Dziwne losy Jane Eyre

Jane Eyre
Wydawnictwo MG
2018-03-14
2018-03-14
literatura angielska klasyka literatura gotycka
Inne

Cudowna, cudowna i jeszcze raz cudowna. Zamawiając Jane Eyre nie spodziewałam się, że książka będzie mieć 600 stron ani też że przeczytam ją w trzy dni. Poruszająca historia niechcianej Jane, która po osiemnastu latach nieszczęść dostaje do ust kielich szczęścia, nim jednak skosztuje zostaje jej odebrane... Po kolejnym roku smutku, znajduje to czego nie miała i odnajduje co było jej najdroższe. Cóż ja przyznam kocham tę książkę i zdecydowanie ma szczególne miejsce w moim sercu.

Klasyka która nigdy się mi nie znudziła chociaż czytałam ją już wiele razy

Klasyka która nigdy się mi nie znudziła chociaż czytałam ją już wiele razy

Ponad 20 godzin słuchania, tzw. klasyki literatury, w dobrym wykonaniu (nie przerysowanym) Magdaleny Cieleckiej.
Wydana już 1847 roku książka, miała ponad 20 ekranizacji, co wiele mówi o popularności tego dzieła.
Początkowo brzydka i przemądrzała dziewczynka Jane Eyre, z biegiem czasu, zamienia się w mądrą, pełną emocji i uczuć kobietę. Czy los ją wynagrodzi ? - trzeba przeczytać.
Urocza, choć trochę staromodna historia.

UWIELBIAMM TEKIE HISTORIE DLATEGO DNLAMNIE SUPER.

UWIELBIAMM TEKIE HISTORIE DLATEGO DNLAMNIE SUPER.

📍Charlotte Bronte była najstarszą "pisząca" siostrą Bronte.
Eryk Ostrowski w swojej książce "Charlotte Bronte i jej siostry śpiące" próbował udowodnić swoją tezę jakoby Charlotte przypisała autorstwo "Lokatorki..." i "Wichrowych Wzgórz" swoim młodszym siostrom, Anne i Emily by zapewnić im byt materialny.📍
"Jane Eyre" to niewątpliwie najbardziej znane dzieło Charlotte Bronte.
Moim zdaniem jest to książka idealna na jesienne czy zimowe wieczory, ponieważ jest to ciężka książka. I nie, nie mam tu na myśli tego, że ponad 600 stron zostało zamkniętych w twardej oprawie i że książka ta z wyglądu przypomina cegłę 😅
Cała historia utrzymana jest w melancholijnym, posępnym i ponurym klimacie.
Książka ta moim zdaniem ciężka jest dlatego, ponieważ bez żadnych słodzeń i upiększeń obrazuje jak wyglądała w tamtych czasach sytuacja osoby, która zajmowała taką samą pozycje jak nasza główna bohaterka.
Wielokrotnie musiałam odkładać książkę na bok, ponieważ ogarniało mnie poczucie niesprawiedliwości i braku zrozumienia dla takiego traktowania dziecka, a potem młodej kobiety.
Autorka bardzo doświadcza tutaj główną bohaterkę, na głowę tej młodej osoby spada wiele nieszczęść, które musi ona udźwignąć sama.
W książce jest oczywiście również wątek romantyczny, jednak moim zdaniem nie jest on tu typowy. Został pozbawiony typowego dla uczucia miłości romantyzmu. Tu uczucie jest spokojne, zrodziło się z podziwu, przyjaźni, umiłowania umysłu i charakteru drugiej osoby, a nie jej wyglądu. Nie jest gwałtowne, czy namiętne, ale bardzo spokojne, wręcz melancholijne.
Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na ReReading tej powieści po dłuższym czasie, uważam że każdy kto interesuje się klasykami powinien tą powieść przeczytać, bo mimo swojej "ciężkości" jest naprawdę piękna i warta poświęconego na jej lekturę czasu.

📍Charlotte Bronte była najstarszą "pisząca" siostrą Bronte.
"Jane Eyre" to niewątpliwie najbardziej znane dzieło Charlotte...

Książka „Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Brontë to klasyka po jaką warto sięgnąć.
Historia osieroconej Jane, która po śmierci rodziców trafia do domu Reedów, gdzie brat jej matki miał zapewnić jej opiekę. Niestety wuj wkrótce umiera wymuszając na swojej żonie obietnicę zadbania o siostrzenicę, ale pani Reed inaczej to odebrała. Mała Jane była traktowana niesprawiedliwie, nie otoczona miłością, poniżana. Trafia do szkoły o surowych zasadach, gdzie wysyła ją ciotka. W przytułku o spartańskich warunkach prowadzonych przez duchownego Jane Eyre zdobywa wykształcenie i znajduje pracę w majątku Thornfield, jako nauczycielka córki Edwarda Rochestera. Wydaje się, że to koniec złej passy w jej życiu, ale wkrótce okazuje się, że czekają ją jeszcze trudne przeżycia. Z biegiem wydarzeń Jane zostaje narzeczoną Edwarda, ale wybranek serca ukrywa coś przed światem.
Historia o wielkim uczuciu, które połączyło dwie sfery klasowe.
Fabuła przeplatana miłością, uczuciami, odnajdywaniem siebie, dążeniami do własnego szczęścia, pragnieniami serca i naturą człowieka.
Przesłanie z tej książki jest takie: sprawiedliwość istnieje, tylko trzeba cierpliwie poczekać.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przecudowna książka, wciągająca i skłaniająca do przemyśleń

Przecudowna książka, wciągająca i skłaniająca do przemyśleń

To moje drugie podejście do tej książki i w końcu udane. Pierwsze parę rozdziałów wlokło się w nieskończoność, ale w końcu, gdy pan Rochester przebrał się za Cygankę, zrozumiałam co to za książka i bardzo mnie porwała.
Historia opisana jest kwiecistym językiem, z mroczną mgłą czającą się między wierszami - styl bardzo charakterystyczny dla literatury epoki wiktoriańskiej. Przyznaję, że bawiłam się świetnie.

Po kilku latach wróciłem do tej powieści. Nic się nie zestarzała, to po prostu piękna klasyka wiktoriańskiego Anglii

To moje pierwsze spotkanie z klasyką. Stwierdzam, że średnio przypadł mi ten gatunek do gustu. Raczej nie moja bajka. Sama książka fabularnie ciekawa, ale trochę ciężko mi się ją czytało. Momentami nudziła i miałam ochotę aż pominąć niektóre wątki, bo tak bardzo się dłużyły. Oczywiście nie oceniam jej źle, bo jest to całkiem coś innego od tego co czytam na codzień