Słonimski. Heretyk na ambonie

Okładka książki Słonimski. Heretyk na ambonie Joanna Kuciel-Frydryszak
Okładka książki Słonimski. Heretyk na ambonie
Joanna Kuciel-Frydryszak Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
Fortuna i fatum
W.A.B.
2012-05-23
2012-05-23
Słonimski biografia anegdota salon Skamander wojna PRL

Klejnot w tombaku

Bardzo dogłębna, w detalach biografia.

Bardzo dogłębna, w detalach biografia.

Fajna pozycja - trochę kuchni o trudnych wyborach w trudnych czasach których musieli dokonywać ówcześni ludzie pióra.

Bardzo ważna i dobrze napisana książka. Mocno ciekawy człowiek. Idealista, liberał, odkupił swój krótki romans z komuną, zawsze stojący po stronie Człowieka. Podsłuchiwany przez SB, żyjący w niesamowicie trudnych czasach. A przy tym poeta z wyjątkowym poczuciem humoru. Książka jest o tyle ciekawa, że opisuje nie tyle Słonimskiego ale jego czasy. Uświadomiła mi, że to co teraz dzieje się w polityce ma solidne korzenie. Nie mówi się o w szkołach o latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych.. Te roszady, te wojny, ten podzielony naród, ten antysemityzm wylewający się zewsząd. Czy Polska nie może być wolna, wolna od tych rozgrywek. Tak jak była wolna przez dwadzieścia lat po wejściu do UE. Słonimski był wizjonerem. Oby więcej takich Słonimskich w naszym życiu i naszej historii.

Kapitalna biografia z szerokim tłem. Solidnie udokumentowana, klarownie napisana, z sympatią dla bohatera, ale bez unikania trudnych spraw. Przejrzystość podejścia warta docenienia w czasach, gdzie coraz więcej wyznawców lub demaskatorów zamiast rzetelnych badaczy i narratorów. Słonimski to postać symboliczna dla dziejów polskiej inteligencji liberalnej, ze wszystkimi jej wzlotami, złudzeniami i upadkami, ale tak naprawdę - dla polskiej inteligencji w ogóle. Moim zdaniem lektura obowiązkowa, tak jak poezja Skamandrytów, nieocenione szmoncesy i felietonistka z pazurem i klasą, których potrzebujemy jak tlenu.

Polecam przeczytanie tej biografii. Dotyczy osoby, która zapewne w dzisiejszych czasach nie będzie wskazywana jako autorytet. Ale dotyczy osoby żyjącej w ciekawy czasach i mającej odwagę posiadania własnych poglądów, dla mnie - bardzo przenikliwej. Niektóre stwierdzenia są bardzo aktualne.
Poza tym książka zawiera opis rzeczywistości międzywojennej i powojennej.

Poza tym książka zawiera opis rzeczywistości międzywojennej i powojennej.

Bardzo zgrabnie napisana biografia czołowego prześmiewcy i kontestatora polskiej rzeczywistości międzywojnia i polskiego socrealizmu. Jak się to czyta - w czasach, gdy endecja i oner znowu się dżwiga - to trochę się robi smutno.
Biografia jest zgrabnie i ciekawie napisana - polecam.

Biografia jest zgrabnie i ciekawie napisana - polecam.

Słonimski (nie mylić ze Słomińskim),bo o nim mowa jest postacią, którą nie sposób ocenić. Joanna Kuciel – Frydryszak daje nam biografię pokazującego człowieka w całej swojej okazałości, z wachlarzem zalet i wad. Człowieka, u którego można znaleźć powody i do miłości i do nienawiści. Dla mnie osobiście to było to, czego oczekuję po biografii – obnażenie bez zbędnego pudrowania i narzucania własnej opinii o człowieku. Masz czytelniku książkę i sam wyrób sobie zdanie czy gościa lubisz, czy niekoniecznie, jeśli masz ochotę, to go oceń, ja nie zamierzam tego robić. I takie własnie powinno być podejście autorki biografii. Brawo Pani Joanno.

Biografia jest napisana ciekawie. Duża ilość cytatów, fragmenty utworów, listów, stanowią uzupełnienie treści. Tekst ukraszony anegdotami, często bardzo zabawnymi, czyta się lekko. Poznajemy A.Słonimskiego w wielu ludzkich sytuacjach, postępowaniu zarówno pozytywnym jak i negatywnym. Antoni Słonimski jest pełen sprzeczności i zachowań skrajnie różnych.

Biografia Słonimskiego wspaniale oddaje klimat życia i czasów w których żył i tworzył. Niezwykły człowiek, wielka osobowość. Cieszył się uznaniem, miał też wrogów.
Członek grupy "Skamander". Wiele ciekawostek z jego prywatnego i twórczego życia. Bardzo cenię biografie ciekawych i mądrych ludzi, którzy zapisali się w historii literatury polskiej. Gratulacje dla autorki książki i jej rzetelnej pracy. Cytat:"Patriota i kosmopolita, socjalista i liberał, liryczny poeta i autor felietonowych dowcipów. Sprzymierzeniec rozumu i wróg dogmatów"- Adam Michnik

Cóż, wychodzi na to, że większość lub prawie wszystkie biografie XX-wiecznych Polaków to książki o uwikłaniu w historię. Tak też jest w przypadku biografii Słonimskiego i wychodzi jej to na zdrowie. Pod względem specjalnego stosunku do władzy (tej czy innej),religii (tej czy innej) i ideologii (tej czy innej) Antoni słonimski był postacią wyjątkową i bardzo barwną. Również kontrowersyjną. To są oczywiście argumenty na rzecz książki, ale nie jedyne. Drugi jest taki, że jej bohater miał świetne, błyskotliwe i pełne humoru pióro. Cytaty, czasem kilkuwersowe, należą do najlepszych fragmentów. Po trzecie: książka napisana jest atrakcyjnie - ciekawostkom nie ma końca.
Mimo tych wszystkich zalet pod pewnego momentu lektury dojrzewała we mnie myśl, że biografie jako gatunek są jednak... w jakiś sposób ograniczone. To znaczy, że już ze swojej natury nie zawierają pewnych wartości, których szukam w literaturze - właśnie literackich, artystycznych. Możliwe, że są to dla wielu fakty oczywiste, jednak dla mnie, w pewnej chwili sens skakania od jednej barwnej scenki i wybryku starego dowcipnisia Słonimskiego do drugiego, stanał pod znakiem zapytania. To samo czułem czytając Hena biografię Boya. Czy biografie muszą być aż tak... popularne? Czy gdzieś jest zapisane, że nie mogą stawiać absolutnie żadnych wymagań i że ich autor nie może tworzyć rzeczy wartościowej literacko? Mimo pochwał, odstawiam na dłużej biografie.

• Biografie
  • Ebooki