Lata powyżej zera

2017-09-13
2017-09-13
literatura polska dorastanie
Inne

Okładka książki Silna Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik
Ocena 6,5
Silna Anna Cieplak, Natal...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (21) / wrzesień 2019 Jon Lee Anderson, Karolina Bednarz, Lisa Brennan-Jobs, Anna Cieplak, Zosia Dzierżawska, Darek Foks, Karol Grygoruk, Jarosław Kociszewski, Zuzanna Kowalczyk, Samuel Kretes, Karolina Lewestam, Mateusz Matuszczak, Artur Rojek, Krzysztof Siwczyk, Filip Springer, Izabela Szymańska, Marcin Wicha, Urszula Zajączkowska
Ocena 8,5
Pismo. Magazyn... Jon Lee Anderson, K...

Bohaterka jest idiotką , w dodatku wulgarną.
Nudna opowieści głupiej dziewczyny żyjąca w nudnych czasach gdzie jakiś koncert jest atrakcją.

Bohaterka jest idiotką , w dodatku wulgarną.

Nie, nie, nie... Połakomiłam się opisem i nutą nostalgii. Niestety, ale książka jest napisana bez ładu i składu. Autorka rzuca na prawo i lewo hasłami z dawnych lat, co ma przywrócić w nas wspomnienia, ale to jednak trochę za mało. Liczyłam na jakąś chociażby przyzwoitą fabułę. Tutaj tego nie dostaniemy... Rozdziały ciągną się niemiłosiernie i naprawdę nie sposób się "wciągnąć". Przeczytałam może z 50 stron i dałam sobie spokój. Sam zamysł książki uważam za świetny i naprawdę, aż mi przykro, że nic z tego nie wyszło...

Pozytywnie się zaskoczyłam książką, plastyczne opisy przywołujące wspomnienia "tamtych czasów", czyli mojej i bohaterki (urodziłyśmy się wedle książki, w tym samym roku) gimnazjalno - licealnej i trochę później, młodości. Wyszlifowany warsztat, oko do obserwacji, humor i nostalgia. Rasowa proza. Przypomina mi Zadie Smith. Jestem pod wrażeniem umiejętności technicznych autorki "Lat powyżej zera", wybija się na tle polskiej tendencyjnej, narcystycznej prozy współczesnej. Annę Cieplak niniejszym wliczam w poczet autorek i autorów wartych uwagi.

Książkę uważam za przeciętną. Już po 2 rozdziałach zastanawiałam się czy nie odstawić jej na półkę, ale bardzo nie lubię nie doczytanych lektur więc dobrnęłam do końca.

Główna bohaterka - Anita Szymborska, rocznik 1988. Są tu opisane burzliwe dzieje jej okresu dorastania. Jest to pokolenie, które z jednej strony nie znało już realiów życia w PRL-u, a nie miało jeszcze laptopa, smartfona i stałego łącza internetowego. Dzięki temu "potrafiło" nawiązywać relacje. To jedyny plus.

Przeraża samowolność Anity, brak większego zainteresowania nią rodziców (zajmują się głównie pracą i dodatkowo ojciec przesiadywaniem popołudniami w barze "Pirat" ) mimo iż jest ich jedyną córką. Kompletny brak jakiejś głębszej relacji Anity zarówno z matką jak i z ojcem. Pustka. Brak relacji, wartości.....i ten brak relacji jest potem nadal niejako "kontynuowany" w kolejnych pokoleniach, gdzie rodzice całkowicie poświęcają się pracy zawodowej, a dzieci są nie wychowywane, ale hodowane.

Książka ma dziwne, niejednoznaczne zakończenie. Nie wiadomo jaki jest ostatecznie wynik Anity na obecność wirusa HIV. Nie lubię takich "dziwnych", nie dokończonych zakończeń z niedopowiedzeniami.

Książka nie należy do jakichś wyżyn literackich. Napisana jest prostym, czasami nawet wulgarnym językiem. Jestem szczerze zdziwiona, że w 2018 r. została nawet nominowana do Nagrody Literackiej Nike....

Podsumowując, można przeczytać dla zabicia czasu, jednak większej głębi bym po niej nie oczekiwała.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Podróż sentymentalna. Książka jest podróżą do lat dwutysięcznych. Może nie były to najlepsze lata, ale powrót do tego czas był wypełniony jakąś ckliwością i sentymentem. Wspomnienia i przeżycia głównej bohaterki sprawiają, że pewne elementy historii stają się (auto)biograficzne. Od muzyki, zwyczajów, czy przesądów do stanów około-emocjonalnych. Jest tutaj chyba wszystko, co spotkało osoby urodzone pod koniec lat 80. lub na początku 90. w niewielkiej miejscowości. Ważne momenty nastoletniego życia, tło historyczne, muzyczne czy społeczne - szkoły, domy kultury, imprezy, wejście do UE, skakanie Małysza, śmierć papieża, praca na zmywaku, że o przyjaźniach, miłościach i "pierwszych razach" nie wspomnę.
Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, chociaż w pewnym momencie traci ona swój dynamizm. Niemniej jestem wdzięczny autorce za tę podróż sentymentalną, która przypomniała mi wiele zapomnianych już szczegółów. Miało być 6, ale za te drobne smaczki - oceniam na 7.

Urodzona na pograniczu lat 80/90, mając starszą siostrę, właścicielkę czarnych glanów i zbierająca pieniądze w niedzielny, zimowy poranek, bardzo dobrze bawiłam się przy lekturze Cieplak! Początkowo zabawna, czasami dosadna, ale prawdziwa historia tych, którzy puszczali strzałki na telefon, zmieniali statusy na GG, a we wczesnej młodości zaznali gorzkiego smaku emigracji...

Jestem rocznik 87, więc z uśmiechem na ustach czytałam te śmieszne nastoletnie wynurzenia. Autorka przeniosła mnie w "lata powyżej zera" i ubawiłam się przy tym setnie, ale nie jestem pewna czy ktoś "nie z tych czasów" podzieliłby moje zdanie, bo książka tak naprawdę jest średnia. To tak jakby czytać pamiętnik nastolatki o burzliwym życiu... Miało być 5, ale za całokształt i poprawienie mi humoru daję 6 :)

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

To o nas! Opowieść o czasach, w których dorastały roczniki z lat 80tych w tym i ja. Każdy znajdzie coś ze swoich doświadczeń.

Plusy za zręczne przywołanie wspomnień , minusy za nijakość fabuły i powierzchowność. No i tak wyszło 5/10. Ale ogólnie na szybką lekturę polecam.