Gombrowicz. Ja geniusz. Tom I

Okładka książki Gombrowicz. Ja geniusz. Tom I Klementyna Suchanow
Okładka książki Gombrowicz. Ja geniusz. Tom I
Klementyna Suchanow Wydawnictwo: Czarne Seria: Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie
Czarne
2017-09-27
2017-09-27

Okładka książki Kontrrewolucja kulturowo-religijna. Czy Polsce grozi prawo podporządkowane ideologii chrześcijańskich fundamentalistów? Agata Bzdyń, Urszula Grycuk, Gabriela Morawska-Stanecka, Paulina Pilch, Katarzyna Przyborowska, Aleksandra Śniegocka-Goździk, Klementyna Suchanow, praca zbiorowa
Kontrrewolucja... Agata Bzdyń, Urszul...
Okładka książki Nowe Książki nr 11/2017 Jan Gondowicz, Redakcja miesięcznika Nowe Książki, Klementyna Suchanow, Henryk Waniek
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Reda...

Sześć dekad naprzeciw formy

1956 14 299

Choć to biografia, to nadspodziewanie dynamiczna, płynie się przez nią wartko jak przez powieść, język plastyczny, błyskotliwy, brak niemal zupełnie dokumentalnej ascezy w przekazie, nurt historii porywa, nie można się wprost oderwać. Najatrakcyjniejsze jest chyba to detaliczne, żywe, w ostrych, celnych konturach ukazanie tej odległej historycznie i szerokiej (na pięć stuleci) czasoprzestrzeni, która mieści w sobie istną sagę rodu Gombrowiczów, sagę splecioną dramatycznie z losami kraju, zamkniętą osobą najwybitniejszego jej bohatera. Innymi słowy, to nie tylko opowieść o postaci, to opowieść o świecie, o kontekście, który postać ową przenika, tworzy, nasyca nieubłaganie formą, immanentnie jest z postacią zintegrowany, a zarazem paradoksalnie całkowicie od niej oderwany, stając się tym samym, sprawczym kontrapunktem dla Gombrowicza jako pisarza i jego twórczości.

Bardzo dobrze napisana książka, a że uwielbiam biografię to przeczytałem jednym tchem, człowiek pokazany takim jakim był bez lukru.

Przeczytalem opinie o książce które są poniżej i doszedłem do wniosku że prawie wszyscy czytają książki a tylko nieliczni literaturę. Jesli ktoś chce przeczytać miłą i bezstresową historię to,powinien przeczytać np. biografię pana Zenka lub coś pana Mroza.Zycie i pisarstwo Gombrowicza to nie pieśń disco-polo ani marny kryminał. To tyle w tej kwestii. Książka Klementyny Suchanow to kawał dobrej roboty,życie Witolda w przedwojennej Polsce przedstawione jest bardzo ciekawie, sam kontekst historyczny jest znakomity i ukazuje pisarza w nowym świetle. Znakomita ksiazka.

Świetna! Bogato opisane życie prywatne. Pozycja obowiązkowa dla fanów Gombrowicza.

Kristo - krótko.
(a może trochę dłużej)
Rozpoczynając lekturę 1 tomu biografii nie przypuszczałem, że zbliżając sie do końca będę coraz bardziej znużony i poirytowany. Owszem, to cenne dzieło, pełne nieznanych mi wcześniej faktów i ludzi, ale gdy autorka zaczyna opisywać czas tuż przed wojną i samą wojnę, to zaczyna być chaotyczna, pisze gorszym stylem, odwraca chronologię i wprowadza zamęt w narracji. Lata 1937-45 wydają się niedopracowane, albo przepisane częściowo z innego jej opracowania. Sam Gombrowicz z tych lat jawi się dość odpychająco a nie wiem, czy takie było zamierzenie Suchanow. Przydałaby się solidniejsza redakcja, może i usunięcie zbędnych partii, albo choć ich solidne przeredagowanie. Za to książka traci 2 gwiazdki.
A może autorka chciała w naturalny sposób zakończyć 1 tom ucieczką Gombrowicza z pokładu "Chrobrego" w sierpniu 1939 roku (było to momentem przełomowym w jego życiu) i dalszy ciąg zawrzeć w 2 tomie, lecz wtedy oba tomy nie byłyby podobne objętościowo?
Trochę boję się zabrać do tomu 2.

Kristo - krótko.
(a może trochę dłużej)

Los Gombrowicza staje się dla autorki pretekstem do zarysowania obrazu polskiego i argentyńskiego życia kulturalnego. Warszawskie kawiarnie międzywojnia pełne są witalności i kolorytu. W dobie izolacji czyta się to z utęsknieniem do społecznych kontaktów. Nie można odmówić rzeczowości i rzetelności, jednak zalew nazwisk, nazw własnych, faktów historycznych etc. zupełnie oddala od skupienia na samym bohaterze. Suchanow nie zna umiaru, przez co brakuje pomysłu na intrygującą narrację. A szkoda.

Warto zapoznać się z historią, nawet historia życia W.Gombrowicza mnie tak nie zaciekawiła jak czasy, w których zył. Autorka świetnie napisała książkę.

Bardzo dobra pierwsza część biografii. Chociaż początek nużący, sięgający jakiś prapradziadków, to potem czyta się zdecydowanie lepiej. Ogromny plus za odmalowanie warszawskiego, przedwojennego życia kawiarnianego.

Autorka wykonała kawał dobrej roboty. Tyle faktów, dokumentów, świadectw składą się na obraz jednego z najsłynniejszych i naj-bardziej nietuzinkowych polskich pisarzy XX wieku. Autorka ciekawie podeszła do tematu. Warto przeczytać. Czytałem Ferdydurke.

Pani Klementyna włożyła ogrom pracy w przygotowanie tej książki - ilość zawartych w niej informacji jest przeogromna, wolumen przekopanych dokumentów i publikacji powala, same przypisy zajmują bowiem 80 stron... słowem, tytaniczna praca...
Biografia jest napisana niezwykle szczegółowo, a zmyślne operowanie językiem powoduje, że książkę czyta się nad wyraz łatwo. Po przeczytaniu pierwszego tomu, potrzebuję chwili, żeby przetrawić wszystkie zawarte w nim informację i tragiczne bądź co bądź losy Itka i z przyjemnością sięgnę po kolejny.
Czytając biografię, zwłaszcza osoby od lat nieżyjącej, zawsze zastanawia mnie ile z interpretacji czy domysłów autora mija się z prawdą - tego niestety nigdy się nie dowiemy - jednak widząc wysiłek włożony w opracowanie tej biografii nie widzę powodu aby nie zaufać pani Klementynie. Świetna robota.

• Biografie