Jak nie umrzeć przedwcześnie. Cała prawda o zdrowym żywieniu

Okładka książki Jak nie umrzeć przedwcześnie. Cała prawda o zdrowym żywieniu Michael H. Greger, Gene Stone
Okładka książki Jak nie umrzeć przedwcześnie. Cała prawda o zdrowym żywieniu
Michael H. GregerGene Stone Wydawnictwo: Czarna Owca zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
How not to die.
Czarna Owca
2016-09-28
2016-09-28
Paweł Luboński
zdrowie choroby odżywianie profilaktyka

Okładka książki Jak nie umrzeć przedwcześnie. Przepisy Michael H. Greger, Robin Robertson, Gene Stone
Jak nie umrzeć... Michael H. Greger, ...
Okładka książki How Not To Die Michael H. Greger, Gene Stone
How Not To Die Michael H. Greger, ...

Książka pisana z nastawieniem na przejście na wegetarianizm . Pomimo to dużo ciekawych informacji .

Polecam zamiast tej książki wybrać jakąś inną, która nie będzie miała propagandowego charakteru. Ta, mimo że przytacza wiele badań, jest bardzo selektywna w ich doborze i pisana pod tezę. Jako czytelnik czuję się niemal obrażony takim traktowaniem.

Problem z książką jest taki, że odpowiedzią na WSZYSTKIE stawiane w niej pytania jest dieta roślinna i unikanie produktów zwierzęcych.

Żebyśmy się nie zrozumieli źle, nie mam problemu z dietą roślinną (którą preferuję),weganami i wegetarianami. Problem mam z książką, która do znudzenia i w kółko udowadnia niezliczonymi badaniami na ludziach, szczurach i komórkach w probówkach, że dieta roślinna rozwiąże Twoje problemy - od tych z układem pokarmowym czy sercowym, do leczenia raka i depresji/ryzyka samobójstwa (!).

Selektywność badań i sposób ich przytaczania sprawia, że nawet jeśli czegoś dowiedziałem się z książki, to nie mam zaufania że jest to prawdą, albo że nie zostało nadinterpretowane przez autora. Nie ma tu dyskusji o niuansach, alternatywnych hipotezach itp, a jedynie ciągnący się na setki stron tekst reklamowy.

Główny plus lektury jaki mogę znaleźć, to że mimo wszystkich wad książka może zainspirować żeby sięgać po więcej warzyw i owoców, co większości powinno wyjść na dobre ;)

dobre na start jeśli chodzi o przeskok z nieświadomego zjadacza chleba i pączków do osoby bardziej zdrowej, ale za słabe, żeby leczyć poważne choroby jak RZS czy nowotwory. Na poważniejsze przypadki polecam "Jak Wyleczyłem Nieuleczalne" Jarka Growina.

Dr Greger wykazuje, że wielu chorobom można zapobiec poprzez odpowiednią dietę. Wskazuje, że za zdrową żywnością nie stoją wielkie koncerny i promowanie jej nie jest w niczyim interesie. Za swoją misję życiową powziął więc popularyzację wiedzy na ten temat. Jego strona internetowa Nutritionfacts.org jest ogólnodostępnym bankiem wiedzy w zakresie zdrowego odżywiania. Po tej lekturze będę myślał o tym co zjadam już jak o "odŻYWianiu" a nie o samym tylko "jedzeniu".

Ciekawa książka, ale jeśli nie jesteś typowym Amerykaninem zjadającym na każdy posiłek maczka, to raczej nic Cie tu nie zaskoczy. W każdym razie polecam!

Rozdziały poświęcone piętnastu najczęstszym przyczynom zgonów na świecie. Każda jest omawiana pod kątem co robić by uniknąć lub zmniejszyć prawdopodobieństwo by nas to spotkało. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale jedzeniem możemy odżywić organizm tak by był bardziej odporny na szkodliwe czynniki.

Już wstęp zdradza w jakim kierunku ta książka pójdzie, no i nie pomyliłem się. Autor jest zagorzałym miłośnikiem zwierząt i generalnie cała książka jest w tym nurcie utrzymana. Raziło mnie to okropnie, zwłaszcza, że trochę się tematyką żywienia interesuję, ale do rzeczy i w skrócie:

- Każdy pokarm pochodzący od zwierząt to wszelakie choroby i inne plagi egipskie
- Każdy pokarm pochodzący od roślin to samo zdrowie, opóźnianie i leczenie chorób

Pan autor nawet się nie zająknął przez całą książkę o pozytywnym wpływie jajek, chudego nabiału, ryb. Jedzenie tego oczywiście prowadzi do wszystkiego co najgorsze.
Generalnie coś można z tej książki wyciągnąć jednak okropnie razi stronniczość, aż do przesady. Uważam, ze laik jedząc wg tej książki wyrządzi sobie więcej krzywdy niż pożytku

Pan doktor proponuje 70g błonnika dziennie. Serio? Po kilku miesiącach żołądek i jelita w strzępach. Nie wspominając o niedoborach minerałów. Słowem o negatywnym wpływie nadmiernej ilości błonnika oczywiście nie ma. Dieta roślinna - tak, ale pod kilkoma warunkami

Linki do badań uwiarygodniają tezy, ale takie same można znaleźć o pozytywnym wpływie chudego nabiału, jajek

Podsumowując - do bólu stronnicza przez co zapala się czerwona lampka

- Każdy...

Książka nie jest bez wad. Autor dość mocno pragnie narzucić czytelnikowi swój punkt widzenia, ale, co trzeba zaznaczyć, ma ku temu argumenty, które konsekwentnie przywołuje. A jeśli do nas nie trafią? Nie musimy się z nim zgadzać, ale warto poznać dobroczynne działanie kilku jagód wrzuconych do owsianki, czy buraków jedzonych na obiad.

Książka podzielona jest na dwie części. Sceptykom polecam zacząć od drugiej (co jeść),ponieważ jej wydźwięk jest w moim odczuciu bardziej pozytywny - każda dodatkowa porcja warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych jest krokiem w dobrą stronę. Codzienny Tuzin naprawdę pomaga zapewnić różnorodność w codziennej diecie. Książkę jest bardzo wciągająca i dobrze napisana.

Książka, którą powinien przeczytać każdy!

Książka, którą powinien przeczytać każdy!

• Zdrowie
  • Poradniki
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Jak nie umrzeć przedwcześnie. Cała prawda o zdrowym żywieniu