Krótka historia o długiej miłości

Okładka książki Krótka historia o długiej miłości
Ewelina Karpacz-OboładzeAngelika Kuźniak Wydawnictwo: Znak literatura piękna
literatura piękna
Znak
2018-02-12
2018-02-12
więźniowie polityczni urząd bezpieczeństwa UB więzienie na ulicy Rakowieckiej PRL miłość przyjaźń listy miłosne

"Człowiek powinien sie trzymać prosto. Nie smarkać się i nie załamywać rąk." napomina sam siebie żołnierz Polski Podziemnej, odsiadując za czasów stalinowskich wyrok w Rawiczu.
"Jak dziwnymi drogami chodzi życie ludzkie, jedno tylko jest szczęściem: że nie żałuję rzeczy straconych i nie rozpaczam, wspominając przeszłość, natomiast wierzę w przyszłość." pisze w 1951 roku...

"Krótka historia długiej miłości" jest rzeczywiście bardzo krótką książką do przeczytania w jeden wieczór. Sama historia przejmująca. Wydaje mnie się jednak, że tak fascynujący temat jednak nie do końca wykorzystany reportersko.

Trudna do uwierzenia, niesamowita historia dwóch młodych ludzi skrzywdzonych przez system. Odnaleźli miłość w miejscu, gdzie wszelkie uczucia są zgniatane w zarodku..

„b. b. kocham”
„Wierzę, że będziemy razem szczęśliwi i ze zawsze razem. Ju, całuje Cię i tulę, i b.b. kocham. Twoja Wiesia”.
„Moja najukochańsza Wiesiuleńko! (…) Miej do mnie kompletne zaufanie – nie zawiodę Cię na pewno, jestem Ci absolutnie wiernym, żyję wyłącznie myślą o Tobie. Kończąc, całuje Twoje śliczne oczęta, tule ukochaną główkę i czule, b. czule pieszczę....

Co się wydarzy, kiedy dwójka nieznanych sobie ludzi trafi do sąsiednich cel w więzieniu? Czy uczucie rodzące się przy użyciu alfabetu Morse'a może trwać latami? Jak na życie bohaterów wpłynie rozłąka i odległość? Ta pozycja to historia Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego opowiedziana na kilkuset stronach m.in. za pomocą ich prywatnych listów. To historia łączniczki i...

Ona: WIesława Pajdak ur.9 I 1923 r.; córka ministra podziemnego rządu polskiego, w czasie wojny działała w konspiracji, była łączniczką.
On: Jerzy Śmiechowski ur. 13 maja 1922 r.; wnuk powstańca listopadowego i styczniowego. W Powstaniu Warszawskim walczył pod pseudonimem "Tur", odznaczony orderem Virtuti Militari.
Oboje uwięzieni za działalność niepodległościową.
W grudniu...

Na półkach: , , , ,

Historia jest niesamowita. Natomiast z punktu widzenia zawartości - oprócz przedrukowania korespondencji między Bohaterami - brakuje innego, bardziej współczesnego kontekstu. Autorki rozmawiały z Bohaterami opowieści, nie pracowały jedynie na dokumentach i trochę szkoda, że więcej z tych rozmów nie znalazło się w książce.

Bardzo lubię książki obyczajowe, biograficzne o tematyce wojennej więc gdy zobaczyłam tę książkę ponad rok temu poczułam że może mi się spodobać.
Książka jest zapisem listów które wysyłali do siebie łączniczka i żołnierz Polski Podziemnej, którzy w momencie zakochania się w sobie siedzieli w stalinowskim więzieniu.
Listy są przeplatane wzmiankami od autorek nakreślającymi...

Całkiem niezła.

"Krótka historia o długiej miłości" to, wbrew tytułowi, nie jest romans, to nie fikcja literacka. Jest to autentyczna historia, która swoją niesprawiedliwością łamie serce, która szokuje nieprawdopodobieństwem. A to przecież życie pisze najdziwniejsze scenariusze. Wiesia i Jerzy poznali się po wojnie. Można by pomyśleć, że mają szczęście, przecież najgorsze już za nimi......

• 2018
  • 2019
  • Chcę w prezencie
  • 2021
  • Reportaże
  • Przeczytane 2018
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Krótka historia o długiej miłości

Video

Video