę, że zapadnie mi w pamięć na długo i jestem zadowolona, że poznałam tę historię, ale nie chciałabym czytać jej po raz kolejny.

Recenzja ukazała się również na blogu http://dosiakksiazkowo.blogspot.com/2023/03/ten-drugi-thomas-tryon.html#more

Zanim cokolwiek napiszę na temat “The Other” :

! SPOILER WARNING !

To tak na wszelki wypadek, “Ten Drugi” bowiem jest powieścią z twistem ( i to twistem co się zowie),jakiekolwiek omówienia jej treści i fabuły mogą, nawet mimowolnie, przedwcześnie naprowadzić przyszłego czytelnika na trop, zatem ci, którzy czytać będziecie dalej - BE FOREWARNED.
(PS. Nie żeby ten twist miał być dla czytelnika świadomego konwencji i funkcjonujących taktyk narracyjnych aż tak zaskakujący. Ja np. byłem “w domu” już na wysokości 40 z 320 stron, zresztą sam Tryon nie fetyszyzował elementu zaskoczenia, podając rozwiązanie już w 2/3 opowieści).

A JAK KTOŚ SIĘ NIE BOI, TO JERAZ DO KSIĄŻKI :

Literacki debiut znanego wcześniej hollywoodzkiego aktora Thomasa Tryona “Ten Drugi” to horror wybitny, niesamowicie wymyślony i poprowadzony, z niezwykłymi bohaterami, niezwykłą konstrukcją, powieść fascynująca i autentycznie przerażająca, z każdą stroną coraz bardziej mroczna, aż do naprawdę upiornego finału w stylu Grand Guignol - obok “Dziecka Rosemary” i “Egzorcysty” trzeci superpopularny blockbuster sprzedażowy, stający u podstawy “złotej ery horroru”.

Bliźniaki Niles i Holland Perry spędzają wakacyjne dni na farmie w małym miasteczku Pequot Landing. Niles jest grzeczny i miły, Holland bardziej zbuntowany - chodzący własnymi ścieżkami. Co jeden spsoci, to drugi stara się naprawić czy załagodzić. Niemniej bliźniaki, jak to bliźniaki, zawsze za sobą murem.
Chłopcy zawsze bawią się w samotności. Na początku powieści towarzyszy im wprawdzie kuzyn Russell, ale wkrótce ginie on w nieszczęśliwym wypadku.

Domostwo Perrych w ogóle nie należy do zbyt szczęśliwych. Kilka miesięcy wcześniej w innym, równie nieszczęśliwym wypadku, wpadając do głębokiej piwnicy na jabłka, zabił się ich ojciec. Ta tragedia zrujnowała psychikę matki - kobieta samotnie mieszka na piętrze domu, gdzie pogrąża się w alkoholiźmie i otępieniu.

Główną opiekunką nastolatków jest ich ukochana babcia, Ada. Żywa, jeszcze całkiem młoda kobieta ma świetny kontakt z chłopakami, potrafi ich wysłuchać, opowiada ciekawe historie z carskiej Rosji (jest Rosjanką która uciekła do USA przed rewolucją). Uczy też ich ciekawej zabawy - wstępowania w inny przedmiot, zwierzę lub osobę (to jedyny potencjalnie nadnaturalny wątek w “The Other”).

Pewnego dnia chłopcy odwiedzają objazdowy cyrk, “carnival”, gdzie oglądają m.in. chińskiego prestidigitatora (uwagę Hollanda przyciąga też makabryczny słój z pływającym w nim martwym niemowlakiem). Postanawiają na rodzinne święto odtworzyć jedną ze sztuczek magika; “bazą” bliźniaków, gdzie szykują się do przedstawienia jest wspomniana piwnica na jabłka.

Nieszczęścia jakby nie chcą opuścić okolicy domu Perry. Pszczoła żądli uczuloną na jej jad ciotkę, a ciężka reakcja alergiczna zmienia ją w kalekę, na zawał serca umiera nagle mieszkająca w sąsiedztwie starsza pani a pijana matka pewnego dnia spada ze schodów i zmienia się w uwięzione na wózku inwalidzkim warzywo. Wszystko to są oczywiście wyłącznie straszne zbiegi okoliczności i tragedie, babkę Adę zaczyna jednak coraz częściej coś zastanawiać i niepokoić…

Na nadchodzący zjazd rodzinny do domu przyjeżdża przyrodnia siostra bliźniaków wraz z mężem i nowo narodzonym dzieckiem. Szczęśliwy Niles bawi się i opiekuje malutką, ale Holland jest coraz bardziej ponury…

“Strzeż się, gdy wściekły pies się czai, bo jak się czai to w końcu ugryzie. A jak ugryzie raz, to zrobi to znowu”.

Ten powracający w powieści cytat, rosyjskie powiedzenie (pal sześć czy prawdziwe, czy wymyślone przez Tryona) to esencja, sedno, mrocznej, dusznej, przerażającej powieści Tryona, to, można by rzec, “streszczenie” jej fabuły.
Tryonowski “wściekły pies” długo się czai, powieść, mimo szybkiego “pierwszego trupa” to prawdziwy slowburner - akcja rozwija się naprawdę spokojnie, a napięcie, mimo że od obecne od samego początku, narasta powoli i w początkowych stadiach chwilami ma się wrażenie, że “The Other” to jeszcze jedna młodzieżowa opowieść przygodowa o “chłopięcych latach” (jak u Bradbury’ego, McCammona, Kinga czy Simmonsa).
Ale to zmyłka, tutaj nie ma żadnej nostalgii, żadnej magii dzieciństwa, żadnego przygodami sentymentu. “Temu Drugiemu” jest dużo bliżej do “Psychozy”,i to takiej “Psychozy” doładowanej na maxa czernią i mrokiem. Przy czym punkt wyjścia historii, jakby nie był oryginalnie podany, stanowi w pewnym sensie grozowy archetyp gatunkowy sięgający aż do “Williama Wilsona” Edgara Allana Poe. Mrok drzemiący w duszy człowieka, studium obłędu/opętania (ruska magia?),studium rozdwojenia jaźni i klasyczne dla całego gatunku pytanie “unde malum” - skąd zło?

Tak, jak początkowo napięcie “kapie” po kropelce, tak w końcowych fragmentach następuje prawdziwy wylew, eksplozja koszmaru, niczym czarna wrząca smoła (albo benzyna.)… Makabra ściga makabrę a finałowy Grand Guignol szokuje dziś. To naprawdę przerażające sceny - o intensywności rzadkiej w blockbusterowej, eleganckiej grozie.

Znakomite są postaci z powieści - bliźniaki Perry, babka Ada Vedrenya, matka, gderające ciotki i wujkowie, ponury, tragany wyrzutami sumienia włoski robotnik rolny - widać, że Tryon ma świetną rękę do kreacji swych bohaterów

Styl Tryona jest bardzo oryginalny, chwilami poetycki chwilami jakby szalony (odający stan umysłu bohaterów?),w każdym razie różny od rzeczowej, reporterskiej precyzji prozy Kinga, Iry Levina (Grady Hendrix kontrastując “The Other” z “Dzieckiem Rosemary” określa styl “Drugiego” jako “overwritten” - przesadzony). Bywa, że lektura, zwłaszcza na początku powieści, chwilami trochę męczy, ale ani chwili nie nudzi, narastający ze strony na stronę niepokój nie pozwana na to!. Za to jak już w pewnej chwili narracja łapie rytm, to jest niczym Lokomotywa u Tuwima, coraz szybsza, coraz straszniejsza, a w finale pędzi już na złamanie karku.
Precyzja konstrukcji fabuły zachwyca - każdy, nawet najdrobniejszy wątek jest do czegoś potrzebny i w pewnym momencie zaskoczy na swoje miejsce, doprowadzić do kapitalnego, ponurego niczym finał filmowego “Harry Angela” zakończenia!

“The Other” to Arcy-horror, niesłusznie latami pomijana kanoniczna pozycja na mapie światowej grozy. Absolutna jazda obowiązkowa dla każdego fana. Vesperu - dobrześ to zrobił!

PS.
Chuck Palahniuk przy “Fight Clubie” musiał się w “Tym Drugim” zaczytywać…

PPS.
Don’t judge book by it’s cover, ale nie sposób nie pochwalić świetnej roboty, jaką przy okładce oraz ilustracjach wykonał Krzysztof Wroński. Vesper miał z tym kłopoty - jego możliwości graficzne nie oddawały pracy grafików (vide koszmarne bohomazy z “Poławiacza”) - tym większy plus, że Wroński znalazł formułę pozwalającą mu precyzyjnie oddać kluczowe momenty powieści

Zanim cokolwiek napiszę na temat “The Other” :

! SPOILER WARNING !

(PS. Nie żeby ten twist...

Pozycja wydana w twardej solidnej oprawie, przykuwającej wzrok, o ładnej kolorystyce. Książka wewnątrz urozmaicona jest umieszczonymi gdzieniegdzie rysunkami.
Fabuła „Tego drugiego” towarzyszy chłopcu, Nilesowi Perry’emu i jego „bratu” Hollandowi, podczas ich aktywności na rodzinnej farmie. Jest czerwiec, chłopcy zajmują się swoimi sprawami, a czytelnik jakby mimochodem poznaje otoczenie Perrych i innych bohaterów powieści – wujka, ciocie, babcię, mamę, siostrę z mężem, kuzyna, pracowników posiadłości i sąsiadów z miejscowości. Stopniowo autor przedstawia nam coraz liczniejsze fakty dotyczące całej rodziny jak i garść informacji o poszczególnych bohaterach z osobna. Dowiadujemy się, że kilka miesięcy wcześniej tragicznie zmarł tata Nilesa i Hollanda, że ich mama jest rozstrojona nerwowo i siedzi zaszyta w swoim pokoju. I że nieubłaganie i notorycznie w okolicy wciąż dochodzi do nowych tragedii…
Powieść jest naprawdę dobrym thrillerem psychologicznym. Autor zgrabnie obraca fabułą rozstrzygając niejasności, i choć udało mi się wcześniej rozszyfrować, jak akcja może się wyklarować, cieszę się, iż autor właśnie tak pociągnął wątki – nadał powieści pazura, sprawił, że akcja jest konstrukcyjnie bardziej złożona. Pomimo iż książka jest mroczna, napisana jest raczej przystępnie, szybko się ją czyta. Nie jest to filozoficzny orzech do zgryzienia, raczej lektura, która w swojej kategorii dostarcza rozrywki – choć oczywiście można wyciągać swoje refleksje.

Lata trzydzieste XX wieku. Akcja ma miejsce w małym miasteczku w Nowej Anglii i skupia się głównie na nastoletnich bliźniakach o zupełnie odmiennych charakterach. Niles jest ciepły, niewinny i współczujący, a Holland zimny, wyniosły i szyderczy. Mimo wszelkich różnic w usposobieniu, chłopców łączy silna więź. Opiekę nad nimi sprawuję babcia, starsza kobieta wspominająca swoją młodość spędzoną w Rosji. Ich ojciec zginął na skutek nieszczęśliwego wypadku, a matka, nie mogąc poradzić sobie ze starą, pogrążyła się w chorobie psychicznej.

Historia początkowo bardzo niepozorna. Powolna i snującą się. Zwykle nie mam problemu z leniwym, onirycznym tempem, ale ta opowieść trafiła do mnie chyba w złym czasie. Przykro mi to stwierdzić, ale od początku do około 200 strony bardzo mnie nużyła. Interesujące były głównie te momenty, w których działo się coś makabrycznego. Reszta składała się z dłużących się opisów różnych, mało wciągających wydarzeń.

Po 200 stronach, gdy autor odkrywa przed nami najważniejszą tajemnicę i wreszcie odnajdujemy sens i składamy wszystko w całość, książka zaczyna wzbudzać więcej emocji i zachęcać do dalszego czytania. Widać wtedy jak dobrze jest przemyślana i skonstruowana. Zauważamy jak cały czas byliśmy nabierani i jak mylono naszą intuicję.

Polecam fanom ,,Psychozy" i thrillerów psychologicznych, które mieszają w głowie.

• Horror
  • Do kupienia