Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie

Okładka książki Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie
Joanna Kuciel-Frydryszak Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Marginesy
2017-09-27
2017-09-27

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Strażniczka słowa i własnego serca

7667 421 181

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra robota autorki tej biografii. Mnóstwo informacji, wydają się rzetelnie obiektywnie podane, świetnie napisanych, w ogóle się nie nudziłam. Jedynie rozdziały mogłyby być krótsze, bo czasami opisy w jednym rozdziale nijak się miały do początkowego założenia i podtytułu. Kompletnie nie zgadzam się ze spojrzeniem Iłly na Piłsudskiego, ale z gustem jak z d..ą - każdy ma swoją, więc nie mam prawa oceniać jej osobistych sympatii.. tylko twórczość pisarki. Nie zdawałam sobie sprawy z jej twórczości, bardzo jestem rada z tego, ze przeczytałam te pozycję, która przybliżyła mi Iłłę. Znalazłam nawet w swojej biblioteczce domowej Rymy dziecięce Iłły:) zamierzam zaraz czytać razem z synem. Bardzo podobało mi się to , że było trochę zdjęć pisarki a zwłaszcza fragmenty jej wierszy. Oszczędziło mi to poszukiwań w internecie ... może w którymś z antykwariatów znajdę jej tomiki.. zobaczymy. Podobały mi się dygresje o innych pisarzach, opisy wydarzeń historycznych, o których albo zapomniałam, albo nie zdawałam sobie z nich sprawy. Piękna książka-polecam serdecznie.

Bardzo rzetelnie, dokładnie i bez patosu opowiedziana historia Kazimiery Iłłakowicz. Nie ma się czego przyczepić. Dziękuję autorce za podjęcie tematu, bo niewątpliwie "Iłła" była jedną z najważniejszych osób polskiego świata literackiego ubiegłego wieku, szczególnie okresu międzywojnia. Uważam, że życiorys i twórczość tej bohaterki nie powinny być obce żadnemu humaniście, zwłaszcza lubującego się w naszej literaturze.

Rzetelna biografia, ale samo życie poetki nie było zbyt porywające. Wybrała życie samotne, które wypełniała pracą urzędniczki, a potem tłumaczki i nauczycielki języków. Pisanie wierszy zawsze traktowała jako hobby, a nie główne zajęcie. Ponieważ nie miała rodziny, nie prowadziła domu, nie gotowała, większość dnia wypełniała jej praca i pisanie listów. Przed wojną była sekretarzem Piłsudskiego, a w ramach tej funkcji przez 9 lat odpisywała na tysiące listów do marszałka. Po wojnie pracowała jako tłumacz, przełożyła między innymi Annę Kareninę.
Nie dowiadujemy się niczego o życiu uczuciowym poetki, z wyjątkiem tego że w młodości była zakochana bez wzajemności w koledze ze studiów. Iłłakowiczówna była głęboko wierzącą katoliczką i być może sama wybrała sobie takie surowe życie, jako pokutę za grzech młodości. Tym grzechem był nastoletni bunt i opuszczenie przybranej matki - Zofii Buyno, czego do końca życia nie mogła sobie wybaczyć.

Co do książki - same pozytywne odczucia, biografia rzetelna, całościowa, bez zbędnej ingerencji autorki, ale z komentarzem tam, gdzie to niezbędne.
Natomiast sama poetka... rozczarowująca. Nie tak sobie wyobrażałam Iłłę, wyemancypowaną damę, która była sekretarką Piłsudskiego - jak to z legendami bywa, nic w tym prawdziwego nie było.

Na półkach: , , , , , , , ,

Trochę nierówna. Niektóre fragmenty bardzo ciekawe, kolejne znowu nużące. Styl, język ciężki, trudno przebrnąć przez te 440 stron. Najbardziej porywające są fragmenty o początkach XX wieku i dwudziestuleciu, potem robi się ciężkawo.
Pierwsza biografia w moim życiu, więc ciężko mi jednoznacznie oceniać, ale jestem troszkę rozczarowana.

Autorka biografii Kazimiery Iłłakowiczówny nie tylko wykonała świetną pracę bibliograficzno-metodologiczną, ale przede wszystkim przybliżyła życie człowieka; kobiety konkretnych czasów, specyficznego wychowania, o mocnym kręgosłupie moralnym i wyrazistej osobowości. Piękna książka o niezwykłej kobiecie, poetce, która jakby bała się bycia artystką;)Z biografii wyziera patriotyzm, rozumiany sercem jako służba oraz katolicyzm czynu i czułości. Polecam!

1938

Kazimiera Iłłakowiczówna jest obecnie poetką trochę zapomnianą i bardziej kojarzoną z rewelacyjnym tłumaczeniem "Anny Kareniny", bądź z pracą dla Józefa Piłsudskiego. A szkoda, bo to autorka wielu przepięknych wierszy.
"Iłła" to książka wysokich lotów i trudno do czegokolwiek się przyczepić. Autorka podeszła do pracy bardzo rzetelnie, profesjonalnie i co najważniejsze całość napisana jest w sposób ciekawy i wciągający. Mamy tutaj sporo zdjęć, dokumentów, listów, a także przewija się poezji Iłłakowiczówny.
Jedna z najlepszych biografii jakie przeczytałam. Po lekturze książki odczułam przeogromną chęć, aby zaznajomić się bliżej z poezją Kazimiery Iłłakowiczówny.
Polecam tę biografię wszystkim, nawet tym, którzy nie lubią poezji. Naprawdę warto przeczytać "Iłłę".

Świetne przypomnienie trochę zapomnianej postaci. Ciekawa biografia, dobrze się czyta,może nie porywa-ale oddano specyfikę postaci Iłły.
Doskonale przebija się tło historyczne, życie w trudnych dla Polski okresach.
Przez tę pozycję postanowiłam zapoznać się głębiej z twórczością bohaterki. To chyba dobra rekomendacja :)

Doskonale przebija się tło historyczne, życie w trudnych dla Polski okresach.

Ciekawie i rzetelnie pokazana postać nietuzinkowej kobiety Kazimiery Iłłakiewiczówny. Osoba warta bliższego poznania. W interesująco przedstawionej biografii wiele materiałów opartych jest na dokumentach. Książkę polecam zarówno z uwagi na postać bohaterki jak i sposób jej pokazania przez autorkę.

O poetce i jej samotnym życiu, wśród polityków

O poetce i jej samotnym życiu, wśród polityków

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dodaj cytat z książki Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie