rozwińzwiń

Wagonem towarowym do wolności

Okładka książki Wagonem towarowym do wolności Marek Wyszomirski-Werbart
Okładka książki Wagonem towarowym do wolności
Marek Wyszomirski-Werbart Wydawnictwo: Novae Res powieść historyczna
440 str. 7 godz. 20 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
440
Czas czytania
7 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380836167
Tagi:
Rzeczywistość wojny na faktach
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
489
163

Na półkach:

Warsztat pisarski do poprawy. Jednak jest tutaj kilka ciekawych informacji.

Warsztat pisarski do poprawy. Jednak jest tutaj kilka ciekawych informacji.

Pokaż mimo to

avatar
1077
221

Na półkach:

Książka Marka Wyszomirskiego-Werbata pt. "Wagonem towarowym do wolności" to kolejna z interesujących powieści historycznych wydawnictwa Novae Res. Akcja książki toczy się pod koniec II wojny światowej, obejmując okres od upadku powstania w Getcie Warszawskim aż po wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie polskie. Na samym początku znajdujemy się w... warszawskich kanałach, gdzie jedna z głównych bohaterek właśnie urodziła dziecko. Wokół toczą się zacięte walki w warszawskim getcie. Naziści niszczą wszystko wokół, zabijają każdego kto się nawinie, a w niszy kanału, otoczona wszędobylskim szlamem, młoda Żydówka z dzieckiem starają się jakoś funkcjonować... Dalej... ale zaraz, zaraz, przeczytajcie sami.

Powieść mówi o tym jak każdy dzień wojny niesie z sobą ogromną niepewność – czy aby uda się go przeżyć, czy aby ktoś nie wpadnie w sidła krwawego przeznaczenia. Śmierć czai się na każdym rogu, w każdym sercu, i tylko czeka by złapać w swe objęcia jak najwięcej ludzi. Zresztą ludziom towarzyszy nieustępliwe poczucie smutku, rozpaczy, głodu, strachu, nienawiści do wrogów i zagubienia w świecie opętanym chęcią zniszczenia.

Głównymi bohaterami powieści jest żydowska rodzina skupiona wokół byłej profesor Katarzyny, która w niemal cudowny sposób potrafi zorganizować życie w tym okrutnym świecie. Towarzyszy jej Dora, samotna matka, a zarazem krewna Katarzyny. Spytacie czemu Dora jest sama? Otóż jej małżonek zbiegł, nie mogąc poradzić sobie z traumami – brał on czynny udział w walkach powstańczych w Getcie. Wokół tych dwóch kobiet skupiła się grupa znajomych-przyjaciół, starających się przetrwać tę zawieruchę. Do grupy tej należą między innymi – szpiedzy i żołnierze Armii Krajowej. Część z nich staje się urzędnikami nowo powstającej komunistycznej Polski, Polski, której w domowym zaciszu nie akceptują. W końcu wszyscy podejmują się próby ucieczki z kraju, w którym nie widzą już dla siebie miejsca. Do ucieczki posłuży im tytułowy pociąg, który ma zawieźć ich ku upragnionej wolności. Ale czy ona istnieje, i czy dotrą?

Autor świetnie oddał realia tamtych chwil. Co warte uwagi, wbrew polskiej tradycji, starał się nie oceniać moralnych decyzji podejmowanych przez swych bohaterów. Tak więc macie możliwość oceniania sami czy rozwody, stosunki homoseksualne, romanse i nieszczerość w relacjach międzyludzkich są wam bliskie sercu, czy też uważacie je za coś na wskroś oburzającego, żeby nie powiedzieć wstrętnego. Wielkim atutem książki jest też wielka zgodność z wydarzeniami. Od razu widać wielką erudycję i oczytanie autora, który w doskonały sposób potrafi oddać zasady funkcjonowania wojennych instytucji wojskowych, politycznych czy prawnych. Najbardziej interesujący jest jednak wątek działalności szpiegów wrogich sobie państw – polskich (zarówno tych za jak i przeciwnych komunizmowi),nazistowskich Niemiec czy Związku Radzieckiego.

Książka "Wagonem towarowym do wolności" to lektura bardzo wartościowa, wprawdzie nie wznieciła we mnie tego ognia pożądania, aby pochłonąć ją pierwszym tchem, jednak ma w sobie to coś. Zmusza do głębszego przemyślenia, przewartościowania świata tamtego okresu, gdzie nie było tylko wrogów i swoich, jak to do tej pory zwykło się czytać w książkach o II wojnie światowej. Wartość tej powieści polega na tym, że nie ma tam czarno-białych bohaterów – są różne odcienie moralności, barwne osobowości, nie zawsze jednoznaczne. Autor genialnie oddał realia tamtego strasznego czasu – kombinuj, albo giń. Nic więcej, nic mniej. I jeśli to was nie przekonuje do czytania tej książki, to właśnie bardzo zubożyliście swoją wiedzę. Nie wspomnę o tym, że kontrast pomiędzy dzisiaj a tamtymi wydarzeniami, czasem beznadziei, jest bardzo dobitny, i każdemu powinien dać światło – NADZIEJA NIE UMIERA NIGDY! I moim zdaniem to jest przesłanie tej książki.

Książka Marka Wyszomirskiego-Werbata pt. "Wagonem towarowym do wolności" to kolejna z interesujących powieści historycznych wydawnictwa Novae Res. Akcja książki toczy się pod koniec II wojny światowej, obejmując okres od upadku powstania w Getcie Warszawskim aż po wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie polskie. Na samym początku znajdujemy się w... warszawskich kanałach,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7938
6793

Na półkach: ,

Powiedzieć, że tematyka drugiej wojny światowej przyciąga ludzi, to tak, jakby stwierdzić, że dwa razy dwa równa się cztery. Frazes. Ograny, wytarty frazes. Ale taka jest prawda – smutna prawda o ludziach, że zawsze fascynuje nas to, co tragiczne. Oczywiście o ile nie przydarzyło się to nam osobiście, w innym przypadku nie jesteśmy już tak skorzy wnikać w temat. Z drugiej jednak strony jest coś jeszcze, co pociąga nas w podobnych opowieściach – emocje. Te autentyczne, bo wyzwolone przez coś, co się wydarzyło. Bo czy coś porusza nas bardziej niż prawda? Szczerość? A emocji chcemy, pragniemy ich – i co ważniejsze tego typu uczucia skłaniają nas do myślenia. „Wagonem towarowym do wolności” także porusza nas w podobny sposób. Nie jest to może książka wybitna, nie wyróżnia się także szczególnie na tle podobnych dokonań, ale i nie rozczarowuje miłośników tematu.

Całość recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/item/22783-wagonem-towarowym-do-wolnosci.html

Powiedzieć, że tematyka drugiej wojny światowej przyciąga ludzi, to tak, jakby stwierdzić, że dwa razy dwa równa się cztery. Frazes. Ograny, wytarty frazes. Ale taka jest prawda – smutna prawda o ludziach, że zawsze fascynuje nas to, co tragiczne. Oczywiście o ile nie przydarzyło się to nam osobiście, w innym przypadku nie jesteśmy już tak skorzy wnikać w temat. Z drugiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
322
315

Na półkach:

Autor  z pełną świadomością podzielił się z nami faktami dotyczącymi życia zarówno normalnych mieszkańców, powstańców jak i reprezentantów wrogich obozów. Nikogo, bez względu na przynależność narodowościową czy społeczną nie wybielał dzieląc się z nami opisem  konkretnych zachowań.Pokazał, że brutalność  i okrucieństwo nie były cechami na wyłączność, zarezerwowanymi dla konkretnej grupy. Równie agresywni co okupanci niejednokrotnie okazywali się też walczący o wolność Polacy. Natomiast w szeregach niemieckich czy sowieckich jednostkowo czasami można było się dopatrzeć ludzkich zachowań. Działo się tak dlatego, że przynależność nie była warunkowana realnymi poglądami  czy  chęcią, a  odgórnym przymusem. Lektura tak dobrej książki, chociaż traktującej o tak ciężkich czasach, była dla mnie przyjemnością ze względu na przystępny język autora. Udało mu się przemycić trudną prawdę historyczną w na pozór normalnej historii jednej z rodzin. Dzięki wartkiej akcji i ciekawym wątkom pobocznym zdecydowanie wyróżnia się na tle innych podobnych pozycji. To książka, której warto dać szansę, nawet jeśli do tej pory nie sięgaliście po inne publikacje z tego gatunku literackiego.

http://www.bookparadise.pl/2017/07/wagonem-towarowym-do-wolnosci-marek.html

Autor  z pełną świadomością podzielił się z nami faktami dotyczącymi życia zarówno normalnych mieszkańców, powstańców jak i reprezentantów wrogich obozów. Nikogo, bez względu na przynależność narodowościową czy społeczną nie wybielał dzieląc się z nami opisem  konkretnych zachowań.Pokazał, że brutalność  i okrucieństwo nie były cechami na wyłączność, zarezerwowanymi dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
117
105

Na półkach: ,

Nie pytaj mnie, co może przynieść przeczytanie kolejnej książki historycznej. To ty czytelniku wybierasz każdą kolejną historię, której oddasz swój cenny czas. Chodzą pogłoski, że wojna nie ma twarzy, lecz ma serce, które potrzebuje krwi i łez pochodzących z ciał ofiar. Nie wiem, jak to jest uciekać Wagonem towarowym do wolności, ale bliskość słowa Marka Wyszomirskiego-Werbarta przybliża historyczną rzeczywistość, która początkowo nie robi większego wrażenia, by z każdą kolejną stroną pokazać, iż "heroiczność polega na tym, że gołymi rękami broni się tego, co jest najdroższe-dziecka i życia".

Dokładność i determinacja Daniela pozwoliły na dokładne zaplanowanie ucieczki jego rodziny z getta. Kanał otoczony ciemnością i smrodem stał się dla Dory i jej synka pomieszczeniem, w którym mogli przeżyć. Brak gwarancji przeżycia stał się motorem napędowym do działania. Dzięki różnorodnym kontaktom dziewczynie udaje się odnaleźć Katarzynę-matkę Dory, która stała się dla nich dodatkowym czynnikiem bezpieczeństwa w ciężkich czasach.

Głęboki wdech i wydech. Po części jest mi wstyd. Za siebie. Za moje początkowe podejście do relacji autora. Dlaczego. Przecież od pierwszych stron Wyszomirski-Werbart ukazuje przeżycia cywilów, którzy tracą wiarę i nadzieję. To oni w myślach grzebią swoich bliskich, bo pozytywne myślenie ulotniło się wraz z kolejnym wystrzałem. Intuicyjnie wiedziałam, że z kolejną stroną będzie lepiej, choć początkowy brak dynamiki powodował, iż kilkukrotnie odkładałam książkę, by ponownie do niej powrócić. Powróciłam i całkowicie oddana słowom autora podążałam za rozwojem akcji, którego nie brakuje w dalszej części książki.

Ukazane relacje zapierają dech. To oni zwykli obywatele, byli naocznymi świadkami zmieniającej się rzeczywistości. Realizm zastosowany w kreacji postaci oddaje wszystkie emocje. Zwykłe łzy rodzą spazmy, wielkie obawy przed obcymi wzniecają nowe przyjaźnie, w których brudne od pyłu twarze ukazują prawdziwy uśmiech zwycięstwa. Bez komplikacji, bez silenia się na wygórowany przekaz bliskości bohaterów autor wywołuje różnorodny wachlarz wrażliwości. On pokazał bohaterów takich, jakich chciał. Żywych w pamięci. Jego pamięci. Możecie wierzyć, że tak plastyczna kreacja spotykana jest często, ale tak silny realizm przelany na papier spotkany jest sporadycznie. Pierwszy raz mam problem z ustosunkowaniem własnych myśli wobec bohaterów, ponieważ wszyscy wywarli na mnie ogromne wrażenie...

Hałas wojny wymykający się z kart powieści potęguje narastający ból, który w głębi duszy otwiera możliwość poszerzenia wiedzy o losach cywilów. Czarno-białe opisy nabrały kolorytu, w którym autor bez ogródek pokazuje, jakie brutalne zachowania dotykały nawet niewinne dzieci. Niejednokrotny krzyk dziecka oraz zobrazowany słowem moment, w którym Dora przebywała w kanale, poruszył mnie całkowicie. Powieść Marka Wyszomirskiego-Werbarta to nie tylko rzeczywistość wojenna, to również ukazanie historycznych postaci na różnych płaszczyznach czasowych. Największym atutem jest fakt, iż autor znał część osób występujące w powieści osobiście, co sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością.

Bezkompromisowo Wagonem towarowym do wolności to jedna z lepszych książek, które miałam okazje czytać. Poruszająca i dobrze napisana powieść historyczna, która zabiera czytelnika w głąb ludzkiej tragedii, szpiegowskiej akcji oraz ucieczki do wolności. Tę książkę powinni przeczytać. Wszyscy!

Nie pytaj mnie, co może przynieść przeczytanie kolejnej książki historycznej. To ty czytelniku wybierasz każdą kolejną historię, której oddasz swój cenny czas. Chodzą pogłoski, że wojna nie ma twarzy, lecz ma serce, które potrzebuje krwi i łez pochodzących z ciał ofiar. Nie wiem, jak to jest uciekać Wagonem towarowym do wolności, ale bliskość słowa Marka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

„Rzeczywistość wojny jest jeszcze bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Prosty podział na dobrych i złych zaciera się w zderzeniu z konkretnymi historiami”.

Książka Marka Wyszomirskiego-Werbarta to naprawdę dobry przykład, świetnie napisanej, polskiej, powieści historycznej. Powieści, która przenosi nas w tragiczne annały naszych XX- wiecznych dziejów, dotykających jednego z najtragiczniejszych i najczarniejszych rozdziałów naszej, narodowej, historii: okresu II wojny światowej, czasu hitlerowskiej okupacji i stalinowskich lat powojennych.

Niczym w soczewce skupują się w niej dramatyczne losy kilku postaci, które wpisane we wstrząsające historyczno – polityczne tło owych lat, tworzą ponury obraz wojennej i powojennej rzeczywistości, której na własnej skórze doświadczyły miliony naszych rodaków (szczególnie poruszające fragmenty dotyczące holocaustu, walk w warszawskim getcie w 1943 oraz powstańczej epopei 1944 roku). Tak naprawdę w tej lekturze najważniejsi są bohaterowie, choć, naturalnie, klimat oraz brutalna (oddana z pietyzmem i dużą znajomością realiów) sceneria owego czasu pomagają nam w zrozumieniu motywów, poglądów czy podejmowanych przez poszczególne osoby działań.

Autorowi udało się stworzyć plejadę naprawdę wyrazistych i interesujących postaci, opisać ich wzajemne, niekiedy, bardzo skomplikowane relację oraz splecione przez życiowe okoliczności i wybory losy: żydowskiego bojownika, polskiego przemytnika, katolickiego księdza, żołnierza Armii Krajowej, oficera NKWD oraz ich najbliższych.

Prezentowana to książka jest opowieścią o ludziach wpisanych w swój czas, zmuszonych dokonywać bardzo trudnych, a nierzadko dramatycznych wyborów, w sytuacjach zupełnie ekstremalnych (opis ucieczki z getta czy egzekucja polskiego, „granatowego” policjanta na długo, myślę, zostaną w naszej pamięci ),które nam współczesnym nawet trudno sobie wyobrazić. Duża w tym zasługa literackiego talentu pisarza, który potrafi sugestywnie i barwnie opisać te wydarzenia, przelewając na papier tragizm owych dni w jego rożnych postaciach, oraz towarzyszące naszym bohaterom emocje.

Nie stroni przy tym o tematów kontrowersyjnych (za co mu chwała),niczego nie wybielając, nie tuszując i nie próbując pomniejszać. Piętnuje więc zarówno okrucieństwo i brutalność okupanta (tak niemieckiego jak i sowieckiego ) jak i haniebne postawy niektórych naszych rodaków. W tej opowieści nic, tak naprawdę, nie jest czarno białe a rozmaite odcienie szarości stają się ważnym elementem opisywanej rzeczywistości i życia zwykłych mieszkańców stolicy, zmagających się trudami dnia codziennego. Oczywiście, zgodnie z wymogami gatunku nie zabraknie w lekturze zbrojnych potyczek, akcji dokonywanych przez członków podziemnego państwa polskiego, brawurowych ucieczek, oraz krwawych, okupionych ogromną daniną krwi walk (szczególnie w czasie powstania warszawskiego) czy złożonych polityczno-szpiegowskich intryg.
Książka „Wagonem towarowym do wolności” Marka Wyszomirskiego-Werbarta to naprawdę ciekawa i warta polecenia pozycja dla wszystkich miłośników dobrej, literatury wojennej.

„Rzeczywistość wojny jest jeszcze bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Prosty podział na dobrych i złych zaciera się w zderzeniu z konkretnymi historiami”.

Książka Marka Wyszomirskiego-Werbarta to naprawdę dobry przykład, świetnie napisanej, polskiej, powieści historycznej. Powieści, która przenosi nas w tragiczne annały naszych XX- wiecznych dziejów,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11
  • Chcę przeczytać
    8
  • Posiadam
    1
  • Legimi fakt
    1
  • 1
    1
  • Historyczne
    1
  • Zakładki
    1
  • 2. Audiobook'i
    1
  • 2024
    1
  • Legimi
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wagonem towarowym do wolności


Podobne książki

Przeczytaj także