Nóż

kryminał, sensacja, thriller
2019-06-19
Iwona Zimnicka
Ślady zbrodni
kryminał literatura norweska literatura skandynawska norweski kryminał oskarżenie przestępstwo samotność wykluczenie wyścig z czasem zabójstwo zemsta
Inne

Oficjalne recenzje i

Perfekcyjnie ostry kryminał

[ 62 ] Link do recenzji

Myślałem, że po tylu świetnych częściach Jo Nesbø w końcu wyczerpał cały potencjał tkwiący w Harrym Hole. Na całe szczęście się pomyliłem. "Nóż" jest przynajmniej tak dobry jak "Pragnienie", czy "Policja", jeśli nie lepszy. Rewelacyjnie prowadzona narracja, nieoczekiwane zwroty akcji i w samym centrum tego wszystkiego on - Harry Hole.

Harry musi przecież wychować syna! A my musimy się dowiedzieć jak to robi...będzie ciąg dalszy...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałam wszystkie książki z cyklu. Niestety ta zalicza się do najgorszych jak dla mnie. Ok, autor zaskoczył mnie dwa razy no i to było by tyle. Reszta bardzo przewidywalna, często nudna, brakowało mi tego napięcia i prawdziwego pościgu.
Autor również odświeżył grupę ludzi otaczających Harrego i ten zabieg nie wpasował się w moje gusta. Oczywiście pojawiają się...

"Nóż" to moja dziesiąta, wspaniała przygoda z wybitną i bardzo przyjemną twórczością Jo Nesbø.
Znów jestem pod ogromnym wrażeniem klasy norweskiego Mistrza.

Ta ponad czterystu-stronicowa powieść jest wspaniale napisana, nie tylko pod względem formy, ale nade wszystko treści. Autor zgłębiał ważne współczesne problemy, by móc je nam później wyłuszczyć. Jakiegokolwiek tematu...

Pierwsza autora. Jest klimat i pomysły np próba wydostania się z auta które porwała rzeka

1961

Na półkach: , , , ,

Harry Hole znowu powraca, by wywrócić swój własny świat do góry nogami. Jego życie zatacza koło – wrócił do alkoholu, Rakel wyrzuciła go z domu, a koszmary z przeszłości depczą mu po piętach. Jednak czy tym razem będzie w stanie spaść „na cztery łapy” jak dotychczas, czy może zgotowany mu los przygniecie nawet jego?

Wydawałoby się, że po napisaniu tylu tomów ciężko jest...

Cała seria liczy 12 tomów wydanych na przestrzeni wielu lat. Od pierwszej do ostatniej trzymają wysoki poziom. Świetna akcja, nie przeciągnięta, fajne podłoże społeczne i pokazane życie prywatne bohaterów. Czuć Norwegię. Fabuła wymyślona zawsze super, ciekawe zwroty akcji, zawiłość nie za mała i nie za duża. Mistrz norweskiego kryminału.

Nie trzyma w napięciu, czyta się ciężko, przewidywalna. Pierwsza i ostatnia książka tego autora, którą przeczytałam.

Klasyk

Bardzo ciekawie napisany kryminał.
Przeczytałem prawie wszystkie książki tego autora.

Dyskusje

3 383