Nóż

Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Harry Hole (tom 12) kryminał, sensacja, thriller
Kniv
kryminał, sensacja, thriller
Iwona Zimnicka
literatura norweska Iwona Zimnicka harry hole nesbo jo nesbo
Inne

Czytało się jak zwykle nieźle. Intryga końcowa zadowalajaca. Czekam na więcej bo choć kotlet cokolwiek odsmażany, wciąż lubię poczytać pijaka Harrego.

Minęło już całkiem sporo czasu od kiedy zaczytywałam się w serii o śledczym Harry Hole, więc kiedy tylko zobaczyłam tę książkę w bibliotece, nie mogłam się powstrzymać od sprawdzenia, czy Nesbo wciąż trzyma poziom czy też może dwunasty już tom sporo stracił na jakości. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Nesbo wciąż jest w formie i wciąż ma zaskakujące pomysły na prowadzenie...

Nie wiem, czy to zmęczenie materiału, autora, czy mnie. I ja jestem zmęczona, i Harry też już wygląda na zmęczonego.

cholera... i co dalej ?

Nie kładźcie tej książki do góry nogami, bo za każdym razem będziecie widzieć napis ŻON. Przedziwne to uczucie kiedy podchodzicie do kontynuowania czytania a tu w głowie pulsuje żon, żon, żon. Wprawdzie ta myśl szybko znika pod wypływem chłonięcia akcji oraz śledzenia losu bohaterów, lecz Żon był ze mną przez cały czas czytania.
Co do samej książki, ktoś kiedyś powiedział...

Nesbo bierze kolejny raz na warsztat życie Harrego Hola i znów zaskakuje czytelnika. Wydawałoby się co jeszcze można wymyślić po tylu przygodach - a jednak można.
Jestem fanem serii, więc w mojej opinii ta część plasuje się wysoko jednak uważam że Pancerne Serce, Pragnienie i Policja były zdecydowanie lepsze. Jednak mimo wszystko polecam.

Rewelacyjna.
Harry pije,ale to nie jedyny jego problem w tym momencie-dostał cios prosto w serce.Teraz musi się podnieść i dojść do prawdy.
Autor myli tropy,miesza ,wprowadza intrygi i za Chiny Ludowe nie da się odgadnąć kto stoi za morderstwem,a i dodam,że nawet przez jedną myśl mi nie przeszło wytypować tego ,kto to zrobił-za co oczywiście należą się duże BRAWA dla Pana...

Nie spodziewałam się, że po przeczytaniu wielu książek Henninga Mankella i otoczeniu Kurta Wallandera szczerą sympatią, stwierdzę, że postać Harrego Hole'a przeniknie do mojego literackiego życia jeszcze bardziej. Bohater ten nie przybiera z wiekiem kształtu oszlifowanego, przejrzystego, wolnego od rys diamentu, co czyni go ludzkim, bliższym , z kręgu 'sami swoi',...

W poprzednich tomach Nesbo delikatnie naginał prawdopodobieństwo żeby dobrze się czytało. W tej części to prawdopodobienstwo połamał i wyrzucił.
Książkę czyta się dobrze bo wyszła spod pióra solidnego rzemieślnika ale główny wątek, sposób prowadzenia śledztwa i zakończenie to totalna porażka. Najsłabsza część z serii.

Jak odwiedziny u starego znajomego...po prostu Harry Hole. Czy lepsza czy gorsza od pozostałych ? szczerze nie wiem, po ponad rocznej przerwie dobrze się czyta, zapewnia rozrywkę. Był suspend był nieprzewidywalny finał.

Dyskusje

2 932