Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie

Joanna Kuciel-Frydryszak Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
Marginesy
biografia, autobiografia, pamiętnik

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Strażniczka słowa i własnego serca

7 Link do recenzji

Co do książki - same pozytywne odczucia, biografia rzetelna, całościowa, bez zbędnej ingerencji autorki, ale z komentarzem tam, gdzie to niezbędne.
Natomiast sama poetka... rozczarowująca. Nie tak sobie wyobrażałam Iłłę, wyemancypowaną damę, która była sekretarką Piłsudskiego - jak to z legendami bywa, nic w tym prawdziwego nie było.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Trochę nierówna. Niektóre fragmenty bardzo ciekawe, kolejne znowu nużące. Styl, język ciężki, trudno przebrnąć przez te 440 stron. Najbardziej porywające są fragmenty o początkach XX wieku i dwudziestuleciu, potem robi się ciężkawo.
Pierwsza biografia w moim życiu, więc ciężko mi jednoznacznie oceniać, ale jestem troszkę rozczarowana.

Autorka biografii Kazimiery Iłłakowiczówny nie tylko wykonała świetną pracę bibliograficzno-metodologiczną, ale przede wszystkim przybliżyła życie człowieka; kobiety konkretnych czasów, specyficznego wychowania, o mocnym kręgosłupie moralnym i wyrazistej osobowości. Piękna książka o niezwykłej kobiecie, poetce, która jakby bała się bycia artystką;)Z biografii wyziera...

Pięknie wydana, przyjemna opowieść o Wielkiej Damie polskiej poezji. Trudno pozostać obojętnym, gdyż z bohaterką łatwo się zżyć.

1959

Kazimiera Iłłakowiczówna jest obecnie poetką trochę zapomnianą i bardziej kojarzoną z rewelacyjnym tłumaczeniem "Anny Kareniny", bądź z pracą dla Józefa Piłsudskiego. A szkoda, bo to autorka wielu przepięknych wierszy.
"Iłła" to książka wysokich lotów i trudno do czegokolwiek się przyczepić. Autorka podeszła do pracy bardzo rzetelnie, profesjonalnie i co najważniejsze...

Świetne przypomnienie trochę zapomnianej postaci. Ciekawa biografia, dobrze się czyta,może nie porywa-ale oddano specyfikę postaci Iłły.
Doskonale przebija się tło historyczne, życie w trudnych dla Polski okresach.
Przez tę pozycję postanowiłam zapoznać się głębiej z twórczością bohaterki. To chyba dobra rekomendacja :)

Ciekawie i rzetelnie pokazana postać nietuzinkowej kobiety Kazimiery Iłłakiewiczówny. Osoba warta bliższego poznania. W interesująco przedstawionej biografii wiele materiałów opartych jest na dokumentach. Książkę polecam zarówno z uwagi na postać bohaterki jak i sposób jej pokazania przez autorkę.

2024

Na półkach: , , , , ,

Joanna Kuciel-Frydryszak jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz dziennikarką, a także autorką biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie”, oraz „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie”. Najnowszą jej książką jest reportaż „Służące do wszystkiego”. Prowadzi również zajęcia z dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

„Iłła” to biografia...

Świetna książka. Jedna z lepszych biografii czytanych przeze mnie. Dobrze udokumentowana, wzbogacona o liczne fotografie. Do tego napisana barwnym, ciekawym językiem. Wzbogaciła moją wiedzę o niewątpliwie interesującej postaci Kazimiery Iłłakowiczówny, zaspokoiła moje poczucie estetyki i świetnie się czytała. Czego więcej chcieć od książki biograficznej.

Zaczyna się niezwykle interesująco - Wilno, koniec XIX wieku, Barbara Iłłakowicz, nauczycielka muzyki i języków rodzi drugie dziecko żonatemu kochankowie, którym jest Klemens Zan, szanowany wileński adwokat, ojciec trójki dzieci (z prawowitego łoża), syn słynnego Promienistego - Tomasza Zana.
Iłłakowiczówna bardzo długo ukrywała przed światem swe pochodzenie - zgodnie z...

Dyskusje

• 2018