rozwiń zwiń

Poza serią
Czarne
2018-03-07
2018-03-07
emigracja historia historia PRL literatura faktu manipulacja Marzec ’68 Polacy polityka PRL rozrachunek z przeszłością samotność trauma wykluczenie społeczne wywiad Żydzi

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr10 (34) / październik 2020 Karolina Baca-Pogorzelska, Katerina Barushka, Edyta Bryła, Jacenty Dędek, Katarzyna Dędek, Magdalena Felis, Tom Gauld, Mikołaj Grynberg, Roman Gutek, Anna Beata Háblová, Maciej Jakubowiak, Paulina Jóźwik, Zuzanna Kowalczyk, Jarek Kozłowski, Karolina Lewestam, Jędrzej Malko, Marta Rybicka, Janusz Schwertner, Filip Springer, Olga Stehlíková, Daniela Vodáčková, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Karolina Baca-Pogor...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 /styczeń 2019 Stephen Buranyi, Edyta Bystroń, Artur Domosławski, Tadeusz Dąbrowski, Katarzyna Gintowt, Mikołaj Grynberg, Magdalena Kicińska, Maciej Kucharski, Wojciech Kuczok, Barbara Kędzierska, Jolanta Nawrot, Evan Osnos, Piotr Paziński, Łukasz Pilip, Zbigniew Rokita, Jagoda Szelc, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Stephen Buranyi, Ed...

Rewelacja. Ta książka to świetny przykład na to, że anegdotyczne przypadki nie mówią o całości zjawiska i pojedyncze mogą je znacznie zakłamywać. Świetny wybór rozmów, bardzo różne spojrzenia, doświadczenia, kawał historii bez lukru.

Czytałam i kiwałam głową z niedowierzaniem. Bardzo ciekawe, niektóre wręcz niebywałe historie. Książka bardzo ważna po dziś dzień. Przykre, że po tylu latach w Polsce nadal brak tolerancji, że historia co chwilę się powtarza.

Niestety, bardzo wiele z okresu przedstawionego w książce, mamy w naszej obecnej rzeczywistości. Wstrząsające, że wciąż są ludzie, którzy potrafią tak nienawidzić. Bardzo mi wstyd za '68. Bardzo mi przykro, że po Holokauście, historia się wciąż powtarza i Polacy są tego sprawcami. Jest mi wstyd, że po Holokauście, w moim kraju jest przyzwolenie na prześladowanie ludzi z uwagi na ich pochodzenie, kolor skóry, orientację w szerokim słowa znaczeniu, a prześladowaniu nie podlegają ludzie źli i nienawistni. Zmierzamy w złym kierunku, tylko pytam dlaczego, przecież było tyle lekcji, tak trudno wyciągnąć wnioski? Może postarajmy się być trochę lepsi.

Przykra opowieść pana Grynberga, ukazująca skrajną antypolskość co niektórych polskich obywateli pochodzących z narodu mojżeszowego.
Czy i na ile przekazy autora są wiarygodne?

Czy i na ile przekazy autora są wiarygodne?

Książa to zbiór wywiadów z emigrantami Marcowymi. Szalenie ciekawe i trudne historie. To, co przykuwa moją uwagę, to sam tytuł, zaczerpnięty ze Starego Testamentu, doskonale odzwierciedlający przymusowe „Wyjście” Żydów z Polski w tamtym okresie. Mikołaj Grynberg w empatyczny sposób podchodzi do narratora i ma naturalną łatwość rozmowy. Ciekawym zestawieniem jest fakt, że wszyscy rozmówcy wyemigrowali w tym czasie z Polski, jednak ojciec Mikołaja postanawia zostać w kraju. Historia ma różne odcienie. Problemem było to, że w pewnym momencie wszystkie rozmowy zlały się jedno. Można to też interpretować, jako jednogłośny przekaz emigrantów.

Marzec 1968 to dla mnie niemal prehistoria. Jestem jednak ciekawskim typem i lubię poszerzać swoją wiedzę. Wiem co-nie-co z historii z tego okresu – konflikt izraelsko-arabski i wojna sześciodniowa, wystąpienie Gomułki i czystka antyżydowska. Wszystko wydaje się jasne, interesują mnie jednak jednostki, indywidualne historie i odczucia osób opuszczających kraj, dlatego sięgnęłam po tą pozycję wydawnictwa Czarne.

Książka składa się z podobnych pytań i mnóstwa odpowiedzi, każdej różnej, odmiennej jak każdy z rozmówców. Rozmowy z "naszymi" Żydami, przeplatane są rozmowami z ojcem. Poszczególne osoby przedstawiają nam swoje życie – mieszkanie w powojennej Polsce, czasami powrót do kraju z wojennej zawieruchy, zmaganie się z nową rzeczywistością. Wywiady przeplatane są genealogicznymi opowieściami o żydostwie, o zmaganiach się naszych bohaterów z antysemityzmem, a czasami z dowiadywaniem się od osób trzecich o swoim pochodzeniu.

Nie jest to książka tylko o Żydach, to uniwersalna pozycja dotycząca tolerancji (właściwie jej braku), wykluczenia społecznego, wymuszonej emigracji i poszukiwania swojego miejsca w świecie. Ale także piękne wywiady ukazujące miłość do ojczyzny, powojenną rzeczywistość, życie kulturalne większych miast oraz kulturę, obyczaje starozakonnych – naszych sąsiadów.

Książka została wydana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Zawiera posłowie Piotra Osęki z Instytutu Studiów Politycznych PAN, który rozjaśnia wiele powiązań historycznych i politycznych. Autor wykorzystał skojarzenie z Pięcioksiągiem/ Starym Testamentem - opuszczenie przez Izrealitów Egiptu. Wspaniała jest też okładka – prosta i wyrazista, symbol wprowadzający nas w treść książki.

Jest to bardzo ważna i warta uwagi pozycja. Ze względu na 50 rocznicę Marca 1968, ale także jako świadectwo tamtego okresu. Książka, która porusza i zmusza do myślenia.

Temat podjęty przez autora niewątpliwie jest ważny. Historie ludzi naznaczonych marcem’68 zasługują na pamięć. I chociaż na początku czytałam ich dzieje z dużym zainteresowaniem i pasją, to w dalszej części lektury zaczynałam odczuwać znużenie. Czego mi zabrakło? Dobre pytanie. Po przemyśleniu myślę, że trochę za mało w tych opowieściach emocji, fakty w zasadzie są podawane w sposób suchy. Być może minęło tak dużo czasu, że bohaterowie nie są w stanie lub nie chcą dzielić się niczym więcej niż planem wydarzeń. Tak ujęte historie powodują jednak, że stają się niekiedy identyczne, podobne, a tym samym nużące. Nie zmienia to faktu, że zachęcam, szczególnie młodzież to zapoznania się z lasami ludzi, dla których marzec’68 był końcem i początkiem.

Rewelacyjna. Mówiąc szczerze, to nie wyobrażam sobie lepszej pozycji, która ukazuje zmagania osób bezpośrednio dotkniętych wydarzeniami a marca'68. Jeżeli takie znacie- prośba o wiadomość.

Wybitna.

Wybitna.

Nie spodziewałam się że to będzie tak trudna lektura. Liczyłam że "Księga wyjścia" Mikołaja Grynberga wstrząśnie mną jak wcześniejsze jego pozycje które są dla mnie przykładem ogromnej empatii i naturalnej umiejętności rozmowy z ludźmi na tematy trudne, bolesne i często traumatyczne.
Jednak dominującym wrażaniem po skończonej lekturze było znużenie a samo czytanie szło mi wyjątkowo opornie.

Książka ta to zbiór rozmów autora z osobami które były ofiarami Marca 1968 roku. Autor rozmawia z Żydami których po wydarzeniach marcowych los rzucił w różne zakątki świata (Izrael, Stany Zjednoczone, Skandynawia) oraz tych nielicznych, jak między innymi rodzice Mikołaja Grynberga, którzy zdecydowali się jednak zostać w Polsce.
Każda rozmowa to bardzo osobista opowieść o dzieciństwie, szkole, interakcjach z polskimi rówieśnikami, wchodzeniu w dorosłość i momencie kiedy atmosfera wokół Żydów w Polsce zaczęła się zagęszczać. Wielokrotnie rozmówcy autora przytaczają fragmenty przemówienia Władysława Gomółki które przelało przysłowiową czarę a bilet w jedna stronę był dla wielu jedynym możliwym rozwiązaniem. Ludzi Ci zostali zmuszeni zostawić swój dobytek, rozpoczęte studia, często innych członków rodziny.

Opowieść za opowieścią, historia za historią śledzimy ludzkie dramaty jednak to co czytelnikowi rzuca się w oczy to fakt iż są to historie bardzo do siebie podobne. Mnie w pewnym momencie zlały się one w jeden głos pokolenia żydowskich emigrantów którzy w znacznej mierze odżegnują się od polskich korzeni, nosząc w sobie ogromny żal i niezaleczone poczucie dziejowej niesprawiedliwości której ofiarami się stali.
Myślę że błędem w przypadku tej publikacji było bardzo schematyczne przeprowadzenie tych wywiadów: według jednego scenariusza, z pytaniami powtarzającymi się w każdej rozmowie.
Zatraciła się przez to indywidualność rozmówców a powstał jeden donośny, jednobrzmiący głos pokolenia Marca'68. A może taki był zamysł autora?

Mimo moich indywidualnych odczuć "Księga wyjścia" na pewno zasługuję na uwagę czytelników. Brawa za tytuł, który mówi więcej niż tysiąc słów.
Trudna to lektura, drapiąca nasze polskie sumienia.

*wyzwanie LC/marzec 2019