Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie

Joanna Kuciel-Frydryszak Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
Marginesy
biografia, autobiografia, pamiętnik

Oficjalne recenzje i

Strażniczka słowa i własnego serca

[ 7 ] Link do recenzji

O poetce i jej samotnym życiu, wśród polityków

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rzetelna biografia, ale samo życie poetki nie było zbyt porywające. Wybrała życie samotne, które wypełniała pracą urzędniczki, a potem tłumaczki i nauczycielki języków. Pisanie wierszy zawsze traktowała jako hobby, a nie główne zajęcie. Ponieważ nie miała rodziny, nie prowadziła domu, nie gotowała, większość dnia wypełniała jej praca i pisanie listów. Przed wojną była...

Co do książki - same pozytywne odczucia, biografia rzetelna, całościowa, bez zbędnej ingerencji autorki, ale z komentarzem tam, gdzie to niezbędne.
Natomiast sama poetka... rozczarowująca. Nie tak sobie wyobrażałam Iłłę, wyemancypowaną damę, która była sekretarką Piłsudskiego - jak to z legendami bywa, nic w tym prawdziwego nie było.

Na półkach: , , , , , , , ,

Trochę nierówna. Niektóre fragmenty bardzo ciekawe, kolejne znowu nużące. Styl, język ciężki, trudno przebrnąć przez te 440 stron. Najbardziej porywające są fragmenty o początkach XX wieku i dwudziestuleciu, potem robi się ciężkawo.
Pierwsza biografia w moim życiu, więc ciężko mi jednoznacznie oceniać, ale jestem troszkę rozczarowana.

Autorka biografii Kazimiery Iłłakowiczówny nie tylko wykonała świetną pracę bibliograficzno-metodologiczną, ale przede wszystkim przybliżyła życie człowieka; kobiety konkretnych czasów, specyficznego wychowania, o mocnym kręgosłupie moralnym i wyrazistej osobowości. Piękna książka o niezwykłej kobiecie, poetce, która jakby bała się bycia artystką;)Z biografii wyziera...

Pięknie wydana, przyjemna opowieść o Wielkiej Damie polskiej poezji. Trudno pozostać obojętnym, gdyż z bohaterką łatwo się zżyć.

Kazimiera Iłłakowiczówna jest obecnie poetką trochę zapomnianą i bardziej kojarzoną z rewelacyjnym tłumaczeniem "Anny Kareniny", bądź z pracą dla Józefa Piłsudskiego. A szkoda, bo to autorka wielu przepięknych wierszy.
"Iłła" to książka wysokich lotów i trudno do czegokolwiek się przyczepić. Autorka podeszła do pracy bardzo rzetelnie, profesjonalnie i co najważniejsze...

Świetne przypomnienie trochę zapomnianej postaci. Ciekawa biografia, dobrze się czyta,może nie porywa-ale oddano specyfikę postaci Iłły.
Doskonale przebija się tło historyczne, życie w trudnych dla Polski okresach.
Przez tę pozycję postanowiłam zapoznać się głębiej z twórczością bohaterki. To chyba dobra rekomendacja :)

Ciekawie i rzetelnie pokazana postać nietuzinkowej kobiety Kazimiery Iłłakiewiczówny. Osoba warta bliższego poznania. W interesująco przedstawionej biografii wiele materiałów opartych jest na dokumentach. Książkę polecam zarówno z uwagi na postać bohaterki jak i sposób jej pokazania przez autorkę.

2050

Na półkach: , , , , ,

Joanna Kuciel-Frydryszak jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz dziennikarką, a także autorką biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie”, oraz „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie”. Najnowszą jej książką jest reportaż „Służące do wszystkiego”. Prowadzi również zajęcia z dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

„Iłła” to biografia...

Dyskusje