Czekolada

Okładka książki Czekolada
Joanne Harris Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Vianne Rocher (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Data 1. wydania:
2000-03-02
9788381692038
Zofia Kierszys
miłość barka Francja czekolada gotowanie nietolerancja

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

To jest jeden z tych nielicznych przypadków gdzie film jest lepszy od książki. Szybka lektura napisana w formie dwóch narratorów. Ciekawy zabieg ale jednak treść dość nużąca.

2013
1956

Powolna, skłania do delektowania się historią.

Powolna, skłania do delektowania się historią.

Bardzo przyjemna lektura. Słodka i magiczna. Książka zupełnie różniąca się od moich obecnych przeczytanych jednak polecam gorąco. Bedzie smakowicie i ciekawie. Małe miasteczko a tak wiele sie dzieje..... I jest ON....CZŁOWIEK W CZERNI.....

Książka, która spodoba się niepruderyjnym kobietom, ale którą powinni przeczytać również pruderyjni księża i pewni siebie przedstawiciele władzy. Zestawienie zapaździałego światka małej mieściny,w której dominuje hipokryzja, brak tolerancji i sztuczna religijność z otwartą, nieliczącą się z konwenansami, wręcz działającą im wbrew, postawą kobiety, przywianej przez wiatr nie wiadomo skąd.
A jednocześnie subtelna opowieść o przemianie ludzi, którym wystarczy odważny powiew z zewnątrz, aby zaczęli żyć innym życiem.I dokonywać wyborów - nawet takich wbrew zdrowemu rozsadkowi, ale zgodnych z wewnetrzną potrzebą.
Tym, którzy jeszcze nie przeczytali (książka wydana w Polsce w 2001 r. polecam zdecydowanie (i obowiązkowo film z Juliette Binoche)

Cudowna książka. Czytam ją co jakiś czas od 20 lat i chyba nigdy mi się nie znudzi. Magia w najlepszym wydaniu.

Już parę lat temu oglądałem bardzo udaną ekranizację tej powieści, teraz przyszedł czas na lekturę. Ciekawa postać głównej bohaterki- Vianne, która wraz z małą córką nie może nigdzie zagrzać miejsca. Od małego przyzwyczajona do podróży, zmienia ciągle miejsca zamieszkania, ucieka przed tajemniczym Człowiekiem w Czerni. Ten człowiek zmaterializował się wreszcie w małym miasteczku pod postacią lokalnego księdza. Vianne otworzyła sklepik z czekoladą, przyciągała uwagę miejscowych, nawiązała przyjaźnie, a nie w smak to było księdzu, który skrywał pewną tajemnicę z przeszłości. Książka miała swój klimat, była bardzo przyjemna. Taki typowo małomiasteczkowy klimat, było lekko, łatwo i przyjemnie. Zdecydowanie bardziej polecam kobietom tę lekturę.

Jak miło było zanurzyć się w tą aromatyczna podróż pełną smaków i zapachów. Gdzie ciepły wiatr zapowiadal zmiany choć główna bohaterka miała ochotę osiąść na stałe. Bardzo ciepła i pełna mądrości powieść , skosztuj ją sam, zachęcam 🙂

Przeczytana dawno. Lekka, przyjemna, magiczna, zabarwioną humorem.
Film na jej podstawie też miły w odbiorze. 🙂

Przeczytana dawno. Lekka, przyjemna, magiczna, zabarwioną humorem.
Film na jej podstawie też miły w odbiorze. 🙂

pyknęłam jako ot, popierdółkę na dwa-trzy styczniowe wieczory, niemniej podobała mi się bardziej niż przypuszczałam, że się spodoba.
miałam z nią dużą przyjemność!

miałam z nią dużą przyjemność!

Ciepła, klimatyczna, niemalże magiczna powieść, przez którą przedziera nutka życiowej goryczy. Lekka, ale niegłupia, idealnie ilustrująca małomiasteczkowe społeczeństwo.
Akcja snuje się wolno, ale to jest na swój sposób urocze. Jedna z tych cudownych historii, które rozgrzeją serce i zagoszczą w nim zdecydowanie na stałe. Idealna na grudniowy, przedświąteczny czas.