Dom stu szeptów

Okładka książki Dom stu szeptów Graham Masterton Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dom stu szeptów
Graham Masterton Wydawnictwo: Albatros horror
horror
The House of a Hundred Whispers
Albatros
2021-09-15
2021-09-15
2020-01-01
Izabela Matuszewska
Literatura angielska horror nawiedzony dom

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Sekret starego domostwa

1966

Raczej obyczajówka z elementami horroru. Zabrakło mięcha, tajemnicy, grozy, humoru, czegoś więcej.

Zdecydowanie jeśli szukacie tu grozy i prawdziwie chcecie się bać to poszukajcie wśród innych tytułów Mastertona. Ciężko zakwalifikować mi tą powieść, jest tu ciemnośc, jest napięcie i ogrom tajemnic, jest historia, którą tak lubię w książkach i są emocje, niekiedy nieautentyczne i jakby wymuszone ale wybrzmiewają dosadnie. Mamy bowiem zaginięcie małego chłopca, posiadłość odziedziczoną przez troje rodzeństwa po zagadkowej śmierci ich ojca. Nie mogą go sprzedać, nie mogą podzielić a teraz nawet nie mogą go opuścić. Trochę powolnie toczy się fabuła ale dzieje się, szepty na korytarzach niepozwalające spać, zaginięcia, nieudane egzorcyzmy, nieumarłe dusze - klimat zagwarantowany choć nie przestrasza. Może tylko mnie, więc przekonajcie się sami.

Miałam bardzo duże oczekiwania, a doświadczyłam ogromnego zawodu. Nie podobało mi się w tej książce dosłownie nic. Ani bohaterowie, slabo nakreśleni, bez empatii, niemartwiący się o dziecko (najbliższą rodzinę),tylko swoje tyłki, po absurdalną historię paranormalną. Po bzdury, które goniły jedne przez drugie... po beznadziejne dialogi, a w nich głupie odpowiedzi na ważne pytania typu: musimy szukać! - po co? Akurat to nie dokładny cytat ale oddaje to sens wiekszosci tych dialogów. Sprzedaje. Nie zostaje ze mną. Ps. Po nocy wymyśliłam dla kogo ta książka jest doskonała- dla 16sto letnich chłopców :D dla nich "Dom stu szeptów" jest skrojony na miarę!

Jestem zaskoczona i wbrew niektórym opiniom bardzo zadowolona lekturą. Bohaterowie fakt, nieustraszeni, chcący dowiedzieć się prawdy o zaginięciach i śmierciach swoich bliskich, znajomych. Zakończenie wprowadziło mnie w osłupienie, lecz gdy pomyślę o całej książce mogłam sama się tego domyśleć. Polecam "Dom stu szeptów". 👻

Jedna z "łagodniejszych" książek tego autora jakie czytałem. Wcale nie oznacza to, że brak jej klimatu. Polecam jak każda książkę Grahama.

"Dom stu szeptów" Grahama Mastertona jest lekką i szybką lekturą, ale niestety nie spełnia oczekiwań. Choć akcja rozwija się dynamicznie, nakreślenie bohaterów pozostawia wiele do życzenia. Ich reakcje na nawiedzony dom są nieprzekonujące – zdają się być zaskakująco nieustraszeni, co koliduje z atmosferą grozy. Skoro nawet postacie się nie boją, to czytelnik tym bardziej.

Pozytywnym aspektem jest interesujący wątek czasu, zwłaszcza zatrzymanie go w konkretnym pomieszczeniu posiadłości. To dodaje odrobinę tajemniczości, ale niestety końcówka psuje ogólne wrażenia. Elementy absurdalne i dziwne zwroty akcji mogą kojarzyć się z filmowymi horrorami klasy B.

Książka nie wzbudziła u mnie pozytywnych odczuć. Brakuje emocji i autentycznych momentów przerażenia. Dla mnie spory zawód.

Książka, która rozczarowała mnie totalnie i już od pierwszych rozdziałów zirytowała do maksimum. Do tego stopnia, że byłam w stanie ją odłożyć i to na samym początku. Rozumiem, że takie historie trzeba czytać z przymrużeniem oka, no ale wszystko ma swoje granice, a ten, kto ma dzieci z pewnością mnie zrozumie.
Główną rolę odgrywa tutaj stary dom osadzony na angielskim wrzosowisku. Dom ma swoją mroczną przeszłość i strzeże pewnych sekretów. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie właściciel tego domu. Po jego śmierci, do posiadłości przybywa trójka skłóconych z sobą rodzeństwa, na odczytanie testamentu. Dom sam w sobie jest przerażający, wszystko jednak się pogarsza, gdy przepada pięcioletni chłopiec Timmy. Trwają poszukiwania, nigdzie go nie ma, czy dom mógł go pochłonąć?
Zachowanie postaci, a szczególnie rodziców jest karygodne, ich lekkomyślne podejście do zniknięcia syna jest nie do przyjęcia. Znika dziecko, to pierwsze, co robi zmartwiony rodzic, szuka go do skutku. Nie wyobrażam sobie, aby zasiadać do stołu do kolacji, czy kłaść się spać do ciepłego łóżka, nie wiedząc co dzieje się z moim dzieckiem. Może być w wielkim niebezpieczeństwie, wystraszone, głodne i zziębnięte. Akurat taka postawa rodziców, jak i pozostałych bohaterów, jest karygodna. Porównać to można do zaginionej zabawki lub szczeniaczka, zawsze jest szansa, że sam się znajdzie i wróci do domu.
Nie znam za dobrze twórczości autora, ale czytałam, że piszę on bardzo dobre horrory, uważam, że nie pokazał tego w tej książce. Miało być strasznie, mrocznie i złowieszczo, a wyszła historia pełna absurdów. Brakuje tutaj przede wszystkim pomysłu na fabułę, ale takiego w miarę realnego i tego, co oczywiste, czyli klimatu grozy, który powinien odgrywać tutaj kluczową rolę. Chcę jak najszybciej zapomnieć o tej książce, bo to było złe🙈

Główną rolę odgrywa tutaj stary dom osadzony na angielskim...

Momentami nudna.

Momentami nudna.

Po śmierci właściciela do jego okazałej rezydencji zjeżdża się rodzina aby odczytać testament. Nagle w domu zaczynają dziać się niepokojące, dziwne i straszne rzeczy...

Pełna tajemnic książka o nawiedzonym domu. Ciekawie napisana, pełna zaskakujących zwrotów akcji.
Postacie poprowadzone bardzo ciekawie, niektóre przyprawiały mnie naprawdę o gęsią skórkę.
Świetnie wymyślona historia i jej rozwiązanie. Zdecydowanie nie spodziewałam się, że w taką stronę to pójdzie.

Idealna na jeden, góra dwa wieczory

Świetnie wymyślona...

Zaczynało się dobrze, ale to co się potem działo, to aż brak mi słów. Jakoś się to wszystko kupy nie trzymało, wydarzenia w ogóle mnie nie zainteresowały. Niby były jakieś próby zarysowania akcji, ale opornie to wychodziło. Zdecydowanie nie dla mnie.

• Horror
  • Audiobooki