Nóż

Okładka książki Nóż
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Harry Hole (tom 12) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2019-06-19
Iwona Zimnicka
literatura norweska Iwona Zimnicka harry hole nesbo jo nesbo
Inne

Znowu nie udało mi się rozpracować kto jest mordercą. Już myślałam, że przy 12 części wiem jak myśli autor. Wkurza mnie tylko to, że uśmiercił tyle Super bohaterów przez te 12 części. 🤨

Dobrze jest wrócić po dłuższej przerwie do książek Jo Nesbo. Przyzwyczajając Nas do wysoko umieszonej poprzeczki Autor sam stawia sobie wyzwania, my możemy tylko się cieszyć iż udaje mu się je realizować.
Znając już troszkę Jo Nesbo i jego styl pisania nie udało mi się przez większość książki rozwiązać zagadki który bohater popełnił morderstwo. Sposób w jaki Autor potrafi kombinować, naprowadzać czytelnika a następnie obrócić sytuację o 180 stopni jest krótko mówiąc mistrzowski.
Dobrze jest wiedzieć że w czasach gdzie ostatnio dużo książek pisanych jest na tzw. "kolanie" można wrócić do mistrza kryminałów z dużą szansą iż się nie zawiedziemy.

TAKIEGO obrotu spraw się nie spodziewałam! Fakt, Nesbo jechał swoim starym schematem, ale przy okazji rzucał takimi wydarzeniami, że moja szczęka waliła o panele. Akcja z kluczami przednia - Ejstaj (nie wiem, jak zapisuje się to imię) mistrzem kibla :D Teraz tylko pozostaje zacisnąć zęby i poczekać na 13. część. Polecam.

Pierwsza książek z serii jaka przeczytałam ale bardzo polecam

Pierwsza książek z serii jaka przeczytałam ale bardzo polecam

Ostatni tom opowieści i Harrym Hole, był moim pierwszym zetknięcie z tym bohaterem i pisarzem, który go stworzył. Nie porwała mnie ta książka, ale bohaterowie zaintrygowali, szczególnie postać Harry'ego. Alkoholik, opuszczony przez osobę, którą mocno kocha, nieustępliwy i obsesyjnie pogrążony we wgłębianiu się w działania Svena Finne'a. Książka jednak nie każdego porwie, bo i mnie nie porwała, ale zachęciła do zapoznania się z innymi tomami cyklu z policjantem z Oslo, jego rodziną, czy współpracownikami i kolejny tom, który przeczytałem był znacznie ciekawszy i o wiele bardziej wciągnął mnie do świata zaprezentowanego przez Jo Nesbo. Książka ma dobrą pozycję na rynku, ale nie fenomenalną w mojej opini, mocna siódemka to wystarczająca ocena, dla tej książki, gdyż nie spełniła moich oczekiwań, ale tym bardziej zwiększyła je wobec kolejnych tomów i zachęciła do zapoznania sie z nimi, a te okazały się majstersztykami.

Skończyłem cały cykl o Harrym Hole po latach. Przepraszam za wyrażenie matematyczne ale nasuwa mi się skojarzenie z rozkładem Gaussa. Przeciętny tom 1, coraz lepsze następne, apogeum to kilka środkowych tomów. By te ostanie powolutku zniżkowały. Niby wciąż dobrze napisane, ale jakoś na siłę, bez pomysłu.

Nesbo=mistrz inrygi i napięcia, a Harry=mój ulubiony policjant :)
Książka wciąga bez reszty. Polecam cała serię!

Nesbo=mistrz inrygi i napięcia, a Harry=mój ulubiony policjant :)
Książka wciąga bez reszty. Polecam cała serię!

Harry Hole jest jednym z moich ulubionych bohaterów literackich, a dodać jeszcze do tego, że jest bohaterem literatury kryminalnej, to tym bardziej nie można przejść obojętnie wobec niego.

Harry Hole znowu przegiął z alkoholem, co spowodowało że jego ukochana żona wyrzuciła go z domu i nie ma szans na to, aby powrócił ponownie do niej. Harry po kolejnej pijackiej nocy budzi się w swoim łóżku, gdzie jest pełno krwi na pościeli i jego ubraniu. Hole próbuje sobie przypomnieć, co to wszystko ma znaczyć i jedynym sensownym wyjaśnieniem jest bójka z właścicielem baru, która miała miejsce poprzedniego wieczoru. Wydarzenia z wieczoru nie dają mu spokoju gdy dowiaduje się o śmierci ukochanej osoby, co powoduje lawinę domysłów w nim samym. Co właściwie wydarzyło się tego wieczoru i dlaczego nie może sobie nic przypomnieć? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi i o prawdę główny bohater, będzie musiał długo walczyć, idąc często krętymi i wyboistymi ścieżkami.

Jo Nesbo po raz dwunasty zabiera nas czytelników w świat Harry'ego Hole'a, świat który nie jest kolorowy jak zapamiętaliśmy go z ostatniej książki. W książce "Nóż" mamy do czynienia ze świetnie skonstruowaną intrygą, która może jawić się nam w ciemnych lub w niebezpiecznych barwach, które z każdą chwilą pokazują nam jak łatwo wpadamy ze skrajności w skrajność. Tutaj nie ma czasu na sentymenty, które chociaż chciałyby mieć coś do powiedzenia to jednak zderzenie z brutalną rzeczywistością, przedstawioną w powieści, nie mają racji bytu, a życie musi toczyć się dalej. Główny bohater raz za razem błądzi i szuka odpowiedzi, które wydają się mieć rację bytu przez pewien czasu, by za chwilę mocno szarpnąć kierownicą i brnąć dalej w ślepy zaułek. I tak z jednej strony można przedstawić ogólnie książkę, ale z drugiej strony może być to uproszczone streszczenie.

Jestem jak najbardziej zachwycona tą książką, nawet jeśli ma niewielkie wady (muszę jednak przyznać, że czasami drażniły mnie zbyt dłuugie opisy). Ale trzeba przyznać, że autor osiągnął i zawarł wszystko co chciał w cyklu o Harrym Hole; ta powieść jest kwintesencją wszystkiego co dotyczyło głównego bohatera. Czy będą kolejne części? Mam nadzieję że tak, nawet jeśli miałyby to być słabsze części. Czas pokaże czy Harry Hole będzie miał szansę zaistnieć w następnych powieściach. Biorąc pod uwagę jednak wszystkie wątki mające miejsce w tej powieści, odnoszę wrażenie, że pewien rozdział w życiorysie głównego bohatera się zamknął. Jednak są i inne wątki, które autor mógłby pociągnąć, dla których Harry Hole byłby postacią drugoplanową lub cieniem dla innych bohaterów. Czy tak będzie, czas pokaże, a teraz gorąco zachęcam do przeczytania książki "Nóż" fanom serii o Harrym Hole, a tym którzy nie mieli okazji poznać przygód policjanta z Oslo, zapraszam aby zacząć swą przygodę od pierwszego tomu, by lepiej zrozumieć dalsze tomy. Ale też dlatego, aby sprawdzić jak z każdym następnym tomem sobie radził autor - Jo Nesbo. Polecam.

Na półkach: , , , ,

Jø Nesbo po raz kolejny zafundował nam jazdę bez trzymanki. Świetną intrygę, zaskakujące zwroty akcji, dramatyzm i mnóstwo emocji. Nie brakuje tu też ciekawych bohaterów, szczególnie tych czarnych. Powieść pochłonęłam w ekspresowym tempie, niemal cały czas w napięciu i z wypiekami na twarzy. Genialny kryminał!

Każda kolejna część z serii jest lepsza od poprzedniej. Jo Nesbo trzyma wysoki poziom