Okładka książki Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało
Michael Mosley Wydawnictwo: Otwarte zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
The Clever Guts Diet: How to revolutionise your body from the inside out
Otwarte
2018-04-18
2018-04-18
Aleksandra Żak
jelita ciało zdrowie organizm dieta odżywanie

Trochę przykrótkie i mało naukowo, raczej nie zaszkodzi, zwłaszcza, że autor ostrzega wcześniej by konsultować to z lekarzem.
Niektóre informacje, to te które znałem, niektóre zupełnie mnie zaskoczyły, a część z nich wziął do weryfikacji własnej.

Czytałam z zapartym tchem. Niesamowite jak fascynujące potrafią być jelita.

Czytałam z zapartym tchem. Niesamowite jak fascynujące potrafią być jelita.

Swietna ksiazka, napisana bardzo przystepnie. Dobrze i szybko sie czyta. Duzo ciekawe wiedzy. Kazdy powinien przeczytac. Polecam!

Książka napisana w ciekawy sposób. Autor przybliżył nam działanie mikrobiomu i jego funkcjonowania, które jest bardzo zależne od naszej diety i sposobu odżywiania. Jest to także cenna wskazówka dla osób, które pragną poprawić stan swojej mikroflory jelitowej, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Bardzo ciekawe.

Bardzo ciekawe.

Książkę „Jelita wiedzą lepiej” kupiłem w sumie przypadkiem, jako dodatek do jakiejś promocji – nie pamiętam dokładnie. I dobrze się stało, że jednak do mnie trafiła, bo to całkiem interesująca pozycja. Na początek warto zaznaczyć, że choć autor powołuje się w książce na wyniki różnych badań, to nie należy traktować jej jako książki naukowej, ale raczej popularno-naukowej (przez dobrze zaznajomionych z tematem może być postrzegana jako publicystyka i książka dla początkujących). Trzeba też mieć na uwadze, że autor owszem ukończył studia medyczne, ale nie były one ukierunkowane na dietetykę - zamierzał zostać psychiatrą, jednak ostatecznie trafił do telewizji (BBC w 1985), gdzie zajmował się m.in. programami nt. biologii czy medycyny. Jest znany jako popularyzator nauki, pisarz książek dotyczących żywienia i propagator diety 5:2 (post przerywany). Otrzymał nominację do nagród Emmy i BAFTA za swój program dokumentalny dotyczący powiązań bakterii Helicobacter pylori z wrzodami żołądka, odkrytymi przez australijskich naukowców (temat został poruszony również w tej książce). Otrzymał również nagrodę dla Dziennikarza Medycznego Roku 1995 od Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego (BMA).

Wita nas cytat z Hipokratesa, czyli ojca współczesnej medycyny – „Wszelkie choroby zaczynają się w jelitach”. Po lekturze jestem o tym coraz bardziej przekonany, tak jak i o tym, że jelita to nasz drugi mózg. Początek książki jest zaiste interesujący – autor bierze udział w eksperymencie polegającym na połknięciu specjalnej kamery, która zarejestruje swoją podróż przez jego układ trawienny. I jest to zaledwie jeden z eksperymentów, które dotychczas na sobie przeprowadził. Autor przybliża czytelnikowi zasady pracy układu pokarmowego, robiąc to w sposób łatwy i przystępny, bez przynudzania i nadmiaru fachowego żargonu. Z treści dowiadujemy się sporo na temat rodzajów bakterii, zarówno tych przyjacielskich, jak i wrogich – zapoznajemy się z działaniem poszczególnych gatunków, przekonujemy się jak nasz mikrobiom wpływa na nas i jak my możemy wpłynąć na niego, aby sobie pomóc (a także to jak wiele czynników wpływa na niego i jak duży wpływ ma on na nas). Poznajemy pokarmy, które pomogą nam odżywić nasze jelita, dowiemy się jak poszczególne z nich wpływają na nasze bakterie. Druga część książki to instrukcje dotyczące resetowania naszego mikrobiomu, zawiera dwuetapowy program odnowy mikroflory jelitowej i liczne przepisy, które nam w nim pomogą. Wszystko opisane bardzo przystępnie, autor dostarcza porad i propozycji podstawowych narzędzi (jak dziennik pokarmów i objawów – powinniśmy prowadzić obserwację, słuchać sygnałów, które wysyła nam nasze ciało). Wnioski dotyczące żywności są dość proste i nader oczywiste (podobne płyną z coraz większej ilości źródeł, ale odnoszę wrażenie, że mają małą siłę przebicia) – powinniśmy jeść jak najwięcej naturalnych pokarmów, odpowiednio zbilansowanych posiłków, spożywać rzeczy wspomagające bakterie (pre- i probiotyki) i zawierające błonnik, a także unikać cukru, węglowodanów prostych i żywności przetworzonej. Teoretycznie oczywiste, ale wcale nie takie proste do zrealizowania, bo rzeczy, których powinniśmy unikać zalewają półki sklepowe i atakują nas z każdej strony, a dodatkowo prowadzenie zdrowego trybu życia będąc ciągle zabieganym i w niedoczasie nie jest łatwe. Jednak takie książki jak ta mogą pomóc nam dojść do celu – krok po kroku zmieniać nasze złe nawyki żywieniowe, aby zyskać zdrowszy organizm.

Z punktu widzenia osoby, która przez większość dorosłego życia zmaga się z nadwagą/otyłością i miał do czynienia z najróżniejszymi dietami, ta książka jest całkiem ciekawa. Przeczytałem niejedną książkę o tematyce dietetycznej, ale ciągle czuję się laikiem w tej kwestii i staram się wyciągnąć z każdej kolejnej coś, co mogłoby mi pomóc. I mimo, że jestem już coraz bardziej zmęczony odchudzaniem, dietami, rewolucjami żywieniowymi, a na kolejne pozycje dotyczące tych zagadnień reaguję już niemalże alergicznie, to jednak tą książkę czytało mi się bardzo dobrze. Należy pamiętać, że nie jest to książka o odchudzaniu, ale wiedza w niej zawarta może nas w tym wspierać – bo kto z Was wiedział, że bakterie jelitowe mogą decydować w pewnym zakresie o naszej tuszy i wręcz mogą udaremniać nasze próby zrzucenia wagi?! Ta książka ma pomóc zrewolucjonizować sposób odżywiania, zadbać o siebie i swoje zdrowie. Zalecenia najlepiej trafią do osób, którym odpowiadają założenia diety śródziemnomorskiej (autor jest jej entuzjastą), ale myślę, że lektura tej książki nie będzie czasem straconym dla nikogo, komu własne zdrowie nie jest obojętne. Książka ta może być interesująca dla osób borykających się z różnymi problemami jelitowymi (być może skłoni do fachowej diagnostyki bagatelizowanego problemu, który może okazać się poważniejszy niż sądzimy?). Dodatkowym smaczkiem są ciekawostki dotyczące medycyny i żywienia, np. eksperyment na żywym (!) żołądku przeprowadzony w pierwszej połowie XIX w. albo „przeszczepy” mikrobiomu jelitowego. Sądzę, że będę wracał do tej książki i spróbuję wprowadzić chociaż część zaleceń przedstawionych przez autora.

Nie lekceważmy naszych jelit i ich wpływu na nasze życie (mogą decydować nawet o naszym nastroju). Pamiętajmy, że każdy z nas ma inny mikrobiom jelitowy i możemy różnie reagować na te same pokarmy. Cennym spostrzeżeniem może też okazać się to, że nie wystarczy jeść mniej i ćwiczyć więcej, aby być szczupłym i zdrowym – w dużej mierze decyduje o tym co jemy, jakiej jakości jest to jedzenie i jak wpływa ono na naszą mikroflorę jelitową.

Super książka. Bardzo dużo ciekawostek. Będę do niej wracać. Nie sądziłam, że mi się tak spodoba. Jest to niej dużo przydatnej wiedzy przekazanej w sposób intrygujący i prosty. Na końcu są też przepisy, które mam zamiar wypróbować.

Bardzo interesująca książka, skłania do przemyśleń, zawarte jest dużo przydatnych informacji. Polecam każdemu kto chce zagłębić się w temat jelit i odżywiania.

Gdy sięgałam po tą książkę, myślałam, że to znów jakaś szarlataneria i naciągane teorie medyczne.
Jednak muszę przyznać, że zaimponowało mi wykształcenie medyczne autora oraz jego skłonności do eksperymentowania na sobie.
Książka została napisana mimo medycznych terminów, lekko i z humorem, a na końcu poradnika znajdują się przepisy na dania, których składniki dość łatwo dostać w Polsce.

7,5*

Jest to moja pierwsza książka z gatunku "zdrowie" i myślę, że ciężko trafić na lepszą pozycję, będąc totalnym laikiem. Zdaję sobie sprawę z tego, że można zapewne o wiele bardziej pogłębić tematy przewodu pokarmowego, mikrobiomu i odżywiania, jednak właśnie takiego języka, takiej narracji i kompozycji potrzebowałem, aby dobrze zmotywować się do kilku pozytywnych zmian w swoim jadłospisie. Jestem też po pierwszych efektach w kuchni - "bulion na kości kojący jelita" oraz ugotowana na nim zupa z kurczakiem, smakowała nie tylko mi, ale mojej dziewczynie również.

Video

Video